Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Thrylos7 είπε

Παντως ο κατασκευαστης δινει σε NEDC εντος πολης :

Arona : 4.4kg/100km

Παλιο Leon 4.8g/100km                το νεο Leon δεν εχει ακομα μετρησεις TGI αλλα στις αλλες εκδοσεις ειναι περιπου 80 κιλα βαρυτερο

Στο παλιό Leon αναφέρεσαι στον 1.4 ή στον 1.5; Manual ή Automatic ; 

Ο 1.5 είναι act, απενεργοποιει κυλίνδρους κτλ... από αυτά τι σε χειροκίνητο έχει διαφορά πάλι, μικρή αλλά έχει.

Επίσης με start/stop ή χωρίς ; 

Χοντρικά θα σε έλεγα να υπογιζεις ~6kg. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, terry308 είπε

Στο παλιό Leon αναφέρεσαι στον 1.4 ή στον 1.5; Manual ή Automatic ; 

Ο 1.5 είναι act, απενεργοποιει κυλίνδρους κτλ... από αυτά τι σε χειροκίνητο έχει διαφορά πάλι, μικρή αλλά έχει.

Επίσης με start/stop ή χωρίς ; 

Χοντρικά θα σε έλεγα να υπογιζεις ~6kg. 

Απο το 1.5 είναι οι τιμες, manual. Με το DSG το δίνει λιγο λιγοτερο, 4.5 . Οι τιμες ειναι παντα NEDC που ειναι γενικα αρκετα αισιοδοξες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, κάτοχος Scoda Scala CNG (1000c 90hp)εδώ και 3 μήνες. 6000 χλμ περίπου απροβλημάτιστα . Χοντρικά μιλώντας, κατανάλωση εντός πόλης περίπου 4,5 -με 5 κιλά/100 χιλιόμετρα. Εκτός πόλης, είναι εύκολα στα 4 κιλά/100 χιλιόμετρα πηγαίνοντας με τα όρια ταχύτητας. Αν μιλήσουμε με νούμερα, εντός πόλης με ένα γέμισμα (περίπου 10ευρω), βγάζει 250-280 χιλιόμετρα, εκτός πόλης 350-380. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

skoda octavia μοντέλο 2018, 1400αρι με 15 κιλά δεξαμενές φ.α.

Εντός πόλης (Θεσσαλονίκη) με 13-14 κιλά που συνήθως παίρνει , κάνω 200 - 230 χλμ, κινούμενος σε δρόμους με μέτρια κίνηση και μέτρια σταμάτα ξεκίνα.

Αν είμαι πολύ εντός πόλης (κέντρο με πολλά φανάρια και ώρες αιχμής), τα χλμ γίνονται 190 - 200.

Στα ταξίδια εκτός πόλης, έχω κάνει και 380 χλμ (με 15 κιλά φ.α.) με μέση ταχύτητα 120 χλμ.

Το πόσα κιλά φυσικό αέριο έχω, παίζει ανάλογα με την εποχή (στα κρύα χωράει περισσότερο ενώ το καλοκαίρι όχι) και το πρατήριο που γεμίζω (των Διαβατών δεν έχει υψηλή πίεση και δεν φουλάρει σχεδόν ποτέ, ενώ η Promethean στη ΒΙΠΕ Σίνδου έχει πολύ καλύτερο σύστημα και πάντα χωράει περισσότερα κιλά.

 

 

 

Επεξ/σία από thesniki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να αναφέρουμε τα ευχάριστα νέα, τις αδειοδοτήσεις και την έναρξη εξυπηρέτησης/ανεφοδιασμού  οχημάτων φ.α. από τα ΣΕΑ Ευαγγελισμού (Λάρισας-Διόδια Μακρυχωρίου) καθώς και τα ΣΕΑ Ψαθόπυργου ((Πατρών-10ΚΜ απο το Άκταιο-Ρίο-))

Επεξ/σία από terry308
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγραέριο έχω παιδιά αλλά να γράψω αν κάποιοι με cnc δεν το γνωρίζουν εδώ και 3-4 μήνες διατίθεται ε Φ.Α και από το shell στην Μεσογείων στην Αγία Παρασκευή απέναντι από τον Τσοπελογιάννη που τοποθετεί υγραέριο και cmc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CNG

5 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Υγραέριο έχω παιδιά αλλά να γράψω αν κάποιοι με cnc δεν το γνωρίζουν εδώ και 3-4 μήνες διατίθεται ε Φ.Α και από το shell στην Μεσογείων στην Αγία Παρασκευή απέναντι από τον Τσοπελογιάννη που τοποθετεί υγραέριο και cmc.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η ΔΕΠΑ Εμπορίας ανακοίνωσε σήμερα την έναρξη εμπορικής λειτουργίας των δύο νέων πρατηρίων αερίου κίνησης FISIKON (EKO) στον Σταθμό Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών (ΣΕΑ) Ευαγγελισμού (Δήμος Μακρυχωρίου Λαρίσης). Με την προσθήκη των δύο νέων αυτών πρατηρίων, που βρίσκονται και στα δύο ρεύματα της Εθνικής Οδού Αθηνών-Θεσσαλονίκης, τα εν λειτουργία πρατήρια σε περιοχή εκτός του δικτύου αγωγών ανέρχονται σε πέντε, στο σύνολο οκτώ που προβλέπει ο προγραμματισμός της εταιρείας.

Τα δύο νέα πρατήρια, που βρίσκονται σε στρατηγική τοποθεσία επί του βόρειου άξονα του εθνικού οδικού δικτύου, έρχονται να προστεθούν στο υπάρχον δίκτυο δεκαέξι πρατηρίων, κάνοντας προσιτή την αεριοκίνηση και τα οφέλη της σε όλο και περισσότερους οδηγούς αλλά και περιοχές της χώρας. Στόχος της εταιρείας είναι η λειτουργία 19 νέων πρατηρίων έως το τέλος του 2022, σύμφωνα με τη στρατηγική στόχευση της ΔΕΠΑ για το FISIKON.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Σταθμό Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών (ΣΕΑ) Ευαγγελισμού (Δήμος Μακρυχωρίου Λαρίσης). 

👍

Άλλο ωράριο για την κάθοδο και άλλο για την άνοδο... ότι να ναι... πως γκενεν ατό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά το polo τη μέγεθος ντεποζιτο βενζίνης έχει?

Βασικά ποιο αυτοκίνητο cng έχει το μεγαλύτερο ντεποζιτο βενζίνης?? Κάνω 600km τη βδομάδα και είμαι μεταξύ πετρελαίου και φυσικού αερίου... Αλλά με απασχολεί που γενικά έχουν μικρά ντεποζιτα βενζίνης και αν θέλω πχ έστω μια φορά να παω κάνα ταξιδάκι θα έχω θέμα 

(εκτός από το panda που το θεωρώ κακασχημο)

Επεξ/σία από peronoforos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

 

Η ΔΕΠΑ Εμπορίας ανακοίνωσε σήμερα την έναρξη εμπορικής λειτουργίας των δύο νέων πρατηρίων αερίου κίνησης FISIKON (EKO) στον Σταθμό Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών (ΣΕΑ) Ευαγγελισμού (Δήμος Μακρυχωρίου Λαρίσης). Με την προσθήκη των δύο νέων αυτών πρατηρίων, που βρίσκονται και στα δύο ρεύματα της Εθνικής Οδού Αθηνών-Θεσσαλονίκης, τα εν λειτουργία πρατήρια σε περιοχή εκτός του δικτύου αγωγών ανέρχονται σε πέντε, στο σύνολο οκτώ που προβλέπει ο προγραμματισμός της εταιρείας.

 

 

Η ΔεΠα ας ανακοινώσει καμία εκ νέου επιδότηση για αγορά οχημάτων με ΦΑ και ας τα αφήσει αυτά. Άντε γιατί με το ζόρι τη κρατάω τη γυναίκα μου που θέλει να πάμε να κλείσουμε το kamiq 😂

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, paylidis είπε

Άντε γιατί με το ζόρι τη κρατάω τη γυναίκα μου που θέλει να πάμε να κλείσουμε το kamiq 😂

Παίζει banner για έκπτωση από την skoda για το kamiq 

37 λεπτά πριν, peronoforos είπε

Παιδιά το polo τη μέγεθος ντεποζιτο βενζίνης έχει?

Βασικά ποιο αυτοκίνητο cng έχει το μεγαλύτερο ντεποζιτο βενζίνης?? Κάνω 600km τη βδομάδα και είμαι μεταξύ πετρελαίου και φυσικού αερίου... Αλλά με απασχολεί που γενικά έχουν μικρά ντεποζιτα βενζίνης και αν θέλω πχ έστω μια φορά να παω κάνα ταξιδάκι θα έχω θέμα 

(εκτός από το panda που το θεωρώ κακασχημο)

Όλα τα νέα οχήματα έχουν 9λτρ βενζίνης, εκτός του Panda... αν θες πας σε μοντέλο 2018 και νωρίτερα 

Φυσικό αέριο μονόδρομος 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, terry308 είπε

Παίζει banner για έκπτωση από την skoda για το kamiq 

To είδε.....!! Κ έχει και κάποια ambition ετοιμοπαράδοτα. Για την ώρα της είπα πρωτα θα πουλήσουμε αφού τελειώσουν οι καραντινεσ Κλπ το δικό της κ μετά θα κάνει οτιδηποτε 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...