Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι το δεύτερο που ανέφερες (υπερκατασκευή ξύλινης στέγης επί επίπεδης πλάκας από μπετόν) και ανιμετωπίζω μικροπροβλήματα υγρασίας από τότε που εγκαταστάθηκε ηλιακός θερμοσίφωνας στην στέγη. 

Όταν ζεστάνει ο καιρός θα ξηλώσω τα κεραμίδια για να γίνει μια δουλειά ολοκληρωμένη με προσθήκη μόνωσης και πισόχαρτου, που θα λύσει όλα αυτά τα προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Είναι το δεύτερο που ανέφερες (υπερκατασκευή ξύλινης στέγης επί επίπεδης πλάκας από μπετόν) και ανιμετωπίζω μικροπροβλήματα υγρασίας από τότε που εγκαταστάθηκε ηλιακός θερμοσίφωνας στην στέγη. 

Όταν ζεστάνει ο καιρός θα ξηλώσω τα κεραμίδια για να γίνει μια δουλειά ολοκληρωμένη με προσθήκη μόνωσης και πισόχαρτου, που θα λύσει όλα αυτά τα προβλήματα. 

Χμμμ... Υπάρχει ολόκληρη θεωρία για τα πλεονεκτήματα της "Θέρμης στέγης" και τα αντίστοιχα της "ψυχρής στέγης", ανάλογα της θέσης που θα τοποθετηθεί η θερμομόνωση επί της πλάκας, ή κάτω από τα κεραμίδια.

Κάτω από τα κεραμίδια πρώτα από όλα η χρήση διαπνέουσας μεμβράνης είναι υποχρεωτική, αν δεν υπάρχει καλό θα είναι να μπει, γιατί με τόσες εσοχές που έχουν τα κεραμίδια, με έναν δυνατό αέρα όλο και κάποια υγρασία θα περάσει. Με τον ηλιακό κάπου θα έχει αποκτήσει μεγαλύτερη ανοχή κάποιο πάτημα του κεραμιδιού, πιθανόν να έχει γίνει και κάποια μικροζημιά κατά την τοποθέτηση που να μην είναι εμφανής, οπότε έχεις την εμφάνιση υγρασίας....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαζι με ολα τα στραβα της ανακαίνισης και μιας και βλεπω πιασατε για τις σκεπές, χθες ανέβηκε σκεπατζης στο σπιτι που ανακαινίζω και τα μαντατα ηταν άσχημα, τα περισσότερα κεραμίδια ραγισμένα παίρνουν νερο, απο κατω η πλακα ειναι γεμάτη μπαζα, η ξυλεία ευτυχώς ειναι καλη. εργατικά μου πε 1500 ευρω χωρις υλικά, πεταμα τα παλια πεταμα τα μπαζα, να βαλει τα καινούρια και αν θελει κανα ξυλο αλλαγη.

στο εξοικονομώ μου εχει περάσει ο μηχανικός μόνωση πλακας και απο οτι μου πε ο σκεπας βάζουν πετροβάμβακα. πιο πανω διαβαζω για διαπνεουσα μεμβράνη κατω απο τα κεραμίδια και αλλα, αυτα μπαίνουν στο πρόγραμμα; αν οχι έχουν μεγαλο κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, someone- είπε

μαζι με ολα τα στραβα της ανακαίνισης και μιας και βλεπω πιασατε για τις σκεπές, χθες ανέβηκε σκεπατζης στο σπιτι που ανακαινίζω και τα μαντατα ηταν άσχημα, τα περισσότερα κεραμίδια ραγισμένα παίρνουν νερο, απο κατω η πλακα ειναι γεμάτη μπαζα, η ξυλεία ευτυχώς ειναι καλη. εργατικά μου πε 1500 ευρω χωρις υλικά, πεταμα τα παλια πεταμα τα μπαζα, να βαλει τα καινούρια και αν θελει κανα ξυλο αλλαγη.

στο εξοικονομώ μου εχει περάσει ο μηχανικός μόνωση πλακας και απο οτι μου πε ο σκεπας βάζουν πετροβάμβακα. πιο πανω διαβαζω για διαπνεουσα μεμβράνη κατω απο τα κεραμίδια και αλλα, αυτα μπαίνουν στο πρόγραμμα; αν οχι έχουν μεγαλο κόστος;

Μπαίνουν, μέχρι το ποσό που σου έχει βγάλει το πρόγραμμα. Και τα κεραμίδια ακόμα μπαίνουν και γενικά ό,τι εργασίες κάνεις για βελτίωση μόνωσης της στέγης! Κεραμίδια βάλε καλά με εγγύηση, μην βάλεις ό,τι κι ό,τι...
Πόσα τ.μ. είναι η σκεπή σου... Ξύλα μπορεί να χρειαστείς, αν αλλάζοντας τα κεραμίδια τα νέα έχουν άλλο πάτημα, μπορεί να χρειαστούν νέα "πηχάκια", αν είναι πρόσφατη η ζημιά και δεν έχει σαπίσει η ξυλεία από κάτω δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα!
Η μεμβράνη ειναι φθηνή σαν υλικό, μην αγχώνεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια μετα απο καιρο προσπαθησα και μπηκα στο isomnia εχω ενα προβλημα με εναν λεβητα πετρελαιου που ειναι kuturami turbo plus 17s με βγαζει error 01 που σημαινουν πολλα  δεν μου το βγαζει παντα συνεχεια 

παραδειγμα οταν ο θερμοστατης δεν εμφανιζει την φλογα και δεν εχω αναψει τα καλοριφερ  μου χτυπαει ο θερμοστατης  το 01 μηπως εχετε καμια   ιδεα?

Ευχαριστω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θερμοστάτης σου με τι διατομής καλώδιο είναι συνδεδεμένος με την ατομική σου μονάδα; Έχουν αναφερθεί πολλά αντίστοιχα προβλήματα όταν δεν συνδέεις τον θερμοστάτη του με το καλώδιο 2 Χ 0,75 mm² που έχει και είναι με μεγαλύτερης διατομής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Πριν από λίγο καιρό σηκώθηκαν τα πλακάκια με αποτέλεσμα να σπάσουν και να βγουν σε ένα συγκεκριμένο σημείο του σπιτίου. Υποθέτουμε ότι αυτό συνέβη από κακοτεχνία στην τοποθέτηση ή λόγω των χρόνων που έχουν περάσει. 

Αν βγάλω μόνο τα πλακάκια που έχουν σηκωθεί γίνεται μετά να τα ξανακολλήσω? Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διαδικασία που πρέπει να γίνει? Τι μου προτείνετε?

Ευχαριστώ

 

IMG_Tile_1.jpg

Επεξ/σία από hieroglyphics
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Κάνω ανακαίνιση στο γραφείο. 

Οι εσωτερικές πόρτες των δωματίων έχουν Τετράγωνο τζάμι πάνω. (όπως ειναι οι πόρτες του μπανιου συνηθως που έχουν τετράγωνο τζάμι πάνω) 

έχετε καμια ιδέα πως να το αλλάξω να φαίνεται πιο μοντέρνο; πχ αλλαγή με άλλο τύπου τζαμιού ή υπάρχει τρόπος να φύγει το τζάμι και να καλυφθεί με κατι να μοιαζει ενιαία η πόρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hieroglyphics είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Πριν από λίγο καιρό σηκώθηκαν τα πλακάκια με αποτέλεσμα να σπάσουν και να βγουν σε ένα συγκεκριμένο σημείο του σπιτίου. Υποθέτουμε ότι αυτό συνέβη από κακοτεχνία στην τοποθέτηση ή λόγω των χρόνων που έχουν περάσει. 

Αν βγάλω μόνο τα πλακάκια που έχουν σηκωθεί γίνεται μετά να τα ξανακολλήσω? Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διαδικασία που πρέπει να γίνει? Τι μου προτείνετε?

Ευχαριστώ

 

IMG_Tile_1.jpg

Τα πλακάκια σου "σηκώθηκαν" γιατι δεν εχουν αρμους, φτιαχτά τωρα πρόχειρα και μαζεψε χρημα για να τα αντικαταστήσεις όλα αργότερα.

Ή αν εχεις λεφτα αντικατέστησε τα τώρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosbr είπε

Καλησπέρα, 

Κάνω ανακαίνιση στο γραφείο. 

Οι εσωτερικές πόρτες των δωματίων έχουν Τετράγωνο τζάμι πάνω. (όπως ειναι οι πόρτες του μπανιου συνηθως που έχουν τετράγωνο τζάμι πάνω) 

έχετε καμια ιδέα πως να το αλλάξω να φαίνεται πιο μοντέρνο; πχ αλλαγή με άλλο τύπου τζαμιού ή υπάρχει τρόπος να φύγει το τζάμι και να καλυφθεί με κατι να μοιαζει ενιαία η πόρτα?

Αν δεν υπάρχει κάποιο πλαίσιο που να εξέχει, θα μπορούσες και μόνος σου να αγοράσεις κόντρα πλακέ στις κατάλληλες διαστάσεις (και πάχος) και να το κολλήσεις στο τζάμι κι από τις 2 πλευρές. Στοκάρεις τα κενά  και το βάφεις όλο μαζί. Δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο αλλά γίνεται.

Για να γίνει σωστά θα πρέπει να βγουν οι πόρτες από τους μεντεσέδες και δουλευτούν σε οριζόντια θέση.

Αν το θέμα είναι η κάλυψη του τζαμιού μόνο, θα μπορούσε να γίνει με κάποιο αυτοκόλλητο φύλλο. Είναι λείο το τζάμι ή σαγρέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Τα πλακάκια σου "σηκώθηκαν" γιατι δεν εχουν αρμους, φτιαχτά τωρα πρόχειρα και μαζεψε χρημα για να τα αντικαταστήσεις όλα αργότερα.

Ή αν εχεις λεφτα αντικατέστησε τα τώρα

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Θα ήθελα να τα φτιάξω πρόχειρα τώρα και να τα αντικασταστήσω στο μέλλον όλα μαζί. 

Μπορώ να τα ξανακολλήσω με κόλλα πλακιδίων? Πρέπει να κάνω κάποια προεργασία στην επιφάνεια που θα ξανακολληθούν?

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπει χρωμα σε λευκο και οχι βαση λευκη τι προβληματα μπορει να υπάρξουν; Για καποιο λογω μας δωσαν μερικα ετσι δε τα ειχα δει. Το λευκο με χρωμα ηταν λιγο περιεργο και εκανε φυσαλιδες που μενα ενω με κανονικο χρωμα βασης λευκης δεν ειχα το ιδιο προβλημα. Επισης ηταν πιο ματ και δε καλυπτε τοσο. Δε ξερω αν ειναι η ιδεα μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hieroglyphics είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Θα ήθελα να τα φτιάξω πρόχειρα τώρα και να τα αντικασταστήσω στο μέλλον όλα μαζί. 

Μπορώ να τα ξανακολλήσω με κόλλα πλακιδίων? Πρέπει να κάνω κάποια προεργασία στην επιφάνεια που θα ξανακολληθούν?

Ευχαριστώ πολύ

Το μόνο που θα χρειαστεί να κάνεις είναι να βγάλεις την παλιά κόλλα από κάτω. Έτσι όταν περάσεις τα νέα να μην είναι ανασηκωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αν μπει χρωμα σε λευκο και οχι βαση λευκη τι προβληματα μπορει να υπάρξουν; Για καποιο λογω μας δωσαν μερικα ετσι δε τα ειχα δει. Το λευκο με χρωμα ηταν λιγο περιεργο και εκανε φυσαλιδες που μενα ενω με κανονικο χρωμα βασης λευκης δεν ειχα το ιδιο προβλημα. Επισης ηταν πιο ματ και δε καλυπτε τοσο. Δε ξερω αν ειναι η ιδεα μου

 

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνω σωστά. Το χρώμα χρησιμοποιείται απ' ευθείας ως έχει, η βάση όχι. (η βάση είναι και πιο ακριβή, νομίζω)

8 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

ψαχνω να αγορασω βρυση για το μπαλκονι

Ποια η διαφορα τον 1/2 και των 3/4?

Διάμετροι σωλήνων νερού χάλυβα

Η εσωτερική διάμετρος των σωλήνων με διαφορετικά σπειρώματα θα έχει ως εξής:

σωλήνας 1/2 ίντσας - 12,7 mm.

σωλήνας 3/4 ίντσες - 19,0 mm.

Διάμετρος σπειρώματος σωλήνα:

σωλήνας 1/2 ίντσας - 20,4 - 20,7 mm.

σωλήνας 3/4 ίντσες - 25,9 - 26,2 mm.

Το πιθανότερο είναι πως έχεις 1/2

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...