Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτική ασφάλιση υγείας


margas1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, nick_gr2 είπε

όταν πάθει κάτι σοβαρό κάποιος δικός σου κάτσε εσύ να σκεφτείς οτι θα χρεώσεις το δημόσιο και περίμενε τη σειρά σου κανένα 3ωρο στα επείγοντα.

Την ιδιωτικη υγεία στην Ελλάδα τη ξέρουμε όσοι τη χρησιμοποιούμε κατά κόρον και τη πληρώνουμε για να μας παρέχει άμεση εξυπηρέτηση.

Η κατάσταση έχει επιδινωθεί τα τελευταία χρόνια, ακριβως επειδή ο κόσμος πιστεύει οτι με ένα συμβόλαιο 300-400 ευρω το χρόνο μπορεί να έχει καλή ιδιωτικη περίθαλψη. Αυτά δεν ισχύουν, ούτε ίσχυαν ποτέ.

Ειπαμε. Απαραίτητη ως συμπληρωματική και έχοντας άριστη γνωση του συμβολαίου σου. Και όταν λέω άριστη, εννοώ τα πάντα. 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το καλύτερο σχόλιο είναι του φίλου που λέει ότι η ιδιωτική και η δημόσια συμπληρώνουν η μία την άλλη.

Το καλύτερο παράδειγμα για μένα είναι από 2 γνωστά μου άτομα με όγκο στον εγκέφαλο. Η πρώτη κοπέλα εγχειρίστηκε στο Υγεία με ιδιωτική ασφάλεια χωρίς να πληρώσει ούτε ένα ευρώ. Ο δεύτερος γνωστός μου, χωρίς ιδιωτική ασφάλεια, πήγε αρχικά σε Δημόσιο και του είπαν ότι υπάρχει αναμονή. Στη συνέχεια του σύστησαν τους ίδιους ιατρούς στο Υγεία, επειδή εξειδικεύονται σε τέτοιου είδους επεμβάσεις και τους έδωσε 20.000€ από την τσέπη του. Ευτυχώς και στους 2 πήγε καλά.

Επίσης έχω και γνωστό (που δούλευε και σαν Δημόσιος ιατρός) με κακοήθεια που χρειαζόταν ακτινοβολίες στον Άγιο Σάββα και του είπαν 6 μήνες αναμονή.

Οπότε όποιος μπορεί και έχει την δυνατότητα κάνει ένα οικονομικό πακέτο που να συμπληρώνει την Δημόσια κάλυψη. Όποιος δεν έχει έστω 400-500€ το χρόνο εύχεται να μην του τύχει κάτι βαρύ.

Σίγουρα υπάρχει εκμετάλλευση και στις ιδιωτικές ασφαλίσεις αλλά αν κάποιος θέλει να είναι καλυμμένος πλήρως πρέπει να έχει και τα 2.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν διαβαζω οτι ο καθενας με μια ασφαλεια κανει αποσβεση, τοτε ειναι προφανες οτι μερικοι δεν καταλαβαινουν καν την εννοια της ασφαλισης.

Αν ο καθενας(=ολοι) οι ασφαλιζομενοι κανουν αποσβεση, τοτε σημαινει οτι η ασφαλιστικη εταιρεια μπαινει μεσα. Πιστευετε οτι συμβαινει κατι τετοιο;
Οχι, παρα πολλοι πληρωνουν ασφαλιση και δεν κανουν αποσβεση. 

 

Καταλαβαίνω όμως οτι για καποιον που ειναι ευπαθης στις αρρωστιες κλπ και φοβάται τι θα γινει σε περίπτωση που εμφανιστει κατι ξαφνικα και κοστιζει, προτιμα να κανει ιδιωτικη ασφάλεια.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα ευπαθειας. Όλοι οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να παρουσιάσουμε το παραμικρό είτε σε ασθένεια είτε σε ατύχημα. Από μια μικρή νοσηλεια λόγω γαστρεντερίτιδα μέχρι εγκεφαλικό και ρήξη μηνισκου πχ. 

Ναι πολλά χρόνια μπορεί να πληρώνεις την ασφάλεια κ να μη κάνεις απόσβεση. Καλύτερα να σαι υγιής!! 

Όμως όταν σου εμφανιστεί κάτι αν δεν έχεις ήδη ασφάλιση μετά πάπαλα μπαίνει εξαίρεση αν πας σε νέο συμβόλαιο. 

Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Δεν είναι θέμα ευπαθειας. Όλοι οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να παρουσιάσουμε το παραμικρό είτε σε ασθένεια είτε σε ατύχημα. Από μια μικρή νοσηλεια λόγω γαστρεντερίτιδα μέχρι εγκεφαλικό και ρήξη μηνισκου πχ. 

Ναι πολλά χρόνια μπορεί να πληρώνεις την ασφάλεια κ να μη κάνεις απόσβεση. Καλύτερα να σαι υγιής!! 

Όμως όταν σου εμφανιστεί κάτι αν δεν έχεις ήδη ασφάλιση μετά πάπαλα μπαίνει εξαίρεση αν πας σε νέο συμβόλαιο. 

Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν....

Για αυτο ακριβως λεω οτι δεν ειναι μονο για τους ευπαθεις. Ειναι και για αυτους που φοβουνται κατι ξαφνικο και οτι δεν θα μπορουν να το καλυψουν.

Γενικοτερα, οι ασφαλιστικες εταιρειες προσφερουν υπηρεσιες για να βγαλουν κερδος. Δεν θελει και πολυ μυαλο για να καταλαβει καποιος απο ποιον βγαζουν αυτο το κερδος: απο τον ασφαλιζομενο.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί υπάρχει κανείς που δουλεύει για τη ψυχή της μάνας του; προφανώς πάνω απ όλα κοιτάνε το συμφέρον τους....

Και σε ψάχνουν και πολύ. Δηλ μη σκεφτεί κανείς κουτοπονηρα ότι ντάξει δε τους λέω ότι έκανα μια εγχειρηση.... Δε παίζει να περάσει στο ντούκου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, haHa είπε

Οταν διαβαζω οτι ο καθενας με μια ασφαλεια κανει αποσβεση, τοτε ειναι προφανες οτι μερικοι δεν καταλαβαινουν καν την εννοια της ασφαλισης.

Αν ο καθενας(=ολοι) οι ασφαλιζομενοι κανουν αποσβεση, τοτε σημαινει οτι η ασφαλιστικη εταιρεια μπαινει μεσα. Πιστευετε οτι συμβαινει κατι τετοιο;
Οχι, παρα πολλοι πληρωνουν ασφαλιση και δεν κανουν αποσβεση. 

Καταλαβαίνω όμως οτι για καποιον που ειναι ευπαθης στις αρρωστιες κλπ και φοβάται τι θα γινει σε περίπτωση που εμφανιστει κατι ξαφνικα και κοστιζει, προτιμα να κανει ιδιωτικη ασφάλεια.

Αει γεια σου....Εγώ και ένας φίλος συνομήλικος έχουμε την ιδια ασφάλεια στην ΝΝ.Εγώ την εχω χρησιμοποιήσει πααααρα πολλές φορές😃 Ο φίλος αυτος την είχε κάνει στα 25-30 .Μεχρι τα 50 δεν την  είχε χρειαστεί καθόλου Κάπου άρχισε και αυτός να την χρησιμοποιεί .Απο μένα η ΝΝ μπήκε μέσα.Απο αυτόν έβγαλε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xp-user είπε

Αει γεια σου....Εγώ και ένας φίλος συνομήλικος έχουμε την ιδια ασφάλεια στην ΝΝ.Εγώ την εχω χρησιμοποιήσει πααααρα πολλές φορές😃 Ο φίλος αυτος την είχε κάνει στα 25-30 .Μεχρι τα 50 δεν την  είχε χρειαστεί καθόλου Κάπου άρχισε και αυτός να την χρησιμοποιεί .Απο μένα η ΝΝ μπήκε μέσα.Απο αυτόν έβγαλε.

Aκριβως. Συνολικα, οι ασφαλιστικες βγαζουν κερδος. Απο καποιος θα χανουν αλλα απο περισσοτερους θα βγαζουν για να εχουν συνολικα κερδος.
Αντιστοιχα, οι ασφαλιζομενοι εχουν συνολικα ζημια . Θα υπαρχουν καποιοι που κανουν αποσβεση, αλλα σαν συνολο οι ασφαλιζομενοι εχουν ζημια.

Για αυτο δεν ειναι καλο value, αλλα για καποιον που ή θελει να εχει το κεφαλι του ησυχο γιατι φοβαται ή ειναι ευπαθης αξιζει.

Ακριβως οπως και με την μικτη ασφαλεια αυτοκινητου: δεν αξιζει, αλλα καποιος που δεν ειναι καλος οδηγος ή που φοβαται οτι θα χασει αρκετα χρηματα με ενα ατυχημα προχωραει σε μικτη ασφαλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nick_gr2 είπε

όταν πάθει κάτι σοβαρό κάποιος δικός σου κάτσε εσύ να σκεφτείς οτι θα χρεώσεις το δημόσιο και περίμενε τη σειρά σου κανένα 3ωρο στα επείγοντα.

Οταν το κρατος ομως σταματησει να χρηματοδοτει τα ιδιωτικα επειδη δε θα εχει αλλα, τοτε θελω να δω οταν παθει κατι σοβαρο καποιος δικος σου να δω που θα τον πας αν δεν εχεις πολλα χιλιαρικα στην ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, loukaseco είπε

Το καλύτερο σχόλιο είναι του φίλου που λέει ότι η ιδιωτική και η δημόσια συμπληρώνουν η μία την άλλη.

Το καλύτερο παράδειγμα για μένα είναι από 2 γνωστά μου άτομα με όγκο στον εγκέφαλο. Η πρώτη κοπέλα εγχειρίστηκε στο Υγεία με ιδιωτική ασφάλεια χωρίς να πληρώσει ούτε ένα ευρώ. Ο δεύτερος γνωστός μου, χωρίς ιδιωτική ασφάλεια, πήγε αρχικά σε Δημόσιο και του είπαν ότι υπάρχει αναμονή. Στη συνέχεια του σύστησαν τους ίδιους ιατρούς στο Υγεία, επειδή εξειδικεύονται σε τέτοιου είδους επεμβάσεις και τους έδωσε 20.000€ από την τσέπη του. Ευτυχώς και στους 2 πήγε καλά.

Επίσης έχω και γνωστό (που δούλευε και σαν Δημόσιος ιατρός) με κακοήθεια που χρειαζόταν ακτινοβολίες στον Άγιο Σάββα και του είπαν 6 μήνες αναμονή.

Οπότε όποιος μπορεί και έχει την δυνατότητα κάνει ένα οικονομικό πακέτο που να συμπληρώνει την Δημόσια κάλυψη. Όποιος δεν έχει έστω 400-500€ το χρόνο εύχεται να μην του τύχει κάτι βαρύ.

Σίγουρα υπάρχει εκμετάλλευση και στις ιδιωτικές ασφαλίσεις αλλά αν κάποιος θέλει να είναι καλυμμένος πλήρως πρέπει να έχει και τα 2.

Πολλούς γνωστούς με καρκίνο έχεις φίλε αλλά ευτυχώς που υπάρχει το Υγεία και πήγαν όλοι καλά.Αλλά είναι ακριβό όπως βλέπω (20.000) οπότε αν μας κάτσει στραβή εμάς που δεν έχουμε ιδιωτική ασφάλεια ούτε 20.000 μας βλέπω να κοιτάζουμε τα ραδίκια ανάποδα.:D

Edit.

Και επειδή δεν υπάρχουν μόνο οι καρκίνοι , προσωπική εμπειρία για χολή σε μέλος της οικογένειας.Ρωτάω σε γνωστό μου χειρουργό που χειρουργεί στο Υγεία και σε άλλα ιδιωτικά τι παίζει γενικά και μου λέει.

-Έχει ιδιωτική Ασφάλεια;;;;

-Όχι δεν έχει.

-Αν δεν έχει θα πάει κοντά στις 3.000 σε ιδιωτική.

-Φυσικά πήγε σε Δημόσιο και την έκανε δωρεάν και όλα πήγαν μια χαρά .

Έχω όμως ρε παιδιά μία μικρή απορία.Μα καλά οι ασφάλειες πληρώνουν τόσα λεφτά για μία απλή εγχείριση χολής σε Ιδιωτικές κλινικές;;;;;;

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να είναι κάποιος από εμάς σε θέση να κοστολογήσει εγχειρήσεις. 

Πάντως υπάρχουν κατηγορίες και ανάλογα με τη βαρύτητα της εγχείρησης δικαιολογείται και η Χ αμοιβή χειρουργού.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν μπορεί ,σκέψεις δικές μου είναι μπορεί να λέω και βλακείες, αλλά τρεις χιλιάδες ευρώ το έτος 2018 για μία λαπαροσκοπική εγχείριση χολής το θεωρώ υπερβολικό.

Οπότε σκέφτομαι μήπως  οι ασφαλιστικές δεν ξέρουν τι τους γίνεται και πληρώνουν ότι τους ζητάνε χωρίς έλεγχο ή μήπως "εν γνώσει τους" δέχονται αυτή τη μεγάλη τιμή.Βέβαια μπορεί και οι ασφαλιστικές να μη δίνουν τόσα για μία απλή χολή και ο χειρουργός βλέποντας ότι δεν υπάρχει ασφάλεια να έριξε άδεια να πιάσει γεμάτα.:P

Όλα είναι πιθανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλιστική και όχι έλεγχος δεν πάνε μαζί 😛 😛

Όλα συμφωνημένα είναι , δε μπορούν να ζήσουν τα ιδιωτικά χωρίς τις ασφάλειες και το αντίστροφο. 

Λογική είναι η τιμή που σου είπε εφόσον περιλαμβάνει όλο το πακέτο νοσοκομείο και αμοιβή γιατρού. Κάπου εκεί μου πήγε ο λογαριασμός για λαπαροσκόπηση στο Ρέα και 2 βράδια νοσηλεια Α θέση. 1100 περίπου ήταν η αμοιβή του χειρουργού. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Σίγουρα δεν μπορεί ,σκέψεις δικές μου είναι μπορεί να λέω και βλακείες, αλλά τρεις χιλιάδες ευρώ το έτος 2018 για μία λαπαροσκοπική εγχείριση χολής το θεωρώ υπερβολικό.

Οπότε σκέφτομαι μήπως  οι ασφαλιστικές δεν ξέρουν τι τους γίνεται και πληρώνουν ότι τους ζητάνε χωρίς έλεγχο ή μήπως "εν γνώσει τους" δέχονται αυτή τη μεγάλη τιμή.Βέβαια μπορεί και οι ασφαλιστικές να μη δίνουν τόσα για μία απλή χολή και ο χειρουργός βλέποντας ότι δεν υπάρχει ασφάλεια να έριξε άδεια να πιάσει γεμάτα.:P

Όλα είναι πιθανά.

Συμφωνώ και επαυξάνω οτι είναι υπερβολικό το κόστος για μία τέτοια εγχείρηση ρουτίνας. Ωστόσο οτι θέλει παίρνει ο καθένας (όπως και ο υδραυλικός που θα σου πει 30 ευρω για να σου σφίξει την βρύση σε 5', ο ηλεκτρολόγος, ο τεντάς κ.λ.π. κ.λ.π.). Εδώ λοιπόν που μιλάμε και για υγεία γίνεται κατανοητό οτι οι τιμές χτυπάνε κόκκινα! Φυσικά στα ιδιωτικά νοσοκομεία στην τιμή τους αντανακλώνται και οι υπηρεσίες τους γενικότερα καθώς και η ποιότητα της νοσηλείας, περίθαλψης, καθαριότητας και πολλά άλλα που κανονικά θα έπρεπε να είναι αυτονόητα και στην δημόσια υγεία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Έχω όμως ρε παιδιά μία μικρή απορία.Μα καλά οι ασφάλειες πληρώνουν τόσα λεφτά για μία απλή εγχείριση χολής σε Ιδιωτικές κλινικές;;;;;;

Οχι,και επισης η ασφαλεια μπορει να σου μετακυλήσει και ολο το κοστος αν εσυ εχεις ενα πακετο που λεει οτι πχ τα πρωτα 3.000 ευρω ειναι δικα σου

Θα γινει μια χρηση του ΕΟΠΠΥ για να πληρωθει κατι μικρο απο εκει,και ολα τα αλλα δικα σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...