Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Μάλλον με ένα λίτρο δεν θα έχεις και απόλυτες ενδείξεις με το ρολόι.

Να δεις αν γράφει λάθος ο μετρητή βρες κάποιο άδειο 4λιτρο δοχείο (π.χ. από αποσταγμένο νερό) γέμισέ το και άδειασέ το ας που με 10 φορές  φορές και δες πόσο κοντά στα 40 λίτρα έγραψε ο μετρητής.Αν πήγε 200 γραμμάρια πάνω κάτω δεν νομίζω ότι γράφει λάθος,γιατί δεν γνωρίζουμε αν και αυτό είναι ακριβώς κυβισμένο.

Edit. 100 ευρώ νερό;;;;;;;;;; Πισίνα έχεις;;;;;;;;;;:P

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Edit. 100 ευρώ νερό;;;;;;;;;; Πισίνα έχεις;;

Αν είχα δεν νομίζω να με έκαιγαν τα 100 ψωροευρω... 😛

Πάντως μην υποτιμάς τα 0.2 λίτρα καθώς σε κατανάλωση 5 λίτρων ο μετρητής μετράει 6. Βάλε στα 100 λίτρα πόσο πάει παραπάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bill999r είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Χρειάζομαι τα φώτα σας σχετικά με τη καταγραφή κ τίς ενδείξεις του ρολογιού της ΕΥΔΑΠ.

Το πρόβλημα προέκυψε μετά την παραλαβή του τελευταίου λογαριασμού με πόσο πληρωμής 100 ευρώ, ενω οι δύο προηγούμενοι λογαριασμοί μου ερχόντουσαν στα 50 ευρώ.

Το μυαλό μου πήγε σε διαρροή κ έτσι κατέβηκα στο ρολόι το οποίο φωτογράφησα.

IMG-20181211-165928.jpg

Έπειτα άφησα κλειστές τις βρύσες για 1 ώρα περίπου κ πήγα κ το ξαναφωτογραφησα κ διαπίστωσα πως δεν υπήρχε κάποια διαρροή.

IMG-20181211-165949.jpg

Στη συνέχεια είπα στη γυναίκα μου να μετρήσει 1 λίτρο νερό ενώ ταυτόχρονα κατεγραφα το ρολόι με το κινητό μου ώστε να δω αν το ρολόι έχει βλάβη κ μετράει λάθος. 

Ωστόσο το βίντεο δεν το πέτυχα από την αρχή που αρχίζει να μετράει αλλά προς το τέλος.

Ωστόσο οι αρχικές ενδείξεις φαίνονται στην προηγούμενη φωτό.

Το ερώτημα είναι... Μετράει σωστά το ρολόι;

Η τελική ένδειξη του πρώτου μικρού ρολογιού από το 2 μετακινείται στο 4 ενώ το υπόμνημα στο συγκεκριμένο ρολόι λέει 1Χ0,0001

Ωστόσο το διπλανό ρολογακι που μετράει σε 0,001 μετακινείται κατά 1 μονάδα οπότε μετράει ακριβώς ένα λίτρο διότι 1λιτρο = 0,001 m3

Οπότε συνολικά αν δεν κάνω λάθος το ρολόι μέτρησε 1.2 λίτρα αντί για 1 λ.

Εκτός κ αν παίζει κάτι με κυβικά που δεν κατέχω

1. Με ένα λίτρο νερού το σφάλμα μέτρησης ενός τέτοιου ρολογιού είναι μεγάλο άρα δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Είναι σαν να προσπαθείς να ζυγήσεις ένα μήλο σε ζυγαριά μπάνιου.

2. Το video δεν είναι καθαρό λόγω για της υγρασίας μέσα στο καντράν αλλά αν βλέπω καλάτο 0.001 (άρα ο δείκτης που μετρά λίτρα) είναι ο 3ος από δεξιά. Δε φαίνεται καθαρά πόσο μετακινείται αλλά από κοντά σε αυτό που υποθέτω ότι ειναι 0 κοντά στο 1 φαίνεται να πηγαίνει άρα πολυυυυυυυυυυυυυ χοντρά και με θολη ένδιεξη δε φαίνεται τίποτα απίστευτο.

3. αν ο 1ος απο αριστερά είναι 1lt/περιστροφή και όχι κάτι άλλο φαίνεται να μη κάνει καν μια πλήρη περιστροφή.

Ακυρο

δεν είχα προσέξει τις φώτο και κοιταγα μονο το video

Θα έλεγα ότι είναι η καλύτερη περίπτωση που έχω δει για τόσο πρόχειρη μέτρηση. Ντάν 1 λίτρο.

Ακυρο2

είσαι σίγουρος ότι οι 2 φώτο δεν είναι ακριβώς η ίδια στιγμή και όχι πριν/μετά? Γιατί φαίνεται και οι άλλοι δισκοι να μην έχουν γυρίσει.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 3ος από δεξιά όπως σωστά υποθέτεις μετράει λίτρα. Κ η ένδειξη όντως μετακινείται κατά 1.

Ο 4ος από δεξιά μετράει δέκατα του λίτρου οπότε μετά την περιστροφή δείχνει 0.2 λίτρα επιπλέον του λίτρου.

Τώρα κ εγώ δεν ξέρω αν πρέπει να είμαι τόσο ψείρας αλλά δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με ρολόι της ΕΥΔΑΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπα, τώρα κατάλαβα τι γράφεις

φωτο πριν και βιντεο για μετά.

Φαίνεται να είναι λίγο πάνω από 1 lt , ίσως 1.2 που γράφτηκε πριν αλλά ξαναλέω ότι σε τέτοια μέτρηση το ρολόι αυτό δεν είναι κατάλληλο. Ακόμα και γωνία θέασης μπορεί να σημαντικό σφάλμα στη μέτρηση.

Δοκίμασε με μεγαλύτερο δείγμα (ξέρω γω κανα δεκάλιτρο ή και παραπάνω).

Ο αριστερά πρέπει να κάνει μια περιστροφή αν λίτρο και ο 2ος από αριστερά να κουνιεται ένα νούμερο ανα λίτρο (μια περιστροφή ανα 10λτ) κοκ

ακόμα και 20% σφάλμα να έχεις (που μάλλον δεν έχεις) δε νομίζω να διακιολογείται η διαφορά τιμής.

Σε κυβικά (όχι σε ευρώ) πόση διαφορά είχαν οι 2 λογαριασμοί?

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρινήσεις

Η πρώτη φωτό είναι όταν έκλεισα τις βρύσες κ η δεύτερη αφού έλεγξα για διαρροή κ γι αυτό δεν φαίνεται κάποια μεταβολή.

Το βίντεο είναι συνέχεια της φωτό κ επειδή δεν προλάβω να βιντεοσκοπησω από την αρχή βλέπετε μόνο τη μέση κ το τέλος.

Όσο για τον λογαριασμό στον προηγούμενο είχα 39 κυβικά, ενώ στον καινούριο είχα 69

Ωστόσο αλλάζει κ η τιμολόγηση

Μετά τα 62 κυβικά κάθε κυβικό χρεώνεται με 1.8 ευρώ περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill999r είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Χρειάζομαι τα φώτα σας σχετικά με τη καταγραφή κ τίς ενδείξεις του ρολογιού της ΕΥΔΑΠ.

Το πρόβλημα προέκυψε μετά την παραλαβή του τελευταίου λογαριασμού με πόσο πληρωμής 100 ευρώ, ενω οι δύο προηγούμενοι λογαριασμοί μου ερχόντουσαν στα 50 ευρώ.

Το μυαλό μου πήγε σε διαρροή κ έτσι κατέβηκα στο ρολόι το οποίο φωτογράφησα.

IMG-20181211-165928.jpg

Έπειτα άφησα κλειστές τις βρύσες για 1 ώρα περίπου κ πήγα κ το ξαναφωτογραφησα κ διαπίστωσα πως δεν υπήρχε κάποια διαρροή.

IMG-20181211-165949.jpg

Στη συνέχεια είπα στη γυναίκα μου να μετρήσει 1 λίτρο νερό ενώ ταυτόχρονα κατεγραφα το ρολόι με το κινητό μου ώστε να δω αν το ρολόι έχει βλάβη κ μετράει λάθος. 

Ωστόσο το βίντεο δεν το πέτυχα από την αρχή που αρχίζει να μετράει αλλά προς το τέλος.

Ωστόσο οι αρχικές ενδείξεις φαίνονται στην προηγούμενη φωτό.

Το ερώτημα είναι... Μετράει σωστά το ρολόι;

Η τελική ένδειξη του πρώτου μικρού ρολογιού από το 2 μετακινείται στο 4 ενώ το υπόμνημα στο συγκεκριμένο ρολόι λέει 1Χ0,0001

Ωστόσο το διπλανό ρολογακι που μετράει σε 0,001 μετακινείται κατά 1 μονάδα οπότε μετράει ακριβώς ένα λίτρο διότι 1λιτρο = 0,001 m3

Οπότε συνολικά αν δεν κάνω λάθος το ρολόι μέτρησε 1.2 λίτρα αντί για 1 λ.

Εκτός κ αν παίζει κάτι με κυβικά που δεν κατέχω

Αν βλέπω σωστα το βιντεο ο μετρητής σου δεν χάνει ούτε χιλιοστό, λίτρα μετραει το τριτο απο δεξια ρολογακι, για αυτο και τα τρία αυτα ρολογακια ειναι κοντά κοντα και ο τέταρτος λιγο πιο αριστερά και μετραει χιλιοστα του λιτρου

1 λίτρο λοιπον ισοδυναμεί με 1000cm3(0.001) που σημαίνει μετακίνηση του τρίτου μετρητη κατα μια γραμμουλα ειναι και ενα λιτρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Αν βλέπω σωστα το βιντεο ο μετρητής σου δεν χάνει ούτε χιλιοστό, λίτρα μετραει το τριτο απο δεξια ρολογακι, για αυτο και τα τρία αυτα ρολογακια ειναι κοντά κοντα και ο τέταρτος λιγο πιο αριστερά και μετραει χιλιοστα του λιτρου

1 λίτρο λοιπον ισοδυναμεί με 1000cm3(0.001) που σημαίνει μετακίνηση του τρίτου μετρητη κατα μια γραμμουλα ειναι και ενα λιτρο

Τι να πω... Ίσως όντως να τα καταναλωσαμε... αλλά δεν ξέρω που...

Κ βασικά θεωρώ πως 100 ευρώ για νερό είναι υπερβολικό ποσό ακόμα κ για πολυμελείς οικογένειες..

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα αυτό συνέβη μόνο μια φορά τότε μπορεί να φταίει τίποτα άλλο. Πχ παιδιά που έπαιζαν με νερό ή βρύση που την είχαν αφήσει ανοιχτή κατά λάθος και αυτός που το έκανε απλά ντρέπεται να το παραδεχτεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, bill999r είπε

Τι να πω... Ίσως όντως να τα καταναλωσαμε... αλλά δεν ξέρω που...

Κ βασικά θεωρώ πως 100 ευρώ για νερό είναι υπερβολικό ποσό ακόμα κ για πολυμελείς οικογένειες..

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Έπρεπε να σε είχα στα Μεσόγεια που δεν έχουμε αποχέτευση που ένα κυβικό το πληρώνεις στην ΕΥΔΑΠ 50 λεπτά και στο βυτίο για  άδειασμα σου κοστίζει 5 ολόκληρα ΕΥΡΩ.

Εκεί να έβλεπες πως θα έπεφτε κατακόρυφα η κατανάλωση και ο λογαριασμός.:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Άμα αυτό συνέβη μόνο μια φορά τότε μπορεί να φταίει τίποτα άλλο. Πχ παιδιά που έπαιζαν με νερό ή βρύση που την είχαν αφήσει ανοιχτή κατά λάθος και αυτός που το έκανε απλά ντρέπεται να το παραδεχτεί

Ξέρεις ποιο είναι το πιο παράξενο;

Ότι από τις 2/11 που ήταν η τελευταία καταμέτρηση στα 2565 μ3 σήμερα 1 μήνα κ 10 μέρες μετά, η ένδειξη είναι 2603  δηλαδή 38 μ3 σε τόσο μικρό διάστημα. Κ η επόμενη καταμέτρηση είναι στις 2/2/2019.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bill999r είπε

Ξέρεις ποιο είναι το πιο παράξενο;

Ότι από τις 2/11 που ήταν η τελευταία καταμέτρηση στα 2565 μ3 σήμερα 1 μήνα κ 10 μέρες μετά, η ένδειξη είναι 2603  δηλαδή 38 μ3 σε τόσο μικρό διάστημα. Κ η επόμενη καταμέτρηση είναι στις 2/2/2019.

Πολλά κυβικά φίλε.Ένα κυβικό την ημέρα που καταναλώνεις αν το σκεφτείς είναι 5 και κάτι βαρέλια νερό να σου το δώσω απλά να το καταλάβεις.

Αν π.χ. δεν πλένεις αυτοκίνητα αυλές χαλιά δεν ποτίζεις κήπους και δέντρα  είναι πάρα πολύ το νερό έστω και για μία 5μελή οικογένεια.

Για τοποθέτησε στο κάθε μέλος υδρόμετρο να δεις ποιοι  δεν προσέχουν ανοίγοντας άσκοπα τις βρύσες και κόψε πρόστιμα.:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τίποτα από τα παραπάνω μίας κ είμαι σε διαμέρισμα.

Βασικά λέω να τους κόψω το νερό και να αφήσω μπουκάλια με το όνομα τούς πάνω κ ένα σημείωμα που να λέει "νερό για όλες τίς χρήσεις"....

Ένα μπουκάλι την ημέρα ο καθένας κ όλοι θα γίνουμε πιο σοφοί- εφευρετικοί...

Πάντως ψάχνοντας τις καταναλώσεις νερού είδα ότι το πλυντήριο όντως χρησιμοποιεί πολύ νερό για κάθε πλύση.

Αν σκεφτείς ότι η γυναίκα μου μπορεί να βάλει 1-3 πλυντήρια τη μέρα βγαίνουν τα κουκιά.

Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι το πλυντήριο πιάτων κάνει απίστευτη οικονομία στο νερό σε σχέση με το πλύσιμο στο χέρι,κ ίσως προχωρήσω σε αγορά μιας κ γίνεται απόσβεση ουσιαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ο απορροφητήρας αλλάζει εύκολα ή έχει φασαρία;

Ανάλογα τι είδους είναι. Άλλαξα πριν λίγες μέρες τον δικό μου που είναι ελεύθερου τύπου και ήταν δύο βίδες στον τοίχο και σύνδεση του σωλήνα για να φεύγει ο αέρας. Το καλώδιο του έρχεται κατευθείαν με φις οπότε δεν χρειάζεται καν να μπλέξεις με ρευματα. Προσοχή σε αυτόν που θα πάρεις να μετρήσεις διαστάσεις και τι τύπου είναι. 

Επεξ/σία από fastnq2
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...