Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Υπάρχει κανένα θέμα με το να τρυπάς τον αρμό στα πλακάκια του μπάνιου πχ για να βάλεις κρεμάστρες κτλ;

Εγώ όσες φορές χρειάστηκε έτσι το έκανα αλλά βλέπω συχνά να έχουν τρυπήσει το πλακάκι και λογικά και επαγγελματίες και μου φαίνεται περίεργο και πιο δύσκολο.

Εάν τα πλακάκια είναι παλιά που τα κολλαγαν με τσιμέντο,  δεν πας ποτέ στους αρμούς, γιατί είναι κούφια. Εάν είναι με κόλλα, τότε οκ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, troi.g είπε

Εάν τα πλακάκια είναι παλιά που τα κολλαγαν με τσιμέντο,  δεν πας ποτέ στους αρμούς, γιατί είναι κούφια. Εάν είναι με κόλλα, τότε οκ. 

Να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς ότι είναι κούφια. Ο αρμός έχει πάχος περίπου μισό εκατοστό, όσο το πλακάκι. Από πίσω είναι τοίχος και το μεγαλύτερο μέρος του ούπα θα είναι μέσα στον τοίχο, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχω κάτι σποτάκια σαν αυτά της φωτογραφίας σε εξωτερική σκάλα. Το πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα πλέον φεύγουν από την εσοχή τους και βγαίνουν προς τα έξω. Με τι θα μπορούσα να τα κολλήσω, να τα πιάσω, να τα στριμώξω δεν ξέρω και εγώ πως να το πω ώστε να μην βγαίνουν προς τα έξω. Σιλικόνη κάνει ή όχι θα την πετάξει κι αυτή; καμία ιδέα τι μπορεί να είναι κατάλληλο ή τι μπορώ να κάνω? 

Ευχαριστώ 

Screenshot_20220626-090008_Skroutz.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, zio10 είπε

Να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς ότι είναι κούφια. Ο αρμός έχει πάχος περίπου μισό εκατοστό, όσο το πλακάκι. Από πίσω είναι τοίχος και το μεγαλύτερο μέρος του ούπα θα είναι μέσα στον τοίχο, έτσι δεν είναι;

επειδη εκανα μια δουλεια στο μπανιο και εγω περυσι, αυτο που ειδα και αυτο που σου ειπαν πιο πανω ειναι οτι υπαρχει περιπτωση να ειναι κολλημενα τα πλακακια με τσιμεντο , εβαζαν παλια μια μπαλα τσιμεντο στην μεση και πιεζαν το πλακακι να απλωσει το τσιμεντο αλλα μεχρι τους αρμους δεν εφτανε (τουλαχιστον ετσι ηταν τα δικα μου). οποτε οι αρμοι απο πισω ειχαν κανα εκατοστο κενο μεχρι να βρω τουβλο και εβαλα μεγαλες βιδες και μεγαλα ουπα για να βρει τουβλο το ουπα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Καλημέρα. Έχω κάτι σποτάκια σαν αυτά της φωτογραφίας σε εξωτερική σκάλα. Το πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα πλέον φεύγουν από την εσοχή τους και βγαίνουν προς τα έξω. Με τι θα μπορούσα να τα κολλήσω, να τα πιάσω, να τα στριμώξω δεν ξέρω και εγώ πως να το πω ώστε να μην βγαίνουν προς τα έξω. Σιλικόνη κάνει ή όχι θα την πετάξει κι αυτή; καμία ιδέα τι μπορεί να είναι κατάλληλο ή τι μπορώ να κάνω? 

Ευχαριστώ 

Screenshot_20220626-090008_Skroutz.jpg

Καλημερα, δοκίμασε να βαλεις λαστιχοταινια ωστε να γεμισει το κενο και να στριμωχτεί μεσα στην εσοχή.

Screenshot from 2022-06-26 09-57-01.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2022 στις 8:06 ΠΜ, ΠάρηςΓ είπε

Υπαρχουν πολλες μαρκες. Μπορεις να δεςι και hansgrohe που αν δε κανω λαθος ειναι made in germany.

Αλλιως εχει ιταλικες καλες

 

19 ώρες πριν, marmagia είπε

Γιατί δεν πας σε hansa απευθείας; Έχει και οικονομικές σειρές 

Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Ο λόγος που δεν κοιτάμε σε hansgrohe είναι οικονομικός. Επειδή θέλουμε να βάλουμε επιτοίχιες μπαταρίες, της Hans grohe βγαίνουν περίπου 500€ η μια και θέλουμε 3 από αυτές. Οπότε, δεν βγαίνουμε 😀

 

Μπορείτε να προτείνετε κάποια αξιόπιστη ιταλική, για να τις ψάξουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bakxos είπε

Με τι θα μπορούσα να τα κολλήσω, να τα πιάσω, να τα στριμώξω

εγώ θα έβγαζα το φωτιστικό από το κουτί (φωτο) για να δω τι έχει προκύψει Και ανάλογα με το το τρόπο στήριξης του κουτιού και το κενό που υπάρχει βάζεις κόλα πλακιδίων - τσιμέντο - αφρό πολυουρεθανης - σιλικόνη κλπ

Spoiler

672791252_.png.563c0490c435d46ca3b6a1b06aea7347.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, zio10 είπε

Να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς ότι είναι κούφια. Ο αρμός έχει πάχος περίπου μισό εκατοστό, όσο το πλακάκι. Από πίσω είναι τοίχος και το μεγαλύτερο μέρος του ούπα θα είναι μέσα στον τοίχο, έτσι δεν είναι;

Όπως είπαν και παραπάνω, έβαζαν μια μπάλα τσιμέντο στο κέντρο και την πίεζαν,  οπότε στις άκρες έμενε κενό 1-2 πόντους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Mpiftekis said:

 

Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Ο λόγος που δεν κοιτάμε σε hansgrohe είναι οικονομικός. Επειδή θέλουμε να βάλουμε επιτοίχιες μπαταρίες, της Hans grohe βγαίνουν περίπου 500€ η μια και θέλουμε 3 από αυτές. Οπότε, δεν βγαίνουμε 😀

 

Μπορείτε να προτείνετε κάποια αξιόπιστη ιταλική, για να τις ψάξουμε;

Για μπαταρίες λουτρού μιλάμε; Σίγουρα υπάρχουν σαφώς οικονομικότερες hansa (hansa που είναι κυριολεκτικά εγγύηση και θα υπάρχει για τα επόμενα 20 χρόνια σπίτι, όχι hansgrohe)από 500€ https://bagnogallery.gr/product-category/βρύσες-μπαταρίες/βρύσες-μπάνιου/

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Bakxos είπε

Αυτή κάνει; τα φώτα είναι led οπότε δεν έχει πολύ υψηλή θερμοκρασία αλλά οι ταινίες συνήθως και με χαμηλή θερμοκρασία ξεκολλάνε 

Δεν ξεκολλάει ειναι αυτο βουλκανιζομενη που σημαίνει οτι σφιγγει και γινεται ενα σωμα. Δεν εχει πρόβλημα με την ζεστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, troi.g είπε

Όπως είπαν και παραπάνω, έβαζαν μια μπάλα τσιμέντο στο κέντρο και την πίεζαν,  οπότε στις άκρες έμενε κενό 1-2 πόντους. 

- Δεν έχει γενική ισχύ αυτό που υποστηρίζεις, για τα παλαιότερα κτίσματα που έβαζαν σχεδόν όλοι τότε κτιστά πλακάκια στους τοίχους. Συνέβαινε κυρίως στις φτηνοδουλειές και με τους σκιτζήδες «μαστόρους», δηλαδή σε ένα μάλλον μικρό τμήμα από τα νέα (τότε) κτίσματα.

- Αρκετοί έμπειροι πλακάδες κατάφερναν να βάλουν στο προς συγκόλληση πλακάκι τη σωστή ποσότητα τσιμεντοκονιάματος ώστε να καλυφθεί σχεδόν όλη η (πίσω) επιφάνειά του, και γέμιζαν τα κενά στις επάνω γωνίες-αν υπήρχαν-με το μυστρί. Άλλοι, λιγότερο ικανοί, συμπλήρωναν το κενό ρίχνοντας με ένα μικρό δοχείο-όταν τελείωνε η σειρά με τα χτιστά σε τοίχο πλακάκια-ένα περισσότερο ρευστό τσιμεντοκονίαμα που το έλεγαν «αριάνι». Ήταν το ίδιο τσιμεντοκονίαμα που έκτιζαν τα πλακάκια αλλά με λίγο παραπάνω νερό ώστε να μπορεί να ρέει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, marmagia είπε

Για μπαταρίες λουτρού μιλάμε; Σίγουρα υπάρχουν σαφώς οικονομικότερες hansa (hansa που είναι κυριολεκτικά εγγύηση και θα υπάρχει για τα επόμενα 20 χρόνια σπίτι, όχι hansgrohe)από 500€ https://bagnogallery.gr/product-category/βρύσες-μπαταρίες/βρύσες-μπάνιου/

Για μπαταρία νιπτήρα εντοιχισμένη. Δεν τις ήξερα τις hansa, νόμιζα λέμε για τις hansgrohe. Ευχαριστώ για την υπόδειξη. Θα τις ψάξουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η δυνατότητα να τροφοδότησω ledοταινια 4μετρη με τροφοδοτικό με μπαταρίες ή κάποιον άλλο ασύρματο τρόπο εκτός πρίζας;

έψαξα αλλά μάλλον κάτι δεν έψαξα καλά κ δεν βρίσκω απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekbusters είπε

Υπάρχει η δυνατότητα να τροφοδότησω ledοταινια 4μετρη με τροφοδοτικό με μπαταρίες ή κάποιον άλλο ασύρματο τρόπο εκτός πρίζας;

έψαξα αλλά μάλλον κάτι δεν έψαξα καλά κ δεν βρίσκω απάντηση 

Ναι φυσικά.

Ίσως υπάρχουν και έτοιμα κιτ, μια βόλτα απο τα κινέζικα ή μαγαζιά που ασχολούνται με led(πχ ledokosmos) μάλλον θα  σε βοηθήσει.

Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες περί του τι θες να κάνεις.

Ιδιοκατασκευή ή κάτι plug n play;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...