Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Τα γύρισα κατά λάθος ενώ ήταν να το καθαρίσω, δεν είχα κάποιο σκοπό να το ρυθμίσω μόνος μου.

Το 70 καλά είναι και μάλλον χαμηλά. Πιάσε τα σώματα να δεις. Αν δεις μεγάλη θερμοκρασία , που μάλλον δεν θα δεις , το κατεβάζεις. Εγώ όταν το ανάβω και συντήρηση να έχει κάνει ο μάστορας πάντα κάνω αυτή τη δοκιμή μήπως έχει χαλάσει κάτι και ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες. Το άλλο άστο να το φτιάξει ο μάστορας όταν έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Νοικιάζω σπίτι και στην ταράτσα είναι ο (αυτόνομος μόνο για το διαμέρισμα μου) λέβητας. 

Ξεκίνησα την προετοιμασία για τον χειμώνα, έβαλα καινούρια μόνωση στις σωλήνες που διασχίζουν την ταράτσα, κάλεσα συντηρητή γιατί τα 2 τελευταία χρόνια δεν είχα κάνει συντήρηση του λέβητα (έχει και κάτι τρύπες η σωλήνα των καυσαερίων και θα την αλλάξει) και μπήκα και μέσα στο δωματιάκι και καθάρισα λίγο γιατί ήταν μαύρα χάλια. καθάρισα και το κουτί και πείραξα τις θερμοκρασίες εισόδου-εξόδου ενώ καθάριζα.. Ο συντηρητής θα έρθει την επόμενη εβδομάδα αλλά εγώ θα το ανάβω ως τότε αλλά δεν είμαι σίγουρος για τις θερμοκρασίες εισόδου εξόδου που έβαλα προσωρινά.

Στην έξοδο το έβαλα στoυς 70 βαθμούς που απ' ότι διάβασα είναι αρκετή αλλά δεν βρίσκω κάτι για την είσοδο, το πήγα στους 40 βαθμούς, είναι πολύ λίγο; Τι επιπτώσεις έχει πρακτικά αυτό;

Καλησπέρα. Πάνω κάτω εκει ειναι τα ορια των λεβήτων.

Στην είσοδο μπορείς να τον βάλεις και στις 35 όποτε αποφεύγεις την δημιουργία υγροποιήσεων στο εσωτερικό του λέβητα οταν το νερο επιστρέφει απο την επιστροφή πιο κρυο απο οτι ειναι στην εξοδο. Στην εξοδο τωρα το βλέπεις. Οταν ο καιρός δεν ειναι πολύ παγωμένος τα σώματα θα ζεματανε, μπορείς να το χαμηλώσεις από τους 70 στους 65. Έτσι θα κάνεις και κάποια οικονομία. Προσοχή μην το βάλεις παραπάνω απο 75 γιατί οταν το νερο ζεσταίνεται τότε διαστέλλεται και εκει αναλαμβάνει το δοχείο διαστολής. Αν αυτο (το Δ.Δ) δεν λειτουργεί καλά, εχει χασει την πιεση του η εχει χαλάσει η μεμβράνη του δεν πάρει την διάφορα της διαστολής του νερού, τοτε μπορεί να έχεις ζημιά στις σωληνώσεις (διαρροή), ειδικά οταν αυτές ειναι και παλαιές. Το δοχείο διαστολής μπορεις να το τσεκάρεις και μόνος σου (πρόχειρα) εχει μια βαλβίδα πανω την πατάς λιγο και πρέπει να βγει αερας (άζωτο) απο μεσα, αν βγει νερο τοτε εχει χαλάσει και πρέπει να το αντικαταστήσεις. Οτι περαιτέρω χρειαστείς να ρωτησεις ελευθερα.

8 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Το 70 καλά είναι και μάλλον χαμηλά. Πιάσε τα σώματα να δεις. Αν δεις μεγάλη θερμοκρασία , που μάλλον δεν θα δεις , το κατεβάζεις. Εγώ όταν το ανάβω και συντήρηση να έχει κάνει ο μάστορας πάντα κάνω αυτή τη δοκιμή μήπως έχει χαλάσει κάτι και ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες. Το άλλο άστο να το φτιάξει ο μάστορας όταν έρθει.

Χαμηλά δεν θα το έλεγα.. Αν εχει πολλες απώλειες λογω μονωσης και εντόνου κρυου τοτε ναι στα σώματα δεν θα φτάσει πότε 70 το νερό.. (μιλάμε για μικρο δίκτυο και όχι σαν και αυτο μιας πολυκατοικίας..)

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Νοικιάζω σπίτι και στην ταράτσα είναι ο (αυτόνομος μόνο για το διαμέρισμα μου) λέβητας. 

Ξεκίνησα την προετοιμασία για τον χειμώνα, έβαλα καινούρια μόνωση στις σωλήνες που διασχίζουν την ταράτσα, κάλεσα συντηρητή γιατί τα 2 τελευταία χρόνια δεν είχα κάνει συντήρηση του λέβητα (έχει και κάτι τρύπες η σωλήνα των καυσαερίων και θα την αλλάξει) και μπήκα και μέσα στο δωματιάκι και καθάρισα λίγο γιατί ήταν μαύρα χάλια. καθάρισα και το κουτί και πείραξα τις θερμοκρασίες εισόδου-εξόδου ενώ καθάριζα.. Ο συντηρητής θα έρθει την επόμενη εβδομάδα αλλά εγώ θα το ανάβω ως τότε αλλά δεν είμαι σίγουρος για τις θερμοκρασίες εισόδου εξόδου που έβαλα προσωρινά.

Στην έξοδο το έβαλα στoυς 70 βαθμούς που απ' ότι διάβασα είναι αρκετή αλλά δεν βρίσκω κάτι για την είσοδο, το πήγα στους 40 βαθμούς, είναι πολύ λίγο; Τι επιπτώσεις έχει πρακτικά αυτό;

Συνήθως το ρυθμίζουν στο 45 να ανοιγει ο κυκλοφορητης και ο καυστηρας στους 65 . Όταν έρθει ο συντηρητής σημείωσε τα επάνω στόν πίνακα . 

Εγχειρίδιο χρήσης δέν υπάρχει ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, daPro είπε

Είναι πακέτο να αλλάξεις λάστιχο πόρτας πλυντηρίου ρούχων?

Ανάλογα το πλυντήριο.. Στα εμπρόσθια ειναι συνήθως πιο εύκολο σε σχέση με αυτά που ανοίγουν από επανω. Άλλα και πάλι ανάλογα το μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Ανάλογα το πλυντήριο.. Στα εμπρόσθια ειναι συνήθως πιο εύκολο σε σχέση με αυτά που ανοίγουν από επανω. Άλλα και πάλι ανάλογα το μοντέλο.

Lg είναι εμπρόσθια πόρτα..είδα βιντεάκια στο yt δεν φαίνεται κάτι το τρομερό..θα το επιχειρήσω λογικά αύριο που θα έρθει το ανταλλακτικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν ειναι. Αν πιάνουν τα χεριά σου θα τα καταφέρεις. Το πιο δύσκολο (ever) σε πλυντήριο ειναι η αλλαγή του ρουλεμάν στον κάδο. Πρέπει να γίνει μπίλιες κυριολεκτικά!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Χαζευω αυτη την υπεροχη λεκανη τουαλετας: https://www.praktiker.gr/p/lekani-me-kazanaki-icc-rimless-117036. Επειδη το μπανιο ειναι μικρο και η λεκανη 65cm βαθος , αν την κουμπωσω στη σωληνα που βλεπεται θα ακουμπαει τοιχο το καναζακι ή θα βγει ακομα πιο μπροστα? Τωρα αυτη που εχω ειναι 60cm, αλλα επειδη για καποιο λογο εχουν βγαλει το καζανακι να ακουμπαει μισο πανω στη λεκανη, μισο στον αερα, βγαινει 65cm συνολικα παλι.

No description available.

image.png.0d8eac9b5f8c3470d3aad72922c16c4d.png

 

 

 

 

2) Θελω να καθαρισω την καμιναδα του τζακιου σε κλασσικη πολυκατοικια αντιπαροχης κατασκευασμενη το 2002. Ποσο μεγαλη να ειναι αραγε η διατομη της βουρτσας που θα παρω, 200φ? Το καπελο που φορεσα ειναι 250 αλλα νομιζω δεν εχει να κανει. Υπαρχει περιπτωση να κανω ζημια αν χρησιμοποιησω μεταλλικη βουρτσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, panos4tw είπε

1) Χαζευω αυτη την υπεροχη λεκανη τουαλετας: https://www.praktiker.gr/p/lekani-me-kazanaki-icc-rimless-117036. Επειδη το μπανιο ειναι μικρο και η λεκανη 65cm βαθος , αν την κουμπωσω στη σωληνα που βλεπεται θα ακουμπαει τοιχο το καναζακι ή θα βγει ακομα πιο μπροστα? Τωρα αυτη που εχω ειναι 60cm, αλλα επειδη για καποιο λογο εχουν βγαλει το καζανακι να ακουμπαει μισο πανω στη λεκανη, μισο στον αερα, βγαινει 65cm συνολικα παλι.

No description available.

image.png.0d8eac9b5f8c3470d3aad72922c16c4d.png

2) Θελω να καθαρισω την καμιναδα του τζακιου σε κλασσικη πολυκατοικια αντιπαροχης κατασκευασμενη το 2002. Ποσο μεγαλη να ειναι αραγε η διατομη της βουρτσας που θα παρω, 200φ? Το καπελο που φορεσα ειναι 250 αλλα νομιζω δεν εχει να κανει. Υπαρχει περιπτωση να κανω ζημια αν χρησιμοποιησω μεταλλικη βουρτσα?

Το καζανάκι δεν μπορεί να μπει όπου θέλει ο καθένας παρά μόνο εκεί που έχει σχεδιαστεί να μπει αφού είναι η σωλήνα εκροής του νερού. Στο σχέδιο που παραθέτεις η λεκάνη αυτή μπορεί να συνδεθεί η αποχέτευση είτε οριζόντια ή κάθετα. Στο οριζόντιο είναι 25 εκ. η απόσταση αλλά είναι για εφαρμογή σε γωνία δηλαδή πάτωμα με τοίχο 90° εσύ όμως στην φώτο έχει πεζούλι δεν νομίζω ότι θα σου κάνει αν έχεις σκοπό να την βάλεις να ακουμπά τοίχο ειδεμή η πλάτη στο καζανάκι θα απέχει όσο το πεζούλι...

Δες το λίγο καλύτερα. Σε βλέπω για παραδοσιακή λεκάνη και απλά γράψε απόσταση με το μέτρο σου της αποχέτευσης, του τοίχου ΚΟΚ αν δεν θες να μπλέξεις με μερεμετια

 

Όσο για την καμινάδα, είναι μεταλλική είναι τσιμεντένια στρογγυλή τετράγωνη?

Λένε ότι σε περίπτωση φ200 στρογγυλής βάζεις μεταλλική βούρτσα φ200 ως φ250...

Βέβαια δεν λέει κανείς ότι αν έχεις γωνίες στην κατεβασιά ότι το φ200 παραμένει φ200 αλλά στην μεταλλική βούρτσα  η συμπεριφορά της δεν είναι σαν τον τυφλοπόντικα να ακολουθεί. Εγώ επειδή έχω ξυλόσομπα με φ200 όταν την καθαρίζω χρησιμοποιώ την κλασική μπάλα βούρτσα με Φ 180 γιατί δεν θέλω ποτέ να σκεφτώ τι θα γίνει αν ανοίξει ποτέ η καμινάδα λόγω πίεσης στο καθαρισμό. Καθαρίζω πρώτα από πάνω προς τα κάτω να φύγει όλοι η στάχτη κ έπειτα επειδή κάνω 90° γωνία μέσα (περίπου, δεν υπήρχε άλλος τρόπος να μπω) καθαρίζω από μέσα. Επειδή η μπάλα μου είναι μικρότερη σε Φ μπορώ και παίζω "μπάλα"

Βέβαια να σου πω ότι απλά δεν καίω ποτέ πεύκο γιατί αφήνει ρετσίνι παντού. Έτσι είναι καθαρή πάντα η καμινάδα μου από κολλώδη κ έχει μόνο στάχτη

Καλή επιτυχία

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, 360city είπε

Το καζανάκι δεν μπορεί να μπει όπου θέλει ο καθένας παρά μόνο εκεί που έχει σχεδιαστεί να μπει αφού είναι η σωλήνα εκροής του νερού. Στο σχέδιο που παραθέτεις η λεκάνη αυτή μπορεί να συνδεθεί η αποχέτευση είτε οριζόντια ή κάθετα. Στο οριζόντιο είναι 25 εκ. η απόσταση αλλά είναι για εφαρμογή σε γωνία δηλαδή πάτωμα με τοίχο 90° εσύ όμως στην φώτο έχει πεζούλι δεν νομίζω ότι θα σου κάνει αν έχεις σκοπό να την βάλεις να ακουμπά τοίχο ειδεμή η πλάτη στο καζανάκι θα απέχει όσο το πεζούλι...

Δες το λίγο καλύτερα. Σε βλέπω για παραδοσιακή λεκάνη και απλά γράψε απόσταση με το μέτρο σου της αποχέτευσης, του τοίχου ΚΟΚ αν δεν θες να μπλέξεις με μερεμετια

Όσο για την καμινάδα, είναι μεταλλική είναι τσιμεντένια στρογγυλή τετράγωνη?

Λένε ότι σε περίπτωση φ200 στρογγυλής βάζεις μεταλλική βούρτσα φ200 ως φ250...

Βέβαια δεν λέει κανείς ότι αν έχεις γωνίες στην κατεβασιά ότι το φ200 παραμένει φ200 αλλά στην μεταλλική βούρτσα  η συμπεριφορά της δεν είναι σαν τον τυφλοπόντικα να ακολουθεί. Εγώ επειδή έχω ξυλόσομπα με φ200 όταν την καθαρίζω χρησιμοποιώ την κλασική μπάλα βούρτσα με Φ 180 γιατί δεν θέλω ποτέ να σκεφτώ τι θα γίνει αν ανοίξει ποτέ η καμινάδα λόγω πίεσης στο καθαρισμό. Καθαρίζω πρώτα από πάνω προς τα κάτω να φύγει όλοι η στάχτη κ έπειτα επειδή κάνω 90° γωνία μέσα (περίπου, δεν υπήρχε άλλος τρόπος να μπω) καθαρίζω από μέσα. Επειδή η μπάλα μου είναι μικρότερη σε Φ μπορώ και παίζω "μπάλα"

Βέβαια να σου πω ότι απλά δεν καίω ποτέ πεύκο γιατί αφήνει ρετσίνι παντού. Έτσι είναι καθαρή πάντα η καμινάδα μου από κολλώδη κ έχει μόνο στάχτη

Καλή επιτυχία

Το πεζουλι εχει βαθος 9 εκατοστα και υψος 22, η καμπυλη της λεκανης στην πισω μερια να μην ειναι τουλαχιστον 10 εκατοστα βαθος ωστε να μπορει να ακουμπησει τοιχο στο πανω μερος? Πιο πολυ σκεφτομουν αν ο σωληνας ειναι πιο εξω απο συνηθως, καθως οπως καταλαβαινεις ασχετος με το ολο θεμα αλλα διατεθημενος να το προσπαθησω αν υπαρχουν πιθανοτητες επιτυχιας:P

Στο τζακι απο κατω δεν μπορω να πως ειναι η καμιναδα γιατι ξεκιναει στο 1μιση μετρο με γωνια απο εκει που βαζω το κεφαλι μου και δε φαινεται και στην πανω μερια ειναι το καπελο... για αυτο ρωταω πιο πολυ αν υπαρχει καποιο στανταρ που ακολουθουν οι πολυκατοικιες της εποχης. Ισως το ξαναδω καλυτερα αυριο που θα ειναι μερα~

Επεξ/σία από panos4tw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Στο τζακι απο κατω δεν μπορω να πως ειναι η καμιναδα γιατι ξεκιναει στο 1μιση μετρο με γωνια απο εκει που βαζω το κεφαλι μου και δε φαινεται και στην πανω μερια ειναι το καπελο... για αυτο ρωταω πιο πολυ αν υπαρχει καποιο στανταρ που ακολουθουν οι πολυκατοικιες της εποχης. Ισως το ξαναδω καλυτερα αυριο που θα ειναι μερα

Καλύτερα παρε ένα μάστορα για αυτό. Το κόστος στην Αττική είναι 30-40€ και έχουν κ τη σκούπα τους κ κλείνουν το τζάκι κ το καθαρίζουν χώρος να πάρεις χαμπάρι ότι έγινε η δουλειά..! Μόνο τα ειδικά κοντάρια και τη βούρτσα να πάρεις έχεις ξεπεράσει το κόστος 2-3 καθαρισμών (χωρία την ειδική σκούπα κλπ που θέλει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Bosch Easyimpact 550 που μπορω να αγοράσω "μύτες" για βιδωμα? Σε χρωματοπωλεια παίζει να πουλανε?  Το  θελω καπως αμεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, paylidis είπε

Καλύτερα παρε ένα μάστορα για αυτό. Το κόστος στην Αττική είναι 30-40€ και έχουν κ τη σκούπα τους κ κλείνουν το τζάκι κ το καθαρίζουν χώρος να πάρεις χαμπάρι ότι έγινε η δουλειά..! Μόνο τα ειδικά κοντάρια και τη βούρτσα να πάρεις έχεις ξεπεράσει το κόστος 2-3 καθαρισμών (χωρία την ειδική σκούπα κλπ που θέλει)

Έχω πάρει μάστορα ήδη 1 φορά και ήταν 2 παιδια υπαλληλοι που ήθελαν να κάνουν μια οριακά αποδεκτή δουλειά και να φύγουν. Το κόστος για τα εργαλεία (κοντάρια και βούρτσα) είναι όσο ακριβώς θέλει να έρθει επαγγελματίας μια φορα και από εκεί και πέρα θεωρώ ότι μπορείς να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα από θέμα κόστους, ποιότητας, ακόμα και χρόνου από κάποιες απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosno1com είπε

Εχω το Bosch Easyimpact 550 που μπορω να αγοράσω "μύτες" για βιδωμα? Σε χρωματοπωλεια παίζει να πουλανε?  Το  θελω καπως αμεσα...

εχουν αλλα δε βολευει για βιδωμα τοσο αυτου του τυπου. Παρε και επεκταση για τις μυτες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Έχω πάρει μάστορα ήδη 1 φορά και ήταν 2 παιδια υπαλληλοι που ήθελαν να κάνουν μια οριακά αποδεκτή δουλειά και να φύγουν. Το κόστος για τα εργαλεία (κοντάρια και βούρτσα) είναι όσο ακριβώς θέλει να έρθει επαγγελματίας μια φορα και από εκεί και πέρα θεωρώ ότι μπορείς να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα από θέμα κόστους, ποιότητας, ακόμα και χρόνου από κάποιες απόψεις.

Εξαρτάται και απο το συνεργείο.. κ σε εμενα μια φορα ήρθε ένας (τυχαία παντα) έκανε καλη δουλεια τη τελευταία ήρθαν 2 μπαγλαδες δεν εκαναν σχεδον τιποτα, ευτυχως ήταν καθαρό (κανα 2-3 κυβικα να είχε καψει)

εαν τα εργαλεια τα βρηκες τοσο φθηνα παρτα δε χανεις κατι παρε και χοντρο ναιλον και ταινιά να καλυψεις το τζακι απο μεσα και εφόσον δεις ότι το εχεις παιρνεις και μια σκουπα σταχτης επειτα για του χρόνου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...