Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Aκριβως αυτό

Μακριά από τα jumbo 

Σε λίγο θα του πεις να μην πηγαίνει και στα Lidl και θα πάθει κανένα καρδιακό ο άνθρωπος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πήρα ένα καζανάκι να αλλάξω και δεν κουμπώνει η παροχή του νερού! Είναι πιο στενή η υποδοχή του καινούργιου. Δεν είναι στάνταρ αυτά; 

Όχι δεν είναι στάνταρ

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Υπάρχει κανένας αντάπτορας;

Χαχα ανταπτορας 😁😁

 

Ωραία το είπες zio

 

Ναι υπαρχει αλλά δεν είμαι μάντης να σου πω τι θέλεις :)

3/4

1/2

3/8 αναλόγως τι έχεις. Αυτό ρώτησε το στο μαγαζί που το αγόρασες να σου δώσει το ανάλογο. Φθηνό είναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Υπάρχει κανένας αντάπτορας;

το πιο πιθανο ειναι να ειναι 3/8, οποτε παιρνεις μια συστολη αμερικης 3/8Χ1/2...αν ειναι πλαστικο το σπειρωμα προσεχε μην σου στραβοπιασει...παρε και ενα τεφλον(αν και δεν το πολυεμπιστευομαι) για να βαλεις στην βολτα του φλωτερ....η βολτα της συστολης δεν θελει τιποτα εκτος απο το λαστιχο του σπιραλ που θα ενωσεις

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο θα ήταν να την έβαζες με καναβι,αλλά λογικά δεν ξέρεις οπότε βάλε τεφλόν 

 

Όχι χωρίς τεφλόν γιατί θα χάνει σίγουρα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Για 80 λίτρα θερμοσίφωνα θέλεις 12 λίτρα δοχείο διαστολής.

Αν βάλεις μικρότερο θα ανοίγει,μην βάλεις.(επειδή θα σου πουν για 10 λίτρα η ακόμα και 😎

Βάλε ένα δοχείο διαστολής στο θερμοσίφωνα και είσαι οκ,

ναι κάνει δουλειά,αν στο βάλουν σωστά.

(Είδες άμεση απάντηση έτσι; 😉)

Υπάρχει και άλλος τρόπος να σταματήσει αυτό αλλά δεν στον λέω 😂😂

Θα παραβλέψω τα τελευταία σου λόγια...χαααχα αν και είμαι πολύ περίεργος να μάθω γιατί αυτό ζητούσα να μάθω...πως λύνεις το θέμα με την βαλβίδα ασφαλείας αλλά για να μην θέλεις να πεις θα έχεις τους λόγους σου...

Τώρα το δοχείο διαστολής που έχω σε όλο το σπίτι δηλαδή μετά την κεντρική βάνα του σπιτιού είναι 18 λίτρα...γιατί δεν κάνει αυτή την δουλειά αφού αυτό πρέπει να κάνει και γι'αυτό το αγόρασα?

Και τέλος ξέρεις που πρέπει να μπει ακριβώς το δοχείο? Ανάμεσα σε βαλβίδα ασφαλείας και θερμοσίφωνο? Είναι αυτά τα μπλέ τα δοχεία? Μπορώ να το βάλω εγώ ή θα κάνω καμία χαζομάρα και θα πρέπει να πω υδραυλικο να έρθει? Γενικά πιάνουν τα χέρια μου...(νομίζω).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλουμε να αλλάξουμε όλα τα ντουλάπια της κουζίνας στο σπίτι το οποίο είναι λίγο παλιό. Φέραμε 2 διαφορετικούς μάστορες. Η προσφορά του πρώτου ήταν 800 ευρώ και του δεύτερου 1500(η 1200 με πιο φθηνά υλικά). Ο δεύτερος είπε πως όποιος πει λιγότερα απ αυτά δεν θα κάνει καλή δουλειά, θα βάλει φθηνά υλικά και μπλα μπλα μπλα. Επειδή εγώ δεν έχω ιδέα ούτε από ξύλα ούτε από ποιότητα, αν είναι καλή η δουλειά (κάτι για laminate, pvc, χάρτινα κλπ έλεγε) πως θα πρέπει να επιλέξω; Κάποια γνώμη; 

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός με τα 800 τι υλικά σου είπε;

 

Ο άλλος με το μεγαλύτερο ποσό τι υλικό σου είπε;

Τι πάγκο θα βάλουν; Πόσους ποντους και τι υλικό; 

Τι διαστάσεις είναι η κουζίνα σου;

Επισεις θα βάλεις μηχανισμούς soft close? (Είναι αυτοί που κλείνουν το συρτάρι η ντουλάπι ήσυχα χωρίς να κάνουν θόρυβο) 

 

Απάντησε μερικά από αυτά ώστε να έχουμε μια ιδέα ώστε να σου πούμε μερικές λύσεις και τι και πως.

 

 

Αν θέλεις ζητά να μεταφερθεί το θέμα σου εδώ ώστε να σου απαντήσουν περισσότερα άτομα (ειναι τεχνικό θέμα)

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έπρεπε να πας.Όλο και κάποιος θα σου έδινε κάποια απάντηση αν βέβαια έδινες και περισσότερες πληροφορίες όπως πόσα μέτρα είναι αν αλλάζεις και τα κουτιά ή μόνο τα πορτάκια;;;;;;;;

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, splanis είπε

Θέλουμε να αλλάξουμε όλα τα ντουλάπια της κουζίνας στο σπίτι το οποίο είναι λίγο παλιό. Φέραμε 2 διαφορετικούς μάστορες. Η προσφορά του πρώτου ήταν 800 ευρώ και του δεύτερου 1500(η 1200 με πιο φθηνά υλικά). Ο δεύτερος είπε πως όποιος πει λιγότερα απ αυτά δεν θα κάνει καλή δουλειά, θα βάλει φθηνά υλικά και μπλα μπλα μπλα. Επειδή εγώ δεν έχω ιδέα ούτε από ξύλα ούτε από ποιότητα, αν είναι καλή η δουλειά (κάτι για laminate, pvc, χάρτινα κλπ έλεγε) πως θα πρέπει να επιλέξω; Κάποια γνώμη; 

παντως εχε υποψη οτι το ποσα λεφτα ζηταει ο καθενας δεν ειναι ενδειξη της ποιοτητας της δουλειας τους.

ζητα τους φωτογραφιες απο προηγουμενες δουλειες αμα εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Αυτός με τα 800 τι υλικά σου είπε;

Ο άλλος με το μεγαλύτερο ποσό τι υλικό σου είπε;

Τι πάγκο θα βάλουν; Πόσους ποντους και τι υλικό; 

Τι διαστάσεις είναι η κουζίνα σου;

Επισεις θα βάλεις μηχανισμούς soft close? (Είναι αυτοί που κλείνουν το συρτάρι η ντουλάπι ήσυχα χωρίς να κάνουν θόρυβο) 

Απάντησε μερικά από αυτά ώστε να έχουμε μια ιδέα ώστε να σου πούμε μερικές λύσεις και τι και πως.

Αν θέλεις ζητά να μεταφερθεί το θέμα σου εδώ ώστε να σου απαντήσουν περισσότερα άτομα (ειναι τεχνικό θέμα)

Από υλικά κλπ το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι μελαμίνη δεν ξέρω άλλες πληροφορίες. Όχι δεν είπαμε για τέτοιους μηχανισμούς. Θα γράψω σε λίγο διαστάσεις 

27 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εδώ έπρεπε να πας.Όλο και κάποιος θα σου έδινε κάποια απάντηση αν βέβαια έδινες και περισσότερες πληροφορίες όπως πόσα μέτρα είναι αν αλλάζεις και τα κουτιά ή μόνο τα πορτάκια;;;;;;;;

Και κουτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...