Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι τόσα που θέλω να κάνω, αλλά γίνονται σιγά σιγά λόγω χρόνου! 

Ερώτηση, μπορώ να τρίψω βαμμένο μέταλλο με το τριβείο; 

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, zio10 είπε

Έχω έναν γωνιακό καναπέ ας πούμε πολυμορφικό σε τρία κομμάτια (κυρίως μέρος, πολυθρόνα, σκαμπό) που μπορείς να αλλάζεις την πλευρά της γωνίας κτλ. Όλα καλά αλλά έχει ένα ελάττωμα αρκετά σπαστικό, δεν ήταν σταθερός και όταν καθόσουν τα κομμάτια φεύγανε ελαφρώς από τη θέση τους και μετά θέλανε διόρθωση κι αυτά και τα μαξιλάρια. Οπότε έψαχνα έναν τρόπο να τον κάνω πιο σταθερό αλλά να μη χάσει και την πολυμορφικότητά του και σκέφτηκα το εξής απλό και φτηνό :)

1527148454_0_Stylomata-Parathyron.pjpeg

4 τέτοια στο κάτω μέρος εκεί που ενώνονται τα κομμάτια μεταξύ τους! Τώρα είναι και σταθερός και με μια κίνηση λύνεται κιόλας. Το γράφω μήπως θέλει να το κάνει και κάποιος άλλος γιατί το βρίσκω αρκετά ενοχλητικό και το έχω δει σε πολλούς τέτοιου τύπου καναπέδες.

Υπάρχουν "σύνδεσμοι" για καναπέδες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να βαψω τα πλακακια πανω απο το παγκο της κουζινας.εχω δει το παρακατω χρωμα ειδικο για πλακακια 

https://www.praktiker.gr/m/p/xroma-anakainisis-v33-white-satin-gia-plakakia-0-75lt-85825

  Παλια παντως που ειχα βαψει κατι πλακακια και ειχα βαλει και ασταρι μετα απο καιρο ξεβλουδισε.

Αυτο υποτιθετε ειναι για πλακακια  το εχει δοκιμασει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Η γυναίκα σου λαμπάδα πρέπει να ανάβει 😂😂

(Όπως και η δικιά μου με τόσες κατασκευές που τους κάνουμε ) 💪🔧🛠️

Spoiler

Για το τραπέζι πόκερ δεν ξέρω αν θα σου ανάψει λαμπάδα...:P:lol:

 

 

13 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Υπάρχουν "σύνδεσμοι" για καναπέδες

Δεν το ήξερα! Και πάλι το θεωρώ καλή λύση όμως, φτηνή και πρακτική. Πιστεύω θα έπρεπε να το είχε προνοήσει η εταιρεία όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, surf80 είπε

Θελω να βαψω τα πλακακια πανω απο το παγκο της κουζινας.εχω δει το παρακατω χρωμα ειδικο για πλακακια 

https://www.praktiker.gr/m/p/xroma-anakainisis-v33-white-satin-gia-plakakia-0-75lt-85825

  Παλια παντως που ειχα βαψει κατι πλακακια και ειχα βαλει και ασταρι μετα απο καιρο ξεβλουδισε.

Αυτο υποτιθετε ειναι για πλακακια  το εχει δοκιμασει κανεις;

Εγώ θα έβαζα πρώτα ένα καλο ασταρι πρόσφυσης και μετά βάψιμο από επάνω,όχι απευθείας με αυτό.

Βέβαια δεν το έχω δουλέψει αυτό το προιόν οπότε μπορεί να κάνει ότι υπόσχεται (δηλαδή ότι δεν θελει ασταρι πρώτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, surf80 είπε

Θελω να βαψω τα πλακακια πανω απο το παγκο της κουζινας.εχω δει το παρακατω χρωμα ειδικο για πλακακια 

https://www.praktiker.gr/m/p/xroma-anakainisis-v33-white-satin-gia-plakakia-0-75lt-85825

  Παλια παντως που ειχα βαψει κατι πλακακια και ειχα βαλει και ασταρι μετα απο καιρο ξεβλουδισε.

Αυτο υποτιθετε ειναι για πλακακια  το εχει δοκιμασει κανεις;

Το έχει κάνει φίλος στο μπάνιο. Δεν ξέρω με ποιο προϊόν. Αυτός πάντως και ετριψε με ψιλό γυαλοχαρτο και ασταρωσε. Τώρα ίσως όντως αυτό να μη χρειάζεται ασταρι. Πάντως επειδή είναι κουζίνα χρειάζεται πολύ καλό καθαρισμό πριν για τα λίπη κτλ.

Το αποτέλεσμα είναι ωραίο καί είναι φθηνή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαλκονάκι, από κάτω έχει αρκετή υγρασία κ έχει ξεφλουδίσει το χρώμα! Λογικά θα πρέπει να περνάει υγρασία απο τους αρμούς των πλακιδίων κ των μαρμάρων περιμετρικά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μονωθεί το μπαλκονάκι; Έχω προσθέσει αρμούς όπου είχανε φύγει (σε μάρμαρα κ πλακάκια) όμως συνεχίζεται το θέμα.

image.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, zoranb είπε

Μπαλκονάκι, από κάτω έχει αρκετή υγρασία κ έχει ξεφλουδίσει το χρώμα! Λογικά θα πρέπει να περνάει υγρασία απο τους αρμούς των πλακιδίων κ των μαρμάρων περιμετρικά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μονωθεί το μπαλκονάκι; Έχω προσθέσει αρμούς όπου είχανε φύγει (σε μάρμαρα κ πλακάκια) όμως συνεχίζεται το θέμα.

image.jpeg

Σε τι όροφο είναι το μπαλκόνι;

Αν βολεύει και δεν είναι επικίνδυνα βάλε σκάλα,ξυσε από κατω,περνά ασταρι και βάψιμο με το κατάλληλο χρώμα εξωτερικών χώρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το υλικό σαν στόκος/ασβέστης που "βάφουν" τα τζάμια προσωρινά σε μαγαζιά υπο κατασκευή μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες μέσα, τι είναι και πως το εφαρμόζουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, zoranb είπε

Μπαλκονάκι, από κάτω έχει αρκετή υγρασία κ έχει ξεφλουδίσει το χρώμα! Λογικά θα πρέπει να περνάει υγρασία απο τους αρμούς των πλακιδίων κ των μαρμάρων περιμετρικά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μονωθεί το μπαλκονάκι; Έχω προσθέσει αρμούς όπου είχανε φύγει (σε μάρμαρα κ πλακάκια) όμως συνεχίζεται το θέμα.

image.jpeg

ρητινη θελει,προσοχη γιατι βγαζει αναθυμιασεις που ειναι βλαβερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, fastnq2 είπε

ρητινη θελει,προσοχη γιατι βγαζει αναθυμιασεις που ειναι βλαβερες.

Τί ρητίνη είναι αυτή κ πού πρέπει να εφαρμοστεί;

15 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Σε τι όροφο είναι το μπαλκόνι;

Αν βολεύει και δεν είναι επικίνδυνα βάλε σκάλα,ξυσε από κατω,περνά ασταρι και βάψιμο με το κατάλληλο χρώμα εξωτερικών χώρων.

2ο όροφο. Θα δω τι θα κάνω με τη σκαλωσιά, αλλά νομίζω πως δεν θα λυθεί το θέμα, γιατί πάλι θα περάσει νερο κλπ. Πρέπει να σταματήσει να φτάνει το νερό εκει!

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να γλειφουν και τα νερα που πέφτουν από το περβάζι. Και να πηγαίνουν ως πίσω μεχρι να πεσουν. Λυση πριν το βαψιμο είναι μα δεις απο που προέρχεται το προβλημα. Δεν νομιζω να ναι απο τους αρμους. 

Αν ειναι όμως από κει, πρέπει να λυσεις το προβλημα της υγρασιας και μετα να πας παρακατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισεις να δεις και το θέμα τις κλίσης προς το σιφώνι.

Μπορεί να μαζεύει νερά σε λάθος σημείο,λόγω λανθασμένης κλίσης προς το σιφώνι. Αν είναι ετσι λίγο δύσκολο να το φτιάξεις... Εκτός και αν στρώσεις πλακάκια (αν δεν έχει ήδη) και δώσεις σωστή κλίση προς το σιφώνι.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, DrLo είπε

Αυτό το υλικό σαν στόκος/ασβέστης που "βάφουν" τα τζάμια προσωρινά σε μαγαζιά υπο κατασκευή μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες μέσα, τι είναι και πως το εφαρμόζουν ?

Κανείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...