Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Ετοιμάζομαι για ανακαίνιση στο μπάνιο.  Ο υδραυλικός είπε ότι θα χρησιμοποιήσει σωλήνες θερμοκωλητικές  PPR.  Του είπα για χάλκινες σωλήνες και ήταν αντίθετος.  Άσχετα από το κόστος, είναι πράγματι καλύτερες οι PPR?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, bobptz είπε

Καλησπέρα

Ετοιμάζομαι για ανακαίνιση στο μπάνιο.  Ο υδραυλικός είπε ότι θα χρησιμοποιήσει σωλήνες θερμοκωλητικές  PPR.  Του είπα για χάλκινες σωλήνες και ήταν αντίθετος.  Άσχετα από το κόστος, είναι πράγματι καλύτερες οι PPR?

Επενδυμενο χαλκόσωλήνα βάζω εγώ. 

Θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει. 

 

Τώρα ο καθένας έχει την άποψη του (και τις γνώσεις του) Αλλά από θέμα αντοχής κτλπ ο χαλκος είναι για πάντα.

 

 

Αντίθετος γιατί ήταν; ο λογος; 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Επενδυμενο χαλκόσωλήνα βάζω εγώ. 

Θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει. 

Τώρα ο καθένας έχει την άποψη του (και τις γνώσεις του) Αλλά από θέμα αντοχής κτλπ ο χαλκος είναι για πάντα.

Αντίθετος γιατί ήταν; ο λογος; 

Όντως είναι αυτό που λες ο καθένας ότι δουλεύει/νομίζει καλύτερο... Θυμάσαι το είχαμε συζητήσει για τις σωλήνες που ήθελα να βάλω στο σπίτι... τις πέρασα τελείωσα φώναξα τον υδραυλικό για να συνεννοηθούμε και μου λέει εγώ δε τις θέλω αυτές δε τις δουλεύω και θα τις ξήλωσα θα βάλω θερμοκολλητες....άντε ξήλωνε τώρα (εκτός αν μου τη δώσει και βρω άλλον)!

εαν το έκανα για κυρία κατοικία πάντως και εγώ τη δίκη σου άποψη θα ακολουθούσα-χαλκό....αθάνατος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Επενδυμενο χαλκόσωλήνα βάζω εγώ

Υπάρχει και απλός χαλκοσωλήνας?  Πριν 5-6 χρόνια που έβαλα ατομικό αέριο, ο θερμοϋδραυλικός έβαλε χαλκοσωλήνες.  Αυτό εννοείς, ή κάτι πιο ενισχυμένο?

Υπάρχει πρόβλημα με τους χαλκοσωλήνες, οι οποιοι συνδέοντε στο παλιό δίκτυο με σιδερένιους σωλήνες και εγκαταστήσαμε το λεγόμενο stopcor :  https://www.stopcor.gr/product.php?products_id=288&sess=9f1246023a7f080d28e03b8943ba4e53

40 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Αντίθετος γιατί ήταν; ο λογος; 

Είπε ότι είναι θέμα κόστους, αλλά αφού εγώ θα επιβαρυνθώ τα υλικά, φαντάζομαι ότι δε του αρέσει να δουλεύει το χαλκό.

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, bobptz είπε

Καλησπέρα

Ετοιμάζομαι για ανακαίνιση στο μπάνιο.  Ο υδραυλικός είπε ότι θα χρησιμοποιήσει σωλήνες θερμοκωλητικές  PPR.  Του είπα για χάλκινες σωλήνες και ήταν αντίθετος.  Άσχετα από το κόστος, είναι πράγματι καλύτερες οι PPR?

Είσαι εκτός Αθηνών? προς βόρεια Ελλάδα συνήθως προτιμούν ppr. Αν είναι να κάνεις κλασική εγκατάσταση (δύο σωλήνες τριγύρω στο μπάνιο) τότε προτίμησε χαλκό. Αν κι εγώ προτείνω να κάνεις εγκατασταση με συλλέκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, bobptz είπε

Υπάρχει και απλός χαλκοσωλήνας?  Πριν 5-6 χρόνια που έβαλα ατομικό αέριο, ο θερμουφραυλικός έβαλε χαλκοσωλήνες.  Αυτό εννοείς, ή κάτι πιο ενισχυμένο?

Υπάρχει πρόβλημα με τους χαλκοσωλήνες, οι οποιοι συνδέοντε στο παλιό δίκτυο με σιδερένιους σωλήνες και εγκαταστήσαμε το λεγόμενο stopcor :  https://www.stopcor.gr/product.php?products_id=288&sess=9f1246023a7f080d28e03b8943ba4e53

Είπε ότι είναι θέμα κόστους, αλλά αφού εγώ θα επιβαρυνθώ τα υλικά, φαντάζομαι ότι δε του αρέσει να δουλεύει το χαλκό.

Απλά ο χαλκος είναι πιο μπελαλίδικος για τον μάστορα, τρως περισσότερο χρόνο, κανείς κολλήματα, θέλει περισσότερη τέχνη και ακόμα πιο βασικό είναι πολύ πιο ακριβός. 

 

Έτσι σας βάζουν πιο φθηνά υλικά και μένουν πιο πολλά στην τσέπη τους διάφοροι μάστορες... 

Δεν κατηγορώ κανέναν, ο καθένας μάστορας η πελάτης ότι πληρώσει παίρνει.(τις περισσότερες φορές) Εγω παντως θα του ελεγα να κάνεις όλη την εγκατάσταση με Επενδυμενο χαλκό. 

 

Εσύ θα επιβαρυνθείς τα υλικά;;;;; 

 

Δηλαδή στα 1000 ευρώ που σου είπε θα πληρωσεις εσύ τα υλικά; δεν είναι όλα μέσα στην τιμή; 🤯🤯

 

Ρε τι γίνεται στον κόσμο; μάλλον δουλεύω λάθος εγώ Χαχαχα 😁😁

 

Ελπίζω να έγραψες λάθος και να είναι μέσα στα 1000 ευρώ και τα υλικά του. Αλλιώς έρχομαι Θεσσαλονίκη να στο φτιάξω εγώ Χαχαχα 😋😋😋

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογίζω ότι έχω 7-8 τ.μ. τοίχου πρόσοψης σε διαμέρισμα πολυκατοικίας του 1975 και θέλω να τα επενδύσω με θερμοπρόσοψη για πάρα πολλούς λόγους (βαράει ο ήλιος το καλοκαίρι και θέλει 24/7 κλιματισμό, πολύ δυνατός λευκός ήχος από το δρόμο κάθε πρωί καθημερινής, το χειμώνα απαιτείται θέρμανση έξτρα).

Ταυτόχρονα, έχω και παλιά/άθλια κουφώματα ξύλινα - μονά τζάμια με τραγικά μεγάλες διαρροές θερμότητας / ψύξης και ήχου. Έχω μία προσφορά για salamander streamline με ug = 1 και uf = 1,3, αμφότερα στα 1000 ευρώ ή 1250 αν αλλάξω και τα ξύλινα ρολά με pvc. (το σκέφτομαι)

Ρωτάω εδώ για τρεις λόγους:

1) Για να δω ποια είναι η σωστή αλληλουχία εργασιών, ή αν δεν παίζει ρόλο να αλλάξω πχ πρώτα τα κουφώματα που επείγουν και μετά να βάλω την θερμοπρόσοψη.

2) Για να μου πει κάποιος που έχει κάνει στο σπίτι του / είναι αυτό το επάγγελμά του τι να προσέξω με τη θερμοπρόσοψη, καθώς και πόσο κοστίζει συνολικά ανά τ.μ. προ φπα.

3) Για να ρωτήσω συμπληρωματικά αν ξέρει κανείς κάποιον που κάνει αμφότερα μαζί, μήπως συμπιέσω λίγο το κόστος προς τα κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Ελπίζω να έγραψες λάθος και να είναι μέσα στα 1000 ευρώ και τα υλικά του.

Ζήτησε 1000 ευρώ και τα υλικά (σωλήνες) δικά του.  Απλά αν ζητήσω να βάλει χαλκοσωλήνες, λογικό είναι να ζητήσει παραπάνω, πχ 1200 ευρώ, για να καλύψει το αυξημένο κόστος και την εργασία του.  Αυτό εννοούσα.

Τελικά ο επενδυμένος χαλκοσωλήνας είναι αυτό που έβαλα πριν χρόνια στο καλοριφέρ (εγώ νομίζω ότι είναι απλός χαλκοσωλήνας)?  Το οποίο όμως έχει πρόβλημα από ανωδίωση και βάλαμε stopcor. 

40 λεπτά πριν, bobptz είπε

Τελικά ο επενδυμένος χαλκοσωλήνας είναι αυτό που έβαλα πριν χρόνια στο καλοριφέρ (εγώ νομίζω ότι είναι απλός χαλκοσωλήνας)?  Το οποίο όμως έχει πρόβλημα από ανωδίωση και βάλαμε stopcor. 

EDIT:  Πήρα στο μαγαζί και ρώτησα ( https://www.roubekas.gr/shop/υδρευση/χαλκοσωληνεσ/επενδεδυμένος-χαλκοσωλήνας-φ15χ1-talos-σε-4-ά/ ).  Επενδυμένος χαλκοσωλήνας είναι αυτός που πουλιέται με κάποιο πλαστικό μονωτικό κάλυμμα.  Το κράμα του μετάλλου δεν αλλάζει.

Άρα πάλι θέλει να βάλεις stopcor να μη χαλάσουν οι σωλήνες από σίδερο που είναι στο ίδιο κύκλωμα.  Τα λέω καλά? 

Επεξ/σία από bobptz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bobptz είπε

Ζήτησε 1000 ευρώ και τα υλικά (σωλήνες) δικά του.  Απλά αν ζητήσω να βάλει χαλκοσωλήνες, λογικό είναι να ζητήσει παραπάνω, πχ 1200 ευρώ, για να καλύψει το αυξημένο κόστος και την εργασία του.  Αυτό εννοούσα.

Τελικά ο επενδυμένος χαλκοσωλήνας είναι αυτό που έβαλα πριν χρόνια στο καλοριφέρ (εγώ νομίζω ότι είναι απλός χαλκοσωλήνας)?  Το οποίο όμως έχει πρόβλημα από ανωδίωση και βάλαμε stopcor. 

EDIT:  Πήρα στο μαγαζί και ρώτησα ( https://www.roubekas.gr/shop/υδρευση/χαλκοσωληνεσ/επενδεδυμένος-χαλκοσωλήνας-φ15χ1-talos-σε-4-ά/ ).  Επενδυμένος χαλκοσωλήνας είναι αυτός που πουλιέται με κάποιο πλαστικό μονωτικό κάλυμμα.  Το κράμα του μετάλλου δεν αλλάζει.

Άρα πάλι θέλει να βάλεις stopcor να μη χαλάσουν οι σωλήνες από σίδερο που είναι στο ίδιο κύκλωμα.  Τα λέω καλά? 

Ο χαλκος ειναι ανωτερος απο ολα τα υπολοιπα υλικα.Τωρα ο καθενας θα προωθησει αυτο που δουλευει,αυτο που τον βολευει ή αυτο που του αφηνει μεγαλυτερο κερδος.Ενας μαστορας εχει υποχρεωση να σου πει τις εναλλακτικες λυσεις που υπαρχει και αναλογως του κοστους που μπορεις να διαθεσεις να αποφασισεις.

Ο επενδεδυμενος χαλκος εχει πιο παχυα τοιχωματα απο τον ευθυγραμμο,αρα και μεγαλυτερη αντοχη

Αντι του stopcore μπορεις να ζητησεις να μπουν και clear flow στα σημεια που ενωνεται ο χαλκος με το σιδηρο.Εγω αυτα χρησιμοποιω και ειμαι ευχαριστημενος,Εχουν το πλεονεκτημα οτι τα βαζεις και τα ξεχνας,ουτε συντηρηση ουτε αλλαγη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Για να δω ποια είναι η σωστή αλληλουχία εργασιών, ή αν δεν παίζει ρόλο να αλλάξω πχ πρώτα τα κουφώματα που επείγουν και μετά να βάλω την θερμοπρόσοψη.

Θα τα κάνεις μαζί γτ το  τελικό πάχος του τοίχου μετά τη θερμοπροσοψη θα είναι μεγαλύτερο με αποτέλεσμα να θές έξτρα μερεμετια στα ανοίγματα (μαρμαροποδιες κτλ)

Επίσης τα salamander είναι από τα καλύτερα επωνυμα pvc κουφώματα.

5 ώρες πριν, bobptz είπε

Άσχετα από το κόστος, είναι πράγματι καλύτερες οι PPR?

Μια χαρά είναι οι ppr με πιστοποιητικά καταλληλότητας για πόσιμο νερό.

Γρήγορη εγκατάσταση, με όλα τα καλά του πλαστικού, δηλαδή αντοχή σε θερμοσυστολες κ μειωμένος κίνδυνος σπασίματος κ διαρροών συν το μειωμένο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες θέλω τα φώτα σας... 

 

Εισαγωγή:

Στο χωριό έχουμε το σπίτι που είναι χτισμένο απο την εποχή του πάγκαλου που λέμε και είχε κάνει μια ανακαίνιση το πάνω δωμάτιο ο πατέρας μου.. Το σπίτι ολο χτισμένο με τεράστιες πέτρες υπόψιν. Το συγκεκριμένο δωμάτιο ο παππούς μου το είχε χωρίς παράθυρο, σαν αποθήκη ήταν, μόνο με σιτες και αεριζοταν.πλέον είναι στεγανό τελείως με παράθυρα αλουμινίου κ πορτα που κλείνει πολύ στεγανά.

 

Και έρχομαι στο πρόβλημα.

Εμείς στο χωριό πάμε μια φορά το χρόνο, καλοκαίρι. Στο εν λόγω δωμάτιο είδαμε ότι η οροφή εμπαζε λίγα νερά(είχε λεκεδες νερού στο πάτωμα). Έπιασα την ετριψα ολη την ταρατσα του, πέρασα ασταρι κ το μονωτικο υλικό (δεν θυμάμαι μαρκα τώρα αλλά είναι πολύ καλό) και οπως φαίνεται στην φωτο, 1 χρόνο μετά τραβηγμένη, έχει γίνει πολύ καλή δουλειά κ δεν περνάει νερό μέσα.

Έχω όμως το θέμα που βλέπετε στις υπόλοιπες φωτο, στο ταβάνι!!! Τι είναι αυτό το άσπρο; κάποιος μύκητας που αναπτύσσεται λόγω της κλεισσουρας; 

 

Να αναφέρω ότι το συγκεκριμένο παραδοξο το είχε το συγκεκριμένο ταβάνι απο πριν περάσω την μόνωση αλλά όχι σε τέτοιο μεγάλο βαθμό. Δεν ξέρω αν το είχε κ πριν όταν ζούσε ο παππούς ή εμφανίστηκε αφού έκλεισε στεγανά το δωμάτιο.

Είναι σαν "στάχτη" που με ένα πέρασμα με μια απλη σκούπα, φεύγει τελείως όπως βλέπετε στη φωτο. Νομίζω το άσπρο αυτό "πραγμα" το είδε κ πανω σε μια καρέκλα ο αδερφός μου που ήταν στο εν λόγω δωμάτιο(δεν είμαι στο χωριό τώρα, τις φωτο μου τις έστειλαν).

 

Υποθέτω ότι είτε είναι κάτι σαν υγρασία που "ξερνάει" προς τα μέσα πιο έντονα επειδή έχει γίνει καλή μόνωση από πάνω ή είναι κάποιο είδος μύκητα που αναπτύχθηκε από την κλεισουρα του χώρου. 

 

Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο;

received_592209697955028.jpeg

received_2299123173642775.jpeg

received_435392560374638.jpeg

received_2149469635345177.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά είναι κάποιος μύκητας του ξύλου.

Χρειάζεται καλή συντήρηση κ σφράγιση του ξύλου για να μην αλλοιωθεί τελείως.

Δεν ξέρω ακριβώς τι υλικά χρειάζεται αλλά σε ένα χρωματοπωλειο θα σε κατατοπισουν.

Κ ένας οδηγός από αντίστοιχο άρθρο

    η περιοχή που έχει προσβληθεί πρέπει να καθαριστεί καλά και οι 
 σκόνες, τα σκουπίδια ή τα πριονίδια να απομακρυνθούν και να καούν

·     ψεκασμός ή επάλειψη με μυκητοκτόνες ουσίες

·     ανεξάρτητα από το αν η προσβολή είναι ενεργή απαιτείται αφαίρεση 
 και καύση του προσβεβλημένου ξύλου και τμήματος του υγιούς 
 ξύλου  τουλάχιστον 30εκ. εκατέρωθεν του σαπισμένου.

·     προστασία του υπόλοιπου ξύλου με μυκητοκτόνες ουσίες

·     απομάκρυνση κάθε πηγής μόνιμης ή πρόσκαιρης ύγρανσης του 
 ξύλου

Εγώ σε ξύλινα κουφώματα που είχαν προσβληθεί από σαράκι σε ορεινό εξωχικο σπίτι αφού τα καθάρισα, έριξα μυοκτονο κ έπειτα βάψιμο κ βερνίκωμα 

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.. Θα πω λοιπόν στον αδερφό μου να αφήσει κλειδιά στον θείο για να πάει κάποιος μάστορας να το δει..

 

Οποιαδήποτε άλλη γνώμη/άποψη, ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...