Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτική ασφάλιση υγείας


margas1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, pontez2 said:

Σαφως.

Σου καλύπτει απο 0- 500.000 πχ, δεν εξαιρεί γιατρούς (ότι γιατρό θες, δε θα τον πληρωσεις έξτρα), καλεις ασθενοφόρο και δε θα το πληρωσεις αν δε κάνεις εισαγωγή, σου καλύπτει μεγάλο μέρος φαρμάκων (εφόσον ακολουθησεις τη προβλεπομενη διαδικασια μέσω της εκάστοτε πλατφορμας),δεν εχει εκπιπτώμενα, δεν έχει εξαιρέσεις. 

Ολα αυτά βέβαια με τη προυπόθεση οτι έχεις ΕΟΠΠΥ.

Εννοείται οτι υπάρχουν εξαιρέσεις τυπου "συγγενεις παθήσεις" (το γνωστο κολπο ολων των ασφαλιστικων), αλλά αν πλερωσεις παραπάνω, φευγει και αυτο. Εξαρτάται βέβαια και το προφίλ σου.

Ειπαμε, ο σκοπός της ασφαλιστικης ειναι να βγάλει κέρδος, οχι να χάσει. 

Νο offence αλλά προφανώς ρώτησα αν υπάρχει συγκεκριμένο συμβόλαιο/εταιρεία που να το κάνει κι αν τα ξέρουμε. Το ότι στην θεωρία μπορεί να φτάσει τέτοιο ποσό προφανώς δεν θα το ρώταγα...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/9/2018 στις 6:16 ΜΜ, xp-user είπε

Να ξεκινήσουμε με το οτι στην ιδιωτική ασφάλεια με λιγότερα λεφτά απο όσα δίνεις για τη κρατική -υποχρεωτική έχεις καλύτερες παροχές.Τώρα για το θέμα της τιμής έχε υπόψιν σου οτι και αυτές δεν είναι τζάμπα.Για να καταλάβεις εγώ έχω ενα τέτοιο συμβόλαιο εδω και 25 χρόνια και θεωρείτε προνομιούχο συμβόλαιο πλέον  .Πληρώνω 1.600 ευρώ το χρόνο και έχω κάλυψη εως 150.000 ευρω ανά περιστατικό από το πρώτο ευρώ .Το υπογραμμίζω αυτό γιατί πλέον εδώ και χρόνια καμιά ασφάλεια δεν σε καλύπτει απο το πρώτο ευρώ.Συνήθως είναι μετά τις 5-7.000.Πράγμα που σημαίνει οτι είναι έξω όλες οι μικρές επεμβάσεις.

Για να γνωριζετε η κάθε εισαγωγη/ επέμβαση χρηματοδοτείται από το δημόσιο ταμείο του ασφαλισμένου κατά 70% σύμφωνα με το ΦΕΚ του 2012 " Κλειστά ενοποιημένα νοσηλια", ο λόγος για τις χαμηλές τιμές των ενδονοσοκομειακων ιδιωτικών ασφαλίσεων .

 

Γενικά για το θέμα τώρα καλό είναι να γνωρίζει ο εκάστοτε καταναλωτής τον λόγο που θέλει το συγκεκριμένο συμβόλαιο . Εκτός από τις καλύψεις που σου παρέχει η εταιρία το σημαντικότερο κατά την άποψη μου είναι η διάρκεια του συμβολαίου ( ισόβιο - ετήσιο). 

Επεξ/σία από Bl4ckSn4ke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.protothema.gr/greece/article/835174/poedin-gia-attikon-horis-himeiotherapeia-menoun-oi-astheneis-ektos-/

Η έλλειψη κονδυλίων στο Νοσοκομείο θέτει σε κίνδυνο ζωές ασθενών. Συμφωνα με την ΠΟΕΔΗΝ, υπάρχουν καταγγελίες από ασθενείς ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν χημειοθεραπευτικά φάρμακα με αποτέλεσμα να αναβάλλονται προγραμματισμένα ραντεβού για χημειοθεραπείες για άλλες ημέρες.

Ο μαγνητικός τομογράφος είναι εδώ και τρία χρόνια εκτός λειτουργίας με αποτέλεσμα οι ασθενείς να είναι αναγκασμένοι να πηγαίνουν είτε σε ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα είτε σε άλλα νοσοκομεία για να κάνουν την εξέταση. 

«Δεν υπάρχουν χρήματα στο Νοσοκομείο για την επισκευή ή την αντικατάστασή του. Πολλές φορές για λίγα ευρώ και οι αξονικοί τομογράφοι είναι εκτός λειτουργίας λόγω βλάβης», καταγγέλλει η ΠΟΕΔΗΝ.

————————————————————

Ισως και η ένωση των εργαζομένων να κατευθύνεται απο τα ΜΜΕ....

Ισως δεν ειμαι μονο εγώ αυτή που έχω δει με τα ματάκια μου την κόλαση...

Ισως για κάποιον αυτο που βλέπει να ναι οκ, και το να χει ενα δωμάτιο να ειναι «ξενοδοχειακή άνεση.»

Κριμα ειλικρινά. Δε βλέπω πως αυτο το νοσηρό σύστημα θα συνεχίσει να υπάρχει. 

Επεξ/σία από margaritagr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, margaritagr είπε

https://www.protothema.gr/greece/article/835174/poedin-gia-attikon-horis-himeiotherapeia-menoun-oi-astheneis-ektos-/

Η έλλειψη κονδυλίων στο Νοσοκομείο θέτει σε κίνδυνο ζωές ασθενών. Συμφωνα με την ΠΟΕΔΗΝ, υπάρχουν καταγγελίες από ασθενείς ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν χημειοθεραπευτικά φάρμακα με αποτέλεσμα να αναβάλλονται προγραμματισμένα ραντεβού για χημειοθεραπείες για άλλες ημέρες.

Ο μαγνητικός τομογράφος είναι εδώ και τρία χρόνια εκτός λειτουργίας με αποτέλεσμα οι ασθενείς να είναι αναγκασμένοι να πηγαίνουν είτε σε ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα είτε σε άλλα νοσοκομεία για να κάνουν την εξέταση. 

«Δεν υπάρχουν χρήματα στο Νοσοκομείο για την επισκευή ή την αντικατάστασή του. Πολλές φορές για λίγα ευρώ και οι αξονικοί τομογράφοι είναι εκτός λειτουργίας λόγω βλάβης», καταγγέλλει η ΠΟΕΔΗΝ.

————————————————————

Ισως και η ένωση των εργαζομένων να κατευθύνεται απο τα ΜΜΕ....

Ισως δεν ειμαι μονο εγώ αυτή που έχω δει με τα ματάκια μου την κόλαση...

Ισως για κάποιον αυτο που βλέπει να ναι οκ, και το να χει ενα δωμάτιο να ειναι «ξενοδοχειακή άνεση.»

Κριμα ειλικρινά. Δε βλέπω πως αυτο το νοσηρό σύστημα θα συνεχίσει να υπάρχει. 

δεν ξερω αν θα συνεχισει να υπαρχει, το θεμα ειναι οτι πρεπει να ελπιζεις να υπαρχει, διοτι ουσιαστικα το κρατος συγχρηματοδοτει τα ιδιωτικα. αμα φυγει αυτο θα δεις τιμες και αντιμετωπιση αμερικης, και δε το θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άσχημο είναι ότι πολλές  φορές τομογράφοι και άλλα μηχανήματα δεν λειτουργούν όχι λόγω κακής συντήρησης , έλλειψης ανταλακτικών κ.λ.π. αλλά ύστερα από εσκεμμένες λάθος ενέργειες του προσωπικού,ώστε να υποστεί βλάβη και να κατευθύνονται οι ασθενείς σε συγκεκριμένα ιδιωτικά κέντρα στα οποία πολλές φορές είναι και μέτοχοι γιατροί ή ειδικό προσωπικό που χειρίζεται τα μηχανήματα του Νοσοκομείου.

Έτυχε κάποια μέρα με γνωστό μου  ασθενή στον Ερυθρό που έστελναν σωρηδόν για μαγνητικές ασθενείς σε κάποιο εξωτερικό ιδιωτικό κέντρο.Σε κάποια στιγμή έρχεται κάποιος δεν ξέρω τι ήταν ρωτάει γιατί τους στέλνετε έξω και απαντούν έχει βλάβη ο τομογράφος.

Το βάζει εμπρός κάνει κάποιες ρυθμίσεις ξέρω γω και ο τομογράφος ήταν μια χαρά.Ο άλλος δικαιολογήθηκε ότι δεν μπορούσε να εντοπίσει για ποιο λόγο δε λειτουργούσε.

Άσε το γνωστό Ελληνικό δαιμόνιο  να βγάλει κάποιο χαρτζηλίκι , η πλήρη και αγαστή συνεργασία Δημόσιων Νοσοκομείων - Ιδιωτικών Κέντρων.:D

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/11/2018 στις 1:49 ΜΜ, pontez2 είπε

Υπάρχουν 2 ειδών συμβόλαια.

Αυτά που φτιάνουν μέχρι 20.000 πχ και αυτά που φτάνουν μέχρι 500.000 ή και 1.000.000.

Τα δευτερα ειναι συνήθως αυτά που ευχεσαι να μη τα χρησιμοποιήσεις ποτέ. Τα πληρώνεις 400-500 ευρω το χρόνο (οκ σου παρέχουν και καμια επισκεψη επειγοντα κτλ αλλά οχι τιποτε το σπουδαίο) και λες μακαρι να τα πετάω για σκουπίδια. Συνηθως έχουν υψηλο εκπτιπτώμενο (πάνω απο 3-4000 ευρω). Καλύπτουν χημιοθεραπείες και άλλα φτου φτου μακρυά απο εμάς.

Τα πρώτα, συνήθως έχουν εκπτιπτώμενο απο τα 80 εως και 500 ευρώ και τα χρησιμοποιείς για οποιοδήποτε περιστατικό. ΑΥΤΆ ειναι τα πιο πονηρά. Με 300 ευρω ΔΕΝ έχεις καλές παροχές σε αυτά και πας σε νοσοκομείο και ανακαλύπτεις οτι το ένα δε σου καλύπτει, το άλλο δεν υπάρχει. Θέλει τεράστια προσοχή

Δεν νομίζω οτι υπάρχουν μόνο αυτά τα συμβόλαια, υπάρχουνε και άλλα.

Στις 2/11/2018 στις 4:31 ΜΜ, margaritagr είπε

Δεν το έχω δει πουθενά και μου φαίνεται τρελό να ισχύει. Δηλ τι προσφέρει, Α θέση στο Memorial ??

Εγω που έχω ΤΟΠ συμβόλαιο δίνω 1100 κατι 

Μάλλον θα το έκανες από μικρή ηλικία (ή θα στο έκαναν οι δικοί σου) και εγώ κάπου τόσα δίνω για καλό συμβόλαιο που το ξεκίνησα κάπου στα 15-16 και μάλιστα είναι ισόβιο, μόνο κακό σημείο οι εξαίρεση των κληρονομικών και συγγενών παθήσεων. Της μάνας μου όμως που ξεκίνησε συμβόλαιο στα 40, είναι πολύ ακριβότερο και αυξάνεται ετησίως το ασφάλιστρο.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισόβια προγράμματα υπάρχουν ακόμη και με απαλλαγή από το πρώτο ευρώ για όλα τα περιστατικά. Έχω στην κόρη μου και όσες φορές το έχω χρησιμοποιήσει πράγματι δεν έχω πληρώσει τίποτα. Πληρώνω λίγο περισσότερο από 800,00 € ετησίως. 

Θέλει προσοχή και μελέτη το κάθε συμβόλαιο και κυρίως ασφαλιστή κατ 'επάγγελμα και όχι τους παρολίγον "ντελιβεραδες" που είπαν να ασχοληθούν με ασφάλειες. Έχουμε οικογενειακό ασφαλιστή από τις αρχές του 90 μέχρι και σήμερα ο οποίος μας εξυπηρετεί 24/7.

Δεν έχω ιδιωτική ασφάλεια. Προσφάτως νοαηλευτηκα σε ιδιωτική κλινική και δημόσιο νοσοκομείο. Το ιδιωτικό υπερέχει στη διαμονή, την καθαριότητα, την νοσηλευτική φροντίδα, τα μηχανήματα αλλά υποφέρει σε γιατρούς. Το δημόσιο υποφέρει σε όλα εκτός από τους ιατρούς. Το κόστος ωστόσο είναι εφάμιλλο. Το φακελάκι πάει και έρχεται ιδίως για τους παλαιάς κοπής ιατρούς - πλην ελαχίστων εξαιρέσεων γιατί και εκεί υπάρχουν άνθρωποι που τιμούν το λειτουργημα τους. 

Νοαηλευτηκα πέραν του μήνα στο δημόσιο. Υπήρξε περιστατικό που για να γινόταν το χειρουργείο έπρεπε να προηγηθεί μαγνητική. Ο τομογράφος θα μπορούσε να εξυπηρετήσει τον ασθενή σε 10 μέρες οπότε η οικογένεια μετέφερε τον παππού σε ιδιωτικό διαγνωστικό προκειμένου να επισπεύσει τις διαδικασίες. Με λάδι προφανώς.... Εταιρος ασθενής, νέος ηλικιακά, άνεργος με αδυναμία οποιασδήποτε "επίσπευσης"έμεινε περισσότερες από 15 μέρες από τον χρόνο που χρειαζόταν γιατί δεν του έκαναν αυτό που έπρεπε. 

Αναφορικά με την περίπτωση μου, για 8 ημέρες νοσηλείας στο ιδιωτικό μαζί με τις αμοιβές ιατρών έφυγαν ΠΑΡΑ πολλά. Η νοσηλεία μου στο δημόσιο συνεχίστηκε γιατί ο βοηθός του γιατρού μου έκανε τραγικό λάθος την ημέρα της εξόδου μου με αποτέλεσμα εδώ και δύο μήνες να ταλαιπωρούμε βάναυσα σωματικά, ψυχικά και οικονομικά. Στο δημόσιο παρολες τις τραγικές ελλείψεις και καθυστερήσεις με αντιμετωπισαν ιδιαίτερα θετικά. Ιδίως η νέα φουρνιά γιατρών φαίνεται εξαιρετικά καταρτισμενη και τίμια. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2018 στις 4:30 ΜΜ, ThReSh είπε

Υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα κι αν ναι ποια ασφαλιστική το προσφέρει? (Ουσιαστικά έμμεση ερώτηση προς nkar)

Υπάρχουν και πολύ ακριβότερα. Γνωστός μου (μεγαλοστέλεχος γνωστότατης πολυεθνικής)   δίνει για την 4μελή οικογένειά του 9500 Ευρώ το χρόνο με πλήρη κάλυψη. 

https://www.bupaglobal.com/en

Από τις πιο "γήινες" ακριβές αλλά αξιόπιστες εταιρείες θα πρότεινα την Allianz.. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, prometheas said:

Υπάρχουν και πολύ ακριβότερα. Γνωστός μου (μεγαλοστέλεχος γνωστότατης πολυεθνικής)   δίνει για την 4μελή οικογένειά του 9500 Ευρώ το χρόνο με πλήρη κάλυψη. 

https://www.bupaglobal.com/en

Από τις πιο "γήινες" ακριβές αλλά αξιόπιστες εταιρείες θα πρότεινα την Allianz.. 

Εννοώ ανά άτομο, όπως κι ο nkar τον οποίο ρωτάω. Αν είναι για τα 4000 που ανέφερε να καλύπτουν 3-4μελή οικογένεια τότε προφανώς ανήκει στην "κατηγορία" της margaritagr

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prometheas είπε

Υπάρχουν και πολύ ακριβότερα. Γνωστός μου (μεγαλοστέλεχος γνωστότατης πολυεθνικής)   δίνει για την 4μελή οικογένειά του 9500 Ευρώ το χρόνο με πλήρη κάλυψη. 

https://www.bupaglobal.com/en

Από τις πιο "γήινες" ακριβές αλλά αξιόπιστες εταιρείες θα πρότεινα την Allianz.. 

Γιατί να κάνω ένα συμβόλαιο στη Bupa με 4.000€ ενώ μπορώ να βρω αντίστοιχο συμβόλαιο σε εταιρεία που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα με 1.000-1.500€?

Τα συμβόλαια της Bupa απευθύνονται σε άτομα που ταξιδεύουν συνέχεια και θέλουν την ίδια κάλυψη σε όλες τις χώρες.

Υπάρχουν και συμβόλαια από εταιρείες στην Ελλάδα με 100% κάλυψη και 0 απαλλαγή πολύ πιο οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2018 στις 11:18 ΠΜ, ThReSh είπε

Εννοώ ανά άτομο, όπως κι ο nkar τον οποίο ρωτάω. Αν είναι για τα 4000 που ανέφερε να καλύπτουν 3-4μελή οικογένεια τότε προφανώς ανήκει στην "κατηγορία" της margaritagr

Δεν έχω εικόνα από συγκεκριμένα προγράμματα αυτή τη στιγμή. 

Το επισήμανα ότι αυτά που είπα ηταν αφενός απο (αρνητική) εμπειρία μου από ένα μέτριο εταιρικό σε καλή (τότε) εταιρεία =Εθνική και από όσα έχω διαβάσει έδω και αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2018 στις 8:59 ΠΜ, chill είπε

Το δημόσιο υποφέρει σε όλα εκτός από τους ιατρούς

Αυτο ηταν ο κανονας παλια αλλα εχει αρχισει και αλλαζει λογω των μισθων

Πλεον υπαρχουν καλοι γιατροι σε ιδιωτικα,ενω στο δημοσιο εχει γεμισει ο τοπος απο πτυχιουχους βουλγαριας και ιταλιας που παλια εβλεπες μονο σε βραδυνη βαρδια ιδιωτικων

Φυσικα στο δημοσιο ο γιατρος εχει παντα το πλεονεκτημα οτι βλεπει παρα πολλους ασθενεις οποτε αποκτα εμπειρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα .Μιας και συμμετεχω από 1/3 σε ένα ομαδικο ασφαλιστηριο μεσω  Ευρωπαϊκης Πιστης εχω μια ερωτηση για αμοιβες χειρουργων σε συμβεβλημένα ιδιωτικα νοσοκομεια .

Ο κάθε χειρουργος αν δεν κανω λαθος διαμορφωνει την αμοβη του όπως θελει για ιδια επεμβαση .

Άλλος μπορει να παρει 2000 ευρω άλλος 3000 ευρω ή και περισσοτερα για ιδια επεμβαση και κοβει δικη του αποδειξη.

Η ιδιωτικη ασφαλεια αποζημιωνει κάθε αμοιβή χειρουργου όπως και να εχει διαμορφωθεί από τον καθενα αν βεβαια υπαρχει αναλογη αποδειξη ?

 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Όχι, υπάρχουν συγκεκριμένες αμοιβές που εγκρίνει η κάθε ασφαλιστική ανάλογα με τη βαρύτητα του χειρουργείου. 

Σε ευχαριστω πολύ Μαργαριτα !

Προφανως αυτές οι τιμες διαμορφωνοντε ελευθερα από κάθε ασφαλιστικη ή υπαρχει ..."τιμοκατάλογος" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...