Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εγώ πιστεύω ότι όλο αυτό είναι επίτευγμα αυτών που πουλάνε αφυγραντήρες και μπράβο τους.Όταν ακούμε ιδανικό είναι αυτό που είναι το καλύτερο, δεν πάει να πει όμως ότι όταν έξω έχει 80 και 90% υγρασία όπως είχε τις προηγούμενες μέρες που έβρεχε συνέχεια εμείς μέσα στο σπίτι πρέπει να έχουμε 45.

Για να γίνει αυτό πρέπει να έχουμε αφυγραντήρα σε κάθε δωμάτιο (στο σαλόνι μάλλον δύο) και να δουλεύουν 24 ώρες το 24ωρο.

Δυστυχώς μας έκαναν να θεωρούμε το ιδανικό ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ και αν δούμε π.χ. κάποιες τέτοιες μέρες 65% π.χ. υγρασία να τρέχουμε στους Κωτσόβολους και στα media market να βρούμε τον ιδανικό αφυγραντήρα που θα μας δώσει το 45% να τον βάζουμε μπροστά και να καθόμαστε από πάνω να δούμε αν και πότε θα το πετύχει γιατί αν δεν το πετύχει θα πάθουμε αρθριτικά.

Πες πως πήραμε πολλούς τους βάλαμε σε σειρά και το πετύχαμε.Ε και.Δεν θα φύγουμε το πρωί να πάμε στη δουλειά που έχει 90% γιατί έξω βρέχει και θα γυρίσουμε το βράδυ;;;;;; Εκεί τι θα κάνουμε;;;; Βλέπω τα επόμενα χρόνια να λανσάρουν κανένα αφυγραντή σώματος που θα λειτουργεί με μπαταρίες λιθίου τον οποίο θα τυλίγουμε γύρω μας ώστε  να είναι στο ιδανικό επίπεδο υγρασίας.

Πάντως εγώ δεν χρησιμοποιώ και παρά τα χρονάκια μου :P φάρμακα δεν παίρνω στο γιατρό πάω μόνο για κάτι δόντια και τα κόκαλά μου είναι μια χαρά και έχω αρκετή ενέργεια.

Καλημέρα.Γκρίνιαξα και σήμερα

Ειναι της μοδας. Οταν μπαινω σε μαγαζι παντα καποιος αγοραζει αφυγραντηρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν καλημερα 😁

Ρε συ παππού, δεν είναι της μόδας, ένα σπίτι που έχει θέματα με μουχλες στα ταβάνια, ένα σπίτι που όλα στάζουν μέσα, ένα σπίτι που οι ντουλάπες του βρώμανε κλεισούρα και μπόχα, και πολλά ακόμα παραδείγματα, πως θα μαζέψει την υγρασία του; (δεν είπαμε να είναι ο κόσμος ψυχακιας και να κοιτάει όλη την ώρα ένα θερμόμετρο και να ελέγχει υγρασιες αλλά να κρατάει σε νορμάλ επίπεδα όσο μπορεί) 

Ξαναλέω, το θέμα χαμηλής υγρασίας, είναι βασικό για ένα σπίτι,αν θέλουμε να το κρατάμε σε καλή κατάσταση και να αντέξει στον χρόνο. 

Παλιά έβλεπες στα σπίτια, σαπίλες ντουλάπες, ταβάνια μέσα στην μαυρίλα και μούχλα κτλπ, βγήκαν τα μαραφέτια, και τα βάζει ο κόσμος και έτσι έσωσε κάπως την κατάσταση. Μπαίνω σε άπειρα σπίτια και μαγαζιά λόγω δουλειάς, και ο κόσμος είναι φουλ ευχαριστημένος με τις συσκευές αυτές. (όταν κάτι είναι μάπα η δεν αξίζει, δεν θα έσκαγε ο άλλος 150-200€ γ αυτό 😉) Λογικά δεν είναι όλοι χαζοί που βάζουν έναν αφυγραντηρα και κρατάνε χαμηλά η σε ικανοποιητικό ποσοστό την υγρασία. 😁

(παρακάτω ένα απλό παράδειγμα πελάτη, ο οποίος δεν αεριζε τον χωρο τακτικά , και απλά άναβε θερμανση, το ταβάνι του το πριν και το μετά, καθαριστηκε, βάφτηκε και πλέον τοποθέτησε αφυγραντηρα και είναι 2 χρονια οκ, δεν του έχει βγάλει τίποτα)  (έχω άπειρα τέτοια στο αρχείο μου με υγρασιες σε ταβάνια, τοίχους, ντουλάπες και πολλά ακόμα) 😁

IMG_20200104_090149-1285x958.jpg

IMG_20200104_085928-1094x1142.jpg

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλιο οκ σωστά αυτά που λες αλλά ισχύουν για αυτούς που κλείνουν παράθυρα πόρτες τέλη Οκτωβρίου και τα ανοίγουν τέλη Μαρτίου περιμένοντας να έρθει το Πάσχα.😊

Εμείς οι παλαιότεροι λέγαμε για να μην έχει μεγάλα προβλήματα υγρασίας το σπίτι κάθε μέρα από λίγο αλλά ειδικά μέρες σαν τη σημερινή που το μεσημέρι προβλέπεται στην Αττική 25-30 βαθμούς υγρασία ανοίγεις παράθυρα και μπαλκονόπορτες 1 και 2 ώρες να αεριστεί καλά το σπίτι.

Τώρα αν η μόδα επιβάλει δεν ανοίγουμε τίποτε αγοράζουμε αφυγραντήρες και τους βάζουμε να τραβούν αυτοί την υγρασία πάω πάσο.Εγώ θα συνεχίσω να αερίζω με το παλιό σύστημα και σήμερα θα ανοίξω μία και δύο ώρες να αεριστεί όλο το σπίτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Στέλιο οκ σωστά αυτά που λες αλλά ισχύουν για αυτούς που κλείνουν παράθυρα πόρτες τέλη Οκτωβρίου και τα ανοίγουν τέλη Μαρτίου περιμένοντας να έρθει το Πάσχα.😊

Εμείς οι παλαιότεροι λέγαμε για να μην έχει μεγάλα προβλήματα υγρασίας το σπίτι κάθε μέρα από λίγο αλλά ειδικά μέρες σαν τη σημερινή που το μεσημέρι προβλέπεται στην Αττική 25-30 βαθμούς υγρασία ανοίγεις παράθυρα και μπαλκονόπορτες 1 και 2 ώρες να αεριστεί καλά το σπίτι.

Τώρα αν η μόδα επιβάλει δεν ανοίγουμε τίποτε αγοράζουμε αφυγραντήρες και τους βάζουμε να τραβούν αυτοί την υγρασία πάω πάσο.Εγώ θα συνεχίσω να αερίζω με το παλιό σύστημα και σήμερα θα ανοίξω μία και δύο ώρες να αεριστεί όλο το σπίτι.

Σε αυτό συμφωνώ 100% (εξου και το like μου 😁

Τα ίδια τους λέω οπότε βλέπω τέτοια, να αεριζεται επαρκώς ο χωρος, είναι ότι πιο σωστό μπορεί να γίνει.το παλιό σύστημα είναι το πιο σωστό που λες 👍

(το δεν ανοίγω τίποτα ποτέ, και απλά δουλεύω αφυγραντηρα μου παραπέμπει σε ηλιθιους που σίγουρα θα κάνουν τέτοια 😁😋

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη οδηγία όταν μπαίνει καινούριο ενεργειακό κούφωμα, είναι να γίνεται σωστός αερισμός ώστε να φεύγουν οι υδρατμοί από το εσωτερικό. Σωστός αερισμός σημαίνει άνοιγμα (όχι ανάκλιση) 2-3 φορές τη μέρα για 5-10 λεπτά.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Καταρχήν καλημερα 😁

Ρε συ παππού, δεν είναι της μόδας, ένα σπίτι που έχει θέματα με μουχλες στα ταβάνια, ένα σπίτι που όλα στάζουν μέσα, ένα σπίτι που οι ντουλάπες του βρώμανε κλεισούρα και μπόχα, και πολλά ακόμα παραδείγματα, πως θα μαζέψει την υγρασία του; (δεν είπαμε να είναι ο κόσμος ψυχακιας και να κοιτάει όλη την ώρα ένα θερμόμετρο και να ελέγχει υγρασιες αλλά να κρατάει σε νορμάλ επίπεδα όσο μπορεί) 

Ξαναλέω, το θέμα χαμηλής υγρασίας, είναι βασικό για ένα σπίτι,αν θέλουμε να το κρατάμε σε καλή κατάσταση και να αντέξει στον χρόνο. 

Παλιά έβλεπες στα σπίτια, σαπίλες ντουλάπες, ταβάνια μέσα στην μαυρίλα και μούχλα κτλπ, βγήκαν τα μαραφέτια, και τα βάζει ο κόσμος και έτσι έσωσε κάπως την κατάσταση. Μπαίνω σε άπειρα σπίτια και μαγαζιά λόγω δουλειάς, και ο κόσμος είναι φουλ ευχαριστημένος με τις συσκευές αυτές. (όταν κάτι είναι μάπα η δεν αξίζει, δεν θα έσκαγε ο άλλος 150-200€ γ αυτό 😉) Λογικά δεν είναι όλοι χαζοί που βάζουν έναν αφυγραντηρα και κρατάνε χαμηλά η σε ικανοποιητικό ποσοστό την υγρασία. 😁

(παρακάτω ένα απλό παράδειγμα πελάτη, ο οποίος δεν αεριζε τον χωρο τακτικά , και απλά άναβε θερμανση, το ταβάνι του το πριν και το μετά, καθαριστηκε, βάφτηκε και πλέον τοποθέτησε αφυγραντηρα και είναι 2 χρονια οκ, δεν του έχει βγάλει τίποτα)  (έχω άπειρα τέτοια στο αρχείο μου με υγρασιες σε ταβάνια, τοίχους, ντουλάπες και πολλά ακόμα) 😁

IMG_20200104_090149-1285x958.jpg

IMG_20200104_085928-1094x1142.jpg

Παίζει ρόλο και η περιοχή που μένεις. Στο παλιό μου σπίτι στην Ηλιούπολη ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Τώρα στα Βριλήσσια (παντρεύτηκα και εκεί έχει σπίτι η γυναίκα μου) το πρόβλημα είναι τεράστιο. Με κάποιο παράθυρο σε ανάκλιση σχεδόν όλη την ημέρα και στις γωνίες χαμηλά είχαμε μούχλες και μαυρίλες. Κλείναμε το βράδυ τα παράθυρα και το πρωί στο διπλό τζάμι της μπαλκονόπορτας να τρέχει νερό που για να το μαζέψεις μούσκευες μια πετσέτα μπάνιου. Μόνο με τον αφυγραντήρα σώθηκα.     

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Crazygear είπε

Παίζει ρόλο και η περιοχή που μένεις. Στο παλιό μου σπίτι στην Ηλιούπολη ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Τώρα στα Βριλήσσια (παντρεύτηκα και εκεί έχει σπίτι η γυναίκα μου) το πρόβλημα είναι τεράστιο. Με κάποιο παράθυρο σε ανάκλιση σχεδόν όλη την ημέρα και στις γωνίες χαμηλά είχαμε μούχλες και μαυρίλες. Κλείναμε το βράδυ τα παράθυρα και το πρωί στο διπλό τζάμι της μπαλκονόπορτας να τρέχει νερό που για να το μαζέψεις μούσκευες μια πετσέτα μπάνιου. Μόνο με τον αφυγραντήρα σώθηκα.     

Καλά ναι παίζει ρόλο η περιοχή, το υψόμετρο, αν έχει κοντά θάλασσα, τι Αλουμίνια έχεις, κάθε πότε ανοίγεις να πάρει αέρα,τι όροφο μένεις, αν έχεις κάνει μονωση, και πολλά αλλα ακόμα. 

Είπα και πιο πριν, ο αφυγραντηρας έσωσε πολλά σπίτια από μουχλες κτλπ. Θεωρώ ότι είναι από τα μηχανήματα που αξίζουν την αγορά τους. Δεν θεωρώ ότι είναι μάρκετινγκ η ότι είναι κόλπα εταιριών να πουλάνε μηχανήματα. 

Ούτως ή άλλως αν δεν έκαναν δουλειά, ο κόσμος δεν θα τα αγόραζε και θα είχαν τόσες πολλές πωλήσεις. Οπότε για να παίρνουν άφθονες τέτοιες συσκευές κάτι σημαίνει 😉😁

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλη Χρονιά σε όλους!

Έχω ένα πρόβλημα με την θέρμανση στο σπίτι (Αεριο).

Έκανα ανακαίνιση πριν 2 χρόνια όλο το σπίτι και ανταυτού περάσανε και  νέους σωλήνες για τη θέρμανση και τα νερά όπως και σώματα τύπου panel . 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, 7 σώματα συνολικά σε όλο το σπίτι εκ των οποίων μόνο τα 2 θερμαίνονται  πλήρως ενώ τα υπόλοιπα από πάνω προς τα κάτω.... σχεδόν το μισό panel.

Το δε πιο απομακρισμένο από την κεντρική διανομή δε ζεσταίνετε σχεδόν καθόλου. 

Έχω κάνει εξαέρωση όλα τα σώματα, η πίεση στο λέβητα είναι στο 1.5 χωρίς προβλήματα, ζεστό νερό έχω κανονικά οπότε αρχικά όσο είδε και ο μάστορας για τον λέβητα 
δεν βλέπει κάτι "στον κυκλοφοριτή" .

Όλα τα καλοριφέρ έχουν διακόπτη εξωτερικού βρόχου (Διακοπτης) στον οποίο δεν γράφει που πρέπει να κουμπώσει το ζεστό και που η επιστροφή . Αρχίζω να υποψιάζομαι 
ότι είναι συνδεδεμένη λάθος σε μερικά σώματα με αποτέλεσμα να μην κυκλοφορεί σωστά το νερό...  δε μπορεί ολοκαίνουργια όλα να μη δουλεύουν σωστα....

Τι θα μπορούσε να φταίει, τι άλλο να κοιτάξω; 

 

img (2).jpg

img (1).jpg

img (3).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ο πρώτος χειμώνας που δούλεψες το καινούργιο σύστημα θέρμανσης που έφτιαξες;

Δηλαδή έκανες τώρα το πρώτο αναμμα και είδες ότι τα σώματα δεν ζεσταίνουν;

Η στο έκανε μετά από μερικές φορές χρήσης; 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Είναι ο πρώτος χειμώνας που δούλεψες το καινούργιο σύστημα θέρμανσης που έφτιαξες;

Δηλαδή έκανες τώρα το πρώτο αναμμα και είδες ότι τα σώματα δεν ζεσταίνουν;

Η στο έκανε μετά από μερικές φορές χρήσης; 

Όχι  , από την αρχή δουλεύανε έτσι ... είναι ο 2ος χειμώνας ουσιαστικά που δουλεύουν.

Ο λέβητας πριν την ανακαίνιση , με τα παλαιά σώματα (φέτες) στην σειρά  που ήταν , άναβαν κανονικά φουλ από πάνω μέχρι κάτω. 

Απο την ώρα που μπήκε νέα σωλήνωση και νέα πάνελ..... τζίφος η απόδοση...

Οι διακόπτες έχουν κάποιον ειδικό τρόπο σύνδεσης;; (δεν εχουν ουτε βελάκι ροης πάνω...... άνοιξα και τον ένα σήμερα απο το πανελ και δεν είχε 
κατι που να αλλάζει την ροή ....)

Επεξ/σία από dtomgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dtomgr είπε

Όχι  , από την αρχή δουλεύανε έτσι ... είναι ο 2ος χειμώνας ουσιαστικά που δουλεύουν.

Ο λέβητας πριν την ανακαίνιση , με τα παλαιά σώματα (φέτες) στην σειρά  που ήταν , άναβαν κανονικά φουλ από πάνω μέχρι κάτω. 

Απο την ώρα που μπήκε νέα σωλήνωση και νέα πάνελ..... τζίφος η απόδοση...

Μήπως ο κυκλοφορητης που έχεις δεν είναι "αρκετός" ; 

Μήπως στα σώματα οι διακόπτες εξωτερικού βρόχου εχουν μπει ανάποδα με αποτέλεσμα να μην δουλεύουν; 

Την πρώτη χρονιά δεν φώναξες τον μάστορα να του πεις ότι από τα 7 τα 2 μόνο δουλεύουν να το δει επιτόπου τι παίζει; 

Κοίτα, όταν δεν ζεσταίνει μισό σώμα πχ θέλει εξαέρωση σίγουρα. Αλλά εφόσον είπες έχεις κάνει, και εφόσον η πίεση είναι κομπλέ, θα πρέπει να αρχίζετε ένα ένα να τα αποκλείετε ώστε να βρείτε τι φταίει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Μήπως ο κυκλοφορητής που έχεις δεν είναι "αρκετός" ; 

Μήπως στα σώματα οι διακόπτες εξωτερικού βρόχου έχουν μπει ανάποδα με αποτέλεσμα να μην δουλεύουν; 

Την πρώτη χρονιά δεν φώναξες τον μάστορα να του πεις ότι από τα 7 τα 2 μόνο δουλεύουν να το δει επιτόπου τι παίζει; 

Κοίτα, όταν δεν ζεσταίνει μισό σώμα πχ θέλει εξαέρωση σίγουρα. Αλλά εφόσον είπες έχεις κάνει, και εφόσον η πίεση είναι κομπλέ, θα πρέπει να αρχίζετε ένα ένα να τα αποκλείεται ώστε να βρείτε τι φταίει. 

3 διακόπτες είναι συνδεδεμένοι ανάποδα ζεστό κρύο συγκριτικά με τους άλλους..... άλλα δεν έχω βγάλει άκρη πως συνδέονται σωστά και αν παίζει ρόλο.. γιατί δεν έχουν και "βελάκια ροής" 

Το πρώτο χρόνο ο υδραυλικός μαζί με τον μάστορα που έκανε την ανακαίνιση, λέγαν ότι θέλει χρόνο για να ζεσταθεί όλο το σώμα..... που ποτέ δεν ζεστάθηκε ολόκληρο...

Τώρα για τον κυκλοφορητη.....δε ξέρω...... πια είναι τα σημάδια του μη καλής λειτουργίας...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις 

Το θέλει χρόνο εννοούμε μερικά λεπτά αντε αν είναι η πρώτη φορά κανένα μισάωρο. 

Το να θέλει 2 σεζόν χειμώνα δεν το γνωρίζω 😂😋😋

Τεσπα, άκου πάρε τον εγκατάσταση που την έκανε να του πεις ότι δεύτερος χειμώνας και δεν ζεσταινουν.

Εφόσον έκανες ανακαίνιση και πλήρωσες φίλε μου τι ψάχνεις να βρεις άκρη εσύ; πάρε ένα τηλέφωνο τον άνθρωπο να περάσει να το τσεκάρει εκείνος, είναι η δουλειά του άλλωστε. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενο λέτε ο μάστορας να έκανε καμιά πατάτα;;;;;; Θυμάμαι παλαιότερα με ένα θέμα στους ηλιακούς που κάποιος μάστορας έβαλε την είσοδο νερού στην έξοδο και ο άλλος κάτω περίμενε να ζεστάνει το νερό.:P

Έτσι σκεπτόμενος το ζεστό κρύο έχει κάποια στάνταρ θέση στο σώμα;;;;; Το ζεστό π.χ. δεξιά το κρύο αριστερά ή όπως νάναι σαν τα καλώδια ρεύματος;;;;; Από τη στιγμή που κάνεις εξαέρωση και τα σώματα έχουν όλα την ίδια πίεση ο κυκλοφορητής δουλεύει σωστά αδικαιολόγητο να ζεσταίνουν μόνο τα μισά σώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...