Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτική ασφάλιση υγείας


margas1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκει που καταλλήγω ειναι πως δεν υπάρχει καμια ιδιωτικη ασφάλεια που θα σου προσφέρει τα πάντα, δηλαδη να μπεις σε ενα νοσοκομειο και να μη πληρωσεις τιποτα, εκτος αν ειναι εταιρικη των 4-5.000 ευρω το χρόνο.

Και βέβαια, δεν υφισταται ιδιωτικη ασφάλεια στην Ελλάδα χωρις τη συμμετοχη του ΕΟΠΠΥ. Ολο το συστημα βασιζεται στο δημοσιο. Εαν δεν υπήρχε δε θα τους συμφερε έτσι οπως ειναι δομημένο το συστημα. Δε θα ειχαν λογο υπαρξης διοτι θα έπρεπε τα πιο απλά συμβολαια να έχουν κοστος πάνω απο 3-4.000 ευρω το χρονο.

Για όσους κοπτονται και φέρουν ως παράδειγμα τις ΗΠΑ να τονισουμε οτι ένα μέσο συμβολαιο υγειας εκει, κοστίζει γυρω στα 9 με 10.000!!!!!! Που καλυπτει τα βασικά ε? 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ό,τι κι αν λένε για τη δημόσια υγεία, από προσωπική πείρα, τόσο από ιδιωτικά όσο και από το δημόσιο, προτιμώ μακράν το δημόσιο.

Πάντα είχαμε ιδιωτική ασφάλεια μέσω εταιρικών προγραμμάτων, που κάλυπταν τα πάντα από το πρώτο ευρώ - για τις μεγάλες εταιρίες τα συμβόλαια είναι πολύ καλύτερα από τις μικρές και από τα ατομικά.

Όμως την εξυπηρέτηση και την φροντίδα που είχα και έχω από τα δημόσια, όπου πηγαίνω σε τακτική βάση λόγω χρόνιου προβλήματος υγείας, δεν την είχα σε κανένα ιδιωτικό, όταν αναγκάστηκα να πάω λόγω απεργιών!

Ναι, όταν δουν ιδιωτική ασφάλεια στο ιδιωτικό, σε κρατάνε για νοσηλεία χωρίς να χρειάζεται, σε στέλνουν να σε εξετάσουν όλοι οι γιατροί του νοσοκομείου, χωρίς σοβαρό λόγο και μπορεί να καταλήξεις και εγχειρισμένος πάλι χωρίς να χρειάζεται. Πάρτε παράδειγμα τις καισαρικές στα ιδιωτικά μαιευτήρια, που είναι κανόνας!

Όσο για την αναμονή, είτε μέσω ΕΟΠΠΥ είτε μέσω ασφαλιστικής, έχω περιμένει ώρες για εξέταση σε ιδιωτικά διαγνωστικά και ιδιωτικά ιατρεία και ας είχα ραντεβού!

Αλλά κανείς δεν διαμαρτύρεται, ούτε βγαίνει στα κανάλια. Μόνο για τα δημόσια βγαίνουν και κράζουν, για ευνόητους λόγους, όπως αναφέρθηκε και από άλλους.

 

Όσο για ιστορίες με άγριες καταστάσεις, θα μπορούσα να αναφέρω άπειρες, καθώς τόσο ο πατέρας μου όσο και ο κουνιάδος μου δούλευαν στο ΕΚΑΒ.

Μόνο πόσο συχνά έτρεχαν να παραλάβουν περιστατικά από ιδιωτικά νοσοκομεία και κλινικές, που τους κατέβαζαν στο πεζοδρόμιο για να μην τους πεθάνουν στα χέρια και να μπορούν να πουν μετά ότι άργησε το ασθενοφόρο! Ειδικά σε γέννες, ήταν ο κανόνας να στέλνουν μάνα και παιδί στο δημόσιο γιατί δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν αιμορραγίες και άλλες επιπλοκές, κι ας είχαν χρυσοπληρωθεί για να έχει μονόκλινο και λουλούδια κ.λπ.

Αλλά από δημόσιο να πάει σε ιδιωτικό δεν τους είχε συμβεί ποτέ!

Επεξ/σία από SB_1957
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σηκωνει η τσέπη σου την ιδιωτική ασφάλεια πρέπει να την κανείς.Αλλοι βέβαια προτιμούν τα χρήματα για τα ασφάλιστρα να τα δίνουν για τα τσιγάρα του μήνα,ο καθένας κάνει τις επιλογές του σε αυτή τη ζωή.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Εκει που καταλλήγω ειναι πως δεν υπάρχει καμια ιδιωτικη ασφάλεια που θα σου προσφέρει τα πάντα, δηλαδη να μπεις σε ενα νοσοκομειο και να μη πληρωσεις τιποτα, εκτος αν ειναι εταιρικη των 4-5.000 ευρω το χρόνο.

Και βέβαια, δεν υφισταται ιδιωτικη ασφάλεια στην Ελλάδα χωρις τη συμμετοχη του ΕΟΠΠΥ. Ολο το συστημα βασιζεται στο δημοσιο. Εαν δεν υπήρχε δε θα τους συμφερε έτσι οπως ειναι δομημένο το συστημα. Δε θα ειχαν λογο υπαρξης διοτι θα έπρεπε τα πιο απλά συμβολαια να έχουν κοστος πάνω απο 3-4.000 ευρω το χρονο.

Για όσους κοπτονται και φέρουν ως παράδειγμα τις ΗΠΑ να τονισουμε οτι ένα μέσο συμβολαιο υγειας εκει, κοστίζει γυρω στα 9 με 10.000!!!!!! Που καλυπτει τα βασικά ε? 

αυτο λες, η το ασθενοφορο που θα χρεωθεις 5.000 τη διακομιδη? καλεσε ασθενοφορο αμα σ βασταει (η τσεπη)

27 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Έγινε vs τελικά.... κρίμα. 

Ας κάνει ο καθένας ο,τι νομίζει καλύτερο για τον εαυτό του.

πρωτα απ ολα σ ευχαριστω για τα καλα σ λογια και ελπιζω και συ και οι δικοι σ να μη τα χρειαστειτε ποτε  :)

δεν ειναι versus. εχουν ξεκινησει τα τελευταια χρονια και εξυμνουν ιδιωτικα και θαβουν δημοσια, και βλεπεις τα ιδιωτικα να οεταγονται σα μανιταρια, τυχαιο?

εγω θα το πω μια φορα κι οποιος θελει ακουει, να ευχεστε να μη γινει american (bar) το συστημα και ψοφαμε σα τα σκυλια στο δρομο. τα ευρωπαϊκα προτυπα ειναι μακραν πιο ανθρωπινα

31 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Ό,τι κι αν λένε για τη δημόσια υγεία, από προσωπική πείρα, τόσο από ιδιωτικά όσο και από το δημόσιο, προτιμώ μακράν το δημόσιο.

Πάντα είχαμε ιδιωτική ασφάλεια μέσω εταιρικών προγραμμάτων, που κάλυπταν τα πάντα από το πρώτο ευρώ - για τις μεγάλες εταιρίες τα συμβόλαια είναι πολύ καλύτερα από τις μικρές και από τα ατομικά.

Όμως την εξυπηρέτηση και την φροντίδα που είχα και έχω από τα δημόσια, όπου πηγαίνω σε τακτική βάση λόγω χρόνιου προβλήματος υγείας, δεν την είχα σε κανένα ιδιωτικό, όταν αναγκάστηκα να πάω λόγω απεργιών!

Ναι, όταν δουν ιδιωτική ασφάλεια στο ιδιωτικό, σε κρατάνε για νοσηλεία χωρίς να χρειάζεται, σε στέλνουν να σε εξετάσουν όλοι οι γιατροί του νοσοκομείου, χωρίς σοβαρό λόγο και μπορεί να καταλήξεις και εγχειρισμένος πάλι χωρίς να χρειάζεται. Πάρτε παράδειγμα τις καισαρικές στα ιδιωτικά μαιευτήρια, που είναι κανόνας!

Όσο για την αναμονή, είτε μέσω ΕΟΠΠΥ είτε μέσω ασφαλιστικής, έχω περιμένει ώρες για εξέταση σε ιδιωτικά διαγνωστικά και ιδιωτικά ιατρεία και ας είχα ραντεβού!

Αλλά κανείς δεν διαμαρτύρεται, ούτε βγαίνει στα κανάλια. Μόνο για τα δημόσια βγαίνουν και κράζουν, για ευνόητους λόγους, όπως αναφέρθηκε και από άλλους.

Όσο για ιστορίες με άγριες καταστάσεις, θα μπορούσα να αναφέρω άπειρες, καθώς τόσο ο πατέρας μου όσο και ο κουνιάδος μου δούλευαν στο ΕΚΑΒ.

Μόνο πόσο συχνά έτρεχαν να παραλάβουν περιστατικά από ιδιωτικά νοσοκομεία και κλινικές, που τους κατέβαζαν στο πεζοδρόμιο για να μην τους πεθάνουν στα χέρια και να μπορούν να πουν μετά ότι άργησε το ασθενοφόρο! Ειδικά σε γέννες, ήταν ο κανόνας να στέλνουν μάνα και παιδί στο δημόσιο γιατί δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν αιμορραγίες και άλλες επιπλοκές, κι ας είχαν χρυσοπληρωθεί για να έχει μονόκλινο και λουλούδια κ.λπ.

Αλλά από δημόσιο να πάει σε ιδιωτικό δεν τους είχε συμβεί ποτέ!

απο δημοσιο σε ιδιωτικο δεν ειμαι σιγουρος αμα γινεται. απο το σπιτι σε καταλληλο σχηματισμο γινεται να παει στο ιδιωτικο αμα εκει ειναι ο γιατρος που τη παρακολουθει κατα τη διαρκεια της κυησης

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είπαμε ένα 10-20% μπορεί να έχει πλήρη ιδιωτική ασφάλιση και στο insomnia δεν νομίζω να κυκλοφορεί ούτε 5% από αυτό το έστω 20.

Οπότε τι να λέμε τώρα για ιδιωτική ασφάλιση εδώ.

Να πας στο φόρουμ των Πόρσε των Μπε εμ Βε των Μερσέντες άντε και των Άουντι  να γίνει κουβέντα.Με φιατάκια - όπελ - χιουντάι - κια και αυτά 10ετίας και βάλε τι κουβέντα να κάνεις για ιδιωτική ασφάλιση.:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Έγινε vs τελικά.... κρίμα. 

Ας κάνει ο καθένας ο,τι νομίζει καλύτερο για τον εαυτό του.

Τιποτε δεν ειναι vs ακριβως διοτι η μεν αποτελεί συμπλήρωμα της δε. Καλό ειναι να υπάρχουν και οι δυο.

Απλως λέμε και τα αρνητικά.

Διοτι επειδη το δημόσιο ειναι αυτό που ειναι, υπάρχει κόσμος που θεωρει οτι αν δωσει ένα Α ποσο στην ιδιωτικη, θα ειναι μια χαρά. Ε αυτο δεν ισχύει και πρέπει να τονιστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ασθενοφόρα σε όλες τις ασφαλιστικές πληρώνονται έξτρα, σε εμάς που έχουμε και ακριβά συμβόλαια, μας έχουνε πει κάπου 80 ευρώ το κόστος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τα ασθενοφόρα σε όλες τις ασφαλιστικές πληρώνονται έξτρα, σε εμάς που έχουμε και ακριβά συμβόλαια, μας έχουνε πει κάπου 80 ευρώ το κόστος.

καθε φορα ή μηνιαιο κοστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα περιλαμβάνεται το ασθενοφόρο στο συμβολαιο καθώς και η επείγουσα πχ αερομεταφορά από ένα νησί. 

Περιλαμβάνονται και Χ επισκέψεις σε ιατρούς του δικτύου φρι, 2 επισκέψεις ιατρών του δικτύου στο σπίτι τσάμπα, φυσικοθεραπειες με 20€ τη φορά... Αν και τους γιατρούς δε τους έχω χρησιμοποιήσει ποτέ καθώς εμπιστεύομαι πολύ συγκεκριμένους που γνωρίζω χρόνια. 

Το καλο είναι ότι έχει και έξοδα ατυχήματος , 1000€ περίπου ανά περίπτωση. Όταν έπαθα βαρύ διάγραμμα τους έδωσα το χαρτί του γιατρού με γνωμάτευση που έλεγε τι φάρμακα να αγοράσω και τι νάρθηκα και μαζί με τις αποδείξεις μου επέστρεψαν τα χρήματα. Κι επειδή έκανα και συνεδρίες φυσικοθερ με λέιζερ που δεν καλύπτει ο εοπυυ, έδωσαν και αυτό το ποσό. 

Γενικώς υπάρχει πληθώρα συμβολαίων με διαφορές στις παροχές τους και όπως είπαμε πρέπει να ξέρεις καλά τι καλύπτουν. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Εμένα περιλαμβάνεται το ασθενοφόρο στο συμβολαιο καθώς και η επείγουσα πχ αερομεταφορά από ένα νησί. 

 

Υποθέτω μονο αν κάνεις εισαγωγη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/10/2018 στις 10:27 ΠΜ, papoys1 είπε

Παιδιά είπαμε ένα 10-20% μπορεί να έχει πλήρη ιδιωτική ασφάλιση και στο insomnia δεν νομίζω να κυκλοφορεί ούτε 5% από αυτό το έστω 20.

Οπότε τι να λέμε τώρα για ιδιωτική ασφάλιση εδώ.

Να πας στο φόρουμ των Πόρσε των Μπε εμ Βε των Μερσέντες άντε και των Άουντι  να γίνει κουβέντα.Με φιατάκια - όπελ - χιουντάι - κια και αυτά 10ετίας και βάλε τι κουβέντα να κάνεις για ιδιωτική ασφάλιση.:P

Από πού προκύπτουν αυτά τα αυθαίρεται ποσοστά και προς τί αυτή η μιζέρια;

Η ιδιωτική ασφάλιση δεν απευθύνεται σε λίγους και ούτε όσοι οδηγούν Audi ή ΒΜW ανήκουν σε κάποια ελίτ. 

 

 

Επεξ/σία από nick_gr2
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δυο συστηματα ειναι ανταγωνιστικα, δε γινεται να συνυπαρχουν. Συνυπαρξη εχουμε μονο στη μεταβατικη περιοδο οπου το ενα αναπτυσεται στη πλατη του αλλου. Το μονο βεβαιο ειναι οτι βαρεθηκα τη κλαψα των υπερμαχων του ιδιωτικου συστηματος  που οταν αναφερει καποιος για ουρες, στα ιδιωτικα δε β λεπεις αλλο σχολιο. Πας στο ιδιωτικο λοιπον κανεις μια μαγνητικη, και χρεωνεις το δημοσιο 400€. Ωραια συνυπαρξη, πειτε μου να ανοιξω και εγω ενα. Τεσπα το μονο βεβαιο ειναι οτι η ιδιωτικη ασφαλισει δεν αναφερεται στους ανεργους, και χαμηλομισθους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

Τα δυο συστηματα ειναι ανταγωνιστικα, δε γινεται να συνυπαρχουν. Συνυπαρξη εχουμε μονο στη μεταβατικη περιοδο οπου το ενα αναπτυσεται στη πλατη του αλλου. Το μονο βεβαιο ειναι οτι βαρεθηκα τη κλαψα των υπερμαχων του ιδιωτικου συστηματος  που οταν αναφερει καποιος για ουρες, στα ιδιωτικα δε β λεπεις αλλο σχολιο. Πας στο ιδιωτικο λοιπον κανεις μια μαγνητικη, και χρεωνεις το δημοσιο 400€. Ωραια συνυπαρξη, πειτε μου να ανοιξω και εγω ενα. Τεσπα το μονο βεβαιο ειναι οτι η ιδιωτικη ασφαλισει δεν αναφερεται στους ανεργους, και χαμηλομισθους. 

όταν πάθει κάτι σοβαρό κάποιος δικός σου κάτσε εσύ να σκεφτείς οτι θα χρεώσεις το δημόσιο και περίμενε τη σειρά σου κανένα 3ωρο στα επείγοντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...