Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. Σε φιλικό σπίτι είδα την παρακάτω κατασκευή, καθρέφτης διπλής όψης ανάμεσα σε δυο δωμάτια, μπάνιο κρεβατοκάμαρα, για φυσικό φωτισμό του δωματίου. Απ'τη μία πλευρά βλέπεις μες στο δωμάτιο ενώ απ'την άλλη είναι καθρέφτης. Μήπως ξέρετε που μπορώ να ρωτήσω για τέτοιου είδους κατασκευή;;image.jpeg.850d0cfb7060bdec20e30179df51f7b2.jpeg

Επεξ/σία από janus5555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

56 λεπτά πριν, janus5555 είπε

Καλημέρα σε όλους. Σε φιλικό σπίτι είδα την παρακάτω κατασκευή, καθρέφτης διπλής όψης ανάμεσα σε δυο δωμάτια, μπάνιο κρεβατοκάμαρα, για φυσικό φωτισμό του δωματίου. Απ'τη μία πλευρά βλέπεις μες στο δωμάτιο ενώ απ'την άλλη είναι καθρέφτης. Μήπως ξέρετε που μπορώ να ρωτήσω για τέτοιου είδους κατασκευή;;image.jpeg.850d0cfb7060bdec20e30179df51f7b2.jpeg

Καλή φάση για ματάκηδες μου φαίνεται...

Σοβαρά τώρα, για τέτοιες κατασκευές πας σε τζαμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Καλή φάση για ματάκηδες μου φαίνεται...

Σοβαρά τώρα, για τέτοιες κατασκευές πας σε τζαμά.

οντως εξαιρετική θα'ταν, όμως πρόκειται για σπίτι δικό μου και το σκέφτομαι γαι εξτρα φως στην κουζίνα απ'το χωλ, άρα δεν παίζει κάπου γυμν@. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, είναι λίγο πιο παράξενο επειδή πρακτικά λείπει τοίχος, άρα ψάχνω να δω πως θα το φτιάξω όλο αυτό, όχι που θα βρω το ειδικό τζάμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωσαικο παλιο που ειναι πολυ ταλεπωρημενο και θολωμενο υπαρχει τρόπος να το φέρουμε σε καλυτερη κατάσταση ευκολα; εκτος να φέρω ειδικο;

το μπάνιο να νε 2χς2 μαξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω παραλάβει εδώ και μια εβδομάδα στο σπίτι κλιματιστικό από το leroy merlin και ενώ έχω προπληρώσει και την εγκατάσταση 90 ευρώ δεν επικοινωνεί ποτέ μαζί μου τεχνικός να κανονίσουμε ραντεβού.

Ξέρει κανείς τι φάση παίζει με το leroy merlin;

Αφού τους είπα σήμερα να φανταστείτε ότι αν δεν επικοινωνήσει και σήμερα τεχνικός, αύριο είμαι για συνήγορο του καταναλωτή.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να παίζεται και δεν παίρνει κάποιος τεχνικός να πει ότι μπορώ εκείνη τη μέρα ξέρω γω.

Παράνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, janus5555 είπε

οντως εξαιρετική θα'ταν, όμως πρόκειται για σπίτι δικό μου και το σκέφτομαι γαι εξτρα φως στην κουζίνα απ'το χωλ, άρα δεν παίζει κάπου γυμν@. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, είναι λίγο πιο παράξενο επειδή πρακτικά λείπει τοίχος, άρα ψάχνω να δω πως θα το φτιάξω όλο αυτό, όχι που θα βρω το ειδικό τζάμι.

Έχουν οι τζαμάδες, ειδικά προφίλ που τα φτιάχνουν αυτά! Αλλιώς, σε αλουμινά με συνεργασία τζαμά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, janus5555 είπε

οντως εξαιρετική θα'ταν, όμως πρόκειται για σπίτι δικό μου και το σκέφτομαι γαι εξτρα φως στην κουζίνα απ'το χωλ, άρα δεν παίζει κάπου γυμν@. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, είναι λίγο πιο παράξενο επειδή πρακτικά λείπει τοίχος, άρα ψάχνω να δω πως θα το φτιάξω όλο αυτό, όχι που θα βρω το ειδικό τζάμι.

Γυψοσανιδά χρειάζεσαι, είναι το πιο εύκολο (μάλλον και οικονομικό) για να κάνεις την κατασκευή (τοίχο με καθρέπτη)  που χρειάζεσαι.

Υποθέτω ο γυψοσανιδάς θα σου κάνει το χώρισμα, αφήνονται το κατάλληλο πλαίσιο,  όπου θα έρθει και θα περάσει τα υπόλοιπα ο τζαμάς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Γυψοσανιδά χρειάζεσαι, είναι το πιο εύκολο (μάλλον και οικονομικό) για να κάνεις την κατασκευή (τοίχο με καθρέπτη)  που χρειάζεσαι.

Υποθέτω ο γυψοσανιδάς θα σου κάνει το χώρισμα, αφήνονται το κατάλληλο πλαίσιο,  όπου θα έρθει και θα περάσει τα υπόλοιπα ο τζαμάς

 

Και με γυψοσανίδα γίνεται. Αλλά είπε ότι θέλει το έξτρα φως, οπότε μπορεί να πάει αποκλειστικά με υαλοπέτασμα, με κάποιο minimal frame.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Παιδιά έχω παραλάβει εδώ και μια εβδομάδα στο σπίτι κλιματιστικό από το leroy merlin και ενώ έχω προπληρώσει και την εγκατάσταση 90 ευρώ δεν επικοινωνεί ποτέ μαζί μου τεχνικός να κανονίσουμε ραντεβού.

Ξέρει κανείς τι φάση παίζει με το leroy merlin;

Αφού τους είπα σήμερα να φανταστείτε ότι αν δεν επικοινωνήσει και σήμερα τεχνικός, αύριο είμαι για συνήγορο του καταναλωτή.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να παίζεται και δεν παίρνει κάποιος τεχνικός να πει ότι μπορώ εκείνη τη μέρα ξέρω γω.

Παράνοια.

Χωρις να θελω να υπερασπιστω το καταστημα, προφανως λογω εποχης εχουν αυξημενο φορτο εργασιας. Το ιδανικο θα ηταν να σε ειχαν ενημερωσει πιο πριν για το εκτιμωμενο χρονο εγκαταστασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2022 στις 12:06 ΜΜ, GeG είπε

Ναι αυτο , αν πεισω τον μαστορα να αφησουμε λιγες μερες την τσιμεντοκονια να τσεγνωσει καλα και μετα να ριξουμε το hyperdesmo δεν θα γλυτωσω τα προβληματα που λες ; επισης διαβασα οτι το hyperdesmo αφηνει την υγρασια να διαφυγει, ειναι αναπνεον, δεν ξερω αν ισχυει

Σημερινή εικόνα, από "στεγνή" πλάκα... Copyright γνωστή σελίδα επισκευών και ενισχύσεων στο fb όπου ενημερώνουν καθημερινά οι γκουρού του είδους.

FB_IMG_1655745933266.jpg

Στις 19/6/2022 στις 6:11 ΜΜ, Maurikycli είπε

Αυτά από έναν απόλυτο στο θέμα

"Στεγανωσεις. Αρχές και δεν υπάρχει αντίλογος. 

 

Αρχή 1. Το νερό φεύγει σίφουνας και δεν λιμνάζει πουθενά..

 

Αρχή 2. Τα σιφώνια έχουν μεμβράνη και ειναι υπολογισμένα σωστά. Φέρουν σήμανση CE και ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες τοποθέτησης. Υπολογίστε περίπου 3 σιφώνια των 8 λίτρων το δευτερόλεπτο σε μια κάτοψη 100 τμ.

 

Αρχή 3. Το σύστημα θα πρέπει να μπορεί να εξατμιζει ακόμα και 100 γραμμάρια νερό ανά τμ την ημέρα. Δηλαδή το σύστημα δεν πρέπει να εμποδίζει την εξάτμιση.

 

Αρχή 4. Η βασική στεγανωση βρίσκεται πάντοτε πολύ κοντά στην επιφάνεια διαβροχής και δεν πρέπει να επηρεάζει την αξιοπιστία του συστήματος. 

 

Αρχή 5. Η ενσωμάτωση της θερμομόνωσης θα πρέπει να βοηθάει την εξάτμιση. 

 

Αρχή 6. Όλα τα δώματα και οι εξώστες δέχονται σημαντικές θερμικές μετατοπίσεις. Όλα τα υλικά λοιπόν θα πρέπει να μπορούν να πάρουν τις μετατοπίσεις αυτές χιλιάδες φορές μέσα στα χρόνια. Δηλαδή πάντοτε και παντού ιδιαίτερα στις ακμές δεν κάνουμε σταθερές και άκαμπτες συνδέσεις. 

 

Αρχή 7. Κάθε σύστημα πρέπει να επιλύεται με λογισμικό που να προσωμοιωνει τις εκάστοτε καιρικές συνθήκες κάθε περιοχής. 

 

Αρχή 8. Όλα τα συστήματα με ενυδρα γεμίσματα απαιτούν σημαντικούς χρόνους στεγνωματος. 

 

Αρχή 9. Σε υφιστάμενες κατασκευές ελέγχουμε διεξοδικά την πλάκα για υγρασία και παθολογία. Ανάλογα τα αποτελέσματα κινούμαστε. 

 

Αρχή 10. Κάτω από 80€ το τμ δεν υπάρχει κανένα αξιόπιστο σύστημα και το πιθανότερο είναι να φτιάξετε μια βόμβα που θα σκάσει στα μούτρα σας. Μετά μην ζητάτε τα ρέστα."

Την ίδια ομάδα διαβάζουμε!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μετά από αρκετά χρόνια θα φύγω από το σπίτι που νοικιάζω τώρα, αφήνοντας το πιστεύω σε καλή κατάσταση, έως και καλύτερη απ' ότι το βρήκα (το έχω βάψει όλο πριν 2 μήνες, έχω βάλει ντουλαπάκι ξύλινο μόνιμο κάτω στον νιπτήρα που δεν υπήρχε, οι πόρτες ήταν φουσκωμένες όταν είχα πάει και τις διόρθωσα μόνος μου, διάφοροι μηχανισμοί στην κουζίνα που τους άλλαξα επίσης στην αρχή μόνος μου, το καζανάκι το ίδιο και πάει λέγοντας),

Μετά από τόσα χρόνια όμως έχουν δημιουργηθεί και 2 ζημιές που θα ήθελα να φτιάξω πριν το παραδώσω. το ένα είναι ένα πλακάκι που έσπασε όταν έπεσε πάνω του κάτι βαρύ, υπάρχουν έξτρα πλακάκια, μπορεί να αλλάξει όμως μόνο ένα πλακάκι, και είναι κάτι που θα μπορούσα να κάνω μόνος μου άραγε; Και το άλλο είναι ότι έπεσε καυτό νερό πάνω σε ένα ντουλάπι κουζίνας και έχει δημιουργηθεί μια γραμμή που έχει αποχρωματιστεί κάπως και φαίνεται, μπορώ άραγε να το διορθώσω; Δεν είναι το θέμα η εγγύηση μετά από τόσα χρόνια, απλώς δεν θέλω να λέει ότι έφυγα και άφησα πίσω μου ζημιές όπως ακούω κατά καιρούς να μου λένε για άλλους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Καλημέρα, μετά από αρκετά χρόνια θα φύγω από το σπίτι που νοικιάζω τώρα, αφήνοντας το πιστεύω σε καλή κατάσταση, έως και καλύτερη απ' ότι το βρήκα (το έχω βάψει όλο πριν 2 μήνες, έχω βάλει ντουλαπάκι ξύλινο μόνιμο κάτω στον νιπτήρα που δεν υπήρχε, οι πόρτες ήταν φουσκωμένες όταν είχα πάει και τις διόρθωσα μόνος μου, διάφοροι μηχανισμοί στην κουζίνα που τους άλλαξα επίσης στην αρχή μόνος μου, το καζανάκι το ίδιο και πάει λέγοντας),

Μετά από τόσα χρόνια όμως έχουν δημιουργηθεί και 2 ζημιές που θα ήθελα να φτιάξω πριν το παραδώσω. το ένα είναι ένα πλακάκι που έσπασε όταν έπεσε πάνω του κάτι βαρύ, υπάρχουν έξτρα πλακάκια, μπορεί να αλλάξει όμως μόνο ένα πλακάκι, και είναι κάτι που θα μπορούσα να κάνω μόνος μου άραγε; Και το άλλο είναι ότι έπεσε καυτό νερό πάνω σε ένα ντουλάπι κουζίνας και έχει δημιουργηθεί μια γραμμή που έχει αποχρωματιστεί κάπως και φαίνεται, μπορώ άραγε να το διορθώσω; Δεν είναι το θέμα η εγγύηση μετά από τόσα χρόνια, απλώς δεν θέλω να λέει ότι έφυγα και άφησα πίσω μου ζημιές όπως ακούω κατά καιρούς να μου λένε για άλλους. 

Το πλακακι αλλαζει σχετικα ευκολα, θα κοψεις τον αρμο με ψιλο τροχακι και επειτα θα το βγαλεις μαλλον σπαζοντας το λιγο λιγο, θα καθαρισεις την κολλα θα βαλεις καινουργια και θα το κολλησεις. Στο τελος θα χρειαστει και αρμοστοκο-δε θα ειναι 100% ιδιο αλλα παρε παραπλησιο χρωμα.

Για το πορτακι της κουζινας που αποχρωματιστηκε το βρισκω κομματακι δυσκολο να φτιαχτει, εκτος αν βρεις το ιδιο ξυλο (υποθετω καποια μελαμινη)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

ένα πλακάκι που έσπασε όταν έπεσε πάνω του κάτι βαρύ, υπάρχουν έξτρα πλακάκια, μπορεί να αλλάξει όμως μόνο ένα πλακάκι, και είναι κάτι που θα μπορούσα να κάνω μόνος μου άραγε;

"replacing a tile"

Αναζήτηση YouTube 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mechpanos είπε

Σημερινή εικόνα, από "στεγνή" πλάκα... Copyright γνωστή σελίδα επισκευών και ενισχύσεων στο fb όπου ενημερώνουν καθημερινά οι γκουρού του είδους.

FB_IMG_1655745933266.jpg

Την ίδια ομάδα διαβάζουμε!!!

Στείλτε ένα dm να μπουμε ρε παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...