Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, mikes prime είπε

άδεια μικρής κλίμακας εννοείς?

δεν ξερω αν λεγεται ετσι ,η σκεπη αλλαξε σχεδον ολη.....50τμ ηταν με ανοιγμα 4,4μ.....αδεια επισκευησ και αντικαταταστασης,δεν ελεγε ολικη αντικατασταση....

ξερω ομως οτι αν ειναι να πεσει σιναζι παλι θελει αδεια αλλα πληρωνεις για την αδεια ,ποσο δε ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 22/08/2020 at 01:19, NikosKallithea said:

^^

Θελεις φλατζα, αντίσταση, και ανώδιο

 

On 22/08/2020 at 20:53, troi.g said:

Πριν κάνεις οτιδήποτε , αφού είναι παλιό το ηλιακό , συμπλήρωσε με σκέτο νερό ώστε να δεις εάν υπάρχει κάποια διαρροή. Ύστερα τα κάνεις όπως τα αναφέρεις αλλά για μένα δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις αντίσταση . Επίσης δε χρειάζεται αλφάδολάστιχο για να αδειάσει τελείως , απλά λύσε τη βαλβίδα ασφαλείας από το κρύο . 

Όσον αφορά την αντίσταση και τη φλάντζα , μετράς διάμετρο και πόσες βίδες έχει.

Αυτή τη δουλειά κάνε τη από Σεπτέμβρη , τώρα βάλε μόνο νερό για να τσεκαρεις.

Σας ευχαριστώ και τους δυο.

Έγινε η συντήρηση, αρχικά φάνηκε να έχει διαρροή και φοβήθηκα για τα χειρότερα, τελικά έβαλα νεο τεφλον στο σπείρωμα εξόδου από το μπόιλερ προς τους συλλέκτες και όλα καλά. Είχε χάσει (σχεδόν) όλο το υγρό, γι αυτό και δε δούλευε με τον ήλιο παρά μόνο με την αντίσταση/ρεύμα.

Δεδομένου ότι είναι οβάλ η αντίσταση έχει τις ιδιοτροπίες/δυσκολίες της.

Άλλαξα αντίσταση, φλάντζα, ανόδιο, συμπλήρωσα αντιπαγωτικό (προπυλενογλυκόλη 2 λίτρα και το υπόλοιπο με νερό). Τέλος καλό και όλα καλά.

1 παρατήρηση για να μην κάνει κανείς καμιά χαζομάρα σαν κι εμένα γιατί μπορεί να την πατήσει πολύ άσχημα.

Βάζω το ανώδιο, άνοιξα την παροχή για να γεμίσει το μποιλερ και είδα ότι το ανώδιο δάκρυζε. Έτσι ξεβίδωσα το ανώδιο για να του βάλω ξανά τεφλόν.Αποτέλεσμα ήταν το ανώδιο να πεταχτεί με δύναμη, ίσα που το κράτησα και το έριξα/πεταξα δίπλα μου. Ευτυχώς όταν ξεβίδωνα ήμουν στο πλάι για να μη βραχώ, γιατί θα ήταν πολύ σοβαρά τα πράγματα. Το νερό χυνόταν και αυτό με τεράστια πίεση.

Τη δεύτερη φορά, πάλι δάκρυζε. Αυτή τη φορά όταν άνοιξα την παροχή για να γεμίσει το μποιλερ, είχα ανοίξει και μια βρύση στο ζεστό μέσα στο σπίτι για να γίνει εξαέρωση. Ξεβίδωσα το ανώδιο χωρίς κανένα πρόβλημα αυτή τη φορά.

Καθάρισα σπιρώματα (αυτό έφταιγε), έβαλα τεφλόν και τέλος.

Μεγάλη προσοχή στο παραπάνω υπογραμισμένο λοιπόν. Γενικά φυλάγομαι πάρα πολύ από το ρεύμα, και παραλίγο να την πάθω από το νερό!

 

Το επόμενο που θέλω να κάνω τώρα είναι να μονώσω τις σωληνώσεις που είναι ελεύθερες εξωτερικά. Απλά πάω και το ζητάω από το μαγαζί με τα υδραυλικά ή υπάρχουν διαφορετικά υλικά και κάποιο είναι καλύτερο από τα άλλα; Δε θέλω ούτε το καλύτερο/ακριβότερο, ούτε το χειρότερο, μια μέση λύση.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα φώτα σας οι ειδικοί Πρόκειται για σχέδιο σύνδεσης ενδιάμεσου μετρητή ρεύματος (κινεζια απ ότι βλέπετε)Το σχέδιο 1 κατανοητό
 Στο 2 το εξάρτημα που δείχνει το βέλος τι είναι ? Ρελε ? κάτι άλλο?  γιατί  βλέπω η επαφή 1  γειώνεται Εννοείται θα συνδεθεί από αδειούχο ηλεκτρολόγο απλά θέλω να ξέρω πια σύνδεση είναι ενδεικνυται ως πιο σωστη ? Αλλωστε το σχέδιο ειναι του συγκεκριμενου μετρητή 

Spoiler

633684595_.png.07d479d9bb2ad07ec38e5e70a313e7d6.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Σας ευχαριστώ και τους δυο.

Έγινε η συντήρηση, αρχικά φάνηκε να έχει διαρροή και φοβήθηκα για τα χειρότερα, τελικά έβαλα νεο τεφλον στο σπείρωμα εξόδου από το μπόιλερ προς τους συλλέκτες και όλα καλά. Είχε χάσει (σχεδόν) όλο το υγρό, γι αυτό και δε δούλευε με τον ήλιο παρά μόνο με την αντίσταση/ρεύμα.

Δεδομένου ότι είναι οβάλ η αντίσταση έχει τις ιδιοτροπίες/δυσκολίες της.

Άλλαξα αντίσταση, φλάντζα, ανόδιο, συμπλήρωσα αντιπαγωτικό (προπυλενογλυκόλη 2 λίτρα και το υπόλοιπο με νερό). Τέλος καλό και όλα καλά.

1 παρατήρηση για να μην κάνει κανείς καμιά χαζομάρα σαν κι εμένα γιατί μπορεί να την πατήσει πολύ άσχημα.

Βάζω το ανώδιο, άνοιξα την παροχή για να γεμίσει το μποιλερ και είδα ότι το ανώδιο δάκρυζε. Έτσι ξεβίδωσα το ανώδιο για να του βάλω ξανά τεφλόν.Αποτέλεσμα ήταν το ανώδιο να πεταχτεί με δύναμη, ίσα που το κράτησα και το έριξα/πεταξα δίπλα μου. Ευτυχώς όταν ξεβίδωνα ήμουν στο πλάι για να μη βραχώ, γιατί θα ήταν πολύ σοβαρά τα πράγματα. Το νερό χυνόταν και αυτό με τεράστια πίεση.

Τη δεύτερη φορά, πάλι δάκρυζε. Αυτή τη φορά όταν άνοιξα την παροχή για να γεμίσει το μποιλερ, είχα ανοίξει και μια βρύση στο ζεστό μέσα στο σπίτι για να γίνει εξαέρωση. Ξεβίδωσα το ανώδιο χωρίς κανένα πρόβλημα αυτή τη φορά.

Καθάρισα σπιρώματα (αυτό έφταιγε), έβαλα τεφλόν και τέλος.

Μεγάλη προσοχή στο παραπάνω υπογραμισμένο λοιπόν. Γενικά φυλάγομαι πάρα πολύ από το ρεύμα, και παραλίγο να την πάθω από το νερό!

Το επόμενο που θέλω να κάνω τώρα είναι να μονώσω τις σωληνώσεις που είναι ελεύθερες εξωτερικά. Απλά πάω και το ζητάω από το μαγαζί με τα υδραυλικά ή υπάρχουν διαφορετικά υλικά και κάποιο είναι καλύτερο από τα άλλα; Δε θέλω ούτε το καλύτερο/ακριβότερο, ούτε το χειρότερο, μια μέση λύση.

Θα πάρεις το αφρολεξ που καλύπτει την σωλήνα και θα ζητησεις και λευκή ταινία που βάζουν οι εγκαταστάτες ac για να καλύπτουν το αφρολεξ.Εν αρχή το λευκό δεν τραβάει τόσο τις ακτίνες του ηλίου για να γεράσει γρήγορα το αφρολεξ και δευτερον δεν το τσιμπάνε τα πουλιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, hp8 είπε

τα φώτα σας οι ειδικοί Πρόκειται για σχέδιο σύνδεσης ενδιάμεσου μετρητή ρεύματος (κινεζια απ ότι βλέπετε)Το σχέδιο 1 κατανοητό
 Στο 2 το εξάρτημα που δείχνει το βέλος τι είναι ? Ρελε ? κάτι άλλο?  γιατί  βλέπω η επαφή 1  γειώνεται Εννοείται θα συνδεθεί από αδειούχο ηλεκτρολόγο απλά θέλω να ξέρω πια σύνδεση είναι ενδεικνυται ως πιο σωστη ? Αλλωστε το σχέδιο ειναι του συγκεκριμενου μετρητή 

  Απόκρυψη περιεχομένων

633684595_.png.07d479d9bb2ad07ec38e5e70a313e7d6.png

Αυτό εκει που λες ειναι ο αισθητήρας ρεύματος, ειναι ενα πηνίο που απο μεσα περνά η φαση της εγκατάστασης σου και μέτρα την κατανάλωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αυτό εκει που λες ειναι ο αισθητήρας ρεύματος, ειναι ενα πηνίο που απο μεσα περνά η φαση της εγκατάστασης σου και μέτρα την κατανάλωση

ευχαριστώ  Αλλα ρεύμα και γείωση στη ίδια επαφή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, hp8 είπε

τα φώτα σας οι ειδικοί Πρόκειται για σχέδιο σύνδεσης ενδιάμεσου μετρητή ρεύματος (κινεζια απ ότι βλέπετε)Το σχέδιο 1 κατανοητό
 Στο 2 το εξάρτημα που δείχνει το βέλος τι είναι ? Ρελε ? κάτι άλλο?  γιατί  βλέπω η επαφή 1  γειώνεται Εννοείται θα συνδεθεί από αδειούχο ηλεκτρολόγο απλά θέλω να ξέρω πια σύνδεση είναι ενδεικνυται ως πιο σωστη ? Αλλωστε το σχέδιο ειναι του συγκεκριμενου μετρητή 

  Απόκρυψη περιεχομένων

633684595_.png.07d479d9bb2ad07ec38e5e70a313e7d6.png

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ. ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΕΤΡΗΤΕΣ ΑΥΤΟΙ.

that said ...

 

Στις 1 και 2 είναι ένα πηνίο που από μέσα του περνά η φάση. Στο 1 δηλαδή δε συνδέεται φάση παρά μόνο στο 4.

 

Βασικά καταλαβαινω ότι ότι είναι πάνω από τα νούμερα είναι κομμάτι του μετρητή και ότι είναι κάτω από αυτά διαφορετικές συνδέσεις.

Δηλαδή ότι μπορείς να συνδέσεις με δύο τρόπους , με τη χρήση αυτού του έξτρα πηνίου (και κάποιες μικρές αλλαγές μέσα στο μετρητή) ή όχι. Το πώς και πότε μπαίνει με βάση το (1) και πότε με βάση το (2) δε το ξέρω. Καταλαβαίνω , χωρίς να είμαι ο ειδικότερος,  όταν το ρεύμα που καλείται να μετρήσει ο μετρητής  είναι μεγάλο και εκτός της "αντοχής του" και μπαίνει το ct (current transformer) και μέτρα το επαγωμενο ρεύμα (και έμμεσα μέσω του λόγου του ct και το κυρίως ρεύμα). ( Το ct δεν είναι μέρος του μετρητή αυτού καθε αυτού και κάπως θα πρέπει να περνάς τον λόγο του για να βγαίνει σωστή μετρηση)

Μη το συνδέσεις μόνος σου αν δε ξέρεις.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, hp8 είπε

τα φώτα σας οι ειδικοί Πρόκειται για σχέδιο σύνδεσης ενδιάμεσου μετρητή ρεύματος (κινεζια απ ότι βλέπετε)Το σχέδιο 1 κατανοητό
 Στο 2 το εξάρτημα που δείχνει το βέλος τι είναι ? Ρελε ? κάτι άλλο?  γιατί  βλέπω η επαφή 1  γειώνεται Εννοείται θα συνδεθεί από αδειούχο ηλεκτρολόγο απλά θέλω να ξέρω πια σύνδεση είναι ενδεικνυται ως πιο σωστη ? Αλλωστε το σχέδιο ειναι του συγκεκριμενου μετρητή 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

633684595_.png.07d479d9bb2ad07ec38e5e70a313e7d6.png

Η δικη μου γνώμη είναι να μη συνδέσεις τετοιου τύπου κινεζιά σε ρευμα (ενας σωστός ηλεκτρολόγος με συνειδηση δε θα το βάλει καν fyi). Εχει εξαιρετικούς επώνυμους μετρητές ράγας που δεν ειναι δα και τόσο ακριβοι... παραδειγμα

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Η δικη μου γνώμη είναι να μη συνδέσεις τετοιου τύπου κινεζιά σε ρευμα

Δεν διαφωνώ αν και αστοχεια υλικού υπάρχει σε όλες τις κατασκευές Απλα είναι τύπου ΔΕΗ 1/30A μονοφασικος Θηρίο φαινεται  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hp8 είπε

Δεν διαφωνώ αν και αστοχεια υλικού υπάρχει σε όλες τις κατασκευές Απλα είναι τύπου ΔΕΗ 1/30A μονοφασικος Θηρίο φαινεται  

για εμενα καλυτερα κατι επωνυμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί, μόλις έφυγε νοικάρης ο οποίος μου άφησε το... εξής δώρο , που ισχυρίζεται ότι έκανε με τον αγκώνα πέφτοντας. Εγώ νομίζω ότι πήγε κάτι να μετακινήσει και τη χτύπησε, γιατί δε θέλω να δεχτώ το ενδεχόμενο να το έκανε κακόβουλα.

Μιλάμε για μία διάσταση 5 εκατοστών πλάτος - 10 ύψος.

Σε κάθε περίπτωση, γνωρίζει κανείς πώς θα διορθώσω - μπαλώσω το εν λόγω σημείο, που είναι σε πολύ τρανταχτό μέρος; Να βάλω απλά ξυλόστοκο "γεμίζοντας" το εσωτερικό με κάποιο μονωτικό υλικό ή άλλο ξύλο, ώστε να ακουμπήσει ο ξυλόστοκος; Κάποια άλλη ιδέα; Δε με απασχολεί το τέλειο αποτέλεσμα, θέλω απλά να μη φαίνεται η τρύπα, κι ας υπάρχει μία χρωματική αλλοίωση.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

119434970_2639944139669476_8122411278523728633_n.jpg

119448419_754632845382811_3029821781593247371_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Αγαπητοί, μόλις έφυγε νοικάρης ο οποίος μου άφησε το... εξής δώρο , που ισχυρίζεται ότι έκανε με τον αγκώνα πέφτοντας. Εγώ νομίζω ότι πήγε κάτι να μετακινήσει και τη χτύπησε, γιατί δε θέλω να δεχτώ το ενδεχόμενο να το έκανε κακόβουλα.

Μιλάμε για μία διάσταση 5 εκατοστών πλάτος - 10 ύψος.

Σε κάθε περίπτωση, γνωρίζει κανείς πώς θα διορθώσω - μπαλώσω το εν λόγω σημείο, που είναι σε πολύ τρανταχτό μέρος; Να βάλω απλά ξυλόστοκο "γεμίζοντας" το εσωτερικό με κάποιο μονωτικό υλικό ή άλλο ξύλο, ώστε να ακουμπήσει ο ξυλόστοκος; Κάποια άλλη ιδέα; Δε με απασχολεί το τέλειο αποτέλεσμα, θέλω απλά να μη φαίνεται η τρύπα, κι ας υπάρχει μία χρωματική αλλοίωση.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

119434970_2639944139669476_8122411278523728633_n.jpg

119448419_754632845382811_3029821781593247371_n.jpg

Βαλε μεσα αφρό κοψε οτι προεξεχει και απο πανω ξυλοστοκο και βαφή όλη την πορτα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, paylidis είπε

Βαλε μεσα αφρό κοψε οτι προεξεχει και απο πανω ξυλοστοκο και βαφή όλη την πορτα

Δεν έχω ούτε χρόνο, ούτε χρήμα να δαπανήσω στη βαφή και των 3 τέτοιων πορτών του σπιτιού, δυστυχώς.

Αν βάλω κάποιο ανοικτόχρωμο στόκο σε κάποια απόχρωση μπεζ- λευκό (άραγε, ποια είναι η πιο σωστή; ) και το αφήσω έτσι, προφανω΄ς δε θα φαίνεται όπως πριν η πόρτα, αλλά νομιζω δε θα κάνει μπαμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...