Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Εκεί έχεις σκεφτεί τι θα γίνει; Θα τρέχει ασταμάτητα νερό; Δεν βολεύει ένα κλασσικό με μπαταρία;

To sonoff θα παίζει σε τοπικό δυκτιο που δεν χρειάζεται internet οπότε δεν είναι πρόβλημα. Η λειτουργία θα είναι να ανοίγει 2-3 φορές την ημέρα για 30-40 δευτερόλεπτα και το νερό θα πηγαίνει σε απόχετευση. Το μόνο αρνητικό (φαντάζομαι) ότι θα είναι να είναι ανοιχτή η βάνα και να πέσει το ρεύμα. Σε αυτή την περίπτωση δεν γνωρίζω τι γίνεται. Μάλλον όμως θα κλείνει? 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, userAnon είπε

To sonoff θα παίζει σε τοπικό δυκτιο που δεν χρειάζεται internet οπότε δεν είναι πρόβλημα. Η λειτουργία θα είναι να ανοίγει 2-3 φορές την ημέρα για 30-40 δευτερόλεπτα και το νερό θα πηγαίνει σε απόχετευση. Το μόνο αρνητικό (φαντάζομαι) ότι θα είναι να είναι ανοιχτή η βάνα και να πέσει το ρεύμα. Σε αυτή την περίπτωση δεν γνωρίζω τι γίνεται. Μάλλον όμως θα κλείνει? 

Βάζεις ηλεκτροβαλβιδα κανονικά κλειστή. Αν κοπεί το ρεύμα κλείνει το πηνίο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Βάζεις ηλεκτροβαλβιδα κανονικά κλειστή. Αν κοπεί το ρεύμα κλείνει το πηνίο.

ναι δεν έχω ξαναβάλει, αλλά σήμερα που διάβαζα εκεί κατέληξα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, 

Έχω ένα πρόβλημα με το καζανάκι. Βλέπω ότι τρέχει λιγάκι (ίσα ίσα) μέσα στην λεκάνη. Προσπάθησα να καταλάβω πως θα μπορούσα να το φτιάξω αλλά μάταια 😅

Αν βοηθάει ο μηχανισμός είναι αυτός

[url=https://postimg.cc/xkRrwH64][img]https://i.postimg.cc/xkRrwH64/20220624-010532.jpg[/img][/url]

Κάποια ιδέα για το τι θα μπορούσα να κάνω πριν καταλήξω να καλέσω υδραυλικό; 

 

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Έχω ένα πρόβλημα με το καζανάκι. Βλέπω ότι τρέχει λιγάκι (ίσα ίσα) μέσα στην λεκάνη. Προσπάθησα να καταλάβω πως θα μπορούσα να το φτιάξω αλλά μάταια 😅

Αν βοηθάει ο μηχανισμός είναι αυτός

[url=https://postimg.cc/xkRrwH64][img]https://i.postimg.cc/xkRrwH64/20220624-010532.jpg[/img][/url]

Κάποια ιδέα για το τι θα μπορούσα να κάνω πριν καταλήξω να καλέσω υδραυλικό; 

 

Θα πρέπει να καταλάβεις από που φεύγει το νερό.

Κάπου ψηλά έχει μια τρύπα για να υπερχείλιση, αν φεύγει το νερό από εκεί σημαίνει χαλασμένο φλοτερ και μάλλον θέλει αλλαγή.

Αν τρέχει από την κάτω μεριά που σφραγίζει ο μηχανισμός, πιθανώς ένα λύσιμο και καθάρισμα της βρωμιάς που έχει πιάσει το καζανάκι η/και το λάστιχο, να λύσει το πρόβλημα.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Θα πρέπει να καταλάβεις από που φεύγει το νερό.

Κάπου ψηλά έχει μια τρύπα για να υπερχείλιση, αν φεύγει το νερό από εκεί σημαίνει χαλασμένο φλοτερ και μάλλον θέλει αλλαγή.

Αν τρέχει από την κάτω μεριά που σφραγίζει ο μηχανισμός, πιθανώς ένα λύσιμο και καθάρισμα της βρωμιάς που έχει πιάσει το καζανάκι η/και το λάστιχο, να λύσει το πρόβλημα.

Φεύγει σίγουρα από κάτω και όχι από το σημείο της υπερχείλισης. Γνωρίζεις αν αυτά είναι κουμπωτά ή βιδωτα; Φοβάμαι να βάλω δύναμη μήπως το σπάσω. 
 

Edit:

Απαντώ μόνος μου. Βρήκα ένα πολύ καλό βίντεο που δείχνει πως βγαίνει ο μηχανισμός 

 

Επεξ/σία από Bourdoulas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Φεύγει σίγουρα από κάτω και όχι από το σημείο της υπερχείλισης. Γνωρίζεις αν αυτά είναι κουμπωτά ή βιδωτα; Φοβάμαι να βάλω δύναμη μήπως το σπάσω. 
 

Edit:

Απαντώ μόνος μου. Βρήκα ένα πολύ καλό βίντεο που δείχνει πως βγαίνει ο μηχανισμός 

 

Kerafina είναι;

Μη σου πω έχουμε το ίδιο ακριβώς.

Μου έκανε κι εμένα κάτι κόλπα κι έφτιαξε όταν του άλλαξα το φλοτέρ.

thumb_fprod_1090_450x450_1448640467_0.pj

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Doubt είπε

Kerafina είναι;

Μη σου πω έχουμε το ίδιο ακριβώς.

Μου έκανε κι εμένα κάτι κόλπα κι έφτιαξε όταν του άλλαξα το φλοτέρ.

thumb_fprod_1090_450x450_1448640467_0.pj

 

 

 

Δεν έχω ιδέα τι είναι. Πάντως βρήκα ακριβώς από που είναι η διαρροή και φαίνεται πως υπάρχει κάποιο θέμα με το λαστιχάκι στο κάτω μέρος. 

Απ ότι κατάλαβα πρέπει να βγει όλο το καζανάκι για να το φτιάξω 

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι τους κατέχοντες... η σειρές bauedge & bauloop της grohe είναι κινέζικης κατασκευής. Γενικά είναι αξιόπιστες; Ή οι μπαταρίες της eurorama και σια είναι εφάμιλλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Φεύγει σίγουρα από κάτω και όχι από το σημείο της υπερχείλισης. Γνωρίζεις αν αυτά είναι κουμπωτά ή βιδωτα; Φοβάμαι να βάλω δύναμη μήπως το σπάσω. 
 

Edit:

Απαντώ μόνος μου. Βρήκα ένα πολύ καλό βίντεο που δείχνει πως βγαίνει ο μηχανισμός 

 

 

12 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Δεν έχω ιδέα τι είναι. Πάντως βρήκα ακριβώς από που είναι η διαρροή και φαίνεται πως υπάρχει κάποιο θέμα με το λαστιχάκι στο κάτω μέρος. 

Απ ότι κατάλαβα πρέπει να βγει όλο το καζανάκι για να το φτιάξω 

Σαφώς και δεν πρέπει να βγει όλο το καζανάκι,  εάν το πρόβλημα είναι στο λαστιχάκι του πυθμένα. Κατά 90 τοις εκατό είναι κουμπωτος. Δοκίμασε να στρίψεις αριστερά το μηχανισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

 

Σαφώς και δεν πρέπει να βγει όλο το καζανάκι,  εάν το πρόβλημα είναι στο λαστιχάκι του πυθμένα. Κατά 90 τοις εκατό είναι κουμπωτος. Δοκίμασε να στρίψεις αριστερά το μηχανισμό.

Ναι μεν είναι κουμπωτός, αλλά έπρεπε να βγει όλο το καζανάκι για  να μπορέσω να τον αφαιρέσω. Το πρόβλημα ήταν στο λαστιχάκι του μηχανισμού οπότε τον άλλαξα ολόκληρο.

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Να ρωτήσω κάτι τους κατέχοντες... η σειρές bauedge & bauloop της grohe είναι κινέζικης κατασκευής. Γενικά είναι αξιόπιστες; Ή οι μπαταρίες της eurorama και σια είναι εφάμιλλες;

Υπαρχουν πολλες μαρκες. Μπορεις να δεςι και hansgrohe που αν δε κανω λαθος ειναι made in germany.

Αλλιως εχει ιταλικες καλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Mpiftekis said:

Να ρωτήσω κάτι τους κατέχοντες... η σειρές bauedge & bauloop της grohe είναι κινέζικης κατασκευής. Γενικά είναι αξιόπιστες; Ή οι μπαταρίες της eurorama και σια είναι εφάμιλλες;

Γιατί δεν πας σε hansa απευθείας; Έχει και οικονομικές σειρές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένα θέμα με το να τρυπάς τον αρμό στα πλακάκια του μπάνιου πχ για να βάλεις κρεμάστρες κτλ;

Εγώ όσες φορές χρειάστηκε έτσι το έκανα αλλά βλέπω συχνά να έχουν τρυπήσει το πλακάκι και λογικά και επαγγελματίες και μου φαίνεται περίεργο και πιο δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, zio10 είπε

Υπάρχει κανένα θέμα με το να τρυπάς τον αρμό στα πλακάκια του μπάνιου πχ για να βάλεις κρεμάστρες κτλ;

Εγώ όσες φορές χρειάστηκε έτσι το έκανα αλλά βλέπω συχνά να έχουν τρυπήσει το πλακάκι και λογικά και επαγγελματίες και μου φαίνεται περίεργο και πιο δύσκολο.

αν τρυπάς στον αρμό χαλάς περισσότερα πλακάκια Συνήθως ο αρμός είναι 3 mm το τρυπάνι 6 Το ιδανικό για μένα είναι αρμός και ένα πλακάκι Δύσκολο Όταν τρυπάω  πλακάκι δεν βάζω κρούση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...