Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, zx1234r είπε

Φώναξε έναν υδραυλικό να βάλει ατσαλίνα, φτάνει πάνω απο 30 μέτρα. 

Και για να επανέλθουμε στην κανονικότητα του τοπικ. 

 

Η ατσάλινα δυσκολο να φτάσει τα 30 μετρα σερί, όλο και κάποια γωνία θα βρει σε σωληνα και δεν θα προχωράει, και διάφορα αλλα που μας βγάζουν το λάδι σε μια αποφραξη. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
13 ώρες πριν, divo είπε

εγω εχω μαθει να μιλαω και να γραφω ξεκαθαρα.

Μπορείς να μας το εξηγήσεις όλο αυτο?

Αφού έχεις μάθει να μιλάς ξεκάθαρα και να γράφεις τους όρους χρήσης στα παλιά σου τα παπούτσια, να σου γράψω κι εγώ ξεκάθαρα, για να έχεις να διαβάζεις κάτι ένα μήνα που θα μείνεις εκτός για συστηματική παραβίαση των όρων χρήσης και επιδεικτική αγνόηση συντονιστικής παρέμβασης:

Νόμιζες πως βρήκες 'πυρομαχικά' για να πλήξεις ένα χρήστη με τον οποίο έχεις κόντρα. Έκανες λάθος. Ο χρήστης τον οποίο συγκεκριμένα κατονόμασες για διπλό λογαριασμό άλλου χρήστη, είναι παντελώς άσχετος με την προσωπική σου κόντρα με άλλο μέλος. Εντωμεταξύ, είχες προειδοποιηθεί ήδη να μην συνεχίζεις να πετάς μπηχτές. Μέχρι και χτες, σας έσβηνα και των δύο τις σπόντες που πετούσατε. Προφανώς, δεν το εκτίμησες. Αφού, λοιπόν, με το καλό δεν συνεννοούμαστε, θα συνεννοηθούμε με το άσχημο:

Παρέβης τους όρους χρήσης όταν κατονόμασες άσχετο μέλος σαν δήθεν διπλό λογαριασμό στη ροή του νήματος, αντί να στείλεις αναφορά και τίποτε άλλο.

Παρέβης τους όρους χρήσης όταν άφησες υπαινιγμούς για το γιατί δεν κάναμε κάτι γι' αυτό και διαγράψαμε τα μηνύματα ("έστειλα ραπόρτο αλλά δεν βλέπω φως")

Παρέβης τους όρους χρήσης όταν επιχείρησες να μετατρέψεις το νήμα σε λαϊκό δικαστήριο, εμπλέκοντας στις "καταγγελίες" σου και άλλο μέλος.

Δεν σου έφτασε που το έκανες μία φορά, νωρίτερα απόψε, δεν σε συγκίνησε το ότι κλείδωσα το νήμα για να σας εξηγήσω πώς να χειριστείτε τη συνέχεια, επανήλθες. 

Η όλη ιστορία θα είχε λήξει και οι (άδολες, είμαι βέβαιος) απορίες σου θα είχαν λυθεί αν, ως όφειλες βάση των όρων χρήσης που αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου, έστελνες προσωπικό μήνυμα σε κάποιο συντονιστή ή στο διαχειριστή. Αυτός, λοιπόν, θα σου απαντούσσε πως το "λαβράκι" που φαντασιωνόσουν πως έβγαλες και το "φως που δεν έβλεπες" ήταν αποτέλεσμα μιας μικρής αστοχίας κατά τη συγχώνευση δύο νημάτων συναφούς θεματολογίας, με αποτέλεσμα να εμφανίζεται ως δημιουργός του επισημασμένου νήματος ο δημιουργός του μικρού νήματος που συγχωνεύθηκε.

Εσύ, προτίμησες άλλο τρόπο. 

Καλή επάνοδο.

Υ.Γ. Οι υπόλοιποι, μη συνεχίσετε αυτή την ιστορία και μη σχολιάσετε την παρέμβαση αυτή. Ό,τι θέλετε, στους συνοντιστές ή τους διαχειριστές.

 

 

 

 

 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συνεχιζω με γενικές τεχνικές απαντήσεις με αφορμή κάτι φωτογραφίες που μου έστειλαν πελάτες για πρόβλημα που έχουν, καλο θα είναι να αεριζεται τους χώρους που βάζετε σόμπες,αεροθερμα,σομπες υγραερίου κτλπ,ειδικα εσείς του τελευταίου ορόφου με κάτι ταράτσες χωρίς μονωση, καθότι οι περισσότεροι έχετε Αλουμινια δίπλα, τριπλά, με θερμοδιακοπη, με χίλια δυο αλλά κολπακια, και έτσι έξω έχει πχ 1 βαθμό, μέσα έχει 20.  Οπότε υγρασία στα ταβάνια κάνει πάρτυ, μαυριλες και μαύρα στίγματα είναι συχνό φαινόμενο. ( έχω 2 φωτογραφίες που αν τις δείτε θα κλάψετε από μαυρίλα στα ταβανια 😋

Να αεριζεται καλα τους χώρους, αν δεν θέλετε να ανοίξετε να βάζετε εστω (με κλειστή θέρμανση εννοείται) αφυγραντηρα και να φτάνει το σπίτι σας ιδανικα 40 με 45% υγρασία το σπίτι. Οχι λιγότερο από 30 (ξηρος αέρας) όχι περισσότερο από 50 (υγρασία στον χώρο με άσχημα αποτέλεσμα όσο ανεβαίνει το ποσοστό, στην υγεία μας, για τοίχους και ταβάνια) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

 

Συνεχιζω με γενικές τεχνικές απαντήσεις, λέγοντας ότι καλό θα είναι να αεριζεται τους χώρους που βάζετε σόμπες,αεροθερμα,σομπες υγραερίου κτλπ,ειδικα εσείς του τελευταίου ορόφου με κάτι ταράτσες χωρίς μονωση, καθότι οι περισσότεροι έχετε Αλουμινια δίπλα, τριπλά, με θερμοδιακοπη, με χίλια δυο αλλά κολπακια, και έτσι έξω έχει πχ 1 βαθμό, μέσα έχει 20.  Οπότε υγρασία στα ταβάνια κάνει πάρτυ, μαυριλες και μαύρα στίγματα είναι συχνό φαινόμενο. (μου έστειλαν 2 φωτογραφίες που αν τις δείτε θα κλάψετε 😋

Να αεριζεται καλα τους χώρους, αν δεν θέλετε να ανοίξετε να βάζετε εστω (με κλειστή θέρμανση εννοείται) αφυγραντηρα και να φτάνει το σπίτι σας ιδανικα 40 με 45% υγρασία το σπίτι. Οχι λιγότερο από 30 (ξηρος αέρας) όχι περισσότερο από 50 (υγρασία στον χώρο με άσχημα αποτέλεσμα όσο ανεβαίνει το ποσοστό, στην υγεία μας, για τοίχους και ταβάνια) 

Στέλιο προσωπικά το 40 και 45% όταν έξω έχει 70 και 80% υγρασία το θεωρώ υπερβολή.Δεν χρησιμοποιώ αφυγραντήρα ούτε και με ενδιαφέρει και  αυτή τη στιγμή με βάση ένα φτηνό ρολογάκι έχω υγρασία 62% μέσα στο σπίτι και θερμοκρασία 21 βαθμούς.Δεν νομίζω ότι είναι υπερβολική γιατί π.χ. τα αλουμίνια δεν είναι ιδρωμένα αλλά στεγνά.

Το 40 και 45% θεωρώ ότι είναι άπιαστο όνειρο ειδικά μέρες όχι σαν τη σημερινή αλλά σαν τις προηγούμενες 4-5 που έβρεχε συνεχώς και η εξωτερική υγρασία ήταν στο θεό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω καμια ωραια ιδεα να καλυφθουν ,για να ελεγχονται αν χρειαστει οι εξαεριστες για τα υδραυλικα.

(μπαινουν στις ενώσεις απο σωληνώσεις για να απελευθερώνεται ο αέρας,για τα σώματα της κατοικίας)

 

εχετε καμια καλη ιδέα?

 

με εκτίμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Στέλιο προσωπικά το 40 και 45% όταν έξω έχει 70 και 80% υγρασία το θεωρώ υπερβολή.Δεν χρησιμοποιώ αφυγραντήρα ούτε και με ενδιαφέρει και  αυτή τη στιγμή με βάση ένα φτηνό ρολογάκι έχω υγρασία 62% μέσα στο σπίτι και θερμοκρασία 21 βαθμούς.Δεν νομίζω ότι είναι υπερβολική γιατί π.χ. τα αλουμίνια δεν είναι ιδρωμένα αλλά στεγνά.

Το 40 και 45% θεωρώ ότι είναι άπιαστο όνειρο ειδικά μέρες όχι σαν τη σημερινή αλλά σαν τις προηγούμενες 4-5 που έβρεχε συνεχώς και η εξωτερική υγρασία ήταν στο θεό.

62% είναι αρκετο που έχεις, θεωρώ πρέπει να το ρίξεις το ποσοστό. (είσαι και παππούς δεν κάνει 😋😋) δεν χρειάζεται να δεις ιδρωμενα Αλουμίνια, κάνει κακό στην υγεία η υψηλή υγρασία + εμφανίζει στα ταβάνια στίγματα και μαυριλες.

να μιλήσω τότε προσωπικά για το σπίτι μου, έχω κεντρική θέρμανση ρυθμισμένη στους 20.

Οταν δεν ανάβω, βάζω αφυγραντηρα (γιατί γκρινιάζουν αν ανοίγω πορτες λόγω κρύου) και το φτάνω 45% σχετικά εύκολα. (βέβαια υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες, δεν ειμαι τελευταίο όροφο, έχω θερμομονωση, και Αλουμίνια με θερμοδιακοπη οπότε δεν έχω απώλειες) 

Τωρα βέβαια ότι αρέσει στον καθένα και ότι τον βολεύει. (εγώ πχ θεωρώ υπερβολή όταν έχει έξω 40 βαθμούς και μου βάζουν κάτι τύποι το a/c στους 18 και δεν κόβει ποτέ) 😁

👍

9 λεπτά πριν, kostakiss είπε

θελω καμια ωραια ιδεα να καλυφθουν ,για να ελεγχονται αν χρειαστει οι εξαεριστες για τα υδραυλικα.

(μπαινουν στις ενώσεις απο σωληνώσεις για να απελευθερώνεται ο αέρας,για τα σώματα της κατοικίας)

εχετε καμια καλη ιδέα?

με εκτίμηση

Εξαεριστες εννοείς φίλε μου τα αυτόματα εξαεριστικα να φανταστώ; 

Μπορείς στο τέρμα τους αν έχεις αρκετό περιθώριο σωληνα να κάνεις κατασκευή με γυψοσανιδα και να τα κλείσεις μέσα, και να πεις του μάστορα να σου κάνει μια θυρίδα επισκέψεις πχ 20Χ20 ώστε να κάνεις επισκευή ή να κάνεις ελενχο η ότι άλλο θέλεις. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, stelios18120 said:

62% είναι αρκετο που έχεις, θεωρώ πρέπει να το ρίξεις το ποσοστό. (είσαι και παππούς δεν κάνει 😋😋) δεν χρειάζεται να δεις ιδρωμενα Αλουμίνια, κάνει κακό στην υγεία η υψηλή υγρασία + εμφανίζει στα ταβάνια στίγματα και μαυριλες.

να μιλήσω τότε προσωπικά για το σπίτι μου, έχω κεντρική θέρμανση ρυθμισμένη στους 20.

Οταν δεν ανάβω, βάζω αφυγραντηρα (γιατί γκρινιάζουν αν ανοίγω πορτες λόγω κρύου) και το φτάνω 45% σχετικά εύκολα. (βέβαια υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες, δεν ειμαι τελευταίο όροφο, έχω θερμομονωση, και Αλουμίνια με θερμοδιακοπη οπότε δεν έχω απώλειες) 

Τωρα βέβαια ότι αρέσει στον καθένα και ότι τον βολεύει. (εγώ πχ θεωρώ υπερβολή όταν έχει έξω 40 βαθμούς και μου βάζουν κάτι τύποι το a/c στους 18 και δεν κόβει ποτέ) 😁

👍

Εξαεριστες εννοείς φίλε μου τα αυτόματα εξαεριστικα να φανταστώ; 

Μπορείς στο τέρμα τους αν έχεις αρκετό περιθώριο σωληνα να κάνεις κατασκευή με γυψοσανιδα και να τα κλείσεις μέσα, και να πεις του μάστορα να σου κάνει μια θυρίδα επισκέψεις πχ 20Χ20 ώστε να κάνεις επισκευή ή να κάνεις ελενχο η ότι άλλο θέλεις. 

ευχαριστω πολύ,είναι όντως καλή ,ιδέα ,δεν το είχα σκεφτεί.

 

η θυρίδα επίσκεψης ουσιαστικά είναι ένα κομμάτι που θα μπαινει και θα βγαινει και θα έχει κανέις πρόσβαση σε αυτό?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kostakiss είπε

ευχαριστω πολύ,είναι όντως καλή ,ιδέα ,δεν το είχα σκεφτεί.

η θυρίδα επίσκεψης ουσιαστικά είναι ένα κομμάτι που θα μπαινει και θα βγαινει και θα έχει κανέις πρόσβαση σε αυτό?

Είναι μια θυρίδα η οποία είναι με μηχανισμό. 

Σπρωχνεις και ανοίγει. 

Ούτε μεγάλο κόστος, και βολεύει πάρα πολύ. 

(δες και μια κατασκευή απόκρυψης χαλκοσωληνων θέρμανσης, σε φάση κατασκευής, απλά ο πελάτης δεν θέλει να φαίνονται σωλήνες οπότε κρύβουμε τα πάντα 😁

IMG_20200103_205721.jpg

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, stelios18120 said:

Είναι μια θυρίδα η οποία είναι με μηχανισμό. 

Σπρωχνεις και ανοίγει. 

Ούτε μεγάλο κόστος, και βολεύει πάρα πολύ. 

(δες και μια κατασκευή απόκρυψης χαλκοσωληνων θέρμανσης, σε φάση κατασκευής, απλά ο πελάτης δεν θέλει να φαίνονται σωλήνες οπότε κρύβουμε τα πάντα 😁

IMG_20200103_205721.jpg

θα το ζητησω,ευχαριστω πολυ.

 

υπαρχει αντιστοιχη διαδικασια για εντιχοισμενο καζανακι,μπαταρια λουτρου και μπαταρια ντους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostakiss είπε

θα το ζητησω,ευχαριστω πολυ.

υπαρχει αντιστοιχη διαδικασια για εντιχοισμενο καζανακι,μπαταρια λουτρου και μπαταρια ντους?

Είναι πολύ μικρές οι αποστάσεις, και μέσα στο νερό με υγρασιες κτλπ, δεν γίνεται να γίνει κατασκευή εκεί. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, stelios18120 said:

Είναι πολύ μικρές οι αποστάσεις, και μέσα στο νερό με υγρασιες κτλπ, δεν γίνεται να γίνει κατασκευή εκεί. 😁

άρα , μπαίνουν και κανουμε το σταυρο μας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

άρα , μπαίνουν και κανουμε το σταυρο μας??

Αν είναι να είναι η κατασκευή σε χώρο με νερά η υγρασία, καλό θα ήταν να μην την κάνεις. 

Σε βάθος χρόνου θα χαλασει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Στέλιο προσωπικά το 40 και 45% όταν έξω έχει 70 και 80% υγρασία το θεωρώ υπερβολή.Δεν χρησιμοποιώ αφυγραντήρα ούτε και με ενδιαφέρει και  αυτή τη στιγμή με βάση ένα φτηνό ρολογάκι έχω υγρασία 62% μέσα στο σπίτι και θερμοκρασία 21 βαθμούς.Δεν νομίζω ότι είναι υπερβολική γιατί π.χ. τα αλουμίνια δεν είναι ιδρωμένα αλλά στεγνά.

Το 40 και 45% θεωρώ ότι είναι άπιαστο όνειρο ειδικά μέρες όχι σαν τη σημερινή αλλά σαν τις προηγούμενες 4-5 που έβρεχε συνεχώς και η εξωτερική υγρασία ήταν στο θεό.

 

Δεν ξερω τι εχει εξω αλλα μεσα ειμαι ετσι:

http://IMG_20200103_235226376_zpsdlrsfray.jpg

 

Δεν ξερω αν δειχνει σωστα βεβαια.Σιγουρα παιζει ρολο και η εξωτερικη υγρασια,σημερα αν θυμαμαι καλα εδειχνε κοντα στο 60% για εξω οποτε λογικο μου φαινεται αυτο για μεσα.

Επεξ/σία από LouCi4er
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Δεν ξερω τι εχει εξω αλλα μεσα ειμαι ετσι:

http://IMG_20200103_235226376_zpsdlrsfray.jpg

Δεν ξερω αν δειχνει σωστα βεβαια.Σιγουρα παιζει ρολο και η εξωτερικη υγρασια,σημερα αν θυμαμαι καλα εδειχνε κοντα στο 60% για εξω οποτε λογικο μου φαινεται αυτο για μεσα.

Αψογη υγρασία έχει ο χωρος σου. 

Βασικά είναι αυτό που έλεγα πριν το 45%

 Σωστος 👍👍

(εννοείται παίζει ρόλο και η εξωτερικη υγρασια, αλλά το εσωτερικό αν μπορούμε να το διατηρούμε κάτω η κοντά στο 50% είναι ότι πρέπει για ένα σπίτι)

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πιστεύω ότι όλο αυτό είναι επίτευγμα αυτών που πουλάνε αφυγραντήρες και μπράβο τους.Όταν ακούμε ιδανικό είναι αυτό που είναι το καλύτερο, δεν πάει να πει όμως ότι όταν έξω έχει 80 και 90% υγρασία όπως είχε τις προηγούμενες μέρες που έβρεχε συνέχεια εμείς μέσα στο σπίτι πρέπει να έχουμε 45.

Για να γίνει αυτό πρέπει να έχουμε αφυγραντήρα σε κάθε δωμάτιο (στο σαλόνι μάλλον δύο) και να δουλεύουν 24 ώρες το 24ωρο.

Δυστυχώς μας έκαναν να θεωρούμε το ιδανικό ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ και αν δούμε π.χ. κάποιες τέτοιες μέρες 65% π.χ. υγρασία να τρέχουμε στους Κωτσόβολους και στα media market να βρούμε τον ιδανικό αφυγραντήρα που θα μας δώσει το 45% να τον βάζουμε μπροστά και να καθόμαστε από πάνω να δούμε αν και πότε θα το πετύχει γιατί αν δεν το πετύχει θα πάθουμε αρθριτικά.

Πες πως πήραμε πολλούς τους βάλαμε σε σειρά και το πετύχαμε.Ε και.Δεν θα φύγουμε το πρωί να πάμε στη δουλειά που έχει 90% γιατί έξω βρέχει και θα γυρίσουμε το βράδυ;;;;;; Εκεί τι θα κάνουμε;;;; Βλέπω τα επόμενα χρόνια να λανσάρουν κανένα αφυγραντή σώματος που θα λειτουργεί με μπαταρίες λιθίου τον οποίο θα τυλίγουμε γύρω μας ώστε  να είναι στο ιδανικό επίπεδο υγρασίας.

Πάντως εγώ δεν χρησιμοποιώ και παρά τα χρονάκια μου :P φάρμακα δεν παίρνω στο γιατρό πάω μόνο για κάτι δόντια και τα κόκαλά μου είναι μια χαρά και έχω αρκετή ενέργεια.

Καλημέρα.Γκρίνιαξα και σήμερα

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...