Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για πέρασμα καλωδίων εξωτερικά με κανάλι για κλιματιστικό και μια έξτρα πρίζα μαξ 10 άντε βαριά 15 μέτρα είναι πολλά τα 150 ευρώ;

ουσιαστικά είναι 1-2 πρίζες, 20 μέτρα καλώδιο (5άρι είπε τι εννοούσε δε ξέρω) και κανάλι και 2 16άρες ασφάλειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Διαβασα wd40, καθαρο οινόπνευμα. Αλλα μερικοι λενε οτι χαλαει το βερνικι. 

Οινόπνευμα και το μπλε κάνει.

Δεν θα πάθει κάτι το βερνίκι με μια φορά που θα το καθαρίσεις. Αν κάνεις κανένα τοπικό βάψιμο δεν θα βάλουν χαρτοταινία νομίζεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, circadian είπε

για πέρασμα καλωδίων εξωτερικά με κανάλι για κλιματιστικό και μια έξτρα πρίζα μαξ 10 άντε βαριά 15 μέτρα είναι πολλά τα 150 ευρώ;

ουσιαστικά είναι 1-2 πρίζες, 20 μέτρα καλώδιο (5άρι είπε τι εννοούσε δε ξέρω) και κανάλι και 2 16άρες ασφάλειες

εμενα πολλα μου φαινονται, γυρω στα 70-80 θα ηταν καλα... υποθετω ολα εξωτερικα χωρις σκαψιματα, εαν εχεις σκαψιματα 100+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, circadian είπε

για πέρασμα καλωδίων εξωτερικά με κανάλι για κλιματιστικό και μια έξτρα πρίζα μαξ 10 άντε βαριά 15 μέτρα είναι πολλά τα 150 ευρώ;

ουσιαστικά είναι 1-2 πρίζες, 20 μέτρα καλώδιο (5άρι είπε τι εννοούσε δε ξέρω) και κανάλι και 2 16άρες ασφάλειες

Καλή τιμή είναι. Γενικά χρεώνουν πολλά οι μάστορες. Είναι ακριβά και τ καλώδια πλεον

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έχει τρύπες σε 2-3 τοίχους σίγουρα και θα προσπαθήσω τουλάχιστον γύρω από το πίνακα να σκαφτεί καμιά 30αριά πόντους. αλλά και πάλι πολλά νιώθω ότι είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, circadian είπε

θα έχει τρύπες σε 2-3 τοίχους σίγουρα και θα προσπαθήσω τουλάχιστον γύρω από το πίνακα να σκαφτεί καμιά 30αριά πόντους. αλλά και πάλι πολλά νιώθω ότι είναι...

παρε καμια προσφορα ακομη... εφοσον θες και ψιλοσκαψιμο ειναι παραπανω δουλεια.. ενα λογικο ποσο ισως ήταν στα 100...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, circadian είπε

για πέρασμα καλωδίων εξωτερικά με κανάλι για κλιματιστικό και μια έξτρα πρίζα μαξ 10 άντε βαριά 15 μέτρα είναι πολλά τα 150 ευρώ;

ουσιαστικά είναι 1-2 πρίζες, 20 μέτρα καλώδιο (5άρι είπε τι εννοούσε δε ξέρω) και κανάλι και 2 16άρες ασφάλειες

Συμπεριλαμβάνονται υλικά και εργασία; Αν ναι, νορμάλ είναι.

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Οινόπνευμα και το μπλε κάνει.

Δεν θα πάθει κάτι το βερνίκι με μια φορά που θα το καθαρίσεις. Αν κάνεις κανένα τοπικό βάψιμο δεν θα βάλουν χαρτοταινία νομίζεις;

Ναι γιατί τα μαστόρια βάΝουνε παντού την κλασσική ταινία τη εμετουλί, αντί να βάλουν την μπλε που δεν αφήνει κόλλες.
Το μπλε οινόπνευμα έχει καθαριστικές ιδιότητες, γιατί έχει μέσα προσθήκη τερεβινθέλαιου, που είναι το κλασσικό νέφτι.


 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα !

Έχω τα εξής προβλήματα με το ενεργειακό τζάκι του σπιτιού μου.

Όταν το αναβω λειτουργεί εκπληκτικά, πραγματικά σαν κλίβανος μιας και η καμινάδα είναι σχεδόν 3 ορόφους σε ύψος.

Παρόλα αυτά όταν σβήνει και κρυώνει η καμινάδα και το ίδιο το μαντέμι, ο αέρας αντιστρέφεται σε ροή και απο μέσα προς το πάνω γυρνάει στο απο πάνω προς τα μέσα.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να φέρνει όλη τη μυρωδιά της καμινάδας μέσα στο σπίτι. Είναι τόσο έντονη η μυρωδιά που δεν κάθεσαι κοντά.

Έχω αλλάξει το καπέλο γιατί νόμιζα ότι αυτό ήταν το πρόβλημα και εβαλα ένα περιστροφικό το οποίο όταν γυρνάει λειτουργεί και ελαφρώς σαν απορροφητήρας αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.

Το δεύτερο και επίσης πολύ σημαντικό πρόβλημα είναι ότι όταν βρέχει πολλές ώρες έχω εισροή υδάτων στο τζάκι μέσα. Η αλλαγή καπέλου δεν βοήθησε και δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω το σημείο εισόδου.

Θα ήθελα πάρα πολύ την βοήθεια/συμβουλή σας στο θέμα.

Σε όποιον τζακά έχω αναφερθεί δεν το αναλαμβάνει και οι λύσεις που δίνουν μου ακούγονται τρελές. Για παράδειγμα ένας είπε να ξηλωθεί όλο και να φτιαχτεί από την αρχή.  Πριν προχωρήσω σε κάτι τέτοιο θέλω να εξαντλήσω τις πιθανότητες να φτιαχτεί το πρόβλημα με άλλο τρόπο.

Ευχαριστώ !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Αυτό το καλοκαίρι θέλω να βάψω τα ξύλινα παντζούρια του εξοχικού μου. Σημειωτέον βρίσκεται σε νησί. Τα παντζούρια δεν έχουν συντηρηθεί για πάνω από δώδεκα χρόνια. Από την εξωτερική μεριά που τα χτυπάει ο ήλιος είναι σε άσχημη κατάσταση. Από την μέσα μεριά είναι καλύτερα. Μπορείτε να με βοηθήσετε όσον αφορα τα στάδια που πρέπει να ακολουθήσω για να επισκευαστούν ? Και τι υλικά θα χρειαστώ ? Θα παραθέσω κάποιες φωτο για να έχετε εικονα

Screenshot_2022-07-06-12-22-37-606_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2022-07-06-12-24-03-828_com.miui.gallery.jpg

Να προσθέσω επίσης ότι στο κάτω μέρος όπως βλέπετε είχε σαπίσει από νερά το ένα παντζούρι. Ο μαραγκός το επισκεύασε όπως μπορούσε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Skrez1982 είπε

Καλημέρα σε όλους. Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Αυτό το καλοκαίρι θέλω να βάψω τα ξύλινα παντζούρια του εξοχικού μου. Σημειωτέον βρίσκεται σε νησί. Τα παντζούρια δεν έχουν συντηρηθεί για πάνω από δώδεκα χρόνια. Από την εξωτερική μεριά που τα χτυπάει ο ήλιος είναι σε άσχημη κατάσταση. Από την μέσα μεριά είναι καλύτερα. Μπορείτε να με βοηθήσετε όσον αφορα τα στάδια που πρέπει να ακολουθήσω για να επισκευαστούν ? Και τι υλικά θα χρειαστώ ? Θα παραθέσω κάποιες φωτο για να έχετε εικονα

Screenshot_2022-07-06-12-22-37-606_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2022-07-06-12-24-03-828_com.miui.gallery.jpg

τριψιμο - ασταρι και αν θες να πανε άλλα 12 χρόνια βερνίκι εμποτισμού AQUAGEL και μονο...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εύκολο να μου πείτε τι υλικά θα χρειαστώ ? Τριβειο υπάρχει. Τι γυαλοχαρτα και τι υλικά σε ασταρια μπογιές? Βερνίκι εμποτισμού  να τα περάσω ? Επειδή σίγουρα έχει σαράκι καθώς βλέπω τρύπες τρύπες , δεν πρέπει να τα περάσω και με φάρμακο ?. Επίσης όταν θα αφαιρέσω τα μεταλλικά μέρη , αυτά θέλω να τα ξαναβαψω μαύρα με αντισκωριακο χρώμα. Τι προτείνετε? 

Screenshot_2022-07-06-12-31-47-437_com.miui.gallery.jpg

Τα σημεία με τις τρύπες και τα ανοίγματα δεν πρέπει να τα περάσω με ξυλοστοκο και μετά να τριφτουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ποιό το κόστος τοθέτησης λαμινατε σε ένα δωμάτιο περίπου 12-13 τετραγωνικών. Μιλάω για αγορά και τοποθέτηση. Βρίσκομαι σε αναζήτηση κατοικίας για ενοίκιο και έχω βρεί κάτι ενδιαφέρον αλλά με χάλια πατώματα σε υπνοδωμάτια.Μιλάω για μέτρια-οικονομική ποιότητα λαμινατε φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, g_f είπε

Καλησπέρα...θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ποιό το κόστος τοθέτησης λαμινατε σε ένα δωμάτιο περίπου 12-13 τετραγωνικών. Μιλάω για αγορά και τοποθέτηση.

δεν γράφεις περιοχή Εγώ από εκεί που θα αγόραζα αυτό που μου έκανε θα ρωτούσα αν έχει κάποιον που κάνει τοποθέτηση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, g_f είπε

Καλησπέρα...θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ποιό το κόστος τοθέτησης λαμινατε σε ένα δωμάτιο περίπου 12-13 τετραγωνικών. Μιλάω για αγορά και τοποθέτηση. Βρίσκομαι σε αναζήτηση κατοικίας για ενοίκιο και έχω βρεί κάτι ενδιαφέρον αλλά με χάλια πατώματα σε υπνοδωμάτια.Μιλάω για μέτρια-οικονομική ποιότητα λαμινατε φυσικά.

Με 7 ευρω το μετρο περίπου παίρνεις Alfa wood που ειναι μια καλη λύση και ελληνικά (υπαρχουν και φθηνότερα βρισκεις απο 5-5.5 το τετρ. μετρο), υπολογίζεις εξτρα τα σοβαντεπι που κοστίζουν 2-2.5€ το τρέχον μέτρο καθως επισης και το υποστρωμα που βρισκεις και με 0,5€ το μετρο με λιγο ψαξιμο.

Τοποθετηση εχω δει απο 6€ το τετραγωνικό (παλιοτερα έπαιζε και με 4-4.5€/μ2 αλλα πλεον ξεφυγε)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...