Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, villasg είπε

Ρε παιδια για τετοια τριψιματα συγκεκριμενα για πορτες τι ειναι πιο καλο τριβειο  παλινδρομικο που απο κατω παιρνει κοματι υαλοχαρτο παραληλογραμο που πιανει με αυτακια ή αυτο που απο κατω ειναι στρογγυλο ή το αλλο που ειναι τργωνικο απο κατω ?
Εχω ενα ρημαδι κιτρινο που ειχα παρει απο praktiker πριν πολλα χρονια αλλα μοτ βγαζει την πιστη και λεω να παρω κατι αλλο .
Τι να προτιμησω ? ( οικονομικο ) γιατι με τα ξυλοκατασκευασματα κλπ δεν το εχω καθολου .

Το πρώτο.  Για τα φθηνά τριβεια δεν εχω άποψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, fylatos είπε

Ocd level unlimited.

Πριν και μετά, κόστος 2.5€ σωλήνας και μου έμειναν και 2 μέτρα.

20181013_144655.jpg

20181013_144702.jpg

Από ότι κατάλαβα το σπιράλ τοποθετήθηκε με την ευκαιρία που έγιναν και άλλες εργασίες στο AC. (Αλλαγή θέσης εσωτερικής μονάδας ?, Εξωτερικό κουτί διακλάδωσης)

Γιατί δεν μπορείς να περάσεις τις σωλήνες του φρέον στο σπιράλ εκτός αν το λύσεις (λύσει τεχνικός).

 

Πάντως σαφώς δείχνει πιο συμμαζεμένο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Magnum είπε

Από ότι κατάλαβα το σπιράλ τοποθετήθηκε με την ευκαιρία που έγιναν και άλλες εργασίες στο AC. (Αλλαγή θέσης εσωτερικής μονάδας ?, Εξωτερικό κουτί διακλάδωσης)

Γιατί δεν μπορείς να περάσεις τις σωλήνες του φρέον στο σπιράλ εκτός αν το λύσεις (λύσει τεχνικός).

Πάντως σαφώς δείχνει πιο συμμαζεμένο !

Έγινε εκ νέου το ηλεκτρολογικό κομμάτι. Επίσης στο χαλκοσωληνα το σπιράλ κόπηκε σε μη εμφανές μέρος (από πίσω) γιατί δε πρόλαβα τον ψυκτικό πριν τον βάλει μόνιμα, το άνοιξα, πέρασα τον σωλήνα μέσα και σε κάποια σημεία που ήθελε έβαλα zip ties. 

Γενικά έγινε ένα πανηγύρι γιατί πήγαμε από 2 κλιματιστικά σε 4.

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν

Λέω να ξεκινήσω το νέο project μου :)

 

Σαν γνήσιος παίκτης πόκερ λέω να φτιάξω το δικό μου τραπέζι πλέον ώστε να παίζουμε με την παρέα 

 

Θέλω τις ιδέες σαν για τι υλικά να χρησιμοποιήσω,και τι σχεδιο να κάνω (έβαλα μερικές φώτο) 

Θα έχει μήκος περίπου 2.20 και πλάτος 50 εκατοστά.ποδια θα κάνω είτε μεταλλικά είτε ξύλινα. Θα έχει θέσεις για ποτήρια εννοείται. Είμαι σε σκέψη αν θα κάνω ξεχωριστή  θέση του γκρουπιερη ή όχι.(δείτε φωτό με την μπλε τσόχα)

 

Για πείτε ιδέες και με τι υλικό να το φτιάξω.

(Την τσόχα επάνω θα την πάρω έτοιμη από φίλο μου και απλά θα την κολλήσω και θα την καρφώσω με το καρφωτικο και από πάνω θα βάλω μαλακό υλικό για να ακουμπάνε τα χέρια τους)

 

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!! :)

(Θα φτιαχτεί τμηματικά και στο τέλος θΑ το δέσω όλο μαζί,δεν έχω πολύ χρόνο να διαθέτω κάθε φορά,λόγω δουλειάς) + δεν θα βάλω σκάρτα υλικά,δεν έχω θέμα να κοστίσει περίπου 150-200€ απλά θέλω να το κάνω εγώ όχι να πάρω έτοιμο.  ;)

 

 

 

large_20170927121652_trapezi_poker_reno_212cm_kokkino.jpeg

trapezi-poker-jarque-240-mov-1-886x555.jpg

21.79750.84.a.jpg

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παρει μια καινουρια μπαταρια για το μπανιο την οποιαεβαλα,

απο λαθος συνεννοηση πηραμε και στηλη ντους,

μπορουν να μπουν και οι δυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tornado είπε

εχω παρει μια καινουρια μπαταρια για το μπανιο την οποιαεβαλα,

απο λαθος συνεννοηση πηραμε και στηλη ντους,

μπορουν να μπουν και οι δυο?

Μπορούν αλλα θα γινει το μπάνιο καρικατούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tornado είπε

εχω παρει μια καινουρια μπαταρια για το μπανιο την οποιαεβαλα,

απο λαθος συνεννοηση πηραμε και στηλη ντους,

μπορουν να μπουν και οι δυο?

Ναι μπαίνουν και τα δύο κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουφ ενταξει και ελεγα οτι θα πεταξω το ενα απο τα δυο θενκς

20 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μπορούν αλλα θα γινει το μπάνιο καρικατούρα.

δυστυχως αλλοι το θελουν χαμηλα το τηλεφωνο αλλοι θελουν ντουζιερα αντε βγαλε ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Λοιπόν

Λέω να ξεκινήσω το νέο project μου :)

Σαν γνήσιος παίκτης πόκερ λέω να φτιάξω το δικό μου τραπέζι πλέον ώστε να παίζουμε με την παρέα 

Θέλω τις ιδέες σαν για τι υλικά να χρησιμοποιήσω,και τι σχεδιο να κάνω (έβαλα μερικές φώτο) 

Θα έχει μήκος περίπου 2.20 και πλάτος 50 εκατοστά.ποδια θα κάνω είτε μεταλλικά είτε ξύλινα. Θα έχει θέσεις για ποτήρια εννοείται. Είμαι σε σκέψη αν θα κάνω ξεχωριστή  θέση του γκρουπιερη ή όχι.(δείτε φωτό με την μπλε τσόχα)

Για πείτε ιδέες και με τι υλικό να το φτιάξω.

(Την τσόχα επάνω θα την πάρω έτοιμη από φίλο μου και απλά θα την κολλήσω και θα την καρφώσω με το καρφωτικο και από πάνω θα βάλω μαλακό υλικό για να ακουμπάνε τα χέρια τους)

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!! :)

(Θα φτιαχτεί τμηματικά και στο τέλος θΑ το δέσω όλο μαζί,δεν έχω πολύ χρόνο να διαθέτω κάθε φορά,λόγω δουλειάς) + δεν θα βάλω σκάρτα υλικά,δεν έχω θέμα να κοστίσει περίπου 150-200€ απλά θέλω να το κάνω εγώ όχι να πάρω έτοιμο.  ;)

large_20170927121652_trapezi_poker_reno_212cm_kokkino.jpeg

trapezi-poker-jarque-240-mov-1-886x555.jpg

21.79750.84.a.jpg

Ωραίο πρότζεκτ (αν και δεν παίζω πόκερ! :P ). Από τα τρία που έβαλες δεν μου αρέσει κάποιο πάρα πολύ να σου πω την αλήθεια. Άσε που νομίζω ότι τα στρογγυλά πόδια θα σε δυσκολέψουν.

Θα μου άρεσε κάτι τέτοιο σε πιο ντιζαϊνάτο:

Αποτέλεσμα εικόνας για poker tables

Ή κάτι τέτοιο σε πιο κλασσικό:

Αποτέλεσμα εικόνας για poker tables

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ωραίο πρότζεκτ (αν και δεν παίζω πόκερ! :P ). Από τα τρία που έβαλες δεν μου αρέσει κάποιο πάρα πολύ να σου πω την αλήθεια. Άσε που νομίζω ότι τα στρογγυλά πόδια θα σε δυσκολέψουν.

Θα μου άρεσε κάτι τέτοιο σε πιο ντιζαϊνάτο:

Αποτέλεσμα εικόνας για poker tables

Ή κάτι τέτοιο σε πιο κλασσικό:

Αποτέλεσμα εικόνας για poker tables

Ωραίο το πρώτο που έβαλες με τα ξύλινα πόδια με το ωραίο ντιζάιν

 

Αλλά θα κρατήσουν; Θα αντέξουν το βάρος πχ 7-8 παιχτών που θα ακουμπάνε +ποτήρια + μάρκες κτλπ κτλπ; Δεν θέλω να έχω θέματα σταθερότητας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερωτηση (ελπιζοντας να ειμαι στο σωστο νημα), επειδη δεν εχω ασχοληθει και ποτε με κατι τετοιο, για βαψιμο ρολου καταστηματος (τυπου 2 x 2) ποια ειναι η τιμη που θα πρεπει πανω κατω να υπολογιζω? Προφανως ο καθε τεχνιτης εχει δικες του τιμες κλπ, αλλα με ενδιαφερει ενα ευρος εστω και με μεγαλη αποκλιση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stormrain είπε

Ερωτηση (ελπιζοντας να ειμαι στο σωστο νημα), επειδη δεν εχω ασχοληθει και ποτε με κατι τετοιο, για βαψιμο ρολου καταστηματος (τυπου 2 x 2) ποια ειναι η τιμη που θα πρεπει πανω κατω να υπολογιζω? Προφανως ο καθε τεχνιτης εχει δικες του τιμες κλπ, αλλα με ενδιαφερει ενα ευρος εστω και με μεγαλη αποκλιση.

Ε εντάξει αν πάρεις εσύ το χρώμα,ένα 40αρικο πιστεύω είναι οκ. (Για δύο χέρια προφανώς)

9 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πιστεύω μπορείς να το κάνεις σταθερό. Δε μιλάμε και για κανένα τρελό βάρος...

Από υλικό τι λες να χρησιμοποιήσω; Τι πιστεύεις ότι αξίζει να βάλω ωστε να είναι ποιοτικός αξιόπιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Ε εντάξει αν πάρεις εσύ το χρώμα,ένα 40αρικο πιστεύω είναι οκ. (Για δύο χέρια προφανώς)

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση μαν! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...