Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Μπαίνει το ματάκι μετά την τοποθέτηση της πόρτας 

✌️💪🛠️🔧

Ναι μπαινει, ενα τρύπημα ειναι ολο και ολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/10/2018 στις 7:55 ΠΜ, zoranb είπε

Έχω δεί αντίστοιχο συρτάρι, λίγο πιό κοντό καθ ύψος, όμως με ίδιο μηχανισμό, να μην κάνει καθόλου παλάντζο αριστερά δεξιά, όταν είναι τόσο έξω βγαλμένο (τέρμα έξω). Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει κάνει ο συγκεκριμένος μάστορας κ το είχε πετύχει αυτό!

image.jpeg

Αν θελήσεις να τους αλλάξεις βάλε adart . Οι πιο ακριβή και καλη μάρκα αλλά δεν θα σου χαλάσουν ποτέ. Καμμια σχεση με τους απλους του 2 ευρου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αγορά θα βρεις από 4€ το τμ μέχρι 10-12€ 

 

Το θέμα είναι τι δουλειά κάνει ο καθενας,ώστε να μην στα βάλουν και μετά 3 μήνες φύγουν....

 

Πρεπει να βρεις άτομα ώστε να τα βάλουν σωστά και όπως πρέπει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Στην αγορά θα βρεις από 4€ το τμ μέχρι 10-12€ 

Το θέμα είναι τι δουλειά κάνει ο καθενας,ώστε να μην στα βάλουν και μετά 3 μήνες φύγουν....

Πρεπει να βρεις άτομα ώστε να τα βάλουν σωστά και όπως πρέπει.

Προφανώς ο μάστορας κάνει τη σωστή δουλειά. Τα 4€ φαίνονται λίγα. Σοβατεπί τα χρεώνουν έξτρα Στέλιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/10/2018 στις 2:54 ΜΜ, stelios18120 είπε

Για 2.5αρι mdf η κόντρα πλακέ (σιμυδα) πόσο περίπου τιμή λες να έχει;

Επιφάνεια πόση περίπου να είναι το τραπέζι; 2-3 τμ; Η παραπάνω;

Το τυπικο φυλλο κοντρα πλακε σημυδα ειναι 2,5μ Χ 1,25μ.
Το φυλλο σε 15χιλ που πηρα τελευταια φορα μου κοστισε καπου 50-55ευρω.
Πολυ ακριβο υλικο αλλα και ποιοτικο (η μια πλευρα ειναι αριστη, η δευτερη εχει πατσακια για τους ροζους, κανεις επιλογη στα φυλλα εαν θες) καμια σχεση με τα κινεζικα η το κοντρα πλακε Μουρικη.

Να ξερεις ειναι δυσκολο αυτο που θες να κανεις, δεν ειναι απλο προτζεκτακι.

Επεξ/σία από orck
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekbusters είπε

Αν θελήσεις να τους αλλάξεις βάλε adart . Οι πιο ακριβή και καλη μάρκα αλλά δεν θα σου χαλάσουν ποτέ. Καμμια σχεση με τους απλους του 2 ευρου . 

Μηχανισμό της Adart να υποθέσω πως έχεις βάλει στα συρτάρια σου δηλαδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, orck είπε


Να ξερεις ειναι δυσκολο αυτο που θες να κανεις, δεν ειναι απλο προτζεκτακι.

Το ξέρω,γ αυτό το πάω σιγά σιγά και το ψάχνω και το σχεδιάζω προσεκτικά 

 

Εργαλεία υπάρχουν,γνώσεις υπάρχουν, απλά δεν έχω χρόνο και για αυτό το πάω σιγά σιγά 

55 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Προφανώς ο μάστορας κάνει τη σωστή δουλειά. Τα 4€ φαίνονται λίγα. Σοβατεπί τα χρεώνουν έξτρα Στέλιο;

4€ είναι και φαίνονται λίγα. (και όμως έχω πετύχει τύπο που έλεγε το κάνει με τόσα χρήματα,βέβαια μόνο από την τιμή και αυτά που μου είπε κατάλαβα ότι δεν κάνει σωστή δουλειά)

 

Κοίτα νορμάλ τιμή για εμενα είναι από 7-8€ έως 10€ (με σοβατεπί) και να κάνουν σωστή δουλειά εννοείται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Μηχανισμό της Adart να υποθέσω πως έχεις βάλει στα συρτάρια σου δηλαδη;

Αυτούς τοποθετώ κ είναι από τους καλύτερους που υπάρχουν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Αυτούς τοποθετώ κ είναι από τους καλύτερους που υπάρχουν.  

Λοιπόν επειδή με ενδιαφέρουν, εχεις τιποτα συρτάρια με adart να ποστάρεις κανά βιντεάκι ώστε να δω επί του πρακτέου τη στιβαρότητα; Ξερεις να τραβήξεις ολο συρτάρι έξω κ να το κουνήσεις αριστερά δεξιά να δούμε το παλαντζαρισμα!

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, zoranb είπε

Λοιπόν επειδή με ενδιαφέρουν, εχεις τιποτα συρτάρια με adart να ποστάρεις κανά βιντεάκι ώστε να δω επί του πρακτέου τη στιβαρότητα; Ξερεις να τραβήξεις ολο συρτάρι έξω κ να το κουνήσεις αριστερά δεξιά να δούμε το παλαντζαρισμα!

Με ένα απλό σερφάρισμα θα βρεις , τώρα δεν εχω . Υπάρχουν και άλλες καλές μάρκες και αυτή είναι μια από αυτές. Από θέμα στιβαροτητας δεν έχουν θέμα αντοχής με την σωστή τοποθέτηση (πολλοί βάζουν μπροστά 1 βίδα για πιο γρήγορα ,  ενώ θέλει 2 πχ ).  Να κουνάνε αριστερά δεξιά όταν τα βγάζεις έξω είναι λογικό ,  μην σε ανησυχεί.  Αν κουνάνε όταν είναι κλειστά πάλι δεν έχεις θέμα,  απλά βάλε στον ένα οδηγό ένα χαρτόνι ή ότι πάχος θέλει,  θα το δεις . Αν πάλι θέλεις να ανοίγει ολόκληρο το συρτάρι μέχρι έξω δες τους τηλεσκοπικους (μεταλλικούς ή απλούς) ,κυρίως blum,  με διπλάσια τιμή βέβαια . Γενικά αν είναι ένα συρτάρι που το χρησιμοποιείς καθημερινά θέλει έναν καλό μηχανισμό και ας τον πληρώσεις γιαΤι θα σ μείνει. Ενώ πχ αν είναι κάποιο κουζίνας που το ανοίγεις μια στο τόσο αρκεί και ο φθηνός.  Τώρα αν είναι καμμία κατασκευή στυλ ΙΚΕΑ συρταριερα και συρτάρια, που είναι της πλάκας,  δεν αξίζει καν η αλλαγή τους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν γωνιακό καναπέ ας πούμε πολυμορφικό σε τρία κομμάτια (κυρίως μέρος, πολυθρόνα, σκαμπό) που μπορείς να αλλάζεις την πλευρά της γωνίας κτλ. Όλα καλά αλλά έχει ένα ελάττωμα αρκετά σπαστικό, δεν ήταν σταθερός και όταν καθόσουν τα κομμάτια φεύγανε ελαφρώς από τη θέση τους και μετά θέλανε διόρθωση κι αυτά και τα μαξιλάρια. Οπότε έψαχνα έναν τρόπο να τον κάνω πιο σταθερό αλλά να μη χάσει και την πολυμορφικότητά του και σκέφτηκα το εξής απλό και φτηνό :)

1527148454_0_Stylomata-Parathyron.pjpeg

4 τέτοια στο κάτω μέρος εκεί που ενώνονται τα κομμάτια μεταξύ τους! Τώρα είναι και σταθερός και με μια κίνηση λύνεται κιόλας. Το γράφω μήπως θέλει να το κάνει και κάποιος άλλος γιατί το βρίσκω αρκετά ενοχλητικό και το έχω δει σε πολλούς τέτοιου τύπου καναπέδες.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά έκανες και το έβαλες zio

 

Όντως σπαστικό να κάθεσαι και να φεύγουν τα κομμάτια και να πρέπει συνεχώς να τα βάζεις στην θέση τους.

 

Καλή λυση ✌️

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelios18120 είπε

Καλά έκανες και το έβαλες zio

Όντως σπαστικό να κάθεσαι και να φεύγουν τα κομμάτια και να πρέπει συνεχώς να τα βάζεις στην θέση τους.

Ε ναι! Το σκεφτόμουν καιρό κι έλεγα να τα βιδώσω αλλά θα ήταν φασαρία όταν ήθελα να τους αλλάξω θέση...τώρα η επόμενη κίνηση είναι να βάλω αυτοκόλλητο Velcro (χριτς χρατς) στα μαξιλάρια γιατί είναι επίσης ενοχλητικό να φεύγουν από τη θέση τους κάθε φορά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ε ναι! Το σκεφτόμουν καιρό κι έλεγα να τα βιδώσω αλλά θα ήταν φασαρία όταν ήθελα να τους αλλάξω θέση...τώρα η επόμενη κίνηση είναι να βάλω αυτοκόλλητο Velcro (χριτς χρατς) στα μαξιλάρια γιατί είναι επίσης ενοχλητικό να φεύγουν από τη θέση τους κάθε φορά...

Η γυναίκα σου λαμπάδα πρέπει να ανάβει 😂😂

 

(Όπως και η δικιά μου με τόσες κατασκευές που τους κάνουμε ) 💪🔧🛠️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...