Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Μήπως καποιος έκλεισε τα βανακια του σώματος, εχεις κολεκτερ;

Όχι φίλε τα βανάκια είναι ανοιχτά πάντα..κ το κολεκτερ είναι κομπλέ.. φοβάμαι ότι τάχει παίξει ο κυκλοφορητης.. μεθαύριο θα φωνάξω μάστορα..καλή χρονιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, daPro είπε

Όχι φίλε τα βανάκια είναι ανοιχτά πάντα..κ το κολεκτερ είναι κομπλέ.. φοβάμαι ότι τάχει παίξει ο κυκλοφορητης.. μεθαύριο θα φωνάξω μάστορα..καλή χρονιά

Για να δεις αν ειναι ενταξει ο κυκλοφορητής, οταν λειτουργει, δοκιμασε να ξεβιδωσεις λιγο την βιδα που εχει επανω του με ενα flat ισιο κατσαβίδι. Αν σου πεταει νερα, τοτε ειναι οκ. Επισης οταν λειτουργει ακουγετε, αλλαξε σκαλα (πχ αν ειναι στο 1 ή στο 2) άλλαξε μια θεση, θα δυναμωσει η ροη του και θα ακούσεις που θα κανει "κυκλο" τα νερα.

Επισης βεβαιώσου οτι δεν εχεις καποιο κολλημενο βανακι στα καλορυφερ, κλειστα και ανοιξετα ολα μια φορα. Και δοκιμασε να κανεις παλι εξαερωσεις.Αν και εξαέρωση μπορεις να κανεις και πανω στον κυκλοφορητή.

καλη χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, daPro είπε

Όχι φίλε τα βανάκια είναι ανοιχτά πάντα..κ το κολεκτερ είναι κομπλέ.. φοβάμαι ότι τάχει παίξει ο κυκλοφορητης.. μεθαύριο θα φωνάξω μάστορα..καλή χρονιά

Αν τα ειχε παίξει ο κυκλοφοριτης δεν θα ζεσταινε κανένα σωμα απο τα εννιά.

Εκτος αν υπολειτουργεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αν τα ειχε παίξει ο κυκλοφοριτης δεν θα ζεσταινε κανένα σωμα απο τα εννιά.

Εκτος αν υπολειτουργεί

Συμφωνω, και πολυ σωστα που το ανέφερες, μιας και δεν το έγραψα εγω.

Αν υποθέσουμε οτι ο κυκλοφορητής ειναι οκ, τοτε μπορει να εχει μαζέψει πολυ  αερα στην γραμμη σε αυτα τα σώματα που δεν ζεσταίνονται.

Αυτο το ονομάζουνε "σπιλαιωση".

Εγω θα δοκιμαζα να κλείσω ολες τις βανες απο τα σώματα που ζεσταίνονται και θα έβλεπα αν θα ζεσταθούνε αυτά που δεν ζεσταινόντουσαν και παράλληλα εξαέρωση. Φυσικά ελπίζω στο ψηλότερο σημειο της στήλης να υπάρχουνε και αυτόματα εξαεριστηκά, για αυτόν τον λογο.

ΥΓ. Δεν ξερουμε και το δίκτυο τι ειναι, αν ειναι μονοσωλήνιο η δισωλήνιο

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Συμφωνω, και πολυ σωστα που το ανέφερες, μιας και δεν το έγραψα εγω.

Αν υποθέσουμε οτι ο κυκλοφορητής ειναι οκ, τοτε μπορει να εχει μαζέψει πολυ  αερα στην γραμμη σε αυτα τα σώματα που δεν ζεσταίνονται.

Αυτο το ονομάζουνε "σπιλαιωση".

Εγω θα δοκιμαζα να κλείσω ολες τις βανες απο τα σώματα που ζεσταίνονται και θα έβλεπα αν θα ζεσταθούνε αυτά που δεν ζεσταινόντουσαν και παράλληλα εξαέρωση. Φυσικά ελπίζω στο ψηλότερο σημειο της στήλης να υπάρχουνε και αυτόματα εξαεριστηκά, για αυτόν τον λογο.

ΥΓ. Δεν ξερουμε και το δίκτυο τι ειναι, αν ειναι μονοσωλήνιο η δισωλήνιο

Το έκανα αυτό που λες.. έκλεισα τις βάνες σε αυτά που ζεσταίνουν αλλά δεν είδα διαφορά στα κρύα σώματα.οταν κάνω εξαέρωση δεν βγάζει ούτε αερα ούτε νερό...ούτε στα ζεστά ούτε στα κρύα σώματα..

 

40 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αν τα ειχε παίξει ο κυκλοφοριτης δεν θα ζεσταινε κανένα σωμα απο τα εννιά.

Εκτος αν υπολειτουργεί

Άρα τον κυκλοφορητή τον αποκλείω και μένει το κολεκτερ.δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Επεξ/σία από daPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, daPro είπε

Το έκανα αυτό που λες.. έκλεισα τις βάνες σε αυτά που ζεσταίνουν αλλά δεν είδα διαφορά στα κρύα σώματα.οταν κάνω εξαέρωση δεν βγάζει ούτε αερα ούτε νερό...ούτε στα ζεστά ούτε στα κρύα σώματα..

Άρα τον κυκλοφορητή τον αποκλείω και μένει το κολεκτερ.δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Σε κανενα σωμα δεν βγαζει νερο? Αυτο ειναι περίεργο. Η πιεση σου ειναι οκ? Δες ποσο λεει κατω. Ο αυτόματος πλήρωσης υπάρχει και λειτουργεί κανονικά ?

Κατι παιζει με την πιεση πιστευω. Νερο επρεπε να βγαζουν τα σωματα ακομα και με κλειστο κυκλοφοριτη.

Η καπου εχεις βουλωμενη εισαγωγη ή εξαγωγη.

Ειναι κεντρικη θερμανση ή αυτονομη ?

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Σε κανενα σωμα δεν βγαζει νερο? Αυτο ειναι περίεργο. Η πιεση σου ειναι οκ? Δες ποσο λεει κατω. Ο αυτόματος πλήρωσης υπάρχει και λειτουργεί κανονικά ?

Κατι παιζει με την πιεση πιστευω. Νερο επρεπε να βγαζουν τα σωματα ακομα και με κλειστο κυκλοφοριτη.

Η καπου εχεις βουλωμενη εισαγωγη ή εξαγωγη.

Ειναι κεντρικη θερμανση ή αυτονομη ?

Αυτόνομη είναι.ρωτησα τον σπιτονοικοκύρη που είναι από κάτω μου αν έχει το ίδιο θέμα κ μου είπε όχι.θα πάω αύριο να δω τι πίεση δείχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, daPro είπε

Το έκανα αυτό που λες.. έκλεισα τις βάνες σε αυτά που ζεσταίνουν αλλά δεν είδα διαφορά στα κρύα σώματα.οταν κάνω εξαέρωση δεν βγάζει ούτε αερα ούτε νερό...ούτε στα ζεστά ούτε στα κρύα σώματα..

Άρα τον κυκλοφορητή τον αποκλείω και μένει το κολεκτερ.δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Δεν ειναι και επιστήμη, πιασε με το χερι σου τις σωλήνες κατω απο το κολεκτερ να δεις αν ζεσταίνονται, σε αυτες που δεν ζεσταίνονται εχει πρόβλημα το βανακι ή ειναι κλειστό, αλλα απο την αλλη μου φαίνεται περιεργο 4 σωματα να μην δουλευουν, εκτος αν ειναι μονοσωληνιο, εκει μπλέκει το πραγμα

Ανέβασε μια φωτο

Ποσα βανακια έχει το κολεκτερ, έχει εννιά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αν τα ειχε παίξει ο κυκλοφοριτης δεν θα ζεσταινε κανένα σωμα απο τα εννιά.

Εκτος αν υπολειτουργεί

Και χωρίς κυκλοφορητή ζεσταίνουν τα σώματα, συνήθως τα πρώτα. Είχα παρόμοιο θέμα και μόνο και μόνο από την πίεση τα πρώτα σώματα έκαιγαν, με κολλημένο κυκλοφορητή. Φυσικά δεν έφτανε ζεστο νερό μέχρι τα τελευταία. 

 

8 ώρες πριν, daPro είπε

Χρόνια πολλά...Όταν ανάβω την θέρμανση απτά 9 σώματα ζεσταίνονται μόνο τα 5.Παω να κάνω εξαέρωση και δεν βγάζει ούτε νερό ούτε αέρα.Πηγα κάτω στον καυστήρα ο κυκλοφορητης σαν να δουλεύει.Τι μπορεί να έγινε?Φωνάζω μάστορα?

Κυκλοφορητής. Είτε κολλημένος είτε για πέταμα. Ίσως κάνοντας αυτό με την βίδα να τον ξεκολλήσεις αλλά τεράστια προσοχή πετάει νερά και σε τεράστια θερμοκρασια. 

Επιβεβαίωσε μας αν θες αν τα σώματα που είναι ζεστά είναι τα πρώτα στο ''κύκλωμα''. 

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα καλή χρονιά σε όλους.

Λοιπόν ο κυκλοφορητης ακούγεται να γυρνάει..

Η πίεση νερού δείχνει 0.3 κ όταν ξεκινάει ο λέβητας πέφτει στο 0.1 ..είναι σωστό αυτό?

Το κολεκτερ έχει μια 6αδα βανάκια πάνω και μια 6αδα κάτω..όλα καίνε εκτός από 3 που είναι χλιαρά..αύριο φωνάζω μάστορα αλλά αν έχετε καμία γνώμη πείτε μου..

@NikosKallithea επιστήμη δεν είναι αλλά πρώτη φορά μου συμβαίνει κ πάω στα τυφλά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, daPro είπε

Καλημέρα καλή χρονιά σε όλους.

Λοιπόν ο κυκλοφορητης ακούγεται να γυρνάει..

Η πίεση νερού δείχνει 0.3 κ όταν ξεκινάει ο λέβητας πέφτει στο 0.1 ..είναι σωστό αυτό?

Το κολεκτερ έχει μια 6αδα βανάκια πάνω και μια 6αδα κάτω..όλα καίνε εκτός από 3 που είναι χλιαρά..αύριο φωνάζω μάστορα αλλά αν έχετε καμία γνώμη πείτε μου..

@NikosKallithea επιστήμη δεν είναι αλλά πρώτη φορά μου συμβαίνει κ πάω στα τυφλά

Μπορει να ακουγεται αλλα ναη γυριζει μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, daPro είπε

Μπορώ να ξεβιδωσω την τάπα ενώ δουλεύει?

Αν ξεβιδωσεις την "τάπα" όπως λες ενώ δουλευει, ετοιμάσου για εγκαύματα και νοσοκομείο. 

Δεν θέλεις να το κάνεις αυτό στον κυκλοφορητής εν ώρα λειτουργίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Αν ξεβιδωσεις την "τάπα" όπως λες ενώ δουλευει, ετοιμάσου για εγκαύματα και νοσοκομείο. 

Δεν θέλεις να το κάνεις αυτό στον κυκλοφορητής εν ώρα λειτουργίας

Λογικό ακούγεται..άνοιξα την τάπα ενώ δεν δούλευε ο κυκλοφορητης και γυρνάει ελεύθερα με κατσαβίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, daPro είπε

Καλημέρα καλή χρονιά σε όλους.

Λοιπόν ο κυκλοφορητης ακούγεται να γυρνάει..

Η πίεση νερού δείχνει 0.3 κ όταν ξεκινάει ο λέβητας πέφτει στο 0.1 ..είναι σωστό αυτό?

Το κολεκτερ έχει μια 6αδα βανάκια πάνω και μια 6αδα κάτω..όλα καίνε εκτός από 3 που είναι χλιαρά..αύριο φωνάζω μάστορα αλλά αν έχετε καμία γνώμη πείτε μου..

@NikosKallithea επιστήμη δεν είναι αλλά πρώτη φορά μου συμβαίνει κ πάω στα τυφλά

Η πίεση θα έπρεπε λογικά να ανεβαίνει όταν ανοίγει ο λέβητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...