Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cmour79 είπε

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν επισκευάζεται. Θέλει ξηλωμα το φύλλο καπλαμά κ επανατοποθέτηση/ κόλλημα νεου. Αλλά δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία και το σπίτι δεν είναι δικό μου. Οπότε ψάχνω ημίμετρα να δώσω λύση!!😁

Το φούσκωμα κατά πάσα πιθανότητα οφείλετε στο ότι πέρασε νερά από το κάτω μέρος το οποίο σε όλους σχεδόν τους πάγκους κουζίνας είναι από νοβοπάν το οποίο δεν υπάρχει τρόπος να επισκευαστεί εκτός από ξήλωμα και τοποθέτηση καινούργιου.

Δεν είναι κάποιο πολύ ακριβό υλικό και αν πιάνουν τα χέρια σου κάποιο φτηνό με 10-20 ευρώ για 2,8 μέτρα μήκος καθάρισες:).

Βέβαια αν σε αυτό το τμήμα που θέλει αλλαγή περιλαμβάνεται και ο νεροχύτης εκεί είναι μπελάς γιατί θέλει ξήλωμα νεροχύτη κόψιμο τρύπας με σέγα οπότε πας σε μάστορα και δε συμφέρει μετά.

11 ώρες πριν, *nenya* είπε

Ευχαριστώ για τις προτασεις (και το γελιο που μου προσφερατε)!

Ως σιχασιαρα ομως, δεν επιθυμω να ασχοληθω απο μονη μου παραπάνω (και ουτε πιανουν τα χερια μου ιδιαιτερα σε μαστοριλικια - επιπλα ικεα ομως να σας συναρμολογησω οσα θελετε!). 

Μαστορα, θα λαβεις πμ!

Και εγώ για άντρα σε υπολόγιζα οπότε λογικά θα αλλάξω τον τρόπο των απαντήσεών μου σαν σοβαρός κύριος που είμαι.:P

Λοιπόν εγώ θα πρότεινα και κάτι άλλο που είναι και της αρμόδιότητάς μου βέβαια.Να έχεις το νου σου στα φυλλάδια του lidl γιατί το άλλο μας το κλείδωσαν οι άκαρδοι μοντ :angry: και μόλις βάλει ατμοκαθαριστή παίρνεις έναν ο οποίος είναι καταπληκτικός ειδικά για τέτοια σημεία με το μυτερό εξάρτημα.

Edit.stelios18120  σόρυ αν σου κόβω δουλειές αλλά πρέπει  να στηρίξουμε και τα προιόντα μας.

Edit 2 , Επίσης μπορείς να φωνάξεις και τον τυπάκο που είναι στο βίντεο να κάνει τη δουλειά.Πολύ ωραίος τύπος φαίνεται.:D

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Το φούσκωμα κατά πάσα πιθανότητα οφείλετε στο ότι πέρασε νερά από το κάτω μέρος το οποίο σε όλους σχεδόν τους πάγκους κουζίνας είναι από νοβοπάν το οποίο δεν υπάρχει τρόπος να επισκευαστεί εκτός από ξήλωμα και τοποθέτηση καινούργιου.

Δεν είναι κάποιο πολύ ακριβό υλικό και αν πιάνουν τα χέρια σου κάποιο φτηνό με 10-20 ευρώ για 2,8 μέτρα μήκος καθάρισες:).

Βέβαια αν σε αυτό το τμήμα που θέλει αλλαγή περιλαμβάνεται και ο νεροχύτης εκεί είναι μπελάς γιατί θέλει ξήλωμα νεροχύτη κόψιμο τρύπας με σέγα οπότε πας σε μάστορα και δε συμφέρει μετά.

Σωστά όλα αυτά που γράφεις, αλλά στη περίπτωση μου δεν είναι εφικτό. Σκέψου το πάγκο της κουζίνας σαν τετράγωνο. Οι δύο πλευρές με νοβοπάν λευκό (εκεί έχει η μία πλευρά τη κουζίνα και η άλλη τον νεροχύτη) και τις άλλες δύο πλευρές πάγκο με καπλαμά. Εκεί λόγω παλαιότητας ειχε ξεφλουδίσει ο καπλαμά και αφηνοντας ένα ποτήρι με κρύο νερό ή μπουκαλι πότισε από υγρασία και φούσκωσε. 

Ψάχνω τρόπο να επισκευάσω μόνο την επιφάνεια του καπλαμά. Αλλά μάλλον θέλει αντικατάσταση του..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cmour79 είπε

Σωστά όλα αυτά που γράφεις, αλλά στη περίπτωση μου δεν είναι εφικτό. Σκέψου το πάγκο της κουζίνας σαν τετράγωνο. Οι δύο πλευρές με νοβοπάν λευκό (εκεί έχει η μία πλευρά τη κουζίνα και η άλλη τον νεροχύτη) και τις άλλες δύο πλευρές πάγκο με καπλαμά. Εκεί λόγω παλαιότητας ειχε ξεφλουδίσει ο καπλαμά και αφηνοντας ένα ποτήρι με κρύο νερό ή μπουκαλι πότισε από υγρασία και φούσκωσε. 

Ψάχνω τρόπο να επισκευάσω μόνο την επιφάνεια του καπλαμά. Αλλά μάλλον θέλει αντικατάσταση του..

To να ξεκολληθεί ο παλιός μου φαίνεται μεγάλη φασαρία...ίσως καλύτερα να κολλήσεις άλλον από πάνω σε όλη την επιφάνεια αφού κάνεις επίπεδο με κάποιο τρόπο το προβληματικό κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και περιμετρικά πως θα καλυφθεί; Μμμμμμ... Θέλει σκέψη..

Νομίζω πως η πιο ανώδυνη λύση θα ήταν, τρίψιμο, στοκαρισμα και βάψιμο με χρώμα σε απόχρωση ξύλου. 

Τώρα αν το αποτέλεσμα βγει ωραίο. Δεν ξέρω. 

Αν ήταν δικό μου θα άλλαζα όλο τον πάγκο. Και η ιδιοκτήτρια δεν προτίθεται να το κάνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cmour79 είπε

Και περιμετρικά πως θα καλυφθεί; Μμμμμμ... Θέλει σκέψη..

Νομίζω πως η πιο ανώδυνη λύση θα ήταν, τρίψιμο, στοκαρισμα και βάψιμο με χρώμα σε απόχρωση ξύλου. 

Τώρα αν το αποτέλεσμα βγει ωραίο. Δεν ξέρω. 

Αν ήταν δικό μου θα άλλαζα όλο τον πάγκο. Και η ιδιοκτήτρια δεν προτίθεται να το κάνει..

δυσκολο να πιασει χρωμα στον καπλαμα θα πρεπει να αγριεψεις αρκετα την επιφανεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, sakura22 είπε

Συμφορουμίτες όντας σχεδόν τελείως άσχετος με κατασκευές θα ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας σχετικά με μια αναδιπλουμενη ταβλα-τραπέζι που θέλω να φτιάξω.

Κύρια χρήση: κατασκευή μεγάλων πάζλ (μέγιστες διαστάσεις)- επιτραπέζια (διπλωμένο- σπάνια χρήση)

Γιατί αναδιπλούμενη; για εξοικονόμηση χώρου καθώς θα χρειάζεται max 1-2μήνες το χρόνο (και δεν υπάρχει αποθήκη)

Σκεφτόμουν να πάρω ένα MDF (4 ή 8mm) διαστάσεων 2.5x1.5 να το κόψω σε 2-4 μέρη ενωμένα μαζί τους με μεντεσέδες. Υπάρχουν οι εξής απορίες:

1) Αν και το βάρος που θα χρειαστεί να υποστηρίξει είναι μικρό είναι αρκετό το πάχος των 4 ή 8mm;

2) Είναι το MDF η καλύτερη λύση ή να πάω σε κάτι άλλο (ανάλογου-μικρότερου κόστους εννοείται);

3) Είδα οτι στις αλυσίδες πάει περίπου 5-5.5 το τετραγωνικό. Υπάρχει περίπτωση σε συνοικιακά ξυλουργεία να είναι πιο φθηνό;

4) Θα μπορούν να μπουν οι μεντεσέδες (ικανοί να το συγκρατούν) χωρίς να προεξέχουν από πίσω οι βίδες τους ( μιας και μιλάμε για μικρό πάχος);

5) Μήπως δεν χρειάζεται όλο αυτό και υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη- οικονομικότερη λύση που αγνοώ;

(Σε πρώτη φάση τουλάχιστον θα είναι τοποθετημένη πάνω σε άλλο μικρότερο τραπέζι ή σε μικρά τελάρα)

Άσχετο αλλά θα το γράψω έτσι γιατί βλέποντάς το σήμερα σκέφτηκα το ερώτημά σου.

Σήμερα στο Χολαργό κατεβαίνοντας την 17η Νοέμβρη στο φανάρι πριν βγω στη μεσογείων είδα ότι κάποιος δίπλα από τον κάδο είχε αφήσει πολλά και μεγάλα κομμάτια ξύλου πιθανώς από διαλυμένη ντουλάπα καθώς συρτάρια και άλλα ξύλα.Ειδα 3-4 φύλλα αρκετά μεγάλα τα οποία μπορεί να σου έκαναν για την κατασκευή που χρειάζεσαι.ήταν σε καλή κατάσταση και καθαρά.

Ενδεχομένως να μην σε ενδιαφέρει ή να είσαι μακριά.Πάντως αν ενδιαφέρεσαι μεσημέρι ξαναπερνάω , θα ξέρω αν ακόμη βρίσκονται εκεί.οπότε στείλε π.μ. να σε ενημερώσω.

Συγκεκριμένα βρίσκονται εδώ κάπου στον φοίνικα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 26ska είπε

Με το θέμα της ηχομόνωσης σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, τι μπορούμε να κάνουμε και πόσο κοστίζει; 

Αναλόγως τι ηχομόνωση θέλεις να κάνεις,τι υλικό να βάλεις,ποσά τμ είναι το σπίτι και πολλά ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 26ska είπε

Με το θέμα της ηχομόνωσης σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, τι μπορούμε να κάνουμε και πόσο κοστίζει; 

Μετακόμιση...

Πέραν της πλάκας, είναι αρκετά δύσκολο να κάνεις τέτοιου τύπου παρεμβάσεις σε ένα απλό διαμέρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Αναλόγως τι ηχομόνωση θέλεις να κάνεις,τι υλικό να βάλεις,ποσά τμ είναι το σπίτι και πολλά ακόμα.

Το σπίτι είναι 70 τετραγωνικά και ακούγεται το βράδυ όλη η συζήτηση του διπλανού διαμερίσματος.Φανταζομαι πως θα ακουγόμαστε εμείς που είμαστε 4μελης οικογένεια με 2 μικρά παιδιά... Πιο πολύ το θέλω για να μην ενοχλώ εγώ, αλλά φανταστείτε κάθομαι το βράδυ να δω τηλεόραση και ακούω του διπλανού. 

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 26ska είπε

Το σπίτι είναι 70 τετραγωνικά και ακούγεται το βράδυ όλη η συζήτηση του διπλανού διαμερίσματος.Φανταζομαι πως θα ακουγόμαστε εμείς που είμαστε 4μελης οικογένεια με 2 μικρά παιδιά... Πιο πολύ το θέλω για να μην ενοχλώ εγώ, αλλά φανταστείτε κάθομαι το βράδυ να δω τηλεόραση και ακούω του διπλανού. 

σε ενα διαμέρισμα είναι δύσκολο να γίνει ηχομόνωση. Θέλεις αρκετά χρήματα για κάτι καλό + ότι εφόσον είναι κατοικησιμο και έχεις έπιπλα και πράγματα μέσα το κάνει ακόμα πιο δύσκολο.

Μήπως θα ήταν καλύτερα να πεις του διπλανού να κάνει ησυχία η να την βάζει χαμηλότερα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cmour79 είπε

Και περιμετρικά πως θα καλυφθεί; Μμμμμμ... Θέλει σκέψη..

Νομίζω πως η πιο ανώδυνη λύση θα ήταν, τρίψιμο, στοκαρισμα και βάψιμο με χρώμα σε απόχρωση ξύλου. 

Τώρα αν το αποτέλεσμα βγει ωραίο. Δεν ξέρω. 

Αν ήταν δικό μου θα άλλαζα όλο τον πάγκο. Και η ιδιοκτήτρια δεν προτίθεται να το κάνει..

Περιμετρικά ίσως με αυτές τις ταινίες που χρησιμοποιούν για έπιπλα, που τις ζεσταίνεις με το σίδερο και κολλάνε.

Το βάψιμο νομίζω ότι θα φαίνεται και δε θα βγει τόσο ωραίο. Δεν είμαι και σίγουρος όμως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, zio10 είπε

Περιμετρικά ίσως με αυτές τις ταινίες που χρησιμοποιούν για έπιπλα, που τις ζεσταίνεις με το σίδερο και κολλάνε.

Το βάψιμο νομίζω ότι θα φαίνεται και δε θα βγει τόσο ωραίο. Δεν είμαι και σίγουρος όμως.

Με τη πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω μια φωτό να καταλάβεις πως δεν είναι εφικτό αυτό! Ή όχι;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Με το θέμα της ηχομόνωσης σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, τι μπορούμε να κάνουμε και πόσο κοστίζει; 

Σε τετοια περιπτωση το πιο καλο ειναι μονωση με αναλογο υλικο πανω στον τοιχο  ( αυγουλιερα , πετροβαμβακας κλπ ) και μετα καλυψη ολου του τοιχου με γυψοσανιδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...