Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα παλιό AC που δεν ξέρω καν αν δουλεύει. Ούτε τηλεχειριστήριο έχω, ούτε τίποτα. Θέλω να το βγάλω και να το δώσω για ανακύκλωση.

Για να μην πληρώνω τεχνικό, πώς το βγάζω μονος μου; Όσα βίντεο είδα στο youtube αναφέρονται σε λειτουργικά AC που τα κάνουν απεγκατάσταση με στόχο να ξαναγίνει εγκατάσταση κάπου αλλού. Εμένα που δε με νοιάζει αυτό το κομμάτι, απλά το ξεβιδώνω ή θα μου ρθουν τίποτα υγρά στα μούτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

ή θα μου ρθουν τίποτα υγρά στα μούτρα;

To αυτό.

Αν δεν λειτουργεί δεν μπορείς να μαζέψεις τα υγρά εκτός αν έχεις σύστημα ανάκτησης.

Αν είναι λειτουργικό, ακόμη και χωρίς χειριστήριο έχει κάπου κουμπί εκίννησης auto, λόγω εποχής/θερμοκρασίας θα ξεκινήσει στο κρύο που χρειάζεται για να μαζέψεις τα υγρά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yannis27gr είπε

Ούτε τηλεχειριστήριο έχω, ούτε τίποτα

κάτω από την μάσκα εκεί που είναι τα ηλεκτρικά υπάρχει διακοπτακι - μπουτον Συνήθως αναφέρεται σαν ον/οφ η τεστ Το πατάς κι αν δεν έχει θέμα λειτουργεί μόνο σε ψύξη καθ όσον σε αυτή την λειτουργία μόνο γίνεται συγκέντρωση του φρεον 

1 ώρα πριν, yannis27gr είπε

απλά το ξεβιδώνω ή θα μου ρθουν τίποτα υγρά στα μούτρα;

Υπάρχει ενδεχόμενο να συμβεί αλλά είναι και το περιβάλλον Αν δεν λειτουργεί κλείνεις τις βάνες και φεύγει μόνο το αέριο της εσωτερικής μονάδας Ανεξάρτητα με τα παραπάνω αυτό  είναι δουλειά ψυκτικού Εννοείται ότι το ρεύμα σκοτώνει όσους δεν τους γνωρίζει Αν ο συμπιεστής είναι λειτουργικός  ο ψυκτικός τροφοδοτώντας με ρεύμα στις σωστές επαφές μπορεί να  κάνει συγκέντρωση του φρεον όπως προβλέπεται

https://www.youtube.com/watch?v=1Zk5wzqxm-I

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Έχω ένα παλιό AC που δεν ξέρω καν αν δουλεύει. Ούτε τηλεχειριστήριο έχω, ούτε τίποτα. Θέλω να το βγάλω και να το δώσω για ανακύκλωση.

Για να μην πληρώνω τεχνικό, πώς το βγάζω μονος μου; Όσα βίντεο είδα στο youtube αναφέρονται σε λειτουργικά AC που τα κάνουν απεγκατάσταση με στόχο να ξαναγίνει εγκατάσταση κάπου αλλού. Εμένα που δε με νοιάζει αυτό το κομμάτι, απλά το ξεβιδώνω ή θα μου ρθουν τίποτα υγρά στα μούτρα;

Αν τελικα αποφασισεις να λυσεις τα ρακορ , (κακο για το περιβαλλον) το κάνεις με προστατευτικα γυαλια , και με γάντια,  γιατί μπορεί να πάθεις έγκαυμα από το φρεον. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι πριν λύσεις τα Ρακόρ,  να κάνεις πίτα τις χαλκοσωληνες κοντά στα Ρακόρ, και στο μέσα και στο έξω,  και ύστερα να τις κόψεις, ώστε θα φύγει το φρεον που θα κρατήσουν τα 2-3 μέτρα των σωλήνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω την παρακάτω "βρύση" (?) και θέλω να βάλω ηλεκτροβάνα ώστε να μπορώ να την χειρίζομαι απομακρυσμένα. Το απομακρυσμένα θα το λύσω με ένα sonoff. Υπάρχει κάποια (ιδανικά οικονομική) λύση ώστε να παραμείνει και ο χειροκίνητος τρόπος? 

 

20220622_215713.jpg

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανένας κάποιον άνθρωπο που να αναλαμβάνει χωματουργικές εργασίες (εκσκαφή) με καλες τιμές; Είμαι σε φάση έρευνας αγοράς και διαπίστωσα ότι υπάρχει τεράστιο εύρος στο οποίο κυμαίνονται τα κόστη, όποτε αν κάποιος έχει συνεργαστεί με κάποιον επαγγελματία με καλες τιμές ας μου στείλει ένα pm. Πρόκειται περίπου για 50-55 κυβικά μέτρα χώμα και δυο δέντρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, userAnon είπε

έχω την παρακάτω "βρύση" (?) και θέλω να βάλω ηλεκτροβάνα ώστε να μπορώ να την χειρίζομαι απομακρυσμένα. Το απομακρυσμένα θα το λύσω με ένα sonoff. Υπάρχει κάποια (ιδανικά οικονομική) λύση ώστε να παραμείνει και ο χειροκίνητος τρόπος? 

 

20220622_215713.jpg

εαν θες να παραμεινει και η τρεχουσε βρυση χρειαζεται να κανεις καποιες μετατροπες με ταφ, οτι γινεται γινεται αλλα δε θα ειναι καθολου διακριτικο...

12 ώρες πριν, zio10 είπε

Ποια είναι μια νορμάλ τιμή για να κλείσω ένα χώρο 3x3 μέτρα; Ένα Γ δηλαδή να γίνει με γυψοσανίδα, το άλλο μισό Γ είναι τοίχος κανονικά.

εαν υποθεσουμε οτι ειναι 3 μετρα μηκος η καθε πλευρα του Γ και εστω και 3 μετρα υψος ειναι 18 τμ επιφανειας, λογικα θα θες και απο τις 2 οψεις γυψοσανιδα, οποτε θα ελεγα γυρω στα 450-550 υλικα και εργασία (πλην βαφής) σε εναν λογικο τεχνίτη... εξαρταται βεβαια κ που εισαι, εγω στα υπολογισα με εναν μεσο όρο... φαντασου μονο τα υλικα με το φπα ειναι απο 200 έως 250€

Γενικα η γυψοσανιδα δεν ειναι κατι δυσκολο εαν πιανουν τα χερια σου και εχεις 4-5 εργαλεια την κανεις, προσωπικά μονος μου έμαθα και εχω κανει εκτοτε 4-5 δουλειες σε δικα μου σπιτια και σε συγγενεις-φιλους αψογα...

Επεξ/σία από paylidis
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

εαν θες να παραμεινει και η τρεχουσε βρυση χρειαζεται να κανεις καποιες μετατροπες με ταφ, οτι γινεται γινεται αλλα δε θα ειναι καθολου διακριτικο...

εαν υποθεσουμε οτι ειναι 3 μετρα μηκος η καθε πλευρα του Γ και εστω και 3 μετρα υψος ειναι 18 τμ επιφανειας, λογικα θα θες και απο τις 2 οψεις γυψοσανιδα, οποτε θα ελεγα γυρω στα 450-550 υλικα και εργασία (πλην βαφής) σε εναν λογικο τεχνίτη... εξαρταται βεβαια κ που εισαι, εγω στα υπολογισα με εναν μεσο όρο... φαντασου μονο τα υλικα με το φπα ειναι απο 200 έως 250€

Γενικα η γυψοσανιδα δεν ειναι κατι δυσκολο εαν πιανουν τα χερια σου και εχεις 4-5 εργαλεια την κανεις, προσωπικά μονος μου έμαθα και εχω κανει εκτοτε 4-5 δουλειες σε δικα μου σπιτια και σε συγγενεις-φιλους αψογα...

Ευχαριστώ! Θα το δοκίμαζα μόνος μου αλλά είμαι σε φάση που δεν πρέπει να σηκώσω βάρος και οι γυψοσανίδες είναι ασήκωτες :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ευχαριστώ! Θα το δοκίμαζα μόνος μου αλλά είμαι σε φάση που δεν πρέπει να σηκώσω βάρος και οι γυψοσανίδες είναι ασήκωτες :D

 

ε ετσι και ετσι θα τις ελεγα, δεν ειναι κ τσιμεντοσανιδα που ειναι ασηκωτη αλλα εχει ενα χ βαρος, με ενα δευτερο ατομο για βοηθεια δε θα εχεις ιδιαίτερη καταπονηση... 

εαν βρεις τη δουλειά εως εκει στα 500 στοκαρισμενη τελειωμενη ετοιμη για βαψιμο ειναι μια χαρα κατ εμε...*

 

*όπου μπηκα απο περιεργεια να δω τα υλικα και τα προφιλ εχουν ανεβει 80% ενω οι σανιδες ~35-40%. πολυ κακη εποχη για εργασιες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, paylidis είπε

ε ετσι και ετσι θα τις ελεγα, δεν ειναι κ τσιμεντοσανιδα που ειναι ασηκωτη αλλα εχει ενα χ βαρος, με ενα δευτερο ατομο για βοηθεια δε θα εχεις ιδιαίτερη καταπονηση... 

εαν βρεις τη δουλειά εως εκει στα 500 στοκαρισμενη τελειωμενη ετοιμη για βαψιμο ειναι μια χαρα κατ εμε...*

 

*όπου μπηκα απο περιεργεια να δω τα υλικα και τα προφιλ εχουν ανεβει 80% ενω οι σανιδες ~35-40%. πολυ κακη εποχη για εργασιες

Παρολα αυτα ομως τρεχουν και δε προλαβαινουν. Με οσους επαγγελματιες εχω μιλησει υπαρχει τρελη δουλεια και οι τιμες των υλικων δεν εχουν επηρεασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, zio10 είπε

Ποια είναι μια νορμάλ τιμή για να κλείσω ένα χώρο 3x3 μέτρα; Ένα Γ δηλαδή να γίνει με γυψοσανίδα, το άλλο μισό Γ είναι τοίχος κανονικά.

εσωτερικός η εξωτερικός ? πορομπερτον ytong  60x25x17,5   3,05 € το τεμάχιο μιας και εισαι σε φαση;)

 

38 λεπτά πριν, zio10 είπε

αλλά είμαι σε φάση που δεν πρέπει να σηκώσω βάρος και οι γυψοσανίδες είναι ασήκωτες :D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hp8 είπε

εσωτερικός η εξωτερικός ? πορομπερτον ytong  60x25x17,5   3,05 € το τεμάχιο μιας και εισαι σε φαση;)

 

 

καλη ιδεα και το ytong αλλα πολυ βρωμια κ εξτρα μεροκαματα σε σχεση με τη γυψοσανιδα...

 

όπου βαζει και δεκαρι ξερω γω για χωρισμα (γιατι αυτο καταλαβα για να θελει κ γυψοσανιδα) με 1.7 το τεμαχιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, hp8 είπε

εσωτερικός η εξωτερικός ? πορομπερτον ytong  60x25x17,5   3,05 € το τεμάχιο μιας και εισαι σε φαση;)

 

 

Εσωτερικό χώρισμα θέλω να κάνω αλλά όχι να χτίσω! Να είναι και κάπως προσωρινό γιατί δεν είναι για δικό μου σπίτι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, userAnon είπε

έχω την παρακάτω "βρύση" (?) και θέλω να βάλω ηλεκτροβάνα ώστε να μπορώ να την χειρίζομαι απομακρυσμένα. Το απομακρυσμένα θα το λύσω με ένα sonoff. Υπάρχει κάποια (ιδανικά οικονομική) λύση ώστε να παραμείνει και ο χειροκίνητος τρόπος? 

 

20220622_215713.jpg

Υπόψη πως το sonoff (και οποιοδήποτε άλλο παρόμοιο) μπορεί να μείνει χωρίς internet λόγω κάποιου σκαλωματος (παρόχου, της ίδιας της συσκευής, κτλ) και να μην μπορείς να δώσεις εντολή κλεισίματος (υπάρχουν βέβαια λύσεις...αν πχ έχει σκαλωσιές από πάροχο, καλεις και λες ότι για το τάδε νούμερο θες ένα απομακρυσμένο restart στο ρούτερ/ένα restart στην πόρτα....οπότε θα ξανασυγχτονισει το ρούτερ σου και θα πάρει internet το sonoff. Έτσι κάνω εγώ για το εξοχικό που έχει θεματα η γραμμη και έχω φώτα με sonoff.).

Εκεί έχεις σκεφτεί τι θα γίνει; Θα τρέχει ασταμάτητα νερό; Δεν βολεύει ένα κλασσικό με μπαταρία;

Επεξ/σία από _Biohazard_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...