Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Μία  τιμή απλής εγκατάστασης είναι 70-80 ευρώ.Αν βάλουμε και 40-50 ευρώ  για την απεγκατάσταση  το θεωρώ μία καλή τιμή. Εσένα πόσο σου ζητάνε;;;;;

 

3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ποσο σου ζητησαν δηλαδη; Μπορεις αλλα δεν αξιζει το κόπο και το κουβάλημα πιστευω + το ρισκο

120 Ευρώ χωρίς ΦΠΑ και έξοδα μεταφοράς. Μου φαίνονται πολλά η αλήθεια είναι. Αν δηλαδή σκεφτείς την αρχική τιμή του κλιματιστικού και κάνεις τις αποσβέσεις του μέχρι και σήμερα φτάνει στο 30% της αξίας του χοντρικά. 

Σκεφτόμουν μήπως γλιτώσω το έξοδο της απεγκατάστασης ξηλώνοντας και μεταφέροντας το εγώ στην νέα κατοικία. Στο ηλεκτρολογικό κομμάτι θα τα καταφέρω. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι μην γίνει χαζομάρα με το ψυκτικό υγρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, li@m είπε

Σκεφτόμουν μήπως γλιτώσω το έξοδο της απεγκατάστασης ξηλώνοντας και μεταφέροντας το εγώ στην νέα κατοικία. Στο ηλεκτρολογικό κομμάτι θα τα καταφέρω. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι μην γίνει χαζομάρα με το ψυκτικό υγρό.

Κάνε μια αναζήτηση για "απεγκατάσταση air condition".

Και τον τρόπο θα βρεις και καλές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, li@m είπε

Στο ηλεκτρολογικό κομμάτι θα τα καταφέρω. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι μην γίνει χαζομάρα με το ψυκτικό υγρό.

επειδή το ψυκτικό κομματι είναι πολύ βασικό και πρέπει να γνωρίζεις το τρόπο συγκέντρωσης του ψυκτικού μέσου θα σου έλεγα να το κάνει κάποιος που ξέρει καθ όσον πιθανή έλλειψη φρεον που αν προκύψει  από την απεγκατάσταση θα το πληρώσεις μετά και θα έχεις κάνει και όλη την δουλειά. Τώρα να σου πω και κάτι που δεν θα γνωρίζεις Η συγκέντρωση του ψυκτικού μέσου για να το μεταφέρεις γίνεται σε λειτουργία ψύξης Πιθανόν  με τις τρέχουσες θερμοκρασίες να μην λειτουργήσει το κομπρεσέρ και θέλει να κάνεις κάτι που πιθανόν να μην το γνωρίζεις οπότε σε αυτήν την περίπτωση το φρεον του εξατμιστή  και των σωλήνων πάει την έκανε Άρα θέλει συμπληρωμα  Άρα πληρωμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@hp8Κατάλαβα πως δεν γίνεται. Ευχαριστώ. Ευπρόσδεκτες προτάσεις τεχνικών για Καλλιθέα Αττικής σε πμ.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από li@m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, li@m είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους

Πρόκειται να μετακομίσω και χρειάζομαι απεγκατάσταση και εγκατάσταση το A/C. Πήρα κάποια τηλέφωνα και έμεινα λίγο από το κόστος. Υπάρχει κόστος στη μεταφορά!! Είναι εύκολο να το βγάλω μόνος μου και απλά να έρθει τεχνικός μόνο για την εγκατάσταση;

Ευχαριστώ

 

21 λεπτά πριν, li@m είπε

 

120 Ευρώ χωρίς ΦΠΑ και έξοδα μεταφοράς. Μου φαίνονται πολλά η αλήθεια είναι. Αν δηλαδή σκεφτείς την αρχική τιμή του κλιματιστικού και κάνεις τις αποσβέσεις του μέχρι και σήμερα φτάνει στο 30% της αξίας του χοντρικά. 

Σκεφτόμουν μήπως γλιτώσω το έξοδο της απεγκατάστασης ξηλώνοντας και μεταφέροντας το εγώ στην νέα κατοικία. Στο ηλεκτρολογικό κομμάτι θα τα καταφέρω. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι μην γίνει χαζομάρα με το ψυκτικό υγρό.

Φαντάσου να είχες πιο πολλά ac.. Δεν κάνεις απόσβεση κλιματιστικό αν μετακομίζεις. Επίσης με κάθε μεταφορά αυξάνεις και το ρίσκο βλάβης, ανάλογα και τον ψυκτικό που θα πέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, li@m είπε

 

120 Ευρώ χωρίς ΦΠΑ και έξοδα μεταφοράς. Μου φαίνονται πολλά η αλήθεια είναι. Αν δηλαδή σκεφτείς την αρχική τιμή του κλιματιστικού και κάνεις τις αποσβέσεις του μέχρι και σήμερα φτάνει στο 30% της αξίας του χοντρικά. 

Σκεφτόμουν μήπως γλιτώσω το έξοδο της απεγκατάστασης ξηλώνοντας και μεταφέροντας το εγώ στην νέα κατοικία. Στο ηλεκτρολογικό κομμάτι θα τα καταφέρω. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι μην γίνει χαζομάρα με το ψυκτικό υγρό.

Μην ξεχνάς ότι για τις συγκεκριμένες εργασίες χρειάζονται δύο άτομα.

Αν βρεις κάποιον και του κόψεις κάτι δεχόμενος εσύ να παίξεις το ρόλο του βοηθού θα είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, li@m είπε

@hp8Κατάλαβα πως δεν γίνεται. Ευχαριστώ. Ευπρόσδεκτες προτάσεις τεχνικών για Καλλιθέα Αττικής σε πμ.

Ευχαριστώ

Γίνεται σχετικά εύκολα. Τπ βάζεις στο κρύο και με ένα πιστολάκι το ξεκινάς για να τραβήξει φρέον κλείνοντας κατά σειρά της βαλβίδες στην εξωτερική μονάδα. Δυστυχώς δε θυμαμαι ποια βαλβίδα κλείνεις πρώτη και ποια δεύτερη αλλά αν το ψάξεις θα το βρεις και θα το ξηλώσεις σε λιγότερο από 10’

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, paylidis είπε

Γίνεται σχετικά εύκολα. Τπ βάζεις στο κρύο και με ένα πιστολάκι το ξεκινάς για να τραβήξει φρέον κλείνοντας κατά σειρά της βαλβίδες στην εξωτερική μονάδα. Δυστυχώς δε θυμαμαι ποια βαλβίδα κλείνεις πρώτη και ποια δεύτερη αλλά αν το ψάξεις θα το βρεις και θα το ξηλώσεις σε λιγότερο από 10’

Ακριβώς έτσι μου είχε πει παλαιότερα και σε μένα ένας ψυκτικός και ξήλωσα ένα δικό μου 

Εδώ βρήκα οδηγίες μάλλον από κάποιο ειδικό στο ίντερνετ που εξηγεί τη σειρά κλεισίματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, li@m είπε

@hp8Κατάλαβα πως δεν γίνεται. Ευχαριστώ. Ευπρόσδεκτες προτάσεις τεχνικών για Καλλιθέα Αττικής σε πμ.

Ευχαριστώ

Φίλε αν πρόκειται για κάτι φθηνό ίσως να είναι καλύτερα να το αφήσεις στο σπίτι κ να τα βρείτε με το ενοίκιο και να βάλεις αλλά 100 ευρω ουσιαστικά που θα σου βγεί το βάλε βγάλε για να πάρεις καινούριο στο νέο σπίτι.

Δες κ αυτή την επιλογή

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, paylidis είπε

και με ένα πιστολάκι το ξεκινάς

πρόσεξε μην πάρεις τον σενσορα στο χέρι με την θερμοκρασία που βγάζει το πιστολάκι αφ ενός αφ ετέρου μέχρι να πας έξω και να κλείσεις αναρρόφηση θα έχει σταματήσει Αυτό που κάνω εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις : Βάζεις κάποιον να βαστάει τον αισθητήρα με τα δάχτυλα του  και με το άλλο χέρι το κοντρόλ  Κλείνω την παροχή (ψιλό σωλήνα)  με το αλλεν, έχω βάλει τα μανόμετρα έχω κλείσει στο 1/2 την επιστροφή  και με το που πάρει ο συμπιεστής παρακολουθεις τα μανόμετρα και λες στον άλλον να το κλείσει όταν πάει σχεδόν 0 και ταυτόχρονα  κλείνεις την επιστροφή Ταπώνεις τα σημεία σύνδεσης και τέλος 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, hp8 είπε

Βάζεις κάποιον να βαστάει τον αισθητήρα με τα δάχτυλα του

Αυτό σημαίνει πως ο αισθητήρας "διαβάζει" τη θερμοκρασία του δαχτύλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Καλή χρονιά με υγεία,

Ο σκυλάκος μου έξυσε την πόρτα ασφαλείας και εχει αφήσει λίγες γρατζουνιές

στο φιλμ (τώρα δε ξερω αν το υλικο που "ντύνεται" η πόρτα είναι ξύλο ή πλαστικό)

το θέμα είναι οτι φοβάμαι μήπως όταν μετακομίσω ο ιδιοκτήτης μου ζητήσει κάνα τρελό

ποσό για την επισκευή.

Ζητώ τη βοήθεια σας αν κάποιος γνωρίζει είτε πόσο θα κοστίσει είτε κάποιον τρόπο  (στόκο-μπογιά)

να το επιδιορθώσω μόνος μου.

Βάζω και φώτο από τις γρατζουνιές στη πόρτα.

Ευχαριστώ πολύ

index.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καπλαμας ειναι και απο τι φαίνεται εχει φύγει το βερνίκι και ισως και μερος απο το ξυλο (δεν μπορω να καταλαβω απο την φωτογραφία).

Θα πρεπει να βρεις ενα βερνίκι οσο πιο κοντα στην ιδια απόχρωση για να μην φαίνεται η διάφορα με την εξωτερική μεριά και να το βάψεις όλο το πίσω κομματι της πόρτας για να φαίνεται ομοιόμορφο. Δες εδω αναφέρει πολλες πληροφορίες.

ΥΓ υπαρχουν και  Μολύβια ρετουσαρίσματος, ισως να κανεις δουλεια και με ενα τετοιο αν βρεις την σωστη απόχρωση

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Daxxi23 είπε

Ζητώ τη βοήθεια σας αν κάποιος γνωρίζει είτε πόσο θα κοστίσει είτε κάποιον τρόπο  (στόκο-μπογιά)

σε πρώτη φάση θα πρότεινα να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη και στη συνέχεια   πρέπει να αντικαταστήσεις με άλλο και πρόσεξε μην σου διαλύσει και το υπόλοιπο σπίτι Ακόμα τις καρέκλες της βεράντας κλαίω από το δικο μου

επενδυση θωρακισμενησ πορτασ - Αναζήτηση Google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...