Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ σκεφτόμουν και για μετατροπή και για panda καινούργιο αλλά εκτός των άλλων κολλάω και λίγο στην αυτονομία.

Δηλαδή θα ξεκινάω ταξίδι με αέριο και θα γυρίζω με βενζίνη.

Ενώ με υγραέριο θα βρίσκω παντού.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, zio10 είπε

Εγώ σκεφτόμουν και για μετατροπή και για panda καινούργιο αλλά εκτός των άλλων κολλάω και λίγο στην αυτονομία.

Δηλαδή θα ξεκινάω ταξίδι με αέριο και θα γυρίζω με βενζίνη.

Ενώ με υγραέριο θα βρίσκω παντού.

πόσα ταξίδια θα κάνεις ανά έτος; 

πόσα χλμ ανά έτος; 

Το Panda δεν έχει 9λτρ βενζίνης απ όσο θυμάμαι, μόνο τα vag...  που θα πηγαίνεις ταξίδι και πως θα γυρνάς με βενζίνη ;  

Προσωπικά δεν ξαναγυριζω σε lpg... 😎

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, terry308 είπε

πόσα ταξίδια θα κάνεις ανά έτος; 

πόσα χλμ ανά έτος; 

Το Panda δεν έχει 9λτρ βενζίνης απ όσο θυμάμαι, μόνο τα vag...  που θα πηγαίνεις ταξίδι και πως θα γυρνάς με βενζίνη ;  

Προσωπικά δεν ξαναγυριζω σε lpg... 😎

Αν κάνω πχ το Γιάννενα-Καστοριά που το κάνω συχνά θα φύγω με αέριο και θα γυρίσω με βενζίνη.

Δεν το έχω υπολογίσει αλλά λογικά θα βγει πιο ακριβό από το να πας και να έρθεις με υγραέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αν κάνω πχ το Γιάννενα-Καστοριά που το κάνω συχνά θα φύγω με αέριο και θα γυρίσω με βενζίνη.

Δεν το έχω υπολογίσει αλλά λογικά θα βγει πιο ακριβό από το να πας και να έρθεις με υγραέριο.

330km πάνε - έλα το υπολογίζω , τα 250 τουλάχιστον θα είναι με φ. α.,  αλλά λένε και παραπάνω στη σελίδα του cng group Greece, δε θα έβλεπα υγραέριο και πάλι, λίγη βενζίνη δε πειράζει 😎

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια κι εγώ.

Με 13.8 κιλα δεξαμενών στο arona tgi 330-340 χιλιόμετρα σε ανοιχτό αυτοκινητόδρομο με μέση ταχύτητα 110-120.

Εντός πόλης εύκολα "αφαιρείς" 100χλμ. αυτονομίας (δεν υπερβάλλω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Panda εχει πλέονεκτημα γιατι εχει κανονικο ρεζερβουαρ βενζινης, γενικα ειναι value for money.

Σε ταξιδι με Leon TGI 1.5 μου εβγαλε 450 αεριο με16 και κατι κιλα και αλλα 100+ με βενζινη που εκαιγε 5 λιτρα. Με 120 στο cruise control. Συνολο εβγαζε 650 χιλιομετρα.

Σε πολη αναλογα την οδηγηση εχω δει απο 290 εως 330. Η καταναλωση ειναι εκει 4.5-5 κιλα, αν εισαι πιο νευρικος παει 5+ αν εισαι χαλαρος παει προς το 4 και πιο κατω. Μιλαμε παντα για κιλα.

Επεξ/σία από Nos20VT
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Απλά το φοβάμαι λόγω χώρων για μοναδικό αυτοκίνητο.

Για 2 άτομα με αποσκευές είναι κομπλέ . Στα 3 είσαι οριακά μιας και βάζεις πίσω αποσκευές . Αλλά μπορείς να βάλεις οροφής .

Βεβαια αν πας και στην πιο «πλούσια» έκδοση πλησιάζεις το Ibiza 

2 ώρες πριν, Nos20VT είπε

Το Panda εχει πλέονεκτημα γιατι εχει κανονικο ρεζερβουαρ βενζινης

Εξαρτάται πως το βλέπεις . Εγώ θα το προτιμούσα 9λιτρο με μια έξτρα μπουκάλα αερίου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

Για 2 άτομα με αποσκευές είναι κομπλέ . Στα 3 είσαι οριακά μιας και βάζεις πίσω αποσκευές . Αλλά μπορείς να βάλεις οροφής .

Βεβαια αν πας και στην πιο «πλούσια» έκδοση πλησιάζεις το Ibiza 

Εξαρτάται πως το βλέπεις . Εγώ θα το προτιμούσα 9λιτρο με μια έξτρα μπουκάλα αερίου .

Είμαστε τρεις με παιδικό κάθισμα κτλ, οπότε δύσκολα θα βολέψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Είμαστε τρεις με παιδικό κάθισμα κτλ, οπότε δύσκολα θα βολέψει...

Τότε ξεκινάς από Ibiza και πάνω 

22 ώρες πριν, zio10 είπε

Αν κάνω πχ το Γιάννενα-Καστοριά που το κάνω συχνά θα φύγω με αέριο και θα γυρίσω με βενζίνη.

Δεν το έχω υπολογίσει αλλά λογικά θα βγει πιο ακριβό από το να πας και να έρθεις με υγραέριο.

Υγραέριο να ξέρεις ότι αν το ζορίζεις θα καις και αρκετή βενζίνη , θέλει ελαφρύ πόδι 

21 ώρες πριν, terry308 είπε

330km πάνε - έλα το υπολογίζω , τα 250 τουλάχιστον θα είναι με φ. α.,  αλλά λένε και παραπάνω στη σελίδα του cng group Greece, δε θα έβλεπα υγραέριο και πάλι, λίγη βενζίνη δε πειράζει 😎

300 χλμ στάνταρ , γενικά οδηγώντας χαλαρά (έμαθα από 1600αρι >20ετιας 😛) δεν περνάω τα 3€/100χλμ .

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, terry308 είπε

Αποφάσισε το και σου πουλάω το ibiza να πάρω το νέο leon 🤣

Το πιθανότερο είναι να κρατήσω το bravo και να το κάνω υγραέριο μέχρι το τέλος της χρονιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zio10 είπε

Το πιθανότερο είναι να κρατήσω το bravo και να το κάνω υγραέριο μέχρι το τέλος της χρονιάς.

Βασικά είναι η πιο οικονομική λύση , αλλά δες μήπως σε συμφέρει φυσικό αέριο μετατροπή .

Εξαρτάται φυσικά από πόσα χλμ το χρόνο κάνεις , πόσο χρόνων είναι το αμάξι και πόσο χώρο θα χάσεις στη μπαγκαζιέρα στο bravo (πχ αν κάθεται η δεξαμενή στο βάθος )

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...