Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ, με πείσατε, θα πάω για μονωμένη. Σκέφτομαι να την κάνω και 1,5 μέτρο για να είμαι σίγουρος, με κάποιες αντηρίδες βέβαια για στήριξη. Καπέλο έχω ήδη περιστρεφόμενο

Από θέρμανση έχω καλοριφέρ, το τζάκι περισσότερο το έφτιαξα για την φάση άραγμα με παρέα, τσίπουρο, σκάλισμα στα ξύλα, να ρίχνω και κανά κοψίδι που και που ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, katbo είπε

Σας ευχαριστώ, με πείσατε, θα πάω για μονωμένη. Σκέφτομαι να την κάνω και 1,5 μέτρο για να είμαι σίγουρος, με κάποιες αντηρίδες βέβαια για στήριξη. Καπέλο έχω ήδη περιστρεφόμενο

Από θέρμανση έχω καλοριφέρ, το τζάκι περισσότερο το έφτιαξα για την φάση άραγμα με παρέα, τσίπουρο, σκάλισμα στα ξύλα, να ρίχνω και κανά κοψίδι που και που ;)

Ε ναι... Το κοψίδι πάντως στο τζάκι ταλαιπωρία!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Ειναι ρυθμισμένος στο 1,5 bar, δεν ξερω αν οντως ειναι τοση η πιεση στο δίκτυο, μπορει να ναι μεγαλύτερη. 

Απο τι καταλαβα επειδη δεν έχω υψομετρική διαφορα, θα πρέπει να ναι η πίεση στο 1 bar. Το δοχειο δεν ξερω αν μπορει να βγει ευκολα, γιατί είναι πανω στον λεβητα οχι διπλα συνδεμένος με μια σωληνα. 

Ο υδραυλικός που εκανε την εγκατάσταση δεν νομίζω να το κατειχε πολύ, οταν ανοιξα το καπακι του λέβητα να δω την θερμοκρασία που ναι ρυθμισμενος ο καυστήρας και ο κυκλοφορητης, τα ειχε αναποδα. Ο καυστήρας να σταματαει στους 30 βαθμους και ο κυκλοφορητης να ανοιγει στους 60. 

Η πιεση σε ενα δικτυο τετοιο ειναι το αλφα και το ωμεγα, αυτός ενα μανόμετρο δεν εβαλε, μπορει οντως να εχω μεγαλη πίεση στο δίκτυο. 

Ενα αλλο θεμα ειναι οτι ο λεβητας ειναι καινούργιος, δεν ξερω καθολου αν μετρησε το δοχειο την πρωτη φορα, μπορει να μην ειχε αερα καθολου. Και η πιεση απ'οσο ξερω παει αναλογα με την πιεση λειτουργίας του νερου.

Ο υδραυλικός σου απ'ότι φαίνεται ήταν τρομερός 😉 . Για να αλλάξεις το ασφαλιστικό θα πρέπει να αδειάσεις τον λέβητα , οπότε θα μπορέσεις να βάλεις μανόμετρο στον αυτόματο. Επειδή ο συγκεκριμένος είναι από τούς  καλύτερους της αγοράς , συνήθως αυτό που γράφει είναι , οπότε για να ανεβαίνει η πίεση , πολύ πιθανό να έχει πρόβλημα το δοχείο διαστολής. Αφού αδειάσεις τον λέβητα , πάρε μια πίεση στο δοχειο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Ο υδραυλικός σου απ'ότι φαίνεται ήταν τρομερός 😉 . Για να αλλάξεις το ασφαλιστικό θα πρέπει να αδειάσεις τον λέβητα , οπότε θα μπορέσεις να βάλεις μανόμετρο στον αυτόματο. Επειδή ο συγκεκριμένος είναι από τούς  καλύτερους της αγοράς , συνήθως αυτό που γράφει είναι , οπότε για να ανεβαίνει η πίεση , πολύ πιθανό να έχει πρόβλημα το δοχείο διαστολής. Αφού αδειάσεις τον λέβητα , πάρε μια πίεση στο δοχειο.

Αυτοι οι λέβητες από τι διαβασα εχουν ενα σχεδιαστικό λαθος, το δοχειο διαστολής ερχεται σε επαφη με το ζεστο νερο του κυκλώματος και ετσι ειναι πιο ευαλωτο. 

Απο χτες μεχρι σήμερα δεν έβγαλε νερα.

Θα το δω πως θα πάει. Κανονικα θέλει να φωναξω υδραυλικό να βγάλει το δοχειο διαστολής από κει που ειναι και να μπει εξω, ο αυτομάτως πληρωσεως να μπει στους σωληνες του λέβητα μαζί με μανόμετρο. Υπάρχει παροχή στο μπαλκόνι απλα θα πρέπει να βάλει ενα ταφ και να τραβηξει συριζα στο τοιχο ενα τουμποραμα δυο μετρα. Αν ηταν σωστος αυτο θα εκανε. Αλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη μπαλκονόπορτά μου, έχω μια οριζόντια πλυσέ σίτα της οποίας σχεδόν κάθε χρόνο κόβονται τα κορδονάκια, με αποτέλεσμα να πληρώνω συνέχεια service. Τί άλλο είδος πλυσέ σίτας μπορώ να βάλω που να μην έχει κορδονάκια κ να μην είναι τόσο ευαίσθητη;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zoranb είπε

Στη μπαλκονόπορτά μου, έχω μια οριζόντια πλυσέ σίτα της οποίας σχεδόν κάθε χρόνο κόβονται τα κορδονάκια, με αποτέλεσμα να πληρώνω συνέχεια service. Τί άλλο είδος πλυσέ σίτας μπορώ να βάλω που να μην έχει κορδονάκια κ να μην είναι τόσο ευαίσθητη;

ψεκάζεις  αρχές καλοκαιριού και 2 φορές το καλοκαίρι αν κάποια είναι όλη μέρα στον ήλιο

https://www.linuxmint.com/google.html?q=σπρευ σιλικόνης

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

ψεκάζεις  αρχές καλοκαιριού και 2 φορές το καλοκαίρι αν κάποια είναι όλη μέρα στον ήλιο

https://www.linuxmint.com/google.html?q=σπρευ σιλικόνης

Ψεκάζω; Αυτό είναι για συντήρηση των κορδονιών;
Πλέον νομίζω πως δεν πρέπει να δώσω κιάλλα λεφτά για service... πεταμένα θα είναι!
Μάλλον πρέπει να πάω σε σίτα χωρίς ευαισθησίες και κορδονάκια... αν υπάρχει τέτοια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zoranb είπε

Στη μπαλκονόπορτά μου, έχω μια οριζόντια πλυσέ σίτα της οποίας σχεδόν κάθε χρόνο κόβονται τα κορδονάκια, με αποτέλεσμα να πληρώνω συνέχεια service. Τί άλλο είδος πλυσέ σίτας μπορώ να βάλω που να μην έχει κορδονάκια κ να μην είναι τόσο ευαίσθητη;

Η μπαλκονόπορτα είναι με ένα φύλο ; ή διπλό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, troi.g είπε

Η μπαλκονόπορτα είναι με ένα φύλο ; ή διπλό; 

Επάλληλα τζάμια έχει αλλά νομίζω πως δεν χωράει να τρέξει ράγα για σίτα σε πλαίσιο, εάν αυτό διερευνάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zoranb είπε

Στη μπαλκονόπορτά μου, έχω μια οριζόντια πλυσέ σίτα της οποίας σχεδόν κάθε χρόνο κόβονται τα κορδονάκια, με αποτέλεσμα να πληρώνω συνέχεια service. Τί άλλο είδος πλυσέ σίτας μπορώ να βάλω που να μην έχει κορδονάκια κ να μην είναι τόσο ευαίσθητη;

Θα είναι της πλάκας. Έχω με οριζόντια κίνηση σε ράγες πλισέ 14 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zoranb είπε

Στη μπαλκονόπορτά μου, έχω μια οριζόντια πλυσέ σίτα της οποίας σχεδόν κάθε χρόνο κόβονται τα κορδονάκια, με αποτέλεσμα να πληρώνω συνέχεια service. Τί άλλο είδος πλυσέ σίτας μπορώ να βάλω που να μην έχει κορδονάκια κ να μην είναι τόσο ευαίσθητη;

Και εγω το ιδιο προβλημα, οκ δεν μου χαλαει καθε χρονο, τον χειμωνα δεν την χρησιμοποιω την σιτα ετσι και αλλιως, αλλα ειναι ψιλοψευτικες οι πλισε ρε γμτ οι σιτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Θα είναι της πλάκας. Έχω με οριζόντια κίνηση σε ράγες πλισέ 14 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτε.

Η μάρκα δε νομίζω πως είναι της πλάκας... πρόκειται για αυτήν.

Μου έλεγαν πως συνίζω σκίζονται τα κορδονάκια όταν δεν είναι καθαρή η ράγα στην οποία κινείται η σίτα. Αλλά και πάλι ρε παιδιά έλεος, σε τόσο μικρή συχνότητα να θέλει service?

Χωρίς κορδονάκια δεν υπάρχουν πλυσέ σίτες;

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Θα είναι της πλάκας. Έχω με οριζόντια κίνηση σε ράγες πλισέ 14 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτε.

Tί μάρκα έχεις εσύ κ για 14 χρόνια δεν έχει πάθει τίποτα; 

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zoranb είπε

Η μάρκα δε νομίζω πως είναι της πλάκας... πρόκειται για αυτήν.

Μου έλεγαν πως συνίζω σκίζονται τα κορδονάκια όταν δεν είναι καθαρή η ράγα στην οποία κινείται η σίτα. Αλλά και πάλι ρε παιδιά έλεος, σε τόσο μικρή συχνότητα να θέλει service?

Χωρίς κορδονάκια δεν υπάρχουν πλυσέ σίτες;

κοίτα και για ideco που είναι με συρματόσχοινο, 1,5 χρόνο τις έχω, δε τις έχω δοκιμάσει για χρόνια, ως τώρα άψογες.

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=ideco

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, zoranb είπε

Η μάρκα δε νομίζω πως είναι της πλάκας... πρόκειται για αυτήν.

Μου έλεγαν πως συνίζω σκίζονται τα κορδονάκια όταν δεν είναι καθαρή η ράγα στην οποία κινείται η σίτα. Αλλά και πάλι ρε παιδιά έλεος, σε τόσο μικρή συχνότητα να θέλει service?

Χωρίς κορδονάκια δεν υπάρχουν πλυσέ σίτες;

Tί μάρκα έχεις εσύ κ για 14 χρόνια δεν έχει πάθει τίποτα; 

Χωρίς κορδονάκια δεν δουλεύουν οι πλισέ δυστυχώς.

Η δικιά μου δεν ξέρω μάρκα πάντως ήταν από τις πρώτες που κυκλοφόρησαν Ελλάδα. Έχω πάρει και από leroy μία με 80 ευρώ αλλά καμία σχέση με την παλιά. Η παλιά τη βλέπεις και είναι τέλεια. Θα τη βάλω φωτό αύριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...