Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι σίγουρος για τι εφαρμογή πρόκειται, αλλά όπως το βλέπω στην φωτογραφία ένα κανονικό καρυδάκι θα είχε αρκετό χώρο για να χωθούν τα δύο σωληνάκια και να πιάσει, δεν εξέχουν πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημεριζω το φορουμ

 

θελω να αλλαξω μια παλια βρυση στο εξοχικο, αλλα δεν εχει τη κλασισκη συνδεση με σπιραλ, εχει σωληνακι..βιδωνει σπιραλ 1/2" σε αυτο αν το ξεβιδωσω?..

thumbnail_20201121_203139_2.jpg

thumbnail_20201121_203122_2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιά βάζανε τέτοια μεταλλικά,μάλλον δεν γνωρίζανε ακόμη τα σπιράλ. 😁.Έτσι έχει και εμένα στο νεροχύτη της κουζίνας. Γιατί να μην μπαίνει αρκεί να έχουν το σωστό μήκος.Είχε και στο μπάνιο τα ίδια αλλά όταν άλλαξα έπιπλο έβαλα σπιράλ.  

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, htaccess είπε

Πρόσεχε μόνο, γιατί δεν το βλέπω να πιάνει καλά το βανάκι, θα σου μείνει στο χέρι και θα πλημμυρίσεις. :)

1836527000_Screenshotfrom2020-11-2509-28-43.png.46e071d029afca6780cfb1d0ad3ab978.png

ναι, ειναι πολυ "no touch" φαση τα υδραυλικα εκει (και ποιος ακουει τη πεθερα), θα κοιταξω να αλλαξω εαν βρω, μονο τον μηχανισμο της βρυσης γτ σταζει και θελει σφιξιμο καθε φορα, δεν εχει αλλο προβλημα βασικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

τη βοήθεια σας για ένα θέμα στοκαρίσματος!

στόκαρα ένα ηλεκτρολογικό κουτί και ο στόκος συρρικνώθηκε όταν στέγνωσε. Έτριψα λίγο και έβαλα στόκο ξανά όπου πάλι συρρικνώθηκε (λιγότερο τη 2η φορά). Έπρεπε να βάλω παραπάνω ώστε να μην έχω τέτοιο θέμα ή είναι κακής ποιότητας ο στόκος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, lofter είπε

Καλημέρα,

τη βοήθεια σας για ένα θέμα στοκαρίσματος!

στόκαρα ένα ηλεκτρολογικό κουτί και ο στόκος συρρικνώθηκε όταν στέγνωσε. Έτριψα λίγο και έβαλα στόκο ξανά όπου πάλι συρρικνώθηκε (λιγότερο τη 2η φορά). Έπρεπε να βάλω παραπάνω ώστε να μην έχω τέτοιο θέμα ή είναι κακής ποιότητας ο στόκος;

Αν δεν είναι παλιός ο Στόκος που έχεις και ξεραμενος, τότε όταν βάλεις στοκο βρέξε τον λίγο, ανακάτεψε τον, άπλωσε σωστά με την σπάτουλα ώστε να στρωθεί σωστά και να μην συρρικνωθει.

Βάλε αρκετό υλικό, στρώσε το, και το υπόλοιπο τράβηξε το με την σπάτουλα (δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω 😁

Εφόσον είναι ένα μικρό μερεμετακι, αν δεν κάνεις δουλειά με αυτόν που έχεις τελικα, πάρε ένα κουτάκι αφρόστοκο, που είναι έτοιμος και τον απλώνεις επιτόπου, είναι πανεύκολος στην χρήση από αρχάριους. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, lofter είπε

Καλημέρα,

τη βοήθεια σας για ένα θέμα στοκαρίσματος!

στόκαρα ένα ηλεκτρολογικό κουτί και ο στόκος συρρικνώθηκε όταν στέγνωσε. Έτριψα λίγο και έβαλα στόκο ξανά όπου πάλι συρρικνώθηκε (λιγότερο τη 2η φορά). Έπρεπε να βάλω παραπάνω ώστε να μην έχω τέτοιο θέμα ή είναι κακής ποιότητας ο στόκος;

Καλό είναι να βρέχεις λίγο με νερό εκεί που θα στοκάρεις. Κατά τ'αλλα δεν υπάρχει πρόβλημα.. και 2 και 3 φορές αν χρειαστεί. Το αποτέλεσμα μετράει (που έλεγε και μια παλιά διαφήμιση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Αν δεν είναι παλιός ο Στόκος που έχεις και ξεραμενος, τότε όταν βάλεις στοκο βρέξε τον λίγο, ανακάτεψε τον, άπλωσε σωστά με την σπάτουλα ώστε να στρωθεί σωστά και να μην συρρικνωθει.

Βάλε αρκετό υλικό, στρώσε το, και το υπόλοιπο τράβηξε το με την σπάτουλα (δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω 😁

Εφόσον είναι ένα μικρό μερεμετακι, αν δεν κάνεις δουλειά με αυτόν που έχεις τελικα, πάρε ένα κουτάκι αφρόστοκο, που είναι έτοιμος και τον απλώνεις επιτόπου, είναι πανεύκολος στην χρήση από αρχάριους. 

 

15 λεπτά πριν, Doubt είπε

Καλό είναι να βρέχεις λίγο με νερό εκεί που θα στοκάρεις. Κατά τ'αλλα δεν υπάρχει πρόβλημα.. και 2 και 3 φορές αν χρειαστεί. Το αποτέλεσμα μετράει (που έλεγε και μια παλιά διαφήμιση).

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοικιάζω σπίτι και στην ταράτσα είναι ο (αυτόνομος μόνο για το διαμέρισμα μου) λέβητας. 

Ξεκίνησα την προετοιμασία για τον χειμώνα, έβαλα καινούρια μόνωση στις σωλήνες που διασχίζουν την ταράτσα, κάλεσα συντηρητή γιατί τα 2 τελευταία χρόνια δεν είχα κάνει συντήρηση του λέβητα (έχει και κάτι τρύπες η σωλήνα των καυσαερίων και θα την αλλάξει) και μπήκα και μέσα στο δωματιάκι και καθάρισα λίγο γιατί ήταν μαύρα χάλια. καθάρισα και το κουτί και πείραξα τις θερμοκρασίες εισόδου-εξόδου ενώ καθάριζα.. Ο συντηρητής θα έρθει την επόμενη εβδομάδα αλλά εγώ θα το ανάβω ως τότε αλλά δεν είμαι σίγουρος για τις θερμοκρασίες εισόδου εξόδου που έβαλα προσωρινά.

Στην έξοδο το έβαλα στoυς 70 βαθμούς που απ' ότι διάβασα είναι αρκετή αλλά δεν βρίσκω κάτι για την είσοδο, το πήγα στους 40 βαθμούς, είναι πολύ λίγο; Τι επιπτώσεις έχει πρακτικά αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Στην έξοδο το έβαλα στoυς 70 βαθμούς που απ' ότι διάβασα είναι αρκετή αλλά δεν βρίσκω κάτι για την είσοδο, το πήγα στους 40 βαθμούς, είναι πολύ λίγο; Τι επιπτώσεις έχει πρακτικά αυτό;

Εφόσον δεν είσαι σίγουρος, κακώς το πείραξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lofter είπε

Καλημέρα,

τη βοήθεια σας για ένα θέμα στοκαρίσματος!

στόκαρα ένα ηλεκτρολογικό κουτί και ο στόκος συρρικνώθηκε όταν στέγνωσε. Έτριψα λίγο και έβαλα στόκο ξανά όπου πάλι συρρικνώθηκε (λιγότερο τη 2η φορά). Έπρεπε να βάλω παραπάνω ώστε να μην έχω τέτοιο θέμα ή είναι κακής ποιότητας ο στόκος;

Δεν ειναι για μεγάλα πάχη. Μια επιλογη ειναι αφροστοκος που εχει σχεδον μηδενικη συρρικνωση. Υποθετω πως εβαλες ετιμο αρκυλικο.

Υπαρχουν και σε σκονη με μηδενικη συρρικνωση. Αν ειναι μεγαλο βαθος τοτε η κλασικη λυση ειναι σοβας ή αφροστοκος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δεν ειναι για μεγάλα πάχη. Μια επιλογη ειναι αφροστοκος που εχει σχεδον μηδενικη συρρικνωση. Υποθετω πως εβαλες ετιμο αρκυλικο.

Υπαρχουν και σε σκονη με μηδενικη συρρικνωση. Αν ειναι μεγαλο βαθος τοτε η κλασικη λυση ειναι σοβας ή αφροστοκος

 Μπορείς να το ξαναπεράσεις ένα χέρι στόκο ακόμα και να ξανατρίψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lofter είπε

 

Ευχαριστώ!

Ο στοκος ειναι για στοκαρισμα δεν ειναι για κλείσιμο μεγαλων οπων. προφανώς εκει γέμισες το κουτι με στόκο, το πλαστικό κουτακι της πρίζας το έβγαλες; για να το κλείσεις πρεπει να βγάλεις το πλαστικο κουτάκι, τσιμεντακι με κάποια κομματάκια τούβλου, και αφου στεγνώσει στοκάρεις. ή το γεμιζεις με κολλα πλακιδίων και μετα στοκάρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...