Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, mechpanos είπε

ΌΧΙ. Αν ποτίζει ο τοίχος, η υγρασία θα ταξιδεύει μέσα του μέχρι να βρει σημείο που θα εκτονώσει...
Πρέπει να κάνει καλή στεγανοποίηση η γειτόνισσα!

Εχεις απόλυτο δίκιο, απλά μιλάμε γειτόνισσα με ψυχολογικά... Κοινώς ότι μπορέσει η μητέρα μου να κάνει. Αλλά έχεις απόλυτο δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

έχω περάσει έναν νεροχύτη με πατητή τσιμεντοκονία και τώρα θέλω να τον σφραγίσω με το τελικό βερνίκι. Θέλω οπωσδήποτε ματ αποτέλεσμα, μου είπαν όμως ότι τα γυαλιστερά και σατινέ βερνίκια είναι πιο αντοχής από τα ματ.  Δεδομένου ότι είναι νεροχύτης και θα καταπονεθεί πολύ με νερά κλπ σκέφτομαι να τον περάσω πρώτα ένα χέρι γυαλιστερό βερνίκι για αντοχή και μετά ένα-δυο χέρια ματ μήπως και φύγει η γυαλάδα. Αξίζει λέτε ή θα παραμείνει η γυαλάδα από μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Η ταπα απο το πατοσιφωνο είναι βιδωτη ή ή την χτυπάς και βγαινει. Προσπάθησα να την ξεβιδωσω και δεν τα κατάφερα.

Αν είναι η κλασική σχάρα μεταλλική έχει 2 δοντακια που το κρατάνε πρέπει να το στρίβεις λίγο λίγο και να τραβάς προς τα πάνω μέχρι να ευθυγραμμιστούν με το κενό και να σηκωθεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Αν είναι η κλασική σχάρα μεταλλική έχει 2 δοντακια που το κρατάνε πρέπει να το στρίβεις λίγο λίγο και να τραβάς προς τα πάνω μέχρι να ευθυγραμμιστούν με το κενό και να σηκωθεί 

Την έβγαλα την σχαρα. Για την ταπα καθαρισμού ρωταω. Ειναι βιδωτη; Κουμπωτη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθάρισα τον λέβητα και έσπασε η φλάντζα αμιάντου. Έσπασε σε πολλά κομμάτια, δεν χρήζει επιδιόρθωσης. Ξέρετε κάποιο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη (όσο πιο ανατολικά τόσο το καλύτερο) που να πουλάει;

Μου είπαν επίσης ότι μπορώ να πάρω φύλλο αμιάντου και να το προσαρμόσω. Που μπορώ να το βρω όμως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε πως μπορώ να βρω σίδερα για κάτι κολλήσεις στο σπίτι; 

Όσοι έχουν μαγαζιά σε ακτίνα 10-20km έχουν πάρα πολύ δουλειά και δεν ερχόντουσαν για μικρή δουλειά αξιας 3000€ και μετά από μήνες που βρήκα έναν έκανε χάλια κολλήσεις σε μέρη που.εκανε ο βοηθός κυρίως.

Ρώτησα σιδεράδικα και πήρα ένα δύο τηλέφωνα από κόσμο που δουλεύει σε σιδεράδες. Γενικά έχω καταλάβει πως είναι λίγοι και έχουν τρελή δουλειά και χρεώνουν πάνω από 500-1000 μεροκάματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να φτιάξω σε μαραγκό μια μεγάλη ξύλινη βιβλιοθήκη. Μου δίνουν τελικές τιμές για μασίφ ξύλο δρυος και για καπλαμά αντίστοιχο που έχουν διαφορά 10% μεταξύ τους. Είναι λογική η απόκλιση; Είχα την εντύπωση οτι το μασιφ ξύλο είναι αρκετά πιο ακριβό.

Δεδομένης της διαφοράς στη τιμή είναι προτιμοτερο να πάω σε μασίφ ή μήπως είναι καλυτερα με καπλαμά που δεν κινδυνεύει από παραμορφώσεις και είναι και ελαφρύτερη η κατασκευη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SR20DET είπε

Καλησπέρα, θέλω να φτιάξω σε μαραγκό μια μεγάλη ξύλινη βιβλιοθήκη. Μου δίνουν τελικές τιμές για μασίφ ξύλο δρυος και για καπλαμά αντίστοιχο που έχουν διαφορά 10% μεταξύ τους. Είναι λογική η απόκλιση; Είχα την εντύπωση οτι το μασιφ ξύλο είναι αρκετά πιο ακριβό.

Δεδομένης της διαφοράς στη τιμή είναι προτιμοτερο να πάω σε μασίφ ή μήπως είναι καλυτερα με καπλαμά που δεν κινδυνεύει από παραμορφώσεις και είναι και ελαφρύτερη η κατασκευη?

Είναι κόντρα πλάκε με καπλαμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Την έβγαλα την σχαρα. Για την ταπα καθαρισμού ρωταω. Ειναι βιδωτη; Κουμπωτη; 

Εάν το σιφωνι είναι μολυβενιο τότε ή τάπα είναι βιδωτη , αλλά σε καμία περίπτωση μην επιχειρήσεις να τη λύσεις. Στα πλαστικά είναι κουμπωτη, δεν έχω δει ποτέ βιδωτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SR20DET είπε

Καλησπέρα, θέλω να φτιάξω σε μαραγκό μια μεγάλη ξύλινη βιβλιοθήκη. Μου δίνουν τελικές τιμές για μασίφ ξύλο δρυος και για καπλαμά αντίστοιχο που έχουν διαφορά 10% μεταξύ τους. Είναι λογική η απόκλιση; Είχα την εντύπωση οτι το μασιφ ξύλο είναι αρκετά πιο ακριβό.

Δεδομένης της διαφοράς στη τιμή είναι προτιμοτερο να πάω σε μασίφ ή μήπως είναι καλυτερα με καπλαμά που δεν κινδυνεύει από παραμορφώσεις και είναι και ελαφρύτερη η κατασκευη?

Αποκλείεται να μιλάνε για μασιφ ξηλο, κατι δεν σου λένε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως βγαινουν τα υπολείμματα κολλας απο χαρτοταινια στην λαμαρινα του αυτοκινητου; 

Διαβασα wd40, καθαρο οινόπνευμα. Αλλα μερικοι λενε οτι χαλαει το βερνικι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...