Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, daPro είπε

Καλημέρα καλή χρονιά σε όλους.

Λοιπόν ο κυκλοφορητης ακούγεται να γυρνάει..

Η πίεση νερού δείχνει 0.3 κ όταν ξεκινάει ο λέβητας πέφτει στο 0.1 ..είναι σωστό αυτό?

Το κολεκτερ έχει μια 6αδα βανάκια πάνω και μια 6αδα κάτω..όλα καίνε εκτός από 3 που είναι χλιαρά..αύριο φωνάζω μάστορα αλλά αν έχετε καμία γνώμη πείτε μου..

@NikosKallithea επιστήμη δεν είναι αλλά πρώτη φορά μου συμβαίνει κ πάω στα τυφλά

Η πίεση στη ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ του κυκλοφορητή αυξάνει όταν ξεκινά ο κυκλοφορητής

Η πίεση στην ΑΝΑΡΡΡΟΦΗΣΗ του κυκλοφορητή πέφτει όταν ξεκινά ο κυκλοφορητής

και οι δύο πιέσεις αυξάνονται όσο ζεσταίνεται το νερό (το πόσο εξαρτάται από τη δυνατότητα διαστολής του συστήματος).

Αν το 0.1 eίναι η πίεση του συστήματος (υποθέτω μιλάμε για bar) στη κατάθλιψη το νερό δε μπορεί να είναι πάνω από ~1m ... όπως τα λές υποψιάζομαι ότι απλά το σύστημά σου είναι άδειο (ή ας πούμε όχι πλήρως γεμάτο). Με σταματημένο, κρύο το σύστημα η πίεση που θα πρέπει να βλεπεις θα πρέπει να είναι περίπου λίγο παραπάνω από το 1/10 της υψομετρικής διαφοράς του υψηλοτερου σημείου. Δηλαδή αν το νερού πρέπει να φτάσει μέχρι τον 3ο όροφο που είναι ας πούμε 10m πανω από το μανομετρο θα πρέπει να βλεέπεις τουλάχιστον 1 bar. (ξαναυποθέτω ότι το λεβιτοστάσιο είναι στο υπόγειο)

Με λίγα λόγια από τα 2 αυτά νούμερα - συμπληρώνοντας τα κενά και αν το μανόμετρο λειτουργεί σωστά - ότι

- μιλάς για ένα όργανο που βρίσκεται στην αναρρόφηση του κυκλοφορητή

- το σύστημά σου είναι "άδειο"

- όταν ξεκινά ο λέβητας ο κυκλοφορητής απλά "σηκώνει" λίγο νερο από την αναρρόφηση στην κατάθλιψη (γι αυτό βλέπεις να πέφτει η πίεση)

Θα μου πεις γιατί ζεστένονται οι 3 και όχι οι άλλοι τρεις που βρίσκονται στο ίδιο υψομετρο (έτσι είναι;) ; - δε ξέρω ,μπορεί να έχει βουλώσει κάτι ή κάτι να είναι κλειστό.

Ο αυτόματος πλήρωσης είσαι 100% σίγουρος ότι λειτουργεί σωστά και ότι είναι ρυθμισμένος στη σωστή πίεση?

Manual "emergency" by pass έχει ο αυτόματος πλήρωσής? αν όχι δες αν έχεις κάπου κάποιο drain ή κάποιο άλλο ελευθερο σημείο που μπορείς να βάλεις νερό μεσα στο σύστημα από κάποια βρυση πχ (κρύο σύστημα εννοείται και με κάποιο ventάκι ανοικτό) και δες αν βάζοντας νερό αυξάνει σιγά-σιγά και βγάζει αέρα από το vent/εξαεριστικό

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, divo είπε

τετοια ωρα τετοια λογια....☺️

του χρονου πρωτα ο θεος πας σε χρωματοπολειο ή υδραυλικαδικο παιρνεις ενα σπιραλ ξεβιδωνεις τις δυο βιδες-παξιμαδια....δε ξερω πως τα λενε☺️, που βλεπεις εκει, πετας το παλιο, βαζεις το σπιραλ και καθαρισες. 5-7€ εχει.  Αντε και λιγη σιλικονη στο μολύβι εκει που θα μπει το σπιραλ.

Δεν είναι αυτός ο σωλήνας που τρέχει, εδώ θα το δεις καλύτερα...

Φωτογραφία0185[1].jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, divo είπε

Αν δεν εχει τρυπισει το μολυβι, αναμεσα στο παξιμαδι και στο κορμο απο το σιφόνι εχει ενα λαστιχακι για στεγανοποιηση. προσπάθησε να το σφίξεις πρωτα και αν δεις οτι δεν, ξεβίδωσε το να δεις αν υπαρχει  και μετα ευκαιρια ειναι να καθαρισεις και το σιφονι που θαχει μαζεψει ......φιδια μεσα απο τα λίπη 

Τι να φτιαξει εκει κατω :) :)

θελει αντικατασταση με νεο πλαστικο συφωνι. 

2 ώρες πριν, daPro είπε

Καλημέρα καλή χρονιά σε όλους.

Λοιπόν ο κυκλοφορητης ακούγεται να γυρνάει..

Η πίεση νερού δείχνει 0.3 κ όταν ξεκινάει ο λέβητας πέφτει στο 0.1 ..είναι σωστό αυτό?

Το κολεκτερ έχει μια 6αδα βανάκια πάνω και μια 6αδα κάτω..όλα καίνε εκτός από 3 που είναι χλιαρά..αύριο φωνάζω μάστορα αλλά αν έχετε καμία γνώμη πείτε μου..

@NikosKallithea επιστήμη δεν είναι αλλά πρώτη φορά μου συμβαίνει κ πάω στα τυφλά

6κολεκτερ 9σωματα, Αρα καποια απο τα σωματα σου είναι εν σειρα- μονοσωληνιο

Δευτερον και εγω πιστεύω οτι το σύστημα σου ειναι άδειο, δεν εχει νερο.

Μηπως εχει χειροκίνητη πλήρωση με βάνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τι να φτιαξει εκει κατω :) :)

θελει αντικατασταση με νεο πλαστικο συφωνι. 

6κολεκτερ 9σωματα, Αρα καποια απο τα σωματα σου είναι εν σειρα- μονοσωληνιο

Δευτερον και εγω πιστεύω οτι το σύστημα σου ειναι άδειο, δεν εχει νερο.

Μηπως εχει χειροκίνητη πλήρωση με βάνα

Έχει βάνα κ είναι ανοιχτή.. σίγουρα δεν έχει πίεση γιατί δείχνει 0.3 ενώ αποτι διαβασα θέλει τουλάχιστον 1.5 bar.τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, daPro είπε

Έχει βάνα κ είναι ανοιχτή.. σίγουρα δεν έχει πίεση γιατί δείχνει 0.3 ενώ αποτι διαβασα θέλει τουλάχιστον 1.5 bar.τι να πω..

Οπως και να εχει το εξαντλήσαμε το θεμα, καλο θα ηταν αν βρεις τι φταίει να μας ενημερώσεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Έχω εξοχικό στην Σαλαμίνα και έχω μπει στο στάδιο της ανακαίνισης.

Ψάχνω εναλλακτική μορφή θέρμανσης του σπιτιού για τον χειμώνα ,και έχω καταλήξει σε 2 συστήματα.

1) ενεργειακο τζάκι αντί καυστήρα και σώματα γύρω στο σπίτι ,δηλαδή καυση ξύλου η βίο μπριγκετες

2) εξωτερική στόφα με εκμετάλλευση των καυσαερίων της καύσης για να ζεσταίνει τα καλοριφέρ κ να υπάρχει συνεχώς ζεστό νερο

Υπάρχει πολύ μπερδεμα ,και σας ρωτάω εάν κάποιος από σας έχει κάτι παρόμοιο.

Κύριο μέλημα είναι να ξεφύγουμε από ΔΕΗ και πετρέλαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spyrospal είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Έχω εξοχικό στην Σαλαμίνα και έχω μπει στο στάδιο της ανακαίνισης.

Ψάχνω εναλλακτική μορφή θέρμανσης του σπιτιού για τον χειμώνα ,και έχω καταλήξει σε 2 συστήματα.

1) ενεργειακο τζάκι αντί καυστήρα και σώματα γύρω στο σπίτι ,δηλαδή καυση ξύλου η βίο μπριγκετες

2) εξωτερική στόφα με εκμετάλλευση των καυσαερίων της καύσης για να ζεσταίνει τα καλοριφέρ κ να υπάρχει συνεχώς ζεστό νερο

Υπάρχει πολύ μπερδεμα ,και σας ρωτάω εάν κάποιος από σας έχει κάτι παρόμοιο.

Κύριο μέλημα είναι να ξεφύγουμε από ΔΕΗ και πετρέλαιο

Αν θες την γνωμη μου μην υπολογίσεις το τζακι ως κυρια θερμανση. Μια ζωη μετα θα εχεις στάχτες και μυρωδιές. Εγω θα έβαζα (εφόσον υπάρχουν τα καλοριφέρ και το δίκτυο) επιπλέον έναν λέβητα στερεών καύσιμων. Εγώ στο σπίτι τα ξήλωσα ολα και εβαλα εναν λεβητα βιομάζας/ξύλου/πελλετ. Η οικονομία που κανω σε σχεση με το να έβαζα πετρέλαιο είναι παραπάνω απο το 70%. Επισης δεν εχω μυρωδιές μέσα στο σπίτι (βασικό!, οταν υπάρχουν και μικρά παιδιά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, spyrospal είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Έχω εξοχικό στην Σαλαμίνα και έχω μπει στο στάδιο της ανακαίνισης.

Ψάχνω εναλλακτική μορφή θέρμανσης του σπιτιού για τον χειμώνα ,και έχω καταλήξει σε 2 συστήματα.

1) ενεργειακο τζάκι αντί καυστήρα και σώματα γύρω στο σπίτι ,δηλαδή καυση ξύλου η βίο μπριγκετες

2) εξωτερική στόφα με εκμετάλλευση των καυσαερίων της καύσης για να ζεσταίνει τα καλοριφέρ κ να υπάρχει συνεχώς ζεστό νερο

Υπάρχει πολύ μπερδεμα ,και σας ρωτάω εάν κάποιος από σας έχει κάτι παρόμοιο.

Κύριο μέλημα είναι να ξεφύγουμε από ΔΕΗ και πετρέλαιο

Εχεις οικοπεδο;

Αν ναι δες την λυση της γεωθερμίας, ακριβη στην αρχη αλλα με μηδεν κοστος καταναλωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, spyrospal είπε

Έχω εξοχικό στην Σαλαμίνα και έχω μπει στο στάδιο της ανακαίνισης.

Ψάχνω εναλλακτική μορφή θέρμανσης του σπιτιού για τον χειμώνα

Μιλάς για εξοχικό Άρα όχι  μόνιμη κατοικία - πολύ χρήση   Σαββατοκυρικο και Εορτές  άντε και κανα τριήμερο  ? Τι έχεις τώρα?      Σόμπα πελλετ νερού η αέρα ανάλογα με τα τμ του σπιτιού  και τα οικονομικά θα έλεγα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι μόνιμη κατοικία.

Υπάρχει κανονικο σπίτι 85τμ ,2 ύπνο

Και σαλόνι κουζίνα.

Καλοριφέρ δεν υπάρχουν.

Το κόστος δεν είναι θεμα .

Για γεοθερμια είναι πολλά τα χρήματα και νομίζω δεν τα αξίζει σε εξοχικό. 

Τώρα κάνω χρήση air-conditioning 

Δεν υπάρχουν ούτε καλοριφέρ ούτε δυκτια ,οπότε μπορω να παίξω παντού μπάλα.

Ο καυστηρας βιομάζας τι κοστος συντηρήσεις έχει και εσύ φίλε μου τι κανεις καύση;  

Στην Ελλάδα ότι είναι της μόδας ακριβό είναι. Παλια λεγαμε να αγοράσουμε αμάξι πετρελαίου που έιχε τρομερή διαφορά με βενζινα και τώρα έχουν 0,25  και αν..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, spyrospal είπε

Τώρα κάνω χρήση air-conditioning 

Ήδη έχεις κάνει σωστή επιλογή.

Δεν θα βρεις καλύτερη λύση συνολικά, αν είναι παλιά, άλλαξε τα με σύγχρονα. Αν είναι καινούργια, καλύτερα να επενδύσεις σε μονώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, spyrospal είπε

Όχι δεν είναι μόνιμη κατοικία.

Υπάρχει κανονικο σπίτι 85τμ ,2 ύπνο

Και σαλόνι κουζίνα.

Καλοριφέρ δεν υπάρχουν.

Το κόστος δεν είναι θεμα .

Για γεοθερμια είναι πολλά τα χρήματα και νομίζω δεν τα αξίζει σε εξοχικό. 

Τώρα κάνω χρήση air-conditioning 

Δεν υπάρχουν ούτε καλοριφέρ ούτε δυκτια ,οπότε μπορω να παίξω παντού μπάλα.

Ο καυστηρας βιομάζας τι κοστος συντηρήσεις έχει και εσύ φίλε μου τι κανεις καύση;  

Στην Ελλάδα ότι είναι της μόδας ακριβό είναι. Παλια λεγαμε να αγοράσουμε αμάξι πετρελαίου που έιχε τρομερή διαφορά με βενζινα και τώρα έχουν 0,25  και αν..

ΓΙα πιο λογο θες να βαλεις συστημα θερμανσης σε σπιτι που πας σπανια; Αν ειναι παλαια κουφωματα φτιάξε τα να μη μπάζουν και επειτα δες και μονωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ParhsG είπε

ΓΙα πιο λογο θες να βαλεις συστημα θερμανσης σε σπιτι που πας σπανια; Αν ειναι παλαια κουφωματα φτιάξε τα να μη μπάζουν και επειτα δες και μονωση. 

Τα κουφώματα είναι αλλαγμένα με νέου τύπου και επίσης έχει γίνει μόνωση στην ταράτσα με σύστημα penetron και από πάνω αφρομπετο και πλακάκι με μόνωση σε συνδιασμό με τσιμέντοκονια με ριση πριν την τοποθέτηση.

Γιατί θέλω να βάλω; 

Γιατι η ΔΕΗ έχει φτάσει σε σημείο που γίνεται όλο και πιο ακριβή ,καθώς και τα χρόνια περνάνε και τώρα που υπάρχει το χρήμα θέλω να βάλω κάτι και να ξεγνιασω από θέμα θέρμανσης.

 

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Ήδη έχεις κάνει σωστή επιλογή.

Δεν θα βρεις καλύτερη λύση συνολικά, αν είναι παλιά, άλλαξε τα με σύγχρονα. Αν είναι καινούργια, καλύτερα να επενδύσεις σε μονώσεις.

Είναι καινούργια,

Για τον ενιαίο χώρο ,έχω ένα carrier legacy 22ρι που πιάνει όλο το σπίτι,αλλά έχω και στα υπνοδωμάτια καινούρια 12ρια.

 

Μωρέ η ζέστη φευγη ,αν τα σβήσεις.δεν κάθεται και δεν είναι ίδια με το του καλοριφερ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, spyrospal είπε

Είναι καινούργια,

Για τον ενιαίο χώρο ,έχω ένα carrier legacy 22ρι που πιάνει όλο το σπίτι,αλλά έχω και στα υπνοδωμάτια καινούρια 12ρια.

Μωρέ η ζέστη φευγη ,αν τα σβήσεις.δεν κάθεται και δεν είναι ίδια με το του καλοριφερ.

Για να λες "η ζέστη φεύγει" έχεις απώλειες.

Αν η ταράτσα και τα κουφώματα είναι ΟΚ, κάνε εξωτερική μόνωση στους τοίχους.

Με το παρόν "setup" έχεις βγάλει κάποιο χειμώνα; Με τι κόστος;

Υπ' όψη, τα ινβερτερ κλιματιστικά καλύτερα να τα έχεις αναμμένα συνέχεια (όσο είσαι εκεί δηλαδή).

Αν περισσεύουν λεφτά υπάρχουν και οι αντλίες θερμότητας που ζεσταίνουν νερό (σώματα καλοριφέρ), αλλά για εξοχικό ΔΕΝ αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξωτερική θερμομονωση χρειάζεται τo σπίτι σου. 👍

 (θα έβαζα πολλές φωτογραφιες με τα υλικά και την διαδικασία, αλλά θέλουν πολύ κόψιμο ώστε να είναι 2mb που απαιτεί το φόρουμ) 😁

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...