Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, nickol-us είπε

Σε καμία περίπτωση 18ρι ac δεν τραβάει 5kw. Μέγιστο τα 2kw, μπορεί να λέω και πολύ.

Έχω δει 18άρι mitsubishi inverter να πηγαίνει 2700W.

225157915_Screenshot2021-02-15002251.jpg.f2d0178f6a427418b8a7a8016e4e0dba.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, zoranb είπε

Καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά εφόσον είναι digital, ακόμα κ εάν σβήσουν οι διαγραμμίσεις, παίζει ρόλο;

όχι απλά οι γραμμές σου δίνουν καμιά φορά μια σιγουριά μια επιβεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχω δει 18άρι mitsubishi inverter να πηγαίνει 2700W.

Σύγχρονο μηχάνημα; Σε σύγχρονα μηχανήματα (έπρεπε να το διευκρινήσω) μέχρι 1800watt έχω δει, φυσικά το ότι δεν έχω δει, δεν το κάνει απόλυτο, απλά θεώρησα πως είναι κανόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickol-us είπε

Σύγχρονο μηχάνημα; Σε σύγχρονα μηχανήματα (έπρεπε να το διευκρινήσω) μέχρι 1800watt έχω δει, φυσικά το ότι δεν έχω δει, δεν το κάνει απόλυτο, απλά θεώρησα πως είναι κανόνας.

Σύγχρονο. Το μοντέλο φαίνεται στο διάγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nickol-us είπε

Σύγχρονο μηχάνημα; Σε σύγχρονα μηχανήματα (έπρεπε να το διευκρινήσω) μέχρι 1800watt έχω δει, φυσικά το ότι δεν έχω δει, δεν το κάνει απόλυτο, απλά θεώρησα πως είναι κανόνας.

- Ένα σύγχρονο κορυφαίο κλιματιστικό (της τελευταίας δεκαετίας) είναι φυσικό στη θέρμανση-για μικρό χρόνο και κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες-να αγγίζει αυτές τις καταναλώσεις. Τα 1800Watt, κάτω από τις ίδιες συνθήκες και περιστάσεις, μπορούν να ξεπεράσουν και κορυφαία «12αράκια» των 1000+ ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιμένω, για να το λέτε και οι δύο προφανώς κάτι γνωρίζετε. Προσωπικά δεν έχω δει τόσο μεγάλες ονομαστικές τιμές σε 18αρια, όπως ξαναείπα,  χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί τα 2700w είναι πολλά;

2600 είναι το ηλεκτρικό μου σίδερο κι έχει δουλέψει πολλές φορές ταυτόχρονα στην ίδια γραμμή (10αρα ασφάλεια) με 12αρι a/c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δεν επιμένω, για να το λέτε και οι δύο προφανώς κάτι γνωρίζετε. Προσωπικά δεν έχω δει τόσο μεγάλες ονομαστικές τιμές σε 18αρια, όπως ξαναείπα,  χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Πρόσεξε!

Δεν μίλησε κανείς για κατανάλωση 1800+ Watt στην ονομαστική απόδοση του κλιματιστικού. Αυτή είναι η κατανάλωση του κλιματιστικού σε «turbo» mode που κρατά λίγα λεπτά και φτάνει τόσο ψηλά όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι χαμηλή. Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι 15C δεν θα φτάσει ποτέ σε αυτό το ύψος κατανάλωσης.

Spoiler

- Η «turbo» mode στο «12αράκι» που έχω αποδίδει (για μερικά λεπτά) 6.6Kw θέρμανσης (22.520BTU/h) απόδοση που δεν φτάνουν πολλά κλιματιστικά 18.000 BTU/h.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, papoys1 είπε

όχι απλά οι γραμμές σου δίνουν καμιά φορά μια σιγουριά μια επιβεβαίωση.

Δε βρίσκω μεταλλικό κοντά στα €10 που είναι κ το max που νομίζω πως θέλω να δαπανήσω... ε; τι λες;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zoranb είπε

Δε βρίσκω μεταλλικό κοντά στα €10 που είναι κ το max που νομίζω πως θέλω να δαπανήσω... ε; τι λες;

Πόσο σου χρειάζεται;Δηλαδή πόσο συχνά θα το χρησιμοποιήσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, zoranb είπε

Δε βρίσκω μεταλλικό κοντά στα €10 που είναι κ το max που νομίζω πως θέλω να δαπανήσω... ε; τι λες;

την έννοια κόστος ευκαιρίας την έχεις ακούσει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, zoranb είπε

Δε βρίσκω μεταλλικό κοντά στα €10 που είναι κ το max που νομίζω πως θέλω να δαπανήσω... ε; τι λες;

Ότι είπαν οι πιο πάνω. Πάρε πλαστικό. Πόσο θα το χρησιμοποιήσεις;; Εγώ έχω μεταλλικό απλό αν δεν είχα μάλλον σε πλαστικό όπως εσύ θα πήγαινα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, filipN είπε

- Η «turbo» mode στο «12αράκι» που έχω αποδίδει (για μερικά λεπτά) 6.6Kw θέρμανσης (22.520BTU/h) απόδοση που δεν φτάνουν πολλά κλιματιστικά 18.000 BTU/h.

Για ποιο μιλάς αν επιτρέπεται, να το έχουμε υπ' όψιν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Για ποιο μιλάς αν επιτρέπεται, να το έχουμε υπ' όψιν;

Το inventor king και το ξαδερφάκι του carrier platinum έχουν τέτοια νούμερα αν και θα μου έκανε εντύπωση αν ο φίλος είχε φασον midea οπότε κάνα Fujitsu asyg12kgta;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το inventor king και το ξαδερφάκι του carrier platinum έχουν τέτοια νούμερα αν και θα μου έκανε εντύπωση αν ο φίλος είχε φασον midea οπότε κάνα Fujitsu asyg12kgta;

Καλά, αν είναι να έχει τιμή 18αριου καλύτερα να πάρω 18αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...