Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Λοιπόν φιλαράκι επειδή το αντιμετώπισα παλαιότερα που άλλαξα το έπιπλο μπάνιου που είχε φουσκώσει από τα νερά.

Όταν η αποχέτευση είναι από μολύβι που έφτιαχναν παλιά είναι λίγο δύσκολη η ένωση.Εμένα ήταν σε καλή κατάσταση το σιφόνι όχι όπως το δικό σου και επειδή δεν ήξερα πως να το συνδέσω (παλιά το είχαν με ένα πράμα σαν στόκο που είναι το δικό σου) πήγα στη γειτονιά μου σε ένα κατάστημα υδραυλικών που το έχει ένας πιστιρικάς τσάκαλος και με έχει βοηθήσει σε πολλά πράγματα και μου έδωσε ένα λάστιχο σαν αυτά που συνδέουμε τη λεκάνη τουαλέτας στη αποχέτευση απλά για το μέγεθος του μολυβιού και της σωλήνας του σιφονιού.Δεν βρίσκω στο ιντερνετ αλλά ρώτησε σε καταστήματα με υδραυλικά.

Το έβαλα και όλα μια χαρά.Εσύ μάλλον θέλεις καινούργιο σιφόνι και εξαρτήματα γιατί το παλιό είναι για κλάματα μην πω τίποτε χειρότερο.

Για τοποθέτηση είναι λιγάκι δύσκολο (βαθμός δυσκολίας 3 στα 5) :D και αν δεν τόχεις καλά πρέπει να φωνάξεις μάστορα.

Και στο δικό μου έχει φουσκώσει από κάτω το έπιπλο λόγω νερών. Ο στόκος που γράφεις, είναι αυτό το άσπρο υλικό που φαίνεται στη φωτογραφία και λειτουργεί σαν προέκταση του σωλήνα για να ενωθεί με το συφώνι;

Επεξ/σία από infini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κανονικά δε θα έπρεπε ο σωλήνας να βιδώνει κατευθείαν πάνω στο σιφώνι και να μη μεσολαβεί το υλικό που είναι σαν στόκος; Μήπως έκαναν "πατέντα" σε προηγούμενη επισκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, infini είπε

Και στο δικό μου έχει φουσκώσει από κάτω το έπιπλο λόγω νερών. Ο στόκος που γράφεις, είναι αυτό το άσπρο υλικό που φαίνεται στη φωτογραφία και λειτουργεί σαν προέκταση του σωλήνα για να ενωθεί με το συφώνι;

 

2 λεπτά πριν, infini είπε

Κανονικά δε θα έπρεπε ο σωλήνας να βιδώνει κατευθείαν πάνω στο σιφώνι και να μη μεσολαβεί το υλικό που είναι σαν στόκος; Μήπως έκαναν "πατέντα" σε προηγούμενη επισκευή;

Όχι έτσι το έβαζαν και με κάποιο υλικό που εμείς το λέμε στόκο έκαναν την ένωση.Εν τω μεταξύ βγήκαν πιο εύκολες λύσει όπως το λάστιχο που σου ανέφερα παραπάνω από το οποίο μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να αφαιρεθεί και να ξανατοποθετηθεί εύκολα ο σωλήνας.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεατινη είναι για να μην μείνετε με την απορία, και γενικά όλο αυτό είναι μόλυβδοκολληση που πρέπει να είσαι φουλ γνώστης για να το κάνεις. 

Προσπαθώ να σε προστατέψω για ασφάλεια, μην πάει και δοκιμασεις μόλυβδοκολληση τώρα που στο είπα. Εκτός από 100% ανθυγιεινο είναι και πολύ επικίνδυνο αν δεν γνωρίζεις, να καείς σοβαρά. Μη δοκιμάσεις να κάνεις κανένα τέτοιο αν τυχόν και βρεις τα εργαλεία η πως γίνεται με συμβουλές από κανένα YouTube (και να δεις δηλαδή δεν θα τα καταφέρεις να το κάνεις, θέλει πολύ πολυ εξάσκηση να κάνεις τέτοια κολλήματα) 

Δοκίμασε μόνος σου με κανένα λαστιχο που λέει ο παππούς μήπως καταφέρεις τίποτα , αλλιώς βρες κανένα τοπικό μάστορα στην περιοχή σου, να το δει και να στο αλλάξει. 

 

*παππού δεν περίμενα να μην γνωρίζεις την μόλυβδοκολληση η να μην έχεις κάνει καμία 10αρια βιντεακια στο YouTube πως κολλάμε με στεατινη η πως λύνουμε τέτοια θέματα με 1€ σε 3 λεπτά 😋😂 (εννοείται για πλάκα στο λέω) 👍

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Στεατινη είναι για να μην μείνετε με την απορία, και γενικά όλο αυτό είναι μόλυβδοκολληση που πρέπει να είσαι φουλ γνώστης για να το κάνεις. 

https://www.candle.gr/υλικα-για-κερια/κερι-με-το-κιλο/στεατίνη-φυτικη-250γρ-detail

Αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ναι αυτή είναι 

Στεατινη σε μπάρα όμως παίρνουμε οι μάστορες, όχι έτσι λες και θα φτιάξουμε κεράκια 😋 😉

Στεατινη +μόλυβδοκολληση και κάνεις αυτη την επισκευή.  (και διάφορα άλλα ψιλολογια που θέλει) 

 επικίνδυνο και φουλ ανθυγιεινο για όποιον κάνει τέτοια κολλήματα. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ντουλάπα που είχα βάψει παλιά (πολύ παλιά) "checkered" 

δηλαδή φύλο-πραφύλο τύπου 

κίτρινο_ανοικτό-κεραμοειδές-κίντρινο_ανοιτκό κλπ

για λόγους που τότε μου φαίνοταν λογικοί στο ένα φύλο είχα σχεδιάσει ένα kanji , αρκετά μετά μεγάλο (έπιανε το μισό φύλλο περίπου) και το είχα "γεμίσει" με μαρκαρόδο ανεξίτυλο μαυρο !!! (ω ναι)

το θέμα είναι ότι τώρα θέλω να τη βάψω ξανά όλη λευκή. Το αν θα μπορέσει να καλυφτει το κεραμυδί θα φανεί στη νεκροψία αλλά θέλω καπως να σβησω το kanji (γιατί φοβάμαι ότι θα φάινεται και κάτω από 5 χέρια)

Δοκίμασα αρχικά να δοκιμάσω όσο μπορώ με οινοπνευμα και μετά με white-spirit που είχα πρόχειρα .... τζίφος , κάτι βγαίνει αλλά πρέπει να τρίβεις 10 χρόνια και να βρωμίσεις τον τόπο

Δοκίμασα με τριβείο να το "φάω"  αλλά φοβάμαι οτι θα πρέπει να το φάω τόσο που θα φαίνεται χάλια (+ ότι στην ουσία απλώνει το μαρκαδώρο σε όλο το φύλο)

Πέρα από τη λύση να δοκιμάσω πιο χοντρό φύλλο στο τριβείο, με τη θα προτείται να δοκιμάσω μπας και βγαίνει ? πχ με τι τύπου διαλυτικό ?  Το από κάτω είναι αν θυμα΄μαι καλά βερνικόχρωμα δαιλύτη)

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, divo είπε

εχει βερνικι απο κατω που θες να παραμεινει?

δε θυμάμαι τι είδους μπογιά είχα βάψει.

Όχι δε με ενδιαφέρει να παραμείνει αφού θα τη βάψω όλη ξανά (λέω με βελατούρα+ριπολίνη)

Λες να πάω κατευθείαν σε κάποιο stripper για όλη τη ντουλάπα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Λοιπόν φιλαράκι επειδή το αντιμετώπισα παλαιότερα που άλλαξα το έπιπλο μπάνιου που είχε φουσκώσει από τα νερά.

Όταν η αποχέτευση είναι από μολύβι που έφτιαχναν παλιά είναι λίγο δύσκολη η ένωση.Εμένα ήταν σε καλή κατάσταση το σιφόνι όχι όπως το δικό σου και επειδή δεν ήξερα πως να το συνδέσω (παλιά το είχαν με ένα πράμα σαν στόκο που είναι το δικό σου) πήγα στη γειτονιά μου σε ένα κατάστημα υδραυλικών που το έχει ένας πιστιρικάς τσάκαλος και με έχει βοηθήσει σε πολλά πράγματα και μου έδωσε ένα λάστιχο σαν αυτά που συνδέουμε τη λεκάνη τουαλέτας στη αποχέτευση απλά για το μέγεθος του μολυβιού και της σωλήνας του σιφονιού.Δεν βρίσκω στο ιντερνετ αλλά ρώτησε σε καταστήματα με υδραυλικά.

Το έβαλα και όλα μια χαρά.Εσύ μάλλον θέλεις καινούργιο σιφόνι και εξαρτήματα γιατί το παλιό είναι για κλάματα μην πω τίποτε χειρότερο.

Για τοποθέτηση είναι λιγάκι δύσκολο (βαθμός δυσκολίας 3 στα 5) :D και αν δεν τόχεις καλά πρέπει να φωνάξεις μάστορα.

Και το λάστιχο να βάλω για να συνδέσω το σωλήνα, πάλι δε θα λύσω το πρόβλημα γιατί το υλικό που είναι σα στόκος έχει 2-3 τρύπες οπότε θα πρέπει να μπει κάτι άλλο στη θέση του.. Μάλλον θα καλέσω υφραυλικό. Υποθέτω το λάστιχο συνδέει απευθείας το σωλήνα αποχέτευσης με το σιφώνι, καθιστώντας περιττό το τμήμα που έχει στόκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, divo είπε

οποτε ξεκινα με κατι πιο απαλο μπας και βγει ευκολα. ασετον πανακι λιγο για να ποτεισει και τρυψιμο. και αν δεν γινει τπτ παε σε διαβρωτικό. εκει θα φυγει σιγουρα. Προσεχε μονο τις αναθυμιασεις στο διαβρωτικο.

χμ, δε το είχα σκεφτεί (γενικά τα αποφευγω) αλλά τώρα που το σκέφτομαι ίσως είναι και η λύση να μη με ταλαιπωρήσει η έντονη διαφορά χρώματος ανάμεσα στα διαφορετικά φύλλα

thanks

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2020 στις 4:34 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Οπως και να εχει το εξαντλήσαμε το θεμα, καλο θα ηταν αν βρεις τι φταίει να μας ενημερώσεις

Ο αυτόματος πληρωτης ήταν..Είχε κολλήσει απτά άλατα/βρώμα λογικά. ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, daPro είπε

Ο αυτόματος πληρωτης ήταν..Είχε κολλήσει απτά άλατα/βρώμα λογικά. ευχαριστω

Και από το χειροκίνητο βανάκι που είπες ότι έχει γιατί δεν έπαιρνε νερό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DrLo είπε

Και από το χειροκίνητο βανάκι που είπες ότι έχει γιατί δεν έπαιρνε νερό ?

Η βάνα είναι πριν τον αυτόματο..έχει βουλώσει ο αυτόματος κ δεν έδινε νερό στο κύκλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, daPro είπε

Η βάνα είναι πριν τον αυτόματο..έχει βουλώσει ο αυτόματος κ δεν έδινε νερό στο κύκλωμα.

α, οκ

είχα καταλλάβει λάθος. είναι καλή πρακτική βέβαια σε critical βανάκια να υπάρχει πάντα έναmanual "by-pass" (συνδεδεμένο παράλληλα) που να μπορείς να το λειτουργείς σε στιγμές troubleshooting ή emergency (γι αυτό σε είχα ρωτήσει γι αυτό). Τουλάχιστον σε πιο "βιομηχανικές" εγκαταστάσεις, στις οικιακές το θεωρούν λίγο "πολυτέλεια" και ίσως και πιθανό πρόβλημα επειδή κάποιος που δεν είναι πολύ εξοικιωμένος με αυτά μπορεί να το αφήσει ανοικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...