Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ένα λεπτό συρματόσχοινο. Πολύ απλοϊκά σκέψου σαν τις ντίζες του ποδηλάτου αλλά πιο χονδρες με τους ανάλογους σφιγκτήρες 

Δεν μπορω να το κανω εικονα .
Πως πιανει στα πλαινα? και πως τεντωνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ένα λεπτό συρματόσχοινο. Πολύ απλοϊκά σκέψου σαν τις ντίζες του ποδηλάτου αλλά πιο χονδρες με τους ανάλογους σφιγκτήρες 

Ξέρω τι είναι η ντίζα.  Πως τη στερέωσες όμως στη μελαμίνη, χωρίς φόβο να σου ξυλωθεί?

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bobptz είπε

Ξέρω τι είναι η ντίζα.  Πως τη στερέωσες όμως στη μελαμίνη?

Έχει ντιζα εύκαμπτη μεταλλική σαν συρματόσχοινο και αυτή που έδειξε ο drlo. Εγώ αναφέρομαι σε εύκαμπτη τύπου συρματόσχοινο 

 

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcS6ZBXULov-zNM4g40Blv0zORQl8vsU2yfDbxlHmJUQ8i7JetyK
 

προσωπικα έχω τέτοια είδη ναυτιλίας λόγω σκάφους όποτε με εξυπηρετούν σε κάθε πατέντα. Το κόστος τους επίσης είναι μηδαμινό-αυτό που θέλει να κάνει ο φίλος κοστίζει 1.5-2€ βαριά. Το στερεώνεις είτε με αυτό Το εξάρτημα που φαίνεται στην φωτό και βιδώνει είτε με κρίκους όπως το έκανα εγώ που είχα πιο εύκαιρους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, villasg είπε

Δεν μπορω να το κανω εικονα .
Πως πιανει στα πλαινα? και πως τεντωνει ?

Αν κατλαβαίνω καλά αυτό που προτείνει ο payidis

--

Πλαινά

images?q=tbn:ANd9GcQgp6WOe9kpvBZoViMlPpO

Πως τεντώνει

Τεντωτήρας σύρματος

16.01.04.000.jpg?itok=nxfYiMHQ

ή

Εντατήρας

d32847d5b87346db.jpg

---

Όπως είναι οι εντατήρες στις κεραιες τηλεόρασης πάνω κάτω.

---

προσωπικά δε θα το έκανα έτσι.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αν κατλαβαίνω καλά αυτό που προτείνει ο payidis

--

Πλαινά

images?q=tbn:ANd9GcQgp6WOe9kpvBZoViMlPpO

Πως τεντώνει

Τεντωτήρας σύρματος

16.01.04.000.jpg?itok=nxfYiMHQ

ή

Εντατήρας

d32847d5b87346db.jpg

---

Όπως είναι οι εντατήρες στις κεραιες τηλεόρασης πάνω κάτω.

---

προσωπικά δε θα το έκανα έτσι.

Σωστά. Το πρώτο. Σφίγγοντας το πλαϊνό μαζεύει. 

Μόλις τώρα, bobptz είπε

Τέτοιους περίπου κρίκους λες?

spacer.png

Ναι η Και τους ανοιχτούς και τους ψιλόκλείνω με πένσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2019 στις 11:40 ΜΜ, bobptz είπε

Καλησπέρα

Σκέφτομαι σε ένα δωμάτιο να στρώσω laminate (FLOATING FLOOR).  Το πάτωμα είναι πολύ παλιό (40 χρονό) ξύλινο και τα ξύλα είναι φθαρμένα και τρίζουν.

Σκέφτομαι τα πιθανά προβλήματα:

1) Με το laminate το πάτωμα θα ανέβει περίπου 1 cm.  Η πόρτα δε θα κλείνει.  Θα πρέπει να την πριονίσω από κάτω?  Πως γίνεται αυτό?

2) Θα μπορώ να το σφουγκαρίζω?  Θα περνάει μέσα το νερό?  Ακόμα χειρότερα, μήπως το νερό εγκλωβίζεται κάτω από το laminate?

3) Δεν έχω ιδέα από ποιότητες.  8-10 ευρώ /m2 δεν είναι πολλά.  Να τα εμπιστευτώ σε αυτήν τη τιμή? 

4) Είναι πρακτικό να τα κόψω με τροχό?  Έχω δίσκο κοπής ξύλου, κάτι σαν αυτό:  https://www.ntagiantas.com.gr/kipos/diamantodiskoi-leiansis-kopis/δίσκος-κοπής-ξύλου-200mm-60-δόντια-57h678-graphite.htm

εαν τα ξυλα εχουν αρκετο παχος ενας σοβαρος πατωματζης θα στο κανει καινουριο (θα τριβεις τα ματια σου) με σχετικα πολυ μικρο κοστος και σημαντικα μικροτερο απο την εκ νεου τοποθετηση laminate..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, τώρα σιγουρεύτηκα τι λες @paylidis

Εγώ δε θα εμπιστευόμουνα τους κρίκους.  Αν δεν είχα θέμα εμφάνισης, θα έβαζα παξιμάδι από έξω με κάποια τεράστια ροδέλα ή ακόμα και λάμα, να είμαι σίγουρος ότι δε θα ξυλωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, bobptz είπε

οκ, τώρα σιγουρεύτηκα τι λες @paylidis

Εγώ δε θα εμπιστευόμουνα τους κρίκους.  Αν δεν είχα θέμα εμφάνισης, θα έβαζα παξιμάδι από έξω με κάποια τεράστια ροδέλα ή ακόμα και λάμα, να είμαι σίγουρος ότι δε θα ξυλωθεί.

Δεν έχουν θέμα. Ακόμα και σε κρεβάτι που άνοιξε λόγω μετριασ Κατασκευής το έχω με κλειστούς κρίκους κ δεν έχει θέμα 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θα ήθελα να μου πείτε πώς μπορώ να κλείσω αυτή την τρύπα γύρω από τη σωλήνα στη λεκάνη.Μετά πώς μπορώ να το φτιάξω ώστε να μη φαίνονται τόσο άσχημες οι σωλήνες; Βάψιμο;

IMG_20191028_145226-min.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Αρχικά θα ήθελα να μου πείτε πώς μπορώ να κλείσω αυτή την τρύπα γύρω από τη σωλήνα στη λεκάνη.Μετά πώς μπορώ να το φτιάξω ώστε να μη φαίνονται τόσο άσχημες οι σωλήνες; Βάψιμο;

IMG_20191028_145226-min.jpg

Αφρό χαμηλής διόγκωσης; Στόκο;

για τις σωλήνες προσωπικά θα έπαιρνα μια εύκαμπτη λευκή που χρησιμοποιούν για σύνδεση λεκάνης και θα την άνοιγα και θα την πέρναγα από πάνω σαν εύκολη λύση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cosmonaut21 είπε

Αρχικά θα ήθελα να μου πείτε πώς μπορώ να κλείσω αυτή την τρύπα γύρω από τη σωλήνα στη λεκάνη.Μετά πώς μπορώ να το φτιάξω ώστε να μη φαίνονται τόσο άσχημες οι σωλήνες; Βάψιμο;

IMG_20191028_145226-min.jpg

Το γέμισμα είναι απλό και μπορείς να το κάνεις  ακόμη και με ακρυλικό στόκο με πιστόλι που είναι εύκολο το γέμισμα της τρύπας και μετά στρώσιμο με το δάχτυλο σαλιωμένο.

Το δύσκολο είναι να καθαριστούν όλα αυτά τα υλικά που έβαζαν να κλείσουν την τρύπα και σίγουρα θα είναι σε δύσκολο σημείο.Όσο για βάψιμο αν καθαριστεί στοκαριστεί μπορείς να το βάψεις  με πλαστικό περνώντας πρώτα την πλαστική σωλήνα με αστάρι νεφτιού.

Στις 27/10/2019 στις 12:28 ΜΜ, bobptz είπε

Τέτοιους περίπου κρίκους λες?

spacer.png

Μία συρταριέρα που μου άνοιγε συνέχεια την έκανα με τέτοιους μικρούς κρίκους.Έβαλα στις τέσσερις γωνίες πέρασα δύο χαλαρά σύρματα σε ζεύγη στην κάτω πλευρά ενός συρταριού τα ένωσα στην μέση και γυρίζοντάς τα με μία μικρή πρόκα έσφιξε τέλεια και δεν έχει πάθει τίποτα.Πρώτα δες το πάχος τους ξύλου συνήθως είναι 18 χιλιοστά ώστε να μην περάσει ο κρίκος στην εξωτερική πλευρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, divo είπε

Για αρχη χρησιμοποιησε καθαριστικο πλακιδιων για να δεις κατα ποσο φευγουν οι μαυριλες. 

Τα καθαριστικά αυτά ενδείκνυνται και για να καθαρίσω τους αρμούς στα πλακάκια στο μπάνιο που έχουν μαυρίσει ή πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, divo είπε

Γι αυτη τη δουλεια ειναι

Διαβασε τις οδηγιες και κανε οπως τα λεει. Προσοχη μονο καλο αερισμο στο χωρο και κατα προτίμηση γαντια. μετα τη χρηση του καλο ξεπλημα με νερο.

Το καθαριστικο ειναι καυστικο!

Ωραία ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...