Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πρεπει να κανεις δοκιμες. Προτείνω να βαλεις την ταινία(ες)  led σε κανάλια αλουμινίου και πριν τα στερεώσεις να τα συνδέσεις για να δεις το αποτέλεσμα. Επισης εχει και καναλια με αμοβολισμενα καπακια που "κοβουν" λιγο την φωτεινότητα των LED αλλα διαχέεται το φως τους ποιο ομοιόμορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην παρεα. Θα μου δωσει καποιος τα φωτα του. Λοιπον παιδια οταν χρησιμοποιω τον νιπτηρα στο μπανιο ακουγεται ενας περιεργο ''γουργουριτο'' κατα την αποστραγγισει ,, αλλα παρατηρω οτι η ροη ειναι ομαλη, φευγουν τα νερα κανονικα........    απο οτι καταλαβαινω, δηλαδη ακουω ειναι (το γουργουριτο) καπου λιγο πριν την καταληξη στον καθετο κεντρικο σωληνα αποχετευσης, περα του οτι μπορει να εχει βουλωσει υπαρχει περιπτωση να εγινε λαθος εγκατασταση απο τον υδραυλικο.... ?

Επεξ/σία από robert8891
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα σπιτι με δυο διαμερισματα υπαρχει κεντρικη θερμανση. Για δεκα χρονια λειτουργουσε με λέβητα πετρελαιου, και τα τελευταια οκτω χρονια λειτουργει με λεβητα  βιομαζας.(ξύλου, πέλλετ, πυρηνόξυλου κλπ)

Και οι οι δυο λέβητες ειναι συνδεδεμενοι και η επιλογη ποιος θα δουλεψει μπορει να γινει σε δευτερολεπτα με την αλλαγη ενος δικοπτη ρευματος, και ανοιγμα / κλεισιμο της αντιστοιχης βάνας

Μπορει καποιος απο τους δυο καυστηρες να αντικατασταθει με καυστηρα υγραεριου, και ποιο περιπου θα ειναι το κοστος; Συμφαιρει η μετατροπή ή όχι ;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το να κουβαλας ολη αυτη την καύσιμη υλη και τα απορρίμματα, 100 φορες καλυτερα φ/α, το έβαλες τέλος, καθάρισες, δεν ασχολείσαι ποτε ξανα.

Για μενα ειναι μακραν ο καλύτερος τρόπος θέρμανσης απο ολους. Εκτός της γεωθερμίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Απο το να κουβαλας ολη αυτη την καύσιμη υλη και τα απορρίμματα, 100 φορες καλυτερα φ/α, το έβαλες τέλος, καθάρισες, δεν ασχολείσαι ποτε ξανα.

Για μενα ειναι μακραν ο καλύτερος τρόπος θέρμανσης απο ολους. Εκτός της γεωθερμίας

μεχρι την ηλικια που μπορεις να κουβαλας πηρυνόξυλο, καλα και οικονομικα ειναι. Μετα ομως τι κανουμε; Απορρίματα δεν κουβαλας, εχουν ελαχιστοποιηθει πολυ με το κοσκινισμενο πηρυνόξυλο που βρισκεις ευκολα πλεον, και ακομη περισσοτερο με το κουκουτσι ελιας που βρισκεις πιο δυσκολα και πιο ακριβά

Μετατροπή γινεται ; Με μικρό ή μεγαλο κόστος  ;  Ή χρειαζεται νεος λεβητας απο την αρχη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικές απορίες που έχω αν ξέρει κανείς να μου τις λύσει. αυτοί οι καινούριοι νιπτήρες που δεν έχουν σιφονι αλλά μια γραμμή στο βάθος για να φεύγει το νερό και είναι ενιαίοι με τον γρανίτη τι φάση είναι? είναι νιπτήρας ή τον φτιάχνεις με τον γρανίτη? στα μαγαζιά που πήγα ούτε είχαν ούτε είχαν ιδέα τι είναι. μου έλεγαν για χωνευτο αλλά δεν εννοώ αυτούς που είναι πορσελάνη. 

οι ντουζιέρες στυλ πέτρα ή ακρυλικό που είναι ένα με το πλακάκι αξίζουν σαν ποιότητα? είναι πιο ωραίοι σίγουρα αλλά δεν έχει φόβο να μην είναι τόσο αντοχής όσο οι πορσελάνη ή να πάει νερό μέσα στους αρμούς γύρω γύρω και να γίνει ζημιά μεγάλη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, johnyboy είπε

μερικές απορίες που έχω αν ξέρει κανείς να μου τις λύσει. αυτοί οι καινούριοι νιπτήρες που δεν έχουν σιφονι αλλά μια γραμμή στο βάθος για να φεύγει το νερό και είναι ενιαίοι με τον γρανίτη τι φάση είναι? είναι νιπτήρας ή τον φτιάχνεις με τον γρανίτη? στα μαγαζιά που πήγα ούτε είχαν ούτε είχαν ιδέα τι είναι. μου έλεγαν για χωνευτο αλλά δεν εννοώ αυτούς που είναι πορσελάνη. 

οι ντουζιέρες στυλ πέτρα ή ακρυλικό που είναι ένα με το πλακάκι αξίζουν σαν ποιότητα? είναι πιο ωραίοι σίγουρα αλλά δεν έχει φόβο να μην είναι τόσο αντοχής όσο οι πορσελάνη ή να πάει νερό μέσα στους αρμούς γύρω γύρω και να γίνει ζημιά μεγάλη? 

Το 1ο δεν το ξέρω...

Το 2ο επίσης δεν ξέρω αν αξίζουν σαν ποιότητα, αλλά επειδή στα πάντα έχει φόβο να πάρει νερό μέσα στους αρμούς γύρω γύρω και να γίνει ζημιά μεγάλη, από κάτω και στο τοιχείο κάνεις επένδυση με μεμβράνη υδατοστεγανή για αυτή την δουλειά...ο αρμός δεν είναι αδιάβροχος!!!
https://www.bostik.com/greece/el/catalog/product/construction/emea/greece/product-ardatec-membran/

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Το 1ο δεν το ξέρω...

Το 2ο επίσης δεν ξέρω αν αξίζουν σαν ποιότητα, αλλά επειδή στα πάντα έχει φόβο να πάρι νερό μέσα στους αρμούς γύρω γύρω και να γίνει ζημιά μεγάλη, από κάτω και στο τοιχείο κάνεις επένδυση με μεμβράνη υδατοστεγανή για αυτή την δουλειά...ο αρμός δεν είναι αδιάβροχος!!!
https://www.bostik.com/greece/el/catalog/product/construction/emea/greece/product-ardatec-membran/

και παίζεις με τις πιθανότητες πόσο καλά θα την βάλει ο μάστορας και αν κάνει μαλακια να το φυσάς και να μην κρυώνει. συν ότι θα το πληρώσεις και 2χ στην αρχή έτσι κι αλλιώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, johnyboy είπε

και παίζεις με τις πιθανότητες πόσο καλά θα την βάλει ο μάστορας και αν κάνει μαλακια να το φυσάς και να μην κρυώνει. συν ότι θα το πληρώσεις και 2χ στην αρχή έτσι κι αλλιώς. 

Αυτο ειναι το μεγαλύτερο προβλημα αλλα οταν το λες σου απαντάνε με κλισε πως καθε επαγγελματιας ξέρει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αυτο ειναι το μεγαλύτερο προβλημα αλλα οταν το λες σου απαντάνε με κλισε πως καθε επαγγελματιας ξέρει.

 

Ναι σαν αυτούς που φτιάξανε το πατρικό μου. ένας και ένας, όλοι τοπ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alfeios είπε

μεχρι την ηλικια που μπορεις να κουβαλας πηρυνόξυλο, καλα και οικονομικα ειναι. Μετα ομως τι κανουμε; Απορρίματα δεν κουβαλας, εχουν ελαχιστοποιηθει πολυ με το κοσκινισμενο πηρυνόξυλο που βρισκεις ευκολα πλεον, και ακομη περισσοτερο με το κουκουτσι ελιας που βρισκεις πιο δυσκολα και πιο ακριβά

Μετατροπή γινεται ; Με μικρό ή μεγαλο κόστος  ;  Ή χρειαζεται νεος λεβητας απο την αρχη ;

Επειδη ειχα και εγω λεβητα βιομάζας, φθηνο το πυρυνοξυλο αλλα πολυ μαυρίλα και επρεπε να το ψαχνω για να μην εχει πετρες μεσα και μου σπάσουν τον κοχλία.

Εγω προτιμώ το πελλετ.Φυσικα το αεριο ειναι το καλύτερο. Τωρα στο νεο σπιτι εχουμε κεντρική με φυσικό αεριο. Το κοστος για να αλλάξεις τον καυστήρα πετρελαίου με αυτου του φυσικου αεριου δεν ειναι τοσο μεγαλο. Θα γλυτώσεις το κουβάλημα και το καθάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, alfeios είπε

Μπορει καποιος απο τους δυο καυστηρες να αντικατασταθει με καυστηρα υγραεριου, και ποιο περιπου θα ειναι το κοστος; Συμφαιρει η μετατροπή ή όχι ;

Για υγραέριο ρώτησε, εκτός αν πρόκειται για λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Για υγραέριο ρώτησε, εκτός αν πρόκειται για λάθος.

Εχεις δικιο, εκ περιδρομης έκανα λαθος, διάβασα το ποστ του Νίκου, και ετσι εκει μπερδευτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...