Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλησπέρα. Επειδή είμαι λίγο άσχετος έχω το εξής πρόβλημα. Σε ένα δωμάτιο που έχω δεν έχω καθόλου πρίζα. Το μόνο που έχω είναι ένα φωτιστικό τοίχου. Θα ήθελα να κάνω το εξής. Από το καλώδιο του ρευματος που έρχεται από τον τοιχο να βαλω μια διακλαδωση που να δινει ρευμα και στη λάμπα αλλά να μπορέσω να βάλω και μια πρίζα. Μπορεί να γίνει αυτό? Ποιο είναι το κατάλληλο Ανταλλακτικό και πως λέγεται ακριβώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το καλώδιο που δίνει ρεύμα στην λάμπα πιθανότατα δεν έχει αρκετή διατομή για να μπορέσει να σηκώσει το φορτίο μιας κανονικής μπρίζας.

Ίσως να μπορούσε να γίνει αν το προόριζες μόνο για συσκευές που τραβάνε μικρό ρεύμα πχ φορτιστής για κινητό κλπ αλλά και πάλι δεν προτείνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, boubaras είπε

Πολύ καλησπέρα. Επειδή είμαι λίγο άσχετος έχω το εξής πρόβλημα. Σε ένα δωμάτιο που έχω δεν έχω καθόλου πρίζα. Το μόνο που έχω είναι ένα φωτιστικό τοίχου. Θα ήθελα να κάνω το εξής. Από το καλώδιο του ρευματος που έρχεται από τον τοιχο να βαλω μια διακλαδωση που να δινει ρευμα και στη λάμπα αλλά να μπορέσω να βάλω και μια πρίζα. Μπορεί να γίνει αυτό? Ποιο είναι το κατάλληλο Ανταλλακτικό και πως λέγεται ακριβώς?

1. Το φωτιστικό πως συνδέεται ; βγαίνει ένα καλώδιο πχ από ένα τοιχο και πάει στο φωτιστικό κατευθείαν; Δηλαδή το φωτιστικό είναι "δεμένο" στο τοίχο

2. Ο διακόπτης του φωτιστικού είναι πάνω στο φωτιστικό ή σε τοίχο. Αν είναι στο τοίχο τότε πιθανότατα αν το κάνεις αυτό η πρίζα θα έχει ρευμα μόνο ότα το φως είναι ανοικτό

3. Είναι πιθανό να ισχύει και το παραπάνω για την ισχύ που λέει ο φίλος παραπάνω΄. Ακομα κι αν δε κινδυνεύει το καλώδιο, αν αν συνδέεται σε κατάλληλη ασφάλεια, είναι πιθανό να στη πρίζα δε θα μπορείς να βάλεις μαγάλα φορτία και αν το κάνεις μπορεί να σου ρίχνει την ασφάλεια. Βέβαια λογικά το καλώδιο αυτό θα παίρνει από κάποιο κουτί διακλάδωσης και δεν έχει λόγο να είναι όσο η γραμμή.

Το καλύτερο λοιπόν είναι να βάλεις (κάποιος που ξέρει δηλαδή) κανονικά πρίζα στο κουτί διακλάδωσης. Αν το καλώδιο είναι εμφανές θα είναι ευκολο να δεις που πάει (που αν είναι ένα "ξερό καλώδιο λογικά πάει σε κουτί).

Η αν δε σε ενοχλεί να φαινεται και λίγο καλώδιο, βρες την πιο κοντινή πρίζα (πχ στο δίπλα δωμάτιο), και βάλε ένα ταυ ή αλλαξέ την με διπλη πρίζα και βαλε ένα καλώδιο με φις κανονικά που θα καταλείγει σε μια επίτοιχη πρίζα στο άλλο δωμάτιο (πχ τρυπώντας τον τοιχο και περνόντας διακριτικά το καλώδιο ή και με ένα καναλάκι). ΔΕ ΤΡΥΠΑΜΕ ΠΟΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΠΡΙΖΑ (στη κατακόρυφο από πρίζα προς ταβάνι).

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, DrLo είπε

1. Το φωτιστικό πως συνδέεται ; βγαίνει ένα καλώδιο πχ από ένα τοιχο και πάει στο φωτιστικό κατευθείαν; Δηλαδή το φωτιστικό είναι "δεμένο" στο τοίχο

2. Ο διακόπτης του φωτιστικού είναι πάνω στο φωτιστικό ή σε τοίχο. Αν είναι στο τοίχο τότε πιθανότατα αν το κάνεις αυτό η πρίζα θα έχει ρευμα μόνο ότα το φως είναι ανοικτό

3. Είναι πιθανό να ισχύει και το παραπάνω για την ισχύ που λέει ο φίλος παραπάνω΄. Ακομα κι αν δε κινδυνεύει το καλώδιο, αν αν συνδέεται σε κατάλληλη ασφάλεια, είναι πιθανό να στη πρίζα δε θα μπορείς να βάλεις μαγάλα φορτία και αν το κάνεις μπορεί να σου ρίχνει την ασφάλεια. Βέβαια λογικά το καλώδιο αυτό θα παίρνει από κάποιο κουτί διακλάδωσης και δεν έχει λόγο να είναι όσο η γραμμή.

Το καλύτερο λοιπόν είναι να βάλεις (κάποιος που ξέρει δηλαδή) κανονικά πρίζα στο κουτί διακλάδωσης. Αν το καλώδιο είναι εμφανές θα είναι ευκολο να δεις που πάει (που αν είναι ένα "ξερό καλώδιο λογικά πάει σε κουτί).

Η αν δε σε ενοχλεί να φαινεται και λίγο καλώδιο, βρες την πιο κοντινή πρίζα (πχ στο δίπλα δωμάτιο), και βάλε ένα ταυ ή αλλαξέ την με διπλη πρίζα και βαλε ένα καλώδιο με φις κανονικά που θα καταλείγει σε μια επίτοιχη πρίζα στο άλλο δωμάτιο (πχ τρυπώντας τον τοιχο και περνόντας διακριτικά το καλώδιο ή και με ένα καναλάκι). ΔΕ ΤΡΥΠΑΜΕ ΠΟΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΠΡΙΖΑ (στη κατακόρυφο από πρίζα προς ταβάνι).

Βγαίνει ένα καλώδιο απλά από τον τοιχο και το φωτιστικό είναι βιδωμενο στον τοίχο. Ο διακόπτης του φωτός είναι λίγο εκτός του δωματίου. Νομίζω θα σηκώνει και πρίζα γιατί υπάρχει και γείωση που απλά δεν χρησιμοποιείται. Άρα δεν υπάρχει κάποιος σαν διακλαδωτης όπως το σκεφτηκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, boubaras είπε

 Άρα δεν υπάρχει κάποιος σαν διακλαδωτης όπως το σκεφτηκα?

Το να κάνεις την σύνδεση είναι σχετικά εύκολο, το θέμα είναι αν είναι σωστή λύση.

Αφού λες ότι ο διακόπτης τους φωτός είναι εκτός δωματίου τότε η πρίζα θα παίρνει ρεύμα μόνο με αναμμένο φως.

Αν θες να το ψάξεις παραπάνω βγάλε το φωτιστικό και μέτρα την διάμετρο των καλωδίων να δούμε τι φορτίο σηκώνουνν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την κατασκευή που έλεγα (αποθήκη-σπίτι) σκεφτόμουν πιο πολύ το ytong. 

Αν κατάλαβα καλά θέλει μόνο σοβάτισμα και κάψιμο βάψιμο χωρίς έξτρα μόνωση;

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Ελπίζω να είμαι στο σωστό νήμα.

 

Έχω πρόβλημα μούχλας σε δύο ταβάνια σε διαφορετικά δωμάτια.

Είναι αποτέλεσμα χρόνιας υγρασίας -10+ ετών- και φέτος πρέπει να επιτέλους να κάνω σωστή δουλειά.

Κάθε καλοκαίρι καθαρίζω ταβάνια και το χειμώνα ξαναμαυρίζουν.

Φέτος όμως, έχει κατασκευαστεί στέγη, που δεν είχαμε, και έγινε εξωτερική μόνωση.

Οπότε, μένει το καθάρισμα και το βάψιμο.

Θέλω τη βοήθειά σας, λοιπόν.

 

Στη φωτο 1, κάθε χρόνο καθαρίζεται με αντιμουχλικό και βάφεται με πλαστικό Bioni Nature interior. Φέτος, είναι απείραχτο, και ιδού χάλι.

Στη φωτο 2, κάθε χρόνο καθαρίζεται με αντιμουχλικό και βάφεται με απλό υδρόχρωμα, καθώς έτσι ήταν βαμμένο από παλιά.

Η φωτο 3 είναι από τον τοίχο της φωτο 2, που συγγενεύει με το μπάνιο, το οποίο είναι μέσα στην υγρασία.

 

Επειδή δεν ήξερα, πήγα στο χρωματοπωλείο, εξήγησα την περίπτωσή μου και να τι μου πρότειναν:

Για τη φωτο 1, πλαστικό Marmoline - Decor Flying Colours, High Quality Emulsion (καλυπτικότητα 13-14 m2/lt, αραίωση 5-10% νερό)

Για τη φωτο 2 (και 3), απλό υδρόχρωμα εσωτερικού χώρου Berling 3lt

+ των παραπάνω Αστάρι Berling Acrylic Emulsion Primer.

 

Επειδή έχει γίνει σοβαρή μόνωση, επιτέλους, θέλω να απαλλαγώ μια και καλή από τη μούχλα.

Ερωτήσεις:

1) Τι διαδικασία ακολουθώ;

2) Τι αντιμουχλικό να πάρω; Κάτι γιατροσόφια με οξυζενέ και χυμό λεμονιού ισχύουν;

3) Αντιρρήσεις για τα υλικά;

4) Χρειάζομαι κάποιο επιπλέον εργαλείο;

 

Παρακαλώ, σώστε με.

 

Υ.Γ. Στη φωτο 1 ο σοβάς είναι οκ, ενώ στη φωτο 2 έχει θέμα.

 

Spoiler


IMG_20200517_084802_new1.jpg

IMG_20200517_084829_new2.jpg

IMG_20200517_084840_new3.jpg

 

 

Επεξ/σία από Alexcxvtr
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexcxvtr είπε

Καλησπέρα.

Ελπίζω να είμαι στο σωστό νήμα.

Έχω πρόβλημα μούχλας σε δύο ταβάνια σε διαφορετικά δωμάτια.

Είναι αποτέλεσμα χρόνιας υγρασίας -10+ ετών- και φέτος πρέπει να επιτέλους να κάνω σωστή δουλειά.

Κάθε καλοκαίρι καθαρίζω ταβάνια και το χειμώνα ξαναμαυρίζουν.

Φέτος όμως, έχει κατασκευαστεί στέγη, που δεν είχαμε, και έγινε εξωτερική μόνωση.

Οπότε, μένει το καθάρισμα και το βάψιμο.

Θέλω τη βοήθειά σας, λοιπόν.

Στη φωτο 1, κάθε χρόνο καθαρίζεται με αντιμουχλικό και βάφεται με πλαστικό Bioni Nature interior. Φέτος, είναι απείραχτο, και ιδού χάλι.

Στη φωτο 2, κάθε χρόνο καθαρίζεται με αντιμουχλικό και βάφεται με απλό υδρόχρωμα, καθώς έτσι ήταν βαμμένο από παλιά.

Η φωτο 3 είναι από τον τοίχο της φωτο 2, που συγγενεύει με το μπάνιο, το οποίο είναι μέσα στην υγρασία.

Επειδή δεν ήξερα, πήγα στο χρωματοπωλείο, εξήγησα την περίπτωσή μου και να τι μου πρότειναν:

Για τη φωτο 1, πλαστικό Marmoline - Decor Flying Colours, High Quality Emulsion (καλυπτικότητα 13-14 m2/lt, αραίωση 5-10% νερό)

Για τη φωτο 2 (και 3), απλό υδρόχρωμα εσωτερικού χώρου Berling 3lt

+ των παραπάνω Αστάρι Berling Acrylic Emulsion Primer.

Επειδή έχει γίνει σοβαρή μόνωση, επιτέλους, θέλω να απαλλαγώ μια και καλή από τη μούχλα.

Ερωτήσεις:

1) Τι διαδικασία ακολουθώ;

2) Τι αντιμουχλικό να πάρω; Κάτι γιατροσόφια με οξυζενέ και χυμό λεμονιού ισχύουν;

3) Αντιρρήσεις για τα υλικά;

4) Χρειάζομαι κάποιο επιπλέον εργαλείο;

Παρακαλώ, σώστε με.

Υ.Γ. Στη φωτο 1 ο σοβάς είναι οκ, ενώ στη φωτο 2 έχει θέμα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

IMG_20200517_084802_new1.jpg

IMG_20200517_084829_new2.jpg

IMG_20200517_084840_new3.jpg

Εάν έγινε σκεπή και μόνωση εξωτερικά,όπως βλέπω το μέσα δεν θα πήγαινα σε βάψιμο αλλά σε ένα ταβάνωμα με γυψοσανίδα ξέροντας ότι θα τελειώσω μία και έξω. 

η μούχλα είναι έντονη υπάρχουν σημάδια που έφυγαν φλούδες από το ταβάνι οπότε και να πετύχει το βάψιμο πάλι άσχημο θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα και παλι ψαχνω ειδη υγιεινής και μπαταρίες νιπτήρα και μπάνιου για μπανιο και wc και σε ενα κατάστημα που πηγα οι τιμες των ideal, scarabeo και 1-2 ακομα ιταλικών εταιρειών μου φάνηκαν αρκετά ακριβες. ακομα και η ideal standard που ολοι μεγαλωσαμε με τετοια νομίζω εχουν σηκώσει πολυ αμανε και απο αυτα που ακουω γενικά ειναι οτι δεν εχουν την ποιότητα που είχαν παλια. π.χ. νιπτήρας επιτραπέζιος ideal 60χ40 250ευρω.

εχετε να προτείνετε καποια εταιρία σχετικα οικονομικη και ποιοτική να ριξω καμια ματια στους καταλόγους τους;

 

Επεξ/σία από someone-
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexcxvtr είπε

Παρακαλώ, σώστε με.

έφερες  συνεργεία έκανες μόνωση έβαλες σκεπή πλήρωσες χρήματα κλπ  Εμείς με 3 φωτο και μια περιγραφή τι περιμένεις να σου πούμε  Όλους αυτούς που ενεπλάκησαν  ειδαν το πρόβλημα κάνατε οτι κάνατε δεν τους ρώτησες ?

2 λεπτά πριν, someone- είπε

οι τιμες των ideal, scarabeo και 1-2 ακομα ιταλικών εταιρειών μου φάνηκαν αρκετά ακριβες. ακομα και η ideal standard που ολοι μεγαλωσαμε με τετοια νομίζω εχουν σηκώσει πολυ αμανε και απο αυτα που ακουω γενικά ειναι οτι δεν εχουν την ποιότητα που είχαν παλια. π.χ. νιπτήρας επικαθημενος ideal 60χ40 250ευρω.

ο καθένας πουλάει όσο θέλει και συ αγοράζεις από εκεί που σε συμφέρει Δεν καταλαβαίνω το ακριβός - φτηνός κλπ Αλλωστε δεν σε υποχρέωσε η  ideal standard να πάρεις τα δικά τους προϊόντα  ( δεν είμαι ο  ideal standard )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, boubaras είπε

Βγαίνει ένα καλώδιο απλά από τον τοιχο και το φωτιστικό είναι βιδωμενο στον τοίχο. Ο διακόπτης του φωτός είναι λίγο εκτός του δωματίου. Νομίζω θα σηκώνει και πρίζα γιατί υπάρχει και γείωση που απλά δεν χρησιμοποιείται. Άρα δεν υπάρχει κάποιος σαν διακλαδωτης όπως το σκεφτηκα?

Υπάρχει διακλαδωτής όπως το σκέφτεσαι και είναι ήδη εγκατεστημένος.

Είναι το κουτί διακλάδωσης από όπου "κατεβαίνει" ο διακόπτης.

Εκεί (η σε κάποιο άλλο σε πιο βολικό σημείο) έχει νόημα να κανεις ακριβώς αυτό που λες.

Πέρα από το θέμα διατομής του καλωδίου, όπως τα λες, το καλώδιο αυτό θα έχει ρευμα μόνο όταν ο διακοπτης είναι κλειστός (φως ανοικτό). Τη διακλάδωση που φαντάζεσαι πρέπει να την κάνεις ΠΡΙΝ τον διακόπτη. Αυτό το πρόβλημα θα μπορούσες να το ξεπεράσεις αφήνοντας τον υπάρχοντα διακοπτη πάντα κλαιστό και βάοζντας νέο μετά την διακλάδωση που θα κάνεις στο καλώδιο αυτό.

Τσέκαρε πάντως 100% τη διάσταση το καλωδίου αυτού και αν μπορεί να προστατευθεί από τον υπάρχοντα μικροδιακόπτη στη γραμμή που είναι ώστε να μπορεί να πάρει όλο το φορτίο που μπορεί να περνάει πριν πεσει ο μικροδιακόπτης (αν βάλεις πχ κατι πολύ ισχύρό στη πρίζα που θα βάλεις). Αν το καλώδιο αυτό είναι όσο και της γραμμής, οκ.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως πρέπει να το ελέγξω. Αυτό που ήθελα να βάλω στην πρίζα είναι ενα μικρό αεροθερμο. Νομίζω τραβάει αρκετό ρεύμα. Τι πρέπει να μετρήσω ακριβώς δεν έχω καταλάβει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, boubaras είπε

Βγαίνει ένα καλώδιο απλά από τον τοιχο και το φωτιστικό είναι βιδωμενο στον τοίχο. Ο διακόπτης του φωτός είναι λίγο εκτός του δωματίου. Νομίζω θα σηκώνει και πρίζα γιατί υπάρχει και γείωση που απλά δεν χρησιμοποιείται. Άρα δεν υπάρχει κάποιος σαν διακλαδωτης όπως το σκεφτηκα?

η πριζα θελει γειωση και το φωτιστικο δεν εχει οποτε αστο

η πριζα θελει σωστη εγκατασταση οσο λιγο φορτιο και να τραβαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostasbm είπε

η πριζα θελει γειωση και το φωτιστικο δεν εχει οποτε αστο

η πριζα θελει σωστη εγκατασταση οσο λιγο φορτιο και να τραβαει

Το καλλωδιο που έρχεται από τον τοίχο έχει γειωση η οποία δεν χρησιμοποιείται από το φωτιστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...