Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, peronoforos είπε

Αλλά με απασχολεί που γενικά έχουν μικρά ντεποζιτα βενζίνης και αν θέλω πχ έστω μια φορά να παω κάνα ταξιδάκι θα έχω θέμα 

Αν το σκέφτεσαι για μία στο τόσο που θα πας ταξίδι άστο καλύτερα. Θα τύχει να έχει βλάβη κανα πρατήριο και θα χάσεις τον ύπνο σου.

Για πετρέλαιο είσαι εκτός αν κάνεις μετατροπή (και χάσεις χώρο αποσκευών) ή μεταχειρισμένο παλιότερο μοντέλο με κανονικό ρεζερβουάρ βενζίνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Η ΔΕΠΑ Εμπορίας ανακοίνωσε σήμερα την έναρξη εμπορικής λειτουργίας των δύο νέων πρατηρίων αερίου κίνησης FISIKON (EKO) στον Σταθμό Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών (ΣΕΑ) Ευαγγελισμού (Δήμος Μακρυχωρίου Λαρίσης). Με την προσθήκη των δύο νέων αυτών πρατηρίων, που βρίσκονται και στα δύο ρεύματα της Εθνικής Οδού Αθηνών-Θεσσαλονίκης, τα εν λειτουργία πρατήρια σε περιοχή εκτός του δικτύου αγωγών ανέρχονται σε πέντε, στο σύνολο οκτώ που προβλέπει ο προγραμματισμός της εταιρείας.

Τα δύο νέα πρατήρια, που βρίσκονται σε στρατηγική τοποθεσία επί του βόρειου άξονα του εθνικού οδικού δικτύου, έρχονται να προστεθούν στο υπάρχον δίκτυο δεκαέξι πρατηρίων, κάνοντας προσιτή την αεριοκίνηση και τα οφέλη της σε όλο και περισσότερους οδηγούς αλλά και περιοχές της χώρας. Στόχος της εταιρείας είναι η λειτουργία 19 νέων πρατηρίων έως το τέλος του 2022, σύμφωνα με τη στρατηγική στόχευση της ΔΕΠΑ για το FISIKON.

 

 

Ξέρουμε που θα είναι τα 19 πρατήρια που λένε θα κάνουν μέχρι τέλος 2022? Σέρρες θα μας ανοίξουν κανένα ή θα πρέπει να τρέχουμε Βουλγαρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Backpacker είπε

Ξέρουμε που θα είναι τα 19 πρατήρια που λένε θα κάνουν μέχρι τέλος 2022? Σέρρες θα μας ανοίξουν κανένα ή θα πρέπει να τρέχουμε Βουλγαρία?

FB_IMG_1606367317302.jpg.07bb1d862ad0c57339689445443142b5.jpg

Ευτυχώς που στο παιχνίδι υπάρχουν και άλλες εταιρείες εκτός της Δεπα - fisikon , (promethan Σινδο Θεσσαλονίκης, italmetano κοντά στο πανεπιστήμιακο νοσοκομείο της Λάρισας). 

Το ΒΡ στην είσοδό της Βέροιας (από Εγνατία) πήρε άδεια, εχει ολοκληρώσει τις εργασίες για τις αντλίες και θα προμηθεύει μέσω κινητών δεξαμενών σε τρακτορες... εύχομαι εντός 2021... δεν είναι στο παραπάνω χάρτη γιατί θα συνεργάζεται με άλλη εταιρεία... 

Καλό θα ήταν οι επαγγελματίες οδηγοί (taxi - κτελ κυρίως κ οι λοιποί βέβαια ) να κάνουν προσπάθειες για να βρεθεί κάποιος να ανοίξει με τον ίδιο τρόπο πρατήριο στη πόλη τους, το πρατήριο των Ιωαννίνων έγινε λόγω των ΚΤΕΛ, αυτοί μεριμνησαν.. 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, terry308 είπε

FB_IMG_1606367317302.jpg.07bb1d862ad0c57339689445443142b5.jpg

Ευτυχώς που στο παιχνίδι υπάρχουν και άλλες εταιρείες εκτός της Δεπα - fisikon , (promethan Σινδο Θεσσαλονίκης, italmetano κοντά στο πανεπιστήμιακο νοσοκομείο της Λάρισας). 

Το ΒΡ στην είσοδό της Βέροιας (από Εγνατία) πήρε άδεια, εχει ολοκληρώσει τις εργασίες για τις αντλίες και θα προμηθεύει μέσω κινητών δεξαμενών σε τρακτορες... εύχομαι εντός 2021... δεν είναι στο παραπάνω χάρτη γιατί θα συνεργάζεται με άλλη εταιρεία... 

Καλό θα ήταν οι επαγγελματίες οδηγοί (taxi - κτελ κυρίως κ οι λοιποί βέβαια ) να κάνουν προσπάθειες για να βρεθεί κάποιος να ανοίξει με τον ίδιο τρόπο πρατήριο στη πόλη τους, το πρατήριο των Ιωαννίνων έγινε λόγω των ΚΤΕΛ, αυτοί μεριμνησαν.. 

Αυτό που ενώ έχει ήδη δυο η Θεσσαλονίκη φτιάχνουν πρώτα άλλα δυο εκεί τη στιγμή που δεν έχει ούτε ένα σε Σέρρες-Καβάλα-Δράμα δείχνει καταπληκτικό πλάνο.  Καλά που έχουμε Βουλγαρία δίπλα μας γιατί εμείς μάλλον δεν είμαστε Έλληνες πολίτες για μερικούς. 

Και ειδικά σε εμάς Σέρρες έχει ήδη δίκτυο φυσικού αερίου για θέρμανση στη πόλη. Δεν είναι οτι πρέπει να φτιαχτει κάτι εκτός του πρατηρίου. Και είναι και πάνω στην Εγνατία το δίκτυο που πάει προς Βουλγαρία (συνορα Προμαχώνα). Μιλάμε για δρόμο με τρελή κίνηση δλδ και από επαγγελματίες και από ιδιωτες. Περνάει ως και μέσα από την ΒΙΠΕ Σερρών που εδρεύουν μεγάλες εταιρείες με διεθνή εμβέλεια. (Κρι-Κρι-Dromeas-METRON-ACA).

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Backpacker είπε

Αυτό που ενώ έχει ήδη δυο η Θεσσαλονίκη 

Έχει κόστος μισό μυριο € το πρατήριο με σωληνωτό δίκτυο 

3 έχει ήδη

2  fisikon α) Eko ikea - β) BP  Διαβατά

1 promethan Σινδο 

και 2 γίνονται (Σταυρούπολη και ΟΣΕ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα με ζορίζει πολυ το γεγονός ότι θα ξεκινήσουμε πχ να παμε ενα ταξίδι με το οχημα ΦΑ (λόγω οικονομίας σε σχεση με το Q3) και θα πρεπει να ειμαστε με το μπετονι βενζίνης αν δεν εχει πρατήρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, paylidis είπε

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα με ζορίζει πολυ το γεγονός ότι θα ξεκινήσουμε πχ να παμε ενα ταξίδι με το οχημα ΦΑ (λόγω οικονομίας σε σχεση με το Q3) και θα πρεπει να ειμαστε με το μπετονι βενζίνης αν δεν εχει πρατήρια...

 

Μα αυτό ακριβώς. Η προτεραιότητα τους τώρα θα πρέπει να ειναι το δίκτυο να είναι όσο πιο απλωμένο γίνεται με αυτά τα λίγα που φτιάχνουν! Αντί να φτιάχνουν καινούργια σε Θεσσαλονικη και Αττικη θα πρεπει να φτιαξουν σε Μακεδονια-Θρακη και Πελοποννησο πιο νοτια σε Μεσσηνια και Λακωνια. Και μετα απο νησια στην κρητη απο 1 σε Ηρακλειο-Χανια. 

Βλέπω πχ στον χάρτη το πλάνο τους δεν έχει ούτε ένα καινουργιο πρατηριο σε 3 νομους που ειναι αναμεσα σε Θεσσαλονικη και Θρακη. Σερρες-Δραμα-Καβαλα. Ούτε ένα πρατήριο στο σχέδιο για την Πελοποννησο έξω απο Πάτρα. Ποσοι νομοι δλδ κατω Μεσσηνια-Λακωνια-Ηλεία-Αρκαδια-Αργολιδα-Κορινθια τίποτα. 

 

54 λεπτά πριν, terry308 είπε

Έχει κόστος μισό μυριο € το πρατήριο με σωληνωτό δίκτυο 

3 έχει ήδη

2  fisikon α) Eko ikea - β) BP  Διαβατά

1 promethan Σινδο 

και 2 γίνονται (Σταυρούπολη και ΟΣΕ) 

 

Εδώ πήγανε και φτιάξανε στα Γιαννενα και φτιάχνουν βλέπω και στην Ηγουμενίτσα που δεν έχουν καν δίκτυο και θα το πηγαίνουν με βυτία!! Αυτό θα έχει συνεχές κόστος συντήρησης με τα μεταφορικά για πολλά χρόνια. Καθως μεχρι να φτιαχτει εκει δίκτυο θα περασουν παρα πολλα χρονια. 

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Βλέπω πχ στον χάρτη το πλάνο τους δεν έχει ούτε ένα καινουργιο πρατηριο σε 3 νομους που ειναι αναμεσα σε Θεσσαλονικη και Θρακη. Σερρες-Δραμα-Καβαλα.

Έτσι ακριβώς. Και αυτοί οι 3 νόμοι είναι πάνω σε αγωγό και έχουν και δίκτυο όποτε θα ήταν πολύ απλό. Ξέρω κόσμο κ εγώ που ανεβαίνει Βουλγαρία για να βάλει φυσικό αέριο γιατί απλά δεν έχει (κ όχι για οικονομία όπως έκαναν παλιά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Backpacker είπε

 

Εδώ πήγανε και φτιάξανε στα Γιαννενα και φτιάχνουν βλέπω και στην Ηγουμενίτσα που δεν έχουν καν δίκτυο και θα το πηγαίνουν με βυτία!! Αυτό θα έχει συνεχές κόστος συντήρησης με τα μεταφορικά για πολλά χρόνια. Καθως μεχρι να φτιαχτει εκει δίκτυο θα περασουν παρα πολλα χρονια. 

Δε το έφταιξε η fysikon μόνη της, τα ΚΤΕΛ Ιωαννίνων μεσολάβησαν για την δημιουργία του πρατηρίου γιατί την δική τους διευκόλυνση, των δικών τους οχημάτων . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, terry308 είπε

Δε το έφταιξε η fysikon μόνη της, τα ΚΤΕΛ Ιωαννίνων μεσολάβησαν για την δημιουργία του πρατηρίου γιατί την δική τους διευκόλυνση, των δικών τους οχημάτων . 

 

Και στην Ηγουμενίτσα βλέπω φτιάχνουν. Πόλη χωρίς δίκτυο. Πόλη με πολύ μικρότερο πληθυσμό από πόλεις όπως οι Σέρρες (που ειναι και το μεγαλύτερο πέρασμα της χώρας για τη Βουλγαρία) και απ΄την Καβάλα (που είναι πολη πάνω στην Εγνατία). 

11 ώρες πριν, paylidis είπε

Έτσι ακριβώς. Και αυτοί οι 3 νόμοι είναι πάνω σε αγωγό και έχουν και δίκτυο όποτε θα ήταν πολύ απλό. Ξέρω κόσμο κ εγώ που ανεβαίνει Βουλγαρία για να βάλει φυσικό αέριο γιατί απλά δεν έχει (κ όχι για οικονομία όπως έκαναν παλιά)

Αυτό ακριβώς. Και πάνω σε αγωγό και μεγάλοι πληθυσμιακά νομοί (Σέρρες ειδικά και μετά Καβάλα). Και πάνω σε δρόμους τεράστιας κυκλοφορίας (οι Σέρρες στο δρόμο για Βουλγαρία και η Καβάλα στην Εγνατία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Backpacker είπε

Και στην Ηγουμενίτσα βλέπω φτιάχνουν. Πόλη χωρίς δίκτυο. Πόλη με πολύ μικρότερο πληθυσμό από πόλεις όπως οι Σέρρες (που ειναι και το μεγαλύτερο πέρασμα της χώρας για τη Βουλγαρία) και απ΄την Καβάλα (που είναι πολη πάνω στην Εγνατία). 

Η Ηγουμενίτσα είναι η είσοδος / έξοδος στην Ιταλία, αν και η Ιταλία είναι γεμάτη πρατήρια όπως και η Βουλγαρία,ίσως σε αυτό το ποντάρουν και γιά το πρατήριο των Σερρών τώρα..ότι θα πηγαίνουν Βουλγαρία όπως κάνατε παλιά για τα υπόλοιπα καύσιμα, πάντως στους χάρτες που μοιράζαν το 2018 και 2019 υπήρχε και η Καβάλα και οι Σέρρες απ όσο θυμάμαι.... (θα ψάξω να βρω τους χάρτες αυτούς) 

Και το πρατηριο στη Βέροια θα είναι με τρακτορα μέχρι να έρθει το σωληνωτό δίκτυο 

pratiria_2020_site-new-new-new (1).jpg

FISIKON-MAP-2018 (1).jpg

Επεξ/σία από terry308
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/8/2020 στις 6:42 ΜΜ, terry308 είπε

Καλά Χριστούγεννα, καλό 2021...με άγνωστη τιμή 

Μάρτιο μου απάντησαν από το σαιτ, θα βγει στην αγορά το νέο Leon. Επίσης θα "φτιάξουν" και τον online configurator...τους έκραξα που δε λειτουργεί!

Είμαι μεταξύ νέου Leon και "νέου" Golf...δε μπορώ να κοιτάξω τα 1000ρια...δε μου πάει με τπτ το χέρι να τα επιλέξω. Εις γνώση μου βέβαια ότι το κο...χερο θα μου μπει βαθιά για τα 25κ+ μοντέλα που προανέφερα. anyways, τι θα μου προτείνατε από τα 2?

τι ωραία που μου συγχωνεύει αυτόματα τα ποστς..... 😡

Επεξ/σία από dexterakos75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dexterakos75 είπε

Μάρτιο μου απάντησαν από το σαιτ, θα βγει στην αγορά το νέο Leon. 

Καλησπέρα σας, Μάρτιο αναμένονται τα αυτοκίνητα με DSG και Μάιο αυτά με το χειροκίνητο κιβώτιο. Η απάντηση τους πριν 1 βδομάδα περίπου. 

Προσωπικά θα κοιτούσα πρώτα το leon (βασικά περιμένω τιμή / πακέτα λανσαρισματος για να σκεφτώ αν αλλάξω το ibiza) μετά octavia που είναι κούκλα και παρεξηγημένη (ότι είναι πιο πολύ οικογενειακό) και τέλος το golf, αλλά σίγουρα θα πήγαινα για test drive γιατί καλή η "ομορφιά" αλλά πρέπει να χαμογελάς όταν μπαίνεις και το οδηγείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, terry308 είπε

Καλησπέρα σας, Μάρτιο αναμένονται τα αυτοκίνητα με DSG και Μάιο αυτά με το χειροκίνητο κιβώτιο. Η απάντηση τους πριν 1 βδομάδα περίπου. 

Προσωπικά θα κοιτούσα πρώτα το leon (βασικά περιμένω τιμή / πακέτα λανσαρισματος για να σκεφτώ αν αλλάξω το ibiza) μετά octavia που είναι κούκλα και παρεξηγημένη (ότι είναι πιο πολύ οικογενειακό) και τέλος το golf, αλλά σίγουρα θα πήγαινα για test drive γιατί καλή η "ομορφιά" αλλά πρέπει να χαμογελάς όταν μπαίνεις και το οδηγείς. 

Την ίδια fix απάντηση μου έστειλαν και μένα στο fb. κάτι που με ανησυχεί σε Leon & Golf είναι ο εσωτερικός χώρος (μεγαλόσωμος, γαρ). από την άλλη παιδιά/σκυλιά δεν έχω, οπότε τι να την κάνω την κούρσα (octavia) (εμμέσως επιβεβαιώνω αυτό που έγραψες, περί παρεξήγησης, χεχε)? άσε που μου την έχει σπάσει η skoda που στον configurator χρεώνουν έξτρα τα πάντα? το αγοράζεις στην budget έκδοση και είναι ξεβράκωτο!!! Ναι, εννοείται ότι θα περιμένω προσφορές της Seat, δεν υπάρχει βιασύνη... τέλος, θέλω να μάθω από ποιά χώρα (εργοστάσιο) θα έρθει το εκάστοτε μοντέλο. άμα είναι από καμμιά τουρκία...γειά χαραντάν (ανεξαρτήτως πακέτου κλπ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ο νεος σας χαιρετα!

Αν και κατεληξα σε συμβατικο βενζινης ευρυχωρο, απο  τις πληροφοριες που πηρα τα χιλιαρια cng ειναι καλα σε οποιον εχει συνηθισει την ηρεμη οδηγηση. Αυτα που κανουν για ολα ειναι τα 1.5. Παντως περα απο το 5 ευρο στα 100 χλμ  οικονομια του cng  υπαρχουν και αλλες γνωμες που μακροπροθεσμα θα εξαφανισουν η ελαχιστοποιησουν το οποιο ωφελος απο το cng

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...