Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Έχει στηρίξει κάποιος μεταλλική ντουλάπα στο μπαλκόνι του στον τοίχο ;

Θέλω να πάρω μία, αλλά επειδή έχουμε πολύ συχνά έντονο αέρα, φοβάμαι μη φύγουν όλα κάτω καμιά δόση...

Βάλε ούπα και βίδες και στερέωσέ την στον τοίχο. Δεν βλέπω γιατί όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Βάλε ούπα και βίδες και στερέωσέ την στον τοίχο. Δεν βλέπω γιατί όχι

Με εκατέρωθεν ροδέλες προφανώς...

Λόγω του σοβατεπί στο μπαλκόνι, φοβάμαι ότι θα την σηκώσω "σούζα" αν την πιάσω με ούπα, για αυτό ο προβληματισμός

Συν τοις άλλοις είναι πιθανόν να μην είναι και πρόσωπο η πλάτη (λόγω των ποδιών), οπότε θεωρώ ότι θα υπάρχει ένα κενό γύρω στον πόντο, βέβαια ίσως να μπορώ να βάλω μια μπούσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μια ξύλινη πλάκα με πάχος όσο το σοβαντεπί (κόντρα πλακέ ή οτιδήποτε) κάντου τρύπα και βάλτο ανάμεσα στην ντουλάπα και στον τοίχο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Με εκατέρωθεν ροδέλες προφανώς...

Λόγω του σοβατεπί στο μπαλκόνι, φοβάμαι ότι θα την σηκώσω "σούζα" αν την πιάσω με ούπα, για αυτό ο προβληματισμός

Συν τοις άλλοις είναι πιθανόν να μην είναι και πρόσωπο η πλάτη (λόγω των ποδιών), οπότε θεωρώ ότι θα υπάρχει ένα κενό γύρω στον πόντο, βέβαια ίσως να μπορώ να βάλω μια μπούσα

Ανισοσκελή μεταλλική γωνία, τύπου L, δύο βίδες στο μακρύ σκέλος που ακουμπάει στην κεφαλή της ντουλάπας και ο,τι θες στο κοντό και (εκ)καθάρισες.

Αποστάτη-στήριξη θα φτιάξεις δηλαδή. Όσο για τις ροδέλες κρίνε εσύ με βάση το πάχος του ελάσματος από την οποία αποτελείται η ντουλάπα. Φαινόμενα συνθλιψης άντυγας (εάν κάτι τέτοιο φοβάσαι) θα δεις σπάνια σε τέτοια φορτία και με την παραπάνω στήριξη.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Έχει στηρίξει κάποιος μεταλλική ντουλάπα στο μπαλκόνι του στον τοίχο ;

Θέλω να πάρω μία, αλλά επειδή έχουμε πολύ συχνά έντονο αέρα, φοβάμαι μη φύγουν όλα κάτω καμιά δόση...

Αν βάλεις τα πιο βαριά πράγματα στο κάτω μέρος, δεν πιστεύω να έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι οι 2 λύσεις μια χαρά φαίνονται, ευχαριστώ :) :)

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Αν βάλεις τα πιο βαριά πράγματα στο κάτω μέρος, δεν πιστεύω να έχεις θέμα.

Αν δεις τι γίνεται τώρα στο μπαλκόνι μου, θα καταλάβεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και μισό χρόνο περίπου την Ikea Markus για καρέκλα γραφείου. Τις τελευταίες μέρες ακούω τρίξιμο όταν κάθομαι και σκέφτομαι να βάλω κάποιο λιπαντικό spray για να στρώσει. Το ερώτημα είναι τι σπρέι να βάλω; Έχω ήδη ένα που είναι γράσο αλυσίδας και το έχω βάλει στην αλυσίδα ποδηλάτου και σε μερικές πόρτες που έτριζαν αλλά δεν ξέρω αν κάνει και για την Markus, μη κάνω καμιά πατάτα και μετά χάσω την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση. Πήρα να βάψω ένα έπιπλο με βερνίκι ξύλου. Ο πωλητής μου είπε πριν το ανοίξω να το κουνήσω καλά κ απλά κάπου κάπου να το ανακατεύω με το πινέλο. 
 

Πάνω στο κουτί όμως λέει «αραιωστε 3% κ.ο με διαλυτικό πινέλου»... τι είναι το κ.ο και τι να κάνω τελικά ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση. Πήρα να βάψω ένα έπιπλο με βερνίκι ξύλου. Ο πωλητής μου είπε πριν το ανοίξω να το κουνήσω καλά κ απλά κάπου κάπου να το ανακατεύω με το πινέλο. 
 

Πάνω στο κουτί όμως λέει «αραιωστε 3% κ.ο με διαλυτικό πινέλου»... τι είναι το κ.ο και τι να κάνω τελικά ;;;

Κατά όγκο. Αν δουλεύετε χωρίς αραίωση το κάνεις έτσι, αλλιώς το αραιωνεις λίγο. Έτσι κι αλλιώς θα πάρεις και διαλυτικό για να καθαρίσεις το πινέλο σου και ότι άλλο χρειάζεται.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dompred είπε

Έχω εδώ και μισό χρόνο περίπου την Ikea Markus για καρέκλα γραφείου. Τις τελευταίες μέρες ακούω τρίξιμο όταν κάθομαι και σκέφτομαι να βάλω κάποιο λιπαντικό spray για να στρώσει. Το ερώτημα είναι τι σπρέι να βάλω; Έχω ήδη ένα που είναι γράσο αλυσίδας και το έχω βάλει στην αλυσίδα ποδηλάτου και σε μερικές πόρτες που έτριζαν αλλά δεν ξέρω αν κάνει και για την Markus, μη κάνω καμιά πατάτα και μετά χάσω την εγγύηση.

Πρακτικά ό,τι και να βάλεις μια χαρά θα δουλέψει. Αν βάλεις λάδι πιο λεπτό, το πολύ πολύ να χρειαστεί ξανά λάδωμα πιο σύντομα σε σχέση με χοντρό λάδι ή γράσσο.

Το πιο πρακτικό είναι να ρίξεις wd-40 που έχει και καλαμάκι.Αν δεν έχεις βάλε γράσσο αλυσίδας, μια χαρά θα είναι.

Σε κάθε περίπτωση το πιο κρίσιμο είναι να βρεις τα σημεία που τρίζουν και να έχεις πρόσβαση σε αυτά ώστε να ρίξεις εκεί το λάδι. Αν ο μηχανισμός είναι αρκετά χωμένος τότε δυσκολεύει το πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,  το θέμα που αντιμετωπίζω είναι πως εδώ και ένα μήνα περίπου ο γείτονας μου έχει ξεκινήσει ριζική ανακαίνιση, ρίχνει τοίχους, αλλάζει πατώματα, κομπρεσέρ όλη μέρα.. στο δικό μου διαμέρισμα τώρα έχουν εμφανιστεί ρωγμές και το κακό της υπόθεσης είναι πως δεν έχει ούτε χρόνο που τελείωσα και εγώ την ανακαίνιση μου οπότε τώρα αυτές οι ρωγμές με πονάνε! 

Η ερώτηση μου είναι αν πρέπει να πω κάτι ή πιστεύετε ότι δεν θα βγάλω άκρη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...