Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, divo είπε

Υπαρχει ευκαμπτη τοσο μεγαλη?

Είχα πάρει μια τέτοια που ήταν 60 εκ. Στην πλήρη έκταση της. Εάν πάρει λίγο μεγαλύτερο Φ από τους σωλήνες του και την ανοίξει εγκάρσια για να την περάσει σαν κάλυμμα από πάνω από την υπάρχουσα  νομίζω δε θα κάτσει άσχημα 
 

spiral_lekanis_auxomeiomeno.jpg

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/10/2019 στις 12:01 ΜΜ, DrLo είπε

Αν δεν ενοχλει να φαίνεται παξιμάδι από κάθε πλευρά πέρνα απλά μια μικρή ντίζα καθ' όλο (πχ 6mm) το πλάτος (εφόσον αυτό είναι δυνατό απότο ύψος των συρταριών)  - συν λίγο ακομα αριστερά δεξια - και σφυξε με μικρά παξιμάδια απ' έξω

Ετσι και εγινε , μπηκαν 2 ντιζες ( 2ο με 3ο και 3ο με 4ο συρταρι ) με μεγαλη ροδελα και παξιμαδια ασφαλειας απεξω και ειναι ολα μια χαρα .
Ευχαριστω για την βοηθεια @paylidis  &  @DrLo

 

Επεξ/σία από villasg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε καμια εμπειρια σε vfm λεκανες τουαλετας + νιπτηρα τουαλετας με εντιχοισμένη βρύση και καζανάκι?

 

σε ποιες εταιρειες να στραφω και τι να προσεξω?

 

με εκτιμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, villasg είπε

Ετσι και εγινε , μπηκαν 2 ντιζες ( 2ο με 3ο και 3ο με 4ο συρταρι ) με μεγαλη ροδελα και παξιμαδια ασφαλειας απεξω και ειναι ολα μια χαρα .
Ευχαριστω για την βοηθεια @paylidis  &  @DrLo

Προσβαση στις ρυθμίσεις μεσω Η/Υ ( και απο κινητο )

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

rBm0zN7.png

Λίγο "overkill" οι δύο ντίζες αλλά αφού έφτιαξε τέλος καλό όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπερα, εχω στο μπανιο μου ενα σωμα καλοριφερ του 1800 πχ και αυτο ειναι τα παλαιου τυπου με εναν περιστροφικο διακοπτη, στο μπανιο δεν ειχε το σωμα βρυσακι για εξαερωση αλλα ταπα και επρεπε να γινει εξαερωση, (αλλαξε τα σωματα ο αποκατω)

το θεμα ειναι το εξης, εκανα εξαερωση αλλα ανοιγοκλεινα την βανα που ειχε και λεει hot-cold με αποτελεσμα επιδη ειναι του 1800 να αρχισει και να εχει απο εκει διαρροη (οταν ειναι στο hot),
φοβαμαι να το ανοιξω καθος ειναι κωνικος καπως ο βανο διακοπτης για ειτε να ταπωσω εκει την σωληνα ειτε να τον αντικαταστησω

δοκιμασα να βαλω ταινια τεφλον μεσα στον διακοπτη μπας και φρακαρει και δεν τρεχει αλλα ματαια

η πολυκατοικια πρεπει να ειναι γυρω στο 1964

να φωναζω υδραυλικο???

ολα διαλυονται, χτες αντικατεστησα εναν μεντεσε σε ενα καλαθι εντοιχισμενο που εχει το σπιτι για τα απλυτα και εφτιαξα και το πλυντηριο που η λαστιχιενια ταπα του θερμοστατη με τον καιρο μαζεψε και εχανε νερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zellps2 είπε

παιδες καλησπερα, εχω στο μπανιο μου ενα σωμα καλοριφερ του 1800 πχ και αυτο ειναι τα παλαιου τυπου με εναν περιστροφικο διακοπτη, στο μπανιο δεν ειχε το σωμα βρυσακι για εξαερωση αλλα ταπα και επρεπε να γινει εξαερωση, (αλλαξε τα σωματα ο αποκατω)

το θεμα ειναι το εξης, εκανα εξαερωση αλλα ανοιγοκλεινα την βανα που ειχε και λεει hot-cold με αποτελεσμα επιδη ειναι του 1800 να αρχισει και να εχει απο εκει διαρροη (οταν ειναι στο hot),
φοβαμαι να το ανοιξω καθος ειναι κωνικος καπως ο βανο διακοπτης για ειτε να ταπωσω εκει την σωληνα ειτε να τον αντικαταστησω

δοκιμασα να βαλω ταινια τεφλον μεσα στον διακοπτη μπας και φρακαρει και δεν τρεχει αλλα ματαια

η πολυκατοικια πρεπει να ειναι γυρω στο 1964

να φωναζω υδραυλικο???

ολα διαλυονται, χτες αντικατεστησα εναν μεντεσε σε ενα καλαθι εντοιχισμενο που εχει το σπιτι για τα απλυτα και εφτιαξα και το πλυντηριο που η λαστιχιενια ταπα του θερμοστατη με τον καιρο μαζεψε και εχανε νερα

Νομιζω πως θελει υδραυλικό αυτο να μη πλυμηρησεις ... λογικα θα ειναι σε στηλη τα σωματα θα πηγαινει δηλαδή στον απανω οροφο και δε ξέρω ποσο ευκολα μπορεις να τα απομονωσεις χωρις να αδειάσουν ολα εκτος αν εχει κανενα διακοπτη πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ParhsG είπε

Νομιζω πως θελει υδραυλικό αυτο να μη πλυμηρησεις ... λογικα θα ειναι σε στηλη τα σωματα θα πηγαινει δηλαδή στον απανω οροφο και δε ξέρω ποσο ευκολα μπορεις να τα απομονωσεις χωρις να αδειάσουν ολα εκτος αν εχει κανενα διακοπτη πουθενα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την Απάντηση, διακόπτη δεν έχει σίγουρα αλλά δεν με νοιάζει και να πλημμυρίσει έτσι κ αλλιώς στο μπάνιο είναι, το θέμα είναι για να βρω τέτοια είδη να έχω δείγμα μαζί μου η είναι κοινό ανταλλακτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, zellps2 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την Απάντηση, διακόπτη δεν έχει σίγουρα αλλά δεν με νοιάζει και να πλημμυρίσει έτσι κ αλλιώς στο μπάνιο είναι, το θέμα είναι για να βρω τέτοια είδη να έχω δείγμα μαζί μου η είναι κοινό ανταλλακτικό?

Δε ξερω αν επισκευάζεται η ποσο ευκολα μπορεις να αλλαξεις ολο το διακοπτη. Λογικα θα ειναι γαλβανια με σκουρια οι σωληνες. Νομιζω πως ειναι πιο safe να φερεις υδραυλικο... Να αδειασει βρωμια απο ολους τους οροφους δεν ειναι οτι καλυτερο.χωρια που θα βαλεις αερα στο κυκλωμα αν το λυσεις. 

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zellps2 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την Απάντηση, διακόπτη δεν έχει σίγουρα αλλά δεν με νοιάζει και να πλημμυρίσει έτσι κ αλλιώς στο μπάνιο είναι, το θέμα είναι για να βρω τέτοια είδη να έχω δείγμα μαζί μου η είναι κοινό ανταλλακτικό?

Πάρε υδραυλικό , αν κάνεις το λάθος και αρχίσει και τρέχει αρκετά, την εβαψες, θα πρέπει να κλείσεις το νερό που τροφοδοτεί τον λέβητα και να ανοίξεις τη Βάνα που αδειάζει ο λέβητας. Μη νομίζεις ότι είναι και πολύ εύκολο. Αν τύχει πάντως και το κάνεις (αδειάσεις νερά ) άλλαξε όλους τους διακόπτες των σωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, troi.g είπε

Πάρε υδραυλικό , αν κάνεις το λάθος και αρχίσει και τρέχει αρκετά, την εβαψες, θα πρέπει να κλείσεις το νερό που τροφοδοτεί τον λέβητα και να ανοίξεις τη Βάνα που αδειάζει ο λέβητας. Μη νομίζεις ότι είναι και πολύ εύκολο. Αν τύχει πάντως και το κάνεις (αδειάσεις νερά ) άλλαξε όλους τους διακόπτες των σωμάτων.

Μου φαινεται αδυνατο να το καταφερει μιας και δεν εχει εμπειρια, νομιζω μονο υδραυλικος μπορει να τον βοηθησει εκτος αν ξερει τι κανει. Και ειναι πολυκατοικια μπορει να κανει ζημια. Σε τοσο παλαια πολυκατοικια μπορει αν λυσει διακοπτη να μη μπορει να βαλει αλλον ευκολα (σκουριες, σπειρωμα). Και να αδιασει το σωμα μπορει να βαλει αερα αν ειναι τπτ δισωληνιο στο κυκλωμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα κουτι διακοπτη δεν πιανουν πλεον τα νυχακια, δοκιμασα να βαλω στοκο σπατουλαρισματος αλλα και τσιμεντοστοκο στα  πλαινα, τα αφησα 1-2 μερες να στεγνωσουν αλλα στο τελος τα νυχακια τον ξεκολησαν και ειμαι παλι στην αρχη. Υπαρχει κανενα πολυ σκληρο υλικο που να κολαει κιολας καλα στα υπαρχοντα τοιχωματα? Καποια αλλη λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , έχω ένα θέμα με την κύρια πόρτα εισόδου στο σπίτι μου αλλά και την πίσω πόρτα , πρόσφατα μετά από ανακαίνιση άλλαξα τα κουφώματα ως εδώ όλα καλά , το πρόβλημα που εχω είναι ότι εχω ενώ εχω θερμοδιακοπή (θεωρητικά και πρακτικά) η εξώπορτα που βλέπει σε δρόμο με κίνηση βάζει τρομερό θόρυβο σαν να μην υπάρχει το πάνελ ,δεν το είχα ψάξει πριν από 6 μήνες περίπου, μιας και θεωρούσα αυτονόητο ότι με θερμοδιακοπή θα έχω και ηχομόνωση.

Για να μην το κουράζω , ενεργειακούς υαλοπίνακες triplex αν είχα βάλει όπως τα παράθυρα θα είχα πολύ λιγότερο θόρυβο αλλά και καλύτερη θερμομόνωση , από πρόχειρες μετρήσεις το πάνελ που μου έχει βάλει ο κατασκευαστής είναι 24 mm και εντελώς τις πλάκας πρέπει να έχει πολυουρεθάνη  με επικάλυψη αλουμινίου μην πω αλουμινόχαρτου και νομίζω είναι εντελώς ανασφαλές , στα κουφώματα δεν εχω τέτοια προβλήματα αλλά στις 2 πόρτες έχει κάνει πολύ κακή δουλειά μην συζητήσω για την ασφάλεια που προσφέρουν οι πόρτες  χωρίς μπάρες σύρτη και κλειδαριά ασφαλείας ,  κατά την άποψη σας τι επιλογές εχω πχ να τον πιέσω να αλλάξουμε τα πάνελ με κάτι καλύτερο  ή να πάω σε αλλαγή στις πόρτες με θωρακισμένες θερμοδιακοπής με τιμές περίπου στο χιλιάρικο χωρίς τοποθέτηση και μεταφορικά ή κάθε μία.  Ευχαριστώ για οποιαδήποτε γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panos4tw είπε

Σε ενα κουτι διακοπτη δεν πιανουν πλεον τα νυχακια, δοκιμασα να βαλω στοκο σπατουλαρισματος αλλα και τσιμεντοστοκο στα  πλαινα, τα αφησα 1-2 μερες να στεγνωσουν αλλα στο τελος τα νυχακια τον ξεκολησαν και ειμαι παλι στην αρχη. Υπαρχει κανενα πολυ σκληρο υλικο που να κολαει κιολας καλα στα υπαρχοντα τοιχωματα? Καποια αλλη λυση?

Θα πάρεις ταχυπηκτο επισκευαστικό σοβά της durostick d32 , και θα γεμίσεις τα κενά , την επόμενη βάζεις το διακόπτη. Η μικρότερη ποσότητα πού έχει , είναι των 5 κιλών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...