Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι χειμώνα δεν έχω βγάλει ,φέτος θα βγάλω.

Οπότε αφού μιλαμε για θερμομόνωση εξωτερική ,μιλαμε για θερμοπροσοψη γύρω γύρω.

Δεν ξέρω αλλά ρωτάω επειδή την είχα ψάξει πολύ παλιότερα.

Τι διαφορά έχει ένα μονότικο μια επονυμης μαρκας συστήματος θερμοπροσοψης με μια κοινή διογκούμενη πολυστερίνη που υπάρχει στοκ παντού. 

Εγώ είμαι στο συμπέρασμα ότι πουλάνε παπαντζα του στηλ ,έχει μέσα μέρη από υαλοβάμβακα,η  ότι είναι σαν το dow η κάτι άλλο που δικαιολογεί και την τετραπλάσια τιμή.

Εγώ(όχι εγώ αλλά μάστορας) εάν βάλω κοινή διογκούμενη πολυστερίνη Ν πάχους ,και μετά την περάσω το πλέγμα με τσιμεντοστοκο  δεν θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα; Δεν θα δω διαφορά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εγώ αυτό που θέλω να μάθω και με τρώει η περιέργεια να το κάνω είναι βάση αυτής της σειράς που είπες :πολυστερινη βισματα κολλες, πλεγμα σοβα και βαψιμο

να βάλω κοινή και φτηνή διογκούμενη πολυστερίνη που είναι πολύ φτηνή στο πάχος φυσικά της αντίστοιχης επονυμης ακριβής.

τι διαφορά θα εχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, spyrospal είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εγώ αυτό που θέλω να μάθω και με τρώει η περιέργεια να το κάνω είναι βάση αυτής της σειράς που είπες :πολυστερινη βισματα κολλες, πλεγμα σοβα και βαψιμο

να βάλω κοινή και φτηνή διογκούμενη πολυστερίνη που είναι πολύ φτηνή στο πάχος φυσικά της αντίστοιχης επονυμης ακριβής.

τι διαφορά θα εχει;

Λες στην αρχή για στόφα εξωτερικά που να ζεσταίνει το νερό των καλοριφέρ.

Μην το χρησιμοποιήσεις.΄Αποτυχία έβαλαν δύο γνωστοί και πάνω στο χρόνο τις αφαίρεσαν.Έχω εξοχικό στα ίδια περίπου τετραγωνικά έχω έτοιμη γραμμή αλλά ποτέ δεν έβαλα σώματα. Στην αρχή άναβα απλό τζάκι έκαιγα πολλά ξύλα αλλά φυσικά καθόλου ζέστη.Έβαλα και εγώ μία ξυλόσομπα με φούρνο για ψήσιμο την οποία ανάβω (έχω δικά μου ξύλα) και ευχαριστιέμαι ζέστη  γυρνώντας με το κοντομάνικο φανελάκι.Έχω και μία σόμπα υγραερίου την οποία χρησιμοποιώ να ζεστάνω τα δωμάτια και τη βγάζω σχεδόν τζάμπα για θέρμανση.

Η σόμπα μου σε πλήρη δράση.😊

 

 

212701638_0693.jpg.d92150cd884980aad58b0734748a2acf.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, divo είπε

Παπου αμα βαλεις φασολαδα απο πανω να γινεται το βραδυ και με καλεσεις ερχομαι....😁 

Φασολάδα και λουκάνικο σε μόνιμη βάση.Την κάνω μόλις φτιάξει ο καιρός να κλαδέψω καμιά ελιά.Θα ενημερώσω.😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyrospal είπε

Όχι χειμώνα δεν έχω βγάλει ,φέτος θα βγάλω.

Οπότε αφού μιλαμε για θερμομόνωση εξωτερική ,μιλαμε για θερμοπροσοψη γύρω γύρω.

Δεν ξέρω αλλά ρωτάω επειδή την είχα ψάξει πολύ παλιότερα.

Τι διαφορά έχει ένα μονότικο μια επονυμης μαρκας συστήματος θερμοπροσοψης με μια κοινή διογκούμενη πολυστερίνη που υπάρχει στοκ παντού. 

Εγώ είμαι στο συμπέρασμα ότι πουλάνε παπαντζα του στηλ ,έχει μέσα μέρη από υαλοβάμβακα,η  ότι είναι σαν το dow η κάτι άλλο που δικαιολογεί και την τετραπλάσια τιμή.

Εγώ(όχι εγώ αλλά μάστορας) εάν βάλω κοινή διογκούμενη πολυστερίνη Ν πάχους ,και μετά την περάσω το πλέγμα με τσιμεντοστοκο  δεν θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα; Δεν θα δω διαφορά;

Υπαρχει προτυπο ETAG 004 οπως και για πολλα.. Προσωπικα θα προτιμουσα ολοκληρωμενο συστημα απο μια εταιρία. Αν ψαξεις καθε εταιρια εχει ενα συστημα βαση ETAG 004. Απο εκει και περα εχω δει να κανουν θερμοπροσωψη με πετρομαμβακα και γυψοσανιδα και απο εκει και περα βαση φαντασιας/πατεντας μαστορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά θα του ήμουν ευγνώμων. Θέλω να αγοράσω θερμοστάτη από Κίνα (π.χ. αυτόν) και θέλω όποιος γνωρίζει να με κατευθύνει στην επιλογή. Έχει τριών ειδών Water heating, Electric floor heating, Water/Gas boiler. Τι επιλέγουμε για κλασικό λέβητα πετρελαίου με σώματα; Το πρώτο ή το τρίτο;

Επεξ/σία από prototypegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, divo είπε

την τριτη. εχεις και ηλιακο επανω? υπολογισε οτι το κουτι που θα το βαλεις θελει να εχει υποδοχες για βιδες πανω. Δεν εχει μεταλικα αυτακια ο θερμοστατης.

Εγω παντως εχω αυτον σε δυο σπίτια και δουλευει μια χαρα. για τη συνδεση του κοιτα κανα βιντεακι. και μετεφερε μας την αποψη σου.

Ηλιακό έχω αλλά δεν επηρεάζεται από την λειτουργία του καλοριφέρ. Δεν ζεσταίνεται δλδ το νερό του όταν δουλεύει το καλοριφέρ, αν εννοείς αυτό. Αυτό με τα αυτάκια δεν τον πρόσεξα, θέλει να το δω. Ευχαριστώ για την επισήμανση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, divo είπε

Ολοι οι smart διακοπτες που ειναι απο εξωτερικο δεν εχουν αυτακια. Παρολα αυτα μπαινουν. Αν δεν εχει, που μαλλον δεν εχει απο οτι ειδα, μπορει να πιασει βαζοντας ξυλοβιδες αν τις βαλεις λιγο λοξα. Αλλα μονο στις μεσαιες τρυπες.

εχεις ηλεκτροβανες αυτονομιας επανω?

Όχι δεν έχω ηλεκτροβάνες. Αυτόν που πήρες εσύ έτσι τον έπιασες; Με ξυλόβιδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, divo είπε

Ναι Βαριομουν να αλλαξω κουτακι και τον επιασα ετσι. Ειναι παλιο το σπιτι. Στο καινουργιο βίδωσε κανονικά στις υποδοχές του. 

Ωραία. Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Θα επανέλθω όταν με το καλό τον εγκαταστήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2020 στις 2:52 ΜΜ, divo είπε

Αν δεν εχει τρυπισει το μολυβι, αναμεσα στο παξιμαδι και στο κορμο απο το σιφόνι εχει ενα λαστιχακι για στεγανοποιηση. προσπάθησε να το σφίξεις πρωτα και αν δεις οτι δεν, ξεβίδωσε το να δεις αν υπαρχει  και μετα ευκαιρια ειναι να καθαρισεις και το σιφονι που θαχει μαζεψει ......φιδια μεσα απο τα λίπη 

Όπς θα δεις και στη φωτογραφία, δε χρειάστηκε να ξεβιδώσω, γιατί το σιφόνι μου έμεινε στο χέρι. Και το χειρότερο, διαπίστωσα οτι στο σωλήνα στα αριστερά, εκεί που φαίνεται λευκός, στην ουσία δεν υπάρχει σωλήνας, είναι ένα υλικό σαν χοντρό χαρτόνι, εύκαμπτο, το οποίο έχει τρυπήσει σε διάφορα σημεία.

Φωτογραφία0188[1].jpg

Φωτογραφία0189[1].jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, infini είπε

Όπς θα δεις και στη φωτογραφία, δε χρειάστηκε να ξεβιδώσω, γιατί το σιφόνι μου έμεινε στο χέρι. Και το χειρότερο, διαπίστωσα οτι στο σωλήνα στα αριστερά, εκεί που φαίνεται λευκός, στην ουσία δεν υπάρχει σωλήνας, είναι ένα υλικό σαν χοντρό χαρτόνι, εύκαμπτο, το οποίο έχει τρυπήσει σε διάφορα σημεία.

Φωτογραφία0188[1].jpg

Φωτογραφία0189[1].jpg

Στο είχα γράψει εξαρχής αν θυμάσαι μερικές σελίδες πίσω. 

Δεν μπορείς να το φτιάξεις η να το επισκευάσεις, θέλει άλλο σιφωνι, και είναι δύσκολο να το βάλεις εσύ που δεν έχεις γνώσεις γιατι είναι ενωμένο σε μολύβι. Μην ακούς τον καθένα που δεν γνωρίζει από δεξιά και αριστερά!

Βάλε πρόχειρα μια ταινία όσο πιο καλά μπορείς (αν γίνεται βέβαια τώρα πια) και φώναξε ένα μάστορα να σου αλλάξει σιφωνι. Αν ήταν πλαστική η αποχέτευση θα σου έλεγα να το βάλεις μόνος σου, αλλά σε μολύβι δεν μπορείς και δεν έχεις εργαλεία και τις γνώσεις που θέλει 10000%

(στάνταρ το σπίτι είναι κατασκευής 60' με 70 ετσι;) αν κρίνω από τις φωτογραφίες. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπίτι είναι αρχές-μέσα  δεκαετίας '70. Δοκίμασα να ξεβιδώσω το μεταλλικό τμήμα που είναι στο νιπτήρα (αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία). Περιστρέφεται αλλά δεν ξεβιδώνει. Στο άλλο άκρο, εκεί που θα συνδεθεί με το τμήμα που λείπει ο σωλήνας δεν ξέρω πως θα μπορούσα να κάνω την ένωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, infini είπε

Το σπίτι είναι αρχές-μέσα  δεκαετίας '70. Δοκίμασα να ξεβιδώσω το μεταλλικό τμήμα που είναι στο νιπτήρα (αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία). Περιστρέφεται αλλά δεν ξεβιδώνει. Στο άλλο άκρο, εκεί που θα συνδεθεί με το τμήμα που λείπει ο σωλήνας δεν ξέρω πως θα μπορούσα να κάνω την ένωση.

Αγαπητέ φίλε σου απάντησα πιο πάνω. Δεν είναι κάτι που μπορείς να κάνεις εσύ πλέον.δεν έχεις τις γνώσεις και τα εργαλεία να το κάνεις. 

Μπες στο ίντερνετ στα εν λόγω site, πάρε μια προσφορά πόσο θέλουν να στο φτιάξουν, η βρες στην γειτονιά σου ένα μάστορα να στο φτιάξει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, infini είπε

Το σπίτι είναι αρχές-μέσα  δεκαετίας '70. Δοκίμασα να ξεβιδώσω το μεταλλικό τμήμα που είναι στο νιπτήρα (αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία). Περιστρέφεται αλλά δεν ξεβιδώνει. Στο άλλο άκρο, εκεί που θα συνδεθεί με το τμήμα που λείπει ο σωλήνας δεν ξέρω πως θα μπορούσα να κάνω την ένωση.

Δεν μπορούμε ολοι να τα κάνουμε ολα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, infini είπε

Όπς θα δεις και στη φωτογραφία, δε χρειάστηκε να ξεβιδώσω, γιατί το σιφόνι μου έμεινε στο χέρι. Και το χειρότερο, διαπίστωσα οτι στο σωλήνα στα αριστερά, εκεί που φαίνεται λευκός, στην ουσία δεν υπάρχει σωλήνας, είναι ένα υλικό σαν χοντρό χαρτόνι, εύκαμπτο, το οποίο έχει τρυπήσει σε διάφορα σημεία.

Φωτογραφία0188[1].jpg

Φωτογραφία0189[1].jpg

Λοιπόν φιλαράκι επειδή το αντιμετώπισα παλαιότερα που άλλαξα το έπιπλο μπάνιου που είχε φουσκώσει από τα νερά.

Όταν η αποχέτευση είναι από μολύβι που έφτιαχναν παλιά είναι λίγο δύσκολη η ένωση.Εμένα ήταν σε καλή κατάσταση το σιφόνι όχι όπως το δικό σου και επειδή δεν ήξερα πως να το συνδέσω (παλιά το είχαν με ένα πράμα σαν στόκο που είναι το δικό σου) πήγα στη γειτονιά μου σε ένα κατάστημα υδραυλικών που το έχει ένας πιστιρικάς τσάκαλος και με έχει βοηθήσει σε πολλά πράγματα και μου έδωσε ένα λάστιχο σαν αυτά που συνδέουμε τη λεκάνη τουαλέτας στη αποχέτευση απλά για το μέγεθος του μολυβιού και της σωλήνας του σιφονιού.Δεν βρίσκω στο ιντερνετ αλλά ρώτησε σε καταστήματα με υδραυλικά.

Το έβαλα και όλα μια χαρά.Εσύ μάλλον θέλεις καινούργιο σιφόνι και εξαρτήματα γιατί το παλιό είναι για κλάματα μην πω τίποτε χειρότερο.

Για τοποθέτηση είναι λιγάκι δύσκολο (βαθμός δυσκολίας 3 στα 5) :D και αν δεν τόχεις καλά πρέπει να φωνάξεις μάστορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...