Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, bill999r είπε

Η τσιμέντοσανίδα χρησιμοποιείται για εξωτερικούς κυρίως χώρους λόγω της ανθεκτικότητας της.

Για εσωτερικούς χώρους χρησιμοποιείται γυψοσανίδα κ για εσωτερικούς χώρους με αυξημένη υγρασία ανθυγρη γυψοσανίδα.

Οχι ενταξει δεν εχει υγρασια ευτυχως αρα θα παω στην απλη.Σκεφτομουν να το κανω μονος αλλα ειδα λιγο και yt και το σκεφτομαι.Ποσο μπορει να παρει ενας μαστορας για γκρεμισμα των καλαμιων και τοποθετηση?Ειναι περιπου 25τμ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Πλευρικα ειναι κανονικα χτισμενο με τσιμεντογωνιες.Τι εννοεις τι υλικο?Πανω απο τα καλαμια εχει γραδιες(ετσι τα λενε νομιζω) και μετα τα κεραμιδια.

Τσιμεντογωνια; Τι ειναι αυτο; Μηπως εννοεις τσιμεντοκονια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αυτό είναι θέμα του κάθε μάστορα.

Πάρε προσφορά από 2-3 μάστορες κ δες ποιος σε συμφέρει.

Τα υλικά πάντως κοστίζουν πολύ λίγο. 

Να σου πάρει κ 100 ευρώ εργασία;

Από 150-200 ευρώ συνολικα πιστεύω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαστορας για ταβανι μαζι με το ξήλωμα θα σου πάρει χονδρικα 15-20€ ανα τ.μ.!!

 

Μετεφρασε μου το γραδιες (ειναι καποια ντοπιολαλια μάλλον δεν την πιάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

29765-XYLOYRGIKES-ERGASIES-XYLINES-KATAS

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Ο μαστορας για ταβανι μαζι με το ξήλωμα θα σου πάρει χονδρικα 15-20€ ανα τ.μ.!!

Μετεφρασε μου το γραδιες (ειναι καποια ντοπιολαλια μάλλον δεν την πιάνω).

 

Αν είναι τόσα θα το επιχειρήσω μόνος, εξάλλου τα υλικά από ότι είδα είναι αρκετά οικονομικά.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fastnq2 είπε

https://content.4ty.gr/merchants/photos/29765-XYLOYRGIKES-ERGASIES-XYLINES-KATASKEYES-HALKIDIKI---STEGES---MANOYLOYDAS-PANAGIOTIS-DSC00367.jpg

 Αν είναι τόσα θα το επιχειρήσω μόνος, εξάλλου τα υλικά από ότι είδα είναι αρκετά οικονομικά.

εφόσον ειναι ετσι οπως το δείχνεις  και εχεις το οριζόντιο δοκάρι πας και βιδώνεις απευθείας γυψοσανίδα. Η ξηρά δόμηση γενικά ειναι εύκολη εργασία και δεν απαιτει ιδιαίτερες γνώσεις ή εργαλεία....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, paylidis είπε

εφόσον ειναι ετσι οπως το δείχνεις  και εχεις το οριζόντιο δοκάρι πας και βιδώνεις απευθείας γυψοσανίδα. Η ξηρά δόμηση γενικά ειναι εύκολη εργασία και δεν απαιτει ιδιαίτερες γνώσεις ή εργαλεία....

Ναι τα εχει τα δοκαρια,στο yt που ειδα με μπερδεψαν λιγο οι οδηγοι που βαζει,θα το επιχειρησω την ανοιξη και θα ενημερωσω.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, fastnq2 είπε

τσιμεντολιθοι σορρυ 😁😁

Αν είναι τσιμεντόλιθοι τα πλαινά δεν έχεις πρόβλημα.Επειδή είναι παλιό πρόσεχε μην είναι πέτρινο και θα υπάρχει πρόβλημα στήριξης γιατί ως γνωστόν η πέτρα δεν είναι εύκολο υλικό για τέτοιες δουλειές.

Αν είναι τσιμεντόλιθοι είσαι εντάξει πάνω κρεμάς με σύρματα από τα ξύλα και καθάρισες.Αν δεν το κατέχεις το άθλημα μην επειχειρήσεις μόνος.Δεν είναι κάτι δύσκολο αλλά έχει πολλά μυστικά.Δεν είναι όπως ένα διαχωριστικό που μπορείς εύκολα να δουλέψεις. Φτιάξαμε δύο τέτοιες αποθήκες 25 τ.μ. μέτρων περίπου την κάθε μία και μιλάμε έγιναν τέλειες.Τελικά τις διαμορφώσαμε και τις κάναμε κατοικίσιμες.☺️

Με μάστορα βέβαια γιατί αν και πιάνουν γενικά τα χέρια μου δεν το ρισκάρισα για ταβάνι.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, orck είπε

Το κοντρα πλακε σαν βιομηχανικο προιον ξυλειας δεν εχει ιδιαιτερες συστολες-διαστολες. Δεν στεγνωνει, καθως ειναι ηδη στεγνα κομματια καπλαμα.
Ειδες κατι διαφορετικο εσυ;

Η αλήθεια είναι ότι δεν είδα κάτι τρομερό. Απλά έχω διαβάσει στα διάφορα ακουστικά φόρα ότι κάποιοι είχαν προβλήματα με κοντρα πλακέ και είπα ας τα αφήσω να δω τι γίνεται. Βέβαια αυτοί που είχαν πρόβλημα είχαν φτιάξει ηχεία με πολλές φέτες κοντρα πλακέ και τους άνοιξε μια φέτα πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυψοσανίδα σε ταβάνι δεν είναι κ το πιο εύκολο. 

Στα δοκάρια αν δεν είναι αλφαδιασμενα δεν μπορεί να βιδωθει η γυψοσανίδα.

Επίσης για να ανεβάσεις γυψοσανίδα στο ταβάνι θέλει ανεβατοριο.

Έπειτα στοκαρισματα στις ενώσεις κτλ.

Γενικά δεν είναι κ η πιο εύκολη εργασία κ ειδικά αν θες καλό αποτέλεσμα νομίζω ότι χρειάζεσαι μάστορα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, paylidis είπε

εφόσον ειναι ετσι οπως το δείχνεις  και εχεις το οριζόντιο δοκάρι πας και βιδώνεις απευθείας γυψοσανίδα. Η ξηρά δόμηση γενικά ειναι εύκολη εργασία και δεν απαιτει ιδιαίτερες γνώσεις ή εργαλεία....

Οι γυψοσανίδες στις ψυδοροφές δεν "βιδόνονται" στο ταβανι αλλά κρεμιούνται απο αυτό.

Δε το βλέπω ιδιαίτερα καλή επιλογή να προσπαθήσει κάποιος να βιδώσει τσιμεντοσανίδες στα δοκάρια τις φώτο. Πέρα από άσχημο (προσωπική άποψη καλύτερα να φίνονται τα ξύλα κάπως παρά ένα ίδιο πράγμα από κάτω σε αυτή τη περίπτωση) τα δοκάρια 99,99% δε ορίζουν όλα ένα επίπεδο πχ.

 

15 λεπτά πριν, bill999r είπε

Γυψοσανίδα σε ταβάνι δεν είναι κ το πιο εύκολο. 

Στα δοκάρια αν δεν είναι αλφαδιασμενα δεν μπορεί να βιδωθει η γυψοσανίδα.

Επίσης για να ανεβάσεις γυψοσανίδα στο ταβάνι θέλει ανεβατοριο.

Έπειτα στοκαρισματα στις ενώσεις κτλ.

Γενικά δεν είναι κ η πιο εύκολη εργασία κ ειδικά αν θες καλό αποτέλεσμα νομίζω ότι χρειάζεσαι μάστορα.

Συμφωνώ αν και σε αυτή τη περίπτωση δε νομίζω οτι είναι καλή επιλογή έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς ειδικά θυμάμαι το αλφάδιασμα

16 λεπτά πριν, bill999r είπε

Γυψοσανίδα σε ταβάνι δεν είναι κ το πιο εύκολο. 

Στα δοκάρια αν δεν είναι αλφαδιασμενα δεν μπορεί να βιδωθει η γυψοσανίδα.

Επίσης για να ανεβάσεις γυψοσανίδα στο ταβάνι θέλει ανεβατοριο.

Έπειτα στοκαρισματα στις ενώσεις κτλ.

Γενικά δεν είναι κ η πιο εύκολη εργασία κ ειδικά αν θες καλό αποτέλεσμα νομίζω ότι χρειάζεσαι μάστορα.

Ακριβώς.Θυμάμαι ειδικά το περιμετρικό αλφάδιασμα στους τέσσερις τοίχους με το οποίο άρχισαν  με αλφάδι - λέιζερ γιατί και 1-2 πόντους αν πας πάνω κάτω θα υπάρχει πρόβλημα στην τοποθέτηση της γυψοσανίδας.

Φυσικά και δεν βιδώνονται στο ξύλα.Γίνεται ειδική βάση με γωνιές ειδικές για αυτή τη δουλειά ανά 50-60 εκατοστά (δεν θυμάμαι ακριβώς) για να πιάνουν τις ενώσεις.

Για αυτό λέμε ότι είναι δουλειά με μυστικά και πρέπει να την κάνει μάστορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DrLo είπε

Οι γυψοσανίδες στις ψυδοροφές δεν "βιδόνονται" στο ταβανι αλλά κρεμιούνται απο αυτό.

Δε το βλέπω ιδιαίτερα καλή επιλογή να προσπαθήσει κάποιος να βιδώσει τσιμεντοσανίδες στα δοκάρια τις φώτο. Πέρα από άσχημο (προσωπική άποψη καλύτερα να φίνονται τα ξύλα κάπως παρά ένα ίδιο πράγμα από κάτω σε αυτή τη περίπτωση) τα δοκάρια 99,99% δε ορίζουν όλα ένα επίπεδο πχ.

Ουσιαστικα κρεμιονται απο αυτό όταν εχεις οδηγούς οροφής και πλευρικά. Τωρα που εχει δοκάρια θεωρούνται αυτα οδηγοί οροφής, εφόσον πάντα είναι καλα αλφαδιασμένα... Απο εκει και πέρα επειδη το εχω δοκιμασει δεν θεωρω οτι ειναι δουλεια που ειναι αδύνατο να γίνει αλλα ναι θελει αναβατόριο ή κανα 2 ατομα βοηθεια με μαδερια για στερεωμα (καλυτερα ανεβατόριο). Για τσιμεντοδανιδες δε μιλησα καν ειναι αδυνατό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Χρειάζομαι τα φώτα σας σχετικά με τη καταγραφή κ τίς ενδείξεις του ρολογιού της ΕΥΔΑΠ.

Το πρόβλημα προέκυψε μετά την παραλαβή του τελευταίου λογαριασμού με πόσο πληρωμής 100 ευρώ, ενω οι δύο προηγούμενοι λογαριασμοί μου ερχόντουσαν στα 50 ευρώ.

Το μυαλό μου πήγε σε διαρροή κ έτσι κατέβηκα στο ρολόι το οποίο φωτογράφησα.

IMG-20181211-165928.jpg

Έπειτα άφησα κλειστές τις βρύσες για 1 ώρα περίπου κ πήγα κ το ξαναφωτογραφησα κ διαπίστωσα πως δεν υπήρχε κάποια διαρροή.

IMG-20181211-165949.jpg

Στη συνέχεια είπα στη γυναίκα μου να μετρήσει 1 λίτρο νερό ενώ ταυτόχρονα κατεγραφα το ρολόι με το κινητό μου ώστε να δω αν το ρολόι έχει βλάβη κ μετράει λάθος. 

Ωστόσο το βίντεο δεν το πέτυχα από την αρχή που αρχίζει να μετράει αλλά προς το τέλος.

Ωστόσο οι αρχικές ενδείξεις φαίνονται στην προηγούμενη φωτό.

Το ερώτημα είναι... Μετράει σωστά το ρολόι;

Η τελική ένδειξη του πρώτου μικρού ρολογιού από το 2 μετακινείται στο 4 ενώ το υπόμνημα στο συγκεκριμένο ρολόι λέει 1Χ0,0001

Ωστόσο το διπλανό ρολογακι που μετράει σε 0,001 μετακινείται κατά 1 μονάδα οπότε μετράει ακριβώς ένα λίτρο διότι 1λιτρο = 0,001 m3

Οπότε συνολικά αν δεν κάνω λάθος το ρολόι μέτρησε 1.2 λίτρα αντί για 1 λ.

 

Εκτός κ αν παίζει κάτι με κυβικά που δεν κατέχω

 

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...