Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ε εντάξει αν πάρεις εσύ το χρώμα,ένα 40αρικο πιστεύω είναι οκ. (Για δύο χέρια προφανώς)

Από υλικό τι λες να χρησιμοποιήσω; Τι πιστεύεις ότι αξίζει να βάλω ωστε να είναι ποιοτικός αξιόπιστο;

Δεν ξέρω! Λογικά αν πας σε ξυλουργείο και του πες ότι θέλεις να φτιάξεις τραπέζι αντοχής θα σου πει τι ξύλα μπορείς να χρησιμοποιήσεις...ή δες τα υλικά από κάποιο ποιοτικό έτοιμο και αντέγραψέ τα :) 

Επεξ/σία από zio10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

53 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ωραίο το πρώτο που έβαλες με τα ξύλινα πόδια με το ωραίο ντιζάιν

Αλλά θα κρατήσουν; Θα αντέξουν το βάρος πχ 7-8 παιχτών που θα ακουμπάνε +ποτήρια + μάρκες κτλπ κτλπ; Δεν θέλω να έχω θέματα σταθερότητας :)

Το πρωτο εχει μασιφ ξυλο για ποδια με μισοχαρακτα. Τεχνικες που λιγοι μπορουν να κανουν σημερα και σιγουρα οχι οσοι δουλευουν μελαμινες (δηλαδη το 90% αυτων που λεγονται σημερα ξυλουργοι).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλιο ότι και αν φτιάξεις τελικά να ξέρεις ότι η θέση του dealer θα είναι άχρηστη γιατί κανένας δεν θα θέλει να είναι dealer.

Ανέβασε φωτογραφία όταν το φτιάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, green gordon είπε

Στέλιο ότι και αν φτιάξεις τελικά να ξέρεις ότι η θέση του dealer θα είναι άχρηστη γιατί κανένας δεν θα θέλει να είναι dealer.

Ανέβασε φωτογραφία όταν το φτιάξεις.

Ε εντάξει θα καθόμαστε εναλλάξ για dealer

Εννοείται θα ανεβάσω φωτογραφίες όταν με το καλό τελειωσω το project

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2018 στις 9:23 ΜΜ, stelios18120 είπε

Λοιπόν

Λέω να ξεκινήσω το νέο project μου :)

Σαν γνήσιος παίκτης πόκερ λέω να φτιάξω το δικό μου τραπέζι πλέον ώστε να παίζουμε με την παρέα 

Θέλω τις ιδέες σαν για τι υλικά να χρησιμοποιήσω,και τι σχεδιο να κάνω (έβαλα μερικές φώτο) 

Θα έχει μήκος περίπου 2.20 και πλάτος 50 εκατοστά.ποδια θα κάνω είτε μεταλλικά είτε ξύλινα. Θα έχει θέσεις για ποτήρια εννοείται. Είμαι σε σκέψη αν θα κάνω ξεχωριστή  θέση του γκρουπιερη ή όχι.(δείτε φωτό με την μπλε τσόχα)

Για πείτε ιδέες και με τι υλικό να το φτιάξω.

(Την τσόχα επάνω θα την πάρω έτοιμη από φίλο μου και απλά θα την κολλήσω και θα την καρφώσω με το καρφωτικο και από πάνω θα βάλω μαλακό υλικό για να ακουμπάνε τα χέρια τους)

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!! :)

(Θα φτιαχτεί τμηματικά και στο τέλος θΑ το δέσω όλο μαζί,δεν έχω πολύ χρόνο να διαθέτω κάθε φορά,λόγω δουλειάς) + δεν θα βάλω σκάρτα υλικά,δεν έχω θέμα να κοστίσει περίπου 150-200€ απλά θέλω να το κάνω εγώ όχι να πάρω έτοιμο.  ;)

large_20170927121652_trapezi_poker_reno_212cm_kokkino.jpeg

trapezi-poker-jarque-240-mov-1-886x555.jpg

 

 

Στις 13/10/2018 στις 9:23 ΜΜ, stelios18120 είπε

Λοιπόν

Λέω να ξεκινήσω το νέο project μου :)

Σαν γνήσιος παίκτης πόκερ λέω να φτιάξω το δικό μου τραπέζι πλέον ώστε να παίζουμε με την παρέα 

Θέλω τις ιδέες σαν για τι υλικά να χρησιμοποιήσω,και τι σχεδιο να κάνω (έβαλα μερικές φώτο) 

Θα έχει μήκος περίπου 2.20 και πλάτος 50 εκατοστά.ποδια θα κάνω είτε μεταλλικά είτε ξύλινα. Θα έχει θέσεις για ποτήρια εννοείται. Είμαι σε σκέψη αν θα κάνω ξεχωριστή  θέση του γκρουπιερη ή όχι.(δείτε φωτό με την μπλε τσόχα)

Για πείτε ιδέες και με τι υλικό να το φτιάξω.

(Την τσόχα επάνω θα την πάρω έτοιμη από φίλο μου και απλά θα την κολλήσω και θα την καρφώσω με το καρφωτικο και από πάνω θα βάλω μαλακό υλικό για να ακουμπάνε τα χέρια τους)

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!! :)

(Θα φτιαχτεί τμηματικά και στο τέλος θΑ το δέσω όλο μαζί,δεν έχω πολύ χρόνο να διαθέτω κάθε φορά,λόγω δουλειάς) + δεν θα βάλω σκάρτα υλικά,δεν έχω θέμα να κοστίσει περίπου 150-200€ απλά θέλω να το κάνω εγώ όχι να πάρω έτοιμο.  ;)

large_20170927121652_trapezi_poker_reno_212cm_kokkino.jpeg

trapezi-poker-jarque-240-mov-1-886x555.jpg

21.79750.84.a.jpg

Τα χιαστη  πόδια από μασιφ έχουν μικρότερη αντοχή από ότι τα τετραγωνισμενα.  Όπως και σε έναν νιπτήρα λίγα ποστ που είδα πιο πίσω και πάλι όχι  . Εκτός αν τα κάνεις πολύ του στυλ 20 + πόντους πάχους αλλά μετά χάνεται το νόημα . Η κολλα δεν πιάνει σε σοκορο ξύλου.  Ακόμα και η καλύτερη. Πρέπει να είναι νερα με νερα , αλλιώς μετά μόνο μορσα με βίδες.  Όπως τα λεει και  ο φίλος ορκ πολύ σωστά.

Για την μεγάλη επιφάνεια του τραπεζιού θα σ πρότεινα 2,5αρι    mdf ή κόντρα πλακέ (σιμυδα όμως, γτ το Ρωσικό και τα πιο φθηνά στραβωνουν) Ακόμα και σε 18ρι,  τα οποία δεν έχουν κανένα πρόβλημα να στραβωσουν  με το πέρασμα του χρόνου και είναι και αντοχής. Πάντως την βάση σου αν την θελήσεις από μασιφ ξύλο,  όχι χιαστί. 

 

Επεξ/σία από greekbusters
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/10/2018 στις 12:56 ΠΜ, greekbusters είπε

Τα χιαστη  πόδια από μασιφ έχουν μικρότερη αντοχή από ότι τα τετραγωνισμενα.  Όπως και σε έναν νιπτήρα λίγα ποστ που είδα πιο πίσω και πάλι όχι  . Εκτός αν τα κάνεις πολύ του στυλ 20 + πόντους πάχους αλλά μετά χάνεται το νόημα . Η κολλα δεν πιάνει σε σοκορο ξύλου.  Ακόμα και η καλύτερη. Πρέπει να είναι νερα με νερα , αλλιώς μετά μόνο μορσα με βίδες.  Όπως τα λεει και  ο φίλος ορκ πολύ σωστά.

Για την μεγάλη επιφάνεια του τραπεζιού θα σ πρότεινα 2,5αρι    mdf ή κόντρα πλακέ (σιμυδα όμως, γτ το Ρωσικό και τα πιο φθηνά στραβωνουν) Ακόμα και σε 18ρι,  τα οποία δεν έχουν κανένα πρόβλημα να στραβωσουν  με το πέρασμα του χρόνου και είναι και αντοχής. Πάντως την βάση σου αν την θελήσεις από μασιφ ξύλο,  όχι χιαστί. 

Για 2.5αρι mdf η κόντρα πλακέ (σιμυδα) πόσο περίπου τιμή λες να έχει;

Επιφάνεια πόση περίπου να είναι το τραπέζι; 2-3 τμ; Η παραπάνω;

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Για 2.5αρι mdf η κόντρα πλακέ (σιμυδα) πόσο περίπου τιμή λες να έχει;

Επιφάνεια πόση περίπου να είναι το τραπέζι; 2-3 τμ; Η παραπάνω;

Λογικά κανένα 60 - 70 ευρω μαζί με τα κοπτικα θα έχει  . Το θεμα ειναι πως θα σ μεινει για πάντα. 

Τώρα για τις διαστάσεις συγχωρα με αλλά δεν ξέρω να σ απαντήσω,  ανάλογα τι θες.  Εγώ δεν είμαι του πόκερ, είμαι του  μπλακ Τζακ 😂😂😂 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekbusters είπε

Λογικά κανένα 60 - 70 ευρω μαζί με τα κοπτικα θα έχει  . Το θεμα ειναι πως θα σ μεινει για πάντα. 

Τώρα για τις διαστάσεις συγχωρα με αλλά δεν ξέρω να σ απαντήσω,  ανάλογα τι θες.  Εγώ δεν είμαι του πόκερ, είμαι του  μπλακ Τζακ 😂😂😂 

:) ωραίος 

ευχαριστώ πάντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Ποσα ατομα θα ειστε ? Βολευει το παραλληλογραμο τραπεζι των 2 + μετρων η μηπως κανα στρογγυλο ?

Στρογγυλό θα το κάνω

Δεν βολεύει καθόλου το παραλληλόγραμμο και στον χώρο που θα μπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δεί αντίστοιχο συρτάρι, λίγο πιό κοντό καθ ύψος, όμως με ίδιο μηχανισμό, να μην κάνει καθόλου παλάντζο αριστερά δεξιά, όταν είναι τόσο έξω βγαλμένο (τέρμα έξω). Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει κάνει ο συγκεκριμένος μάστορας κ το είχε πετύχει αυτό!

 

image.jpeg

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη με ενδιαφερει κι εμενα, υποθετω.. οτι ειναι θεμα μηχανισμων.  οταν βαζεις τους πιο φθηνους-απλους της αγορας μην περιμενεις να ειναι τοσο στιβαροι οσο οι ακριβοτεροι....! 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο στιβαρο να ειναι το ροδακι πια ? Μηπως το ραφι ειναι απο κανα <ξυλο> της πλακας , aka παναλαφρο , και το συρταρι ειτε ειναι αχρησιμοποιητο  ειτε χρησιμευει για καμμια αποθηκευση της πλακας ,aka χαρτια και δεν υπαρχει καταπονηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν τίθεται θέμα στιβαρότητας της ρόδας, τουλάχιστον στην αρχή, και δεν είναι αυτό που διαφοροποιεί τον καλό (και ακριβό) μηχανισμό από τον πιο κακό (ή mainstream αν προτιμάτε).

Οι πιο "ψεύτικοι" έχουν έτσι κι αλλιώς μεγάλους ή έστω μεγαλύτερους τζόγους ακόμα και όταν τους δουλεύεις στον αέρα (στα χέρια χωρίς φορτίο). Όταν δε φορτωθούν με το βάρος του συρταριού και ότι περιέχει αυτό τότε "πάνε κι έρχονται". Αν τώρα σε αυτό προστεθεί και κάποια χρήση που μοιραία οδηγεί σε γενικότερη χαλάρωση, τότε....

Κάτι άλλο που μπορεί να βοηθήσει στην περαιτέρω χαλάρωση του "οικονομικού" μηχανισμού είναι και οι μη σωστές διαστάσεις του συρταριού. Όταν αυτό είναι κάποια χιλιοστά μικρότερο βοηθάει στο "ξεχείλωμα" του όποιου μηχανισμού, που έχει ήδη τάση για κάτι τέτοιο

 

Υγ Τα "χαρτιά" (λογαριασμοί, βιβλία, φωτοτυπίες) δεν είναι καθόλου "αποθήκευση της πλάκας" εκτός πια αν αναφερόμαστε στα αντίγραφα των λογαριασμών κινητής ενός χρόνου. Διαφορετικά, ανάλογα με την ποσότητά τους, μπορούν να είναι ένα πολύ βαρύ φορτίο (όποιος έχει εργαστεί ποτέ σε βιβλιοπωλείο ή φωτοτυπάδικο μπορεί να καταλάβει αυτό που λέω). Αυτό μπορούμε να το δούμε απλά πιάνοντας ένα πακέτο Α4 στο χέρι.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μηχανισμός ειναι ο κλασικός με τα πλαστικά ροδάκια, κ εαν δεν κανω λαθος ο ίδιος εχει χρησιμοποιηθεί κ στην άλλη, την "απαλαντζάριστη" συρταριέρα που σας λέω. Μου κάνει εντύπωση να είναι ο μηχανισμός καθώς στο στυλ αυτό οι διάφορες των μηχανισμών δεν φαίνονται!

Επιπλεον δεν θεωρώ πως με το βάρος το παλάντζο αυτο στο οποίο αναφέρομαι θα αλλάξει! Και επίσης δεν αναφέρομαι σε τζόγο όπου συμβαινει κατα τη χρήση, αλλα σε τζόγο απο κούνημα που του κάνω ο ίδιος εσκεμμένα!

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...