Προς το περιεχόμενο

Πρόσω ολοταχώς για κατάργηση της αλλαγής ώρας η Ευρωπαϊκή Ένωση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ας αλλαξουν κατι αλλο πρωτα (εχουν παρα πολλα , οταν διναμε πολιτισμο κρεμοντουσαν απο τα κλαδια )  και ας αφησουν την ωρα στην ησυχια της!

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, keysmith είπε

Το πιο σωστό είναι να το άφηναν όπως τώρα να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Και μεγάλη μέρα το καλοκαίρι και μέρα το πρωί (όσο γίνεται) όταν ξυπνάς τον χειμώνα. 

Τώρα θα πρέπει να διαλέξουμε την κατάργηση της χειμερινής (αλλιώς έχουμε άλλα σοβαρότερα θέματα) και για πάντα θερινή.. 

Γιατί θέλουν και τα σκαλίζουν; Τι κακό είχε η αλλαγή τόοοσσσααααα χρόνια δεν κατάλαβα αλήθεια.. Προσωπικά το έβρισκα πανέξυπνο ως  ιδέα. Ολο "μόδες" ακολουθούμε. 😣

Δηλαδή είναι προτιμότερο να έχεις νύχτα από τις 17:30 τον χειμώνα; Δεν το καταλαβαίνω, εγώ παθαίνω κατάθλιψη με την αλλαγή τον χειμώνα, αφού ξυπνάω πολύ αργά και σχεδόν ποτέ πριν τις 10 το πρωί. 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Δηλαδή είναι προτιμότερο να έχεις νύχτα από τις 17:30 τον χειμώνα; Δεν το καταλαβαίνω, εγώ παθαίνω κατάθλιψη με την αλλαγή τον χειμώνα, αφού ξυπνάω πολύ αργά και σχεδόν ποτέ πριν τις 10 το πρωί. 

Δεν είσαι ακριβώς και ο μέσος όρος του Έλληνα εργαζόμενου...

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, micos000 said:

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ. Είναι σαν να ψήφισε μόνο η Αθήνα και μιλάνε για αντιπροσωπευτικό δείγμα και ότι πρέπει να κάνουμε ότι θέλουν οι πολίτες της Ε.Ε.

Χαζομάρες! Την μάνα μου που ακόμα έχει τηλέφωνο με κουμπιά, την ρώτησε κανείς;

Εμ, οι Γερμανοί αποφασίζουν για όλη την Ευρώπη και αυτοί πιστεύω ότι θα είναι οι περισσότεροι από τον Βορρά.

Ας πρόσεχαν οι υπόλοιποι. Η ψηφοφορία ήταν ανοιχτή για αρκετό καιρό και αφού δεν μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν, θα αποφασίσουν οι άλλοι για αυτούς. :) 

btw κάπου πήρε το μάτι μου πως είμαστε τόσο βλαμμενοι σαν λαός πλέον, που ψηφίσαμε οριακά την κατάργηση της χειμερινής έναντι της θερινής ώρας! Δηλαδή υπάρχει κόσμος που επιθυμεί τη χειμερινή ώρα! Απέλαση τώρα! 😛 

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NT1G είπε

Δεν είσαι ακριβώς και ο μέσος όρος του Έλληνα εργαζόμενου...

Προφανώς και δεν είμαι αλλά είμαι φοιτητής και θα μου άρεσε να τελειώνω απογευματινά εργαστήρια και να φεύγω με φως από την σχολή. Αντίστοιχα, μετά από μία μέρα στην δουλειά, δεν θα σσυ άρεσε να πας σπίτι, βόλτα ή για καφέ, πριν νυχτώσει; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπερ της θερινης ειμαι μακαρι να την κρατησουμε εδω στο ελλαδισταν σαν νοτια χωρα που ειμαστε και με ηλιο μπολικο και το χειμωνα να νυκχτωνει πιο αργα και οχι απο τις 5 ,,,αλλα επειδη με αυτους που εχουμε ικανοι ειναι να κρατησουν την χειμερινη για να συμβαδιζουμε με τις βορειες χωρες (βλεπε γερμανια τυχαια λεω εγω τωρα) μιας και απο εκει γινεται ολος ο ντορος για την αλλαγη ωρας..

Επεξ/σία από paulks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, locos63 είπε

Ο καθένας να βάζει στο ρολόι του ότι ώρα θέλει και έτσι να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι...

Η να μετακομίσει στην Ικαρια 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, podarilos είπε

Καλη φάση. Αν καταργηθεί η χειμερινή αρχές Ιανουαρίου θα ξημερώνει 8:40

αν καταργηθεί η θερινή αρχές Ιουλίου θα νυχτώνει 21:50

 

1ον μιλαμε για την Ελλαδα αφου η καθε χωρα λογω της θεσης της εχει διαφορετικες ωρες ανατολης και δυσης.

 

Νομιζω οτι τα εχεις μπερδεψει. Με την θερινη μονιμα νομιζω πως θα ξημερωνει 8.40 το χειμωνα και θα νυχτωνει 9 παρα το καλοκαιρι.

Με την χειμερινη μονιμα, θα ξημερωνει 7.40 το χειμωνα και θα νυχτωνει 8 παρα το καλοκαιρι.

 

Η σωστη ωρα ειναι η χειμερινη, η θερινη ειναι ενα offset +1 που μπηκε για τεχνικους λογους για εκμεταλλευση του φωτος του ηλιου το εαρινο-θερινο βραδυ για αλλη μια ωρα αφου το πρωι υπαρχει περιθωριο για τους περισσοτερους εργαζομενους να παμε +1. Οποτε αν καταργηθει καποια θα πρεπει να καταργηθει η θερινη. Φαντασου να πρεπει ολοι οι εργαζομενοι στην Ελλαδα να φευγουν επι μηνες πολλους για δουλεια μεσα στη μαυρη νυχτα. (και οι μαθητες επισης - αν παει το 2019 στις 9 η εναρξη βεβαια τους μαθητες τους καλυπτει, ενω αν μεινει στις 8 θα ειναι θριλερ η μεταβαση τους στο σχολειο)

Το να μεινει η θερινη μονιμα ειναι ονειρο των παιδιων του πλουσιου μπαμπα θα μπορουσε να πει καποιος, που ξυπνουν το μεσημερι...

  • Like 19
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, panosveto12 said:

Το σημαντικο ειναι να εχει ολος ο κοσμος ενιαια ωρα για να μην μπερδευομαστε οταν παιρνουμε το αεροπλανο για εξοτερικο 

Δλδ να έχουμε ίδια ώρα εδώ και στην Αμερική? 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δλδ να έχουμε ίδια ώρα εδώ και στην Αμερική? 😛

Αφού η γη είναι επίπεδη βρε, παντού κάθε στιγμή έχει τον ίδιο φωτισμό από τον ήλιο. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, foniki_melitzana είπε

Όλους τους Ευρωπαίους πολίτες ρώτησαν. Το πόσοι απάντησαν είναι άλλο θέμα.

Βγήκα στην πλατεία του χωριού και πήρα σβάρνα όλα τα καφενεία. Κανένα γερόντι δεν ρώτησαν αν θέλει να γίνει αλλαγή της ώρας.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Να βγάλουν πάτς για windows 1.0 μέχρι 7άρια, να και θα καταργηθεί.

Μαλλον κανεις πλακα οτι δεν γινεται αλλα για παν ενδεχομενο: https://www.google.com/search?tbm=isch&q=automatically+adjust+daylight+savings+time+windows+95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...