Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Με τι ειναι καλυτερο να κοβουμε τσερκι χωρις να χαλαμε το εργαλείο;

Θα χαλάσει αυτος ο κόφτης; Νομιζω πως ειναι πιο μαλακο σιδερο αρα δεν εχει προβλημα θεωρητικα.

 https://www.skroutz.gr/s/11976861/Knipex-Πλαγιοκόφτης-180mm-7002180.html 

Τι είναι το τσέρκι? Το τάι ραπ?

6 ώρες πριν, tarantules είπε

Λοιπόν, έκανα την εξής πατάτα : Παράγγειλα από Ali κάτι πόστερ σε καμβά.Το ένα εξ' αυτών ήταν custom παραγγελία με διάσταση 140x70.Είχα στο μυαλό μου αρχικά να το κρεμάσω με αυτά τα πλαστικά σαν βέργες που μπαινουν συρταρωτά πάνω και κάτω από το πόστερ , αλλά σκέφτηκα οτι δεν θα φαινόταν τόσο ωραίο μιας και θα ήταν σαν κολητό στον τοίχο και είχα τη φαεινή ιδέα να αγοράσω daw για να το κολλήσω πάνω με διπλής όψης και να φαίνεται σαν κανονικός πίνακας.

Έλα όμως που δεν σκέφτηκα τις διαστάσεις του daw....Το μέγιστο φύλλο που βρήκα είναι 125x60 και τώρα αναγκαστικά πρέπει να βρώ έναν τρόπο να "συνδέσω" τα daw μεταξύ τους για να φτοιάξω τη διάσταση του καμβά.Πχ 2 φύλλα 70x50 και ένα 70x40 .Σύνολο 3 φύλλα.Θέλω ιδέες πως να κολλήσω τα πλαινά μεταξύ τους ώστε να μην έχουν φόβο να μου μείνουν στο χέρι όταν τα κρεμάσω στον τοίχο.Τη λύση να πάω σε τελάρο ξύλινο την έχω αποκλείσει γιατί πιστεύω δεν θα είναι φτηνή.Άλλωστε τα daw ήδη τα πήρα.

Κάποια ιδέα;

Άμα έχουν πάχος 2 πόντους μπορείς να δοκιμάσεις να καρφώσεις στις πλευρές καρφιά ή κάποιες λεπτές βέργες. Επιπροσθέτως δοκιμάζεις με κάποια ταινία (μονωτική κλπ) στα φύλλα μεταξύ τους. Από την στιγμή που δεν θα τραβάει ζόρια νομίζω θα είναι αρκετό

3 ώρες πριν, ninopoutso είπε

Καλησπερα σε όλους. Έσπασε ο άξονας στο ελλειπτικό μηχάνημα,μάρκας toorx.Σε μηχανουργείο πιστεύεται μπορούν να φτιάξουν ίδιο άξονα?

viber_image_2021-03-29_12-28-54.jpg

viber_image_2021-03-29_12-28-06.jpg

Ναι μπορούν, είναι τυπική δουλειά για μηχανουργείο. Πες τους να ρίξουν και μια ματιά στα ρουλεμάν. Άμα έχουν αρχίσει να τρώνε τα ψωμιά τους ίσως είναι ευκαιρία να τα αλλάξεις και αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Άμα έχουν πάχος 2 πόντους μπορείς να δοκιμάσεις να καρφώσεις στις πλευρές καρφιά ή κάποιες λεπτές βέργες. Επιπροσθέτως δοκιμάζεις με κάποια ταινία (μονωτική κλπ) στα φύλλα μεταξύ τους. Από την στιγμή που δεν θα τραβάει ζόρια νομίζω θα είναι αρκετό

 

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να δοκιμάσω.Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 ώρες πριν, ninopoutso είπε

Καλησπερα σε όλους. Έσπασε ο άξονας στο ελλειπτικό μηχάνημα,μάρκας toorx.Σε μηχανουργείο πιστεύεται μπορούν να φτιάξουν ίδιο άξονα?

viber_image_2021-03-29_12-28-54.jpg

viber_image_2021-03-29_12-28-06.jpg

Φτιάχνουν αρκεί να πας τα δύο κομμάτια να έχουν ακριβείς διαστάσεις.

Για τιμή εξαρτάται πως θα σε κόψουν τι όρεξη θα έχουν τι τους λείπει. Δεν έχουν διατίμηση αυτά.

Ήθελα κάτι παρόμοιο αλλά πολύ μικρότερο (νομίζω ελάχιστη αξία έχει το υλικό αλλά η δουλειά) μου το έκαναν και μου είπε δεν θέλω τίποτε. Του άφησα 5 ευρώ. Αρχικά ντράπηκα για το ποσό , αλλά όταν μου είπε ευχαριστώ ένοιωσα καλύτερα.😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 

Φτιάχνουν αρκεί να πας τα δύο κομμάτια να έχουν ακριβείς διαστάσεις.

Για τιμή εξαρτάται πως θα σε κόψουν τι όρεξη θα έχουν τι τους λείπει. Δεν έχουν διατίμηση αυτά.

Ήθελα κάτι παρόμοιο αλλά πολύ μικρότερο (νομίζω ελάχιστη αξία έχει το υλικό αλλά η δουλειά) μου το έκαναν και μου είπε δεν θέλω τίποτε. Του άφησα 5 ευρώ. Αρχικά ντράπηκα για το ποσό , αλλά όταν μου είπε ευχαριστώ ένοιωσα καλύτερα.😇

Ευχαριστώ όλους,θα ενημερώσω οταν θα έχω νέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, troi.g είπε

Αυτό είναι το κατάλληλο εργαλείο για αυτή τη δουλειά.

https://www.skroutz.gr/s/11969343/Stanley-FatMax-Ψαλίδι-Λαμαρίνας-Ίσιο-250mm-2-14-563.html?from=catspan

 

4 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Το τσέρκι ναι μεν ειναι μαλακό σαν υλικό αλλα εχει μεγαλη ελαστικότητα για να μην κόβεται όταν τσακίζει. Εγω το κόβω με μια πένσα (τον κοφτή που εχει το εσωτερικό της) η αν εχεις εναν παλιο κοφτή παλι κανει την δουλειά. Γενικά εχω 2 κόφτες ο ενας για τα καλώδια και ο αλλος για τέτοιες δουλείες. Αλιως κάνει και λαμαρινοψαλιδο οπως σου ειπε ο φιλος.

Απλα εχω πολλα εργαλεια μερικα ειναι καλα knippex πχ αλλα και αλλα πενσες για πεταμα lidl. Μιας και θα παρω αυτο το κοφτη για λεπτοδουλιες σε καλωδια κτλ ελεγα μήπως ειναι ασφαλες για περιστασιακή χρηση. Καποτε ειχα λαμαρινοψαλιδο αλλα το δανεισα και χαθηκε. Ισως δοκιμασω με κανα απλο κοφτακι αν και θυμάμαι πως ειχα πεδευτει πολυ να το κοψω παλαια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tarantules είπε

Θέλω ιδέες πως να κολλήσω τα πλαινά μεταξύ τους ώστε να μην έχουν φόβο να μου μείνουν στο χέρι όταν τα κρεμάσω στον τοίχο

αυτή εδώ  kolla polysterinis soudal λέει οτι κάνει η  αφρό πολυουρεθανης (χαμηλής διόγκωσης) κολλά σχετικά  γρήγορα

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hp8 είπε

αυτή εδώ  kolla polysterinis soudal λέει οτι κάνει η  αφρό πολυουρεθανης (χαμηλής διόγκωσης) κολλά σχετικά  γρήγορα

 

Ωραίος! Και είναι και φτηνή.Μια χαρά.Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.Παρακαλω αν γνωριζει καποιος υπαρχει περιπτωση να βρω ανταλλακτικο για το ρουξουνι μπαταριας κουζινας ΙΚΕΑ που εσπασε στην ακρη και πεταει το νερο με αποτελεσμα να μην μπορω να την χρησιμοποιησω πλεον.Αλλαζει αυτο? ειναι που μπαινει μεσα- εξω στην βρυση. Προβληματιζομαι ακομα και αν υπαρχει ανταλλακτικο πως θα συνδεσω την ακρη που βλεπετε στην 2 φωτο,μοιαζει να ειναι compact.Ευχαριστω πολυ

1.jpg

2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, van62 είπε

Καλημερα σε ολους.Παρακαλω αν γνωριζει καποιος υπαρχει περιπτωση να βρω ανταλλακτικο για το ρουξουνι μπαταριας κουζινας ΙΚΕΑ που εσπασε στην ακρη και πεταει το νερο με αποτελεσμα να μην μπορω να την χρησιμοποιησω πλεον.Αλλαζει αυτο? ειναι που μπαινει μεσα- εξω στην βρυση. Προβληματιζομαι ακομα και αν υπαρχει ανταλλακτικο πως θα συνδεσω την ακρη που βλεπετε στην 2 φωτο,μοιαζει να ειναι compact.Ευχαριστω πολυ

1.jpg

2.jpg

Νομιζω πως πρεπει να ρωτησεις το ΙΚΕΑ. Εγω ηθελα ενα κοματι απο επιπλο και μου το εδωσαν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας. θέλω να βάψω κάποια ήδη υπάρχων τοιχία στη ταράτσα μου και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κατηγορία χρωμάτων που να αντέχουν σε εξωτερικές συνθήκες, στην υγρασία δηλαδή αλλά και στα νερά που πέφτουν όταν πλένω. τέλος υπάρχει και ένα μικρό υπόστεγο από μπετό που προεξέχει από το δώμα και από εκεί κάτω ψήνω. θα ήθελα επίσης να μου προτείνετε αν γνωρίζετε, κάποιο χρώμα για να βάψω το υπόστεγο(είναι ήδη βαμμένο) που να μπορεί να καθαριστεί αν λερώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, gsisr είπε

καλημέρα σας. θέλω να βάψω κάποια ήδη υπάρχων τοιχία στη ταράτσα μου και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κατηγορία χρωμάτων που να αντέχουν σε εξωτερικές συνθήκες, στην υγρασία δηλαδή αλλά και στα νερά που πέφτουν όταν πλένω. τέλος υπάρχει και ένα μικρό υπόστεγο από μπετό που προεξέχει από το δώμα και από εκεί κάτω ψήνω. θα ήθελα επίσης να μου προτείνετε αν γνωρίζετε, κάποιο χρώμα για να βάψω το υπόστεγο(είναι ήδη βαμμένο) που να μπορεί να καθαριστεί αν λερώσει

Υπαρχουν ακρυλικα για εξωτερικους χωρους με διαφορες ιδιοτητες. Αν εχεις λεφτα παρε brillux

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gsisr είπε

καλημέρα σας. θέλω να βάψω κάποια ήδη υπάρχων τοιχία στη ταράτσα μου και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κατηγορία χρωμάτων που να αντέχουν σε εξωτερικές συνθήκες, στην υγρασία δηλαδή αλλά και στα νερά που πέφτουν όταν πλένω. τέλος υπάρχει και ένα μικρό υπόστεγο από μπετό που προεξέχει από το δώμα και από εκεί κάτω ψήνω. θα ήθελα επίσης να μου προτείνετε αν γνωρίζετε, κάποιο χρώμα για να βάψω το υπόστεγο(είναι ήδη βαμμένο) που να μπορεί να καθαριστεί αν λερώσει

Οπως σου το έγραψε ο ΠάρηςΓ και απλα να συμπληρώσω να ζητήσεις ακρυλικό ελαστομερες για κάθετες επιφάνειες. Εχε υπόψη σου να κάνεις καλή προετοιμασία του τοίχου για να εχεις και άριστο αποτέλεσμα μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2021 στις 9:32 ΠΜ, van62 είπε

Καλημερα σε ολους.Παρακαλω αν γνωριζει καποιος υπαρχει περιπτωση να βρω ανταλλακτικο για το ρουξουνι μπαταριας κουζινας ΙΚΕΑ που εσπασε στην ακρη και πεταει το νερο με αποτελεσμα να μην μπορω να την χρησιμοποιησω πλεον.Αλλαζει αυτο? ειναι που μπαινει μεσα- εξω στην βρυση. Προβληματιζομαι ακομα και αν υπαρχει ανταλλακτικο πως θα συνδεσω την ακρη που βλεπετε στην 2 φωτο,μοιαζει να ειναι compact.Ευχαριστω πολυ

1.jpg

2.jpg

Λογικά υπάρχει σαν ανταλλακτικό , εάν ήταν grohe π.χ , σίγουρα υπάρχει. 2 κινήσεις μπορείς να κάνεις , εάν ξέρεις ακριβώς το μοντέλο , παίρνεις τηλέφωνο στο ΙΚΕΑ και τους ρωτάς για ανταλλακτικό , και η δεύτερη είναι να το λύσεις και να γυρίζεις στα μαγαζιά μήν τυχόν και βρεις . Η δεύτερη λύση είναι και λίγο ριψοκίνδυνη , γιατί μπορεί να μη βρεις το ίδιο και να μπλέξεις. Αυτό πρέπει να λύνει κρατώντας το ρουξουνι , και να λύσεις το πίσω ρακόρ, αν βλέπω καλά στη φωτογραφία . Φαντάσου το σαν το σπιράλ στη μπανιέρα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Με αυτόματο πότισμα έχει ασχοληθεί κανείς; Θέλω να βάλω γκαζόν σε ορθογώνιο κήπο 4x13m αλλά η παροχή μου νομίζω είναι μικρή, περίπου 900λίτρα/ώρα την μετράω και 4 bar. Ξέρει κανείς να βοηθήσει, τι διατομή σωλήνα και τι εκτοξευτήρες χρειάζομαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...