Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

τι να σου πω.. 5 λεπτά έριχνα νερό και δεν μπήκε τίποτα μέσα.. 

δεν είναι αναγκαίο ότι θα μπει άμεσα μπορεί να στα περάσει μετά από κάποια ώρα 

αν κ νομίζω ειπες την πρώτη φορά μπήκαν νερά… όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

δεν είναι αναγκαίο ότι θα μπει άμεσα μπορεί να στα περάσει μετά από κάποια ώρα 

αν κ νομίζω ειπες την πρώτη φορά μπήκαν νερά… όχι;

την πρώτη φορά έριχνα παντού.. μετά μόνο στη ποδιά, και μετά στα λάστιχα.. νερά μπήκαν την 1 + 3 φορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ask είπε

καλησπερα, εχω μια ερωτηση για ενα σφαλμα ενος πλυντηριου πιατων μαρκας zanussi ZDT200 -built in. 
ειχα καιρο να το χρησιμοποιησω και μια μερα που το εβαλα σε λειτουργια εχει μεινει κολλημενο σε error mode:
image.jpeg.cef66901b6b3fa8e3a0e28ad9e5028e7.jpeg

το εβγαλα απο την πριζα αλλα ειναι κολλημενο, δεν μπορω πατωντας το Power button, να επιλεξω κατι αλλο.

συμφωνα με το manual, ισως δεν εχει παροχη νερου, αλλα ειναι συνδεδεμενο με το νεροχυτη, ο οποιος λειτουργει κανονικα. εχετε καποια ιδεα ;

Τσεκαρε στην παροχη νερου, εχει φιλτρακι μεσα μηπως εχει βουλώσει απο πετραδακια που ερχονται με το νερο. Κλεισε την παροχη νερου πρώτα, και η συσκευη εκτος πριζας.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

την πρώτη φορά έριχνα παντού.. μετά μόνο στη ποδιά, και μετά στα λάστιχα.. νερά μπήκαν την 1 + 3 φορά

Όποτε θεωρείς ότι είναι από το λαστιχο; Εύκολη λύση αλλά μου φαίνεται ότι δε θα είναι μόνο από εκεί… το λαστιχο αλλάζει εύκολα (ή το πλακώνεις στις σιλικόνες εφόσον μιλάμε για αποθήκη)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!

μια βοήθεια οποίος γνωρίζει..

εχουμε έναν πάγκο από μαύρο γρανίτη. Και παρατηρήσαμε 3 ψιλορωγμες λεπτές σαν τρίχα από την άκρη προς το κέντρο. Το νύχι σκαλώνει 

υπαρχει κάποιο υλικό να το βαλω να γεμίσει αλλά και να είναι με μαύρο χρώμα να μην φαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nickol-us είπε

Εφόσον έχει δίκιο ο ηλεκτρολόγος που έφερες και δεν έχει κάνει λάθος, φέρνεις τον "ηλεκτρολόγο" που έκανε την δουλειά για να στα συμμαζέψει.

Δεν ξέρω τι παίζει και γιατί έφερες άλλον ηλεκτρολόγο να βρει το σφάλμα του άλλου, χάνουμε κάτι από την ιστορία;

1. Το σπίτι δεν είναι δικό μου και κανένας δεν ήξερε ποιος είναι ο ηλεκτρολόγος που έκανε την εγκατάσταση 

2. Μέτρησε και με πολυμετρο έβαλε και τον buzzer και οι δύο επιστροφές ήταν ενωμένες (το είχα καταλάβει εγώ από μόνος μου πριν έρθει ο ηλεκτρολόγος φαντάσου αυτός που ξέρει) 

12 ώρες πριν, hp8 είπε

μικρο το κακο

 

μ ενα πολυμετρο  βγαζει ακρη

Έβαλε πολυμετρο ο άνθρωπος κανονικά. Αλλά σε ποιο κουτί έχει γίνει η σύνδεση είναι λογικό να μην ξέρει χωρίς να τα ανοίξει. Διότι οι επιστροφές έχουν συνέχεια είτε μετράς πάνω είτε κάτω πάλι δείχνουν ενωμένες. Χωρίς άνοιγμα δεν γίνεται τπτ αυτό μόνο όταν το βάψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bakxos είπε

Αλλά σε ποιο κουτί έχει γίνει η σύνδεση είναι λογικό να μην ξέρει χωρίς να τα ανοίξει.

σωστό  ένα κουτί είναι και λογικά θα είναι πάνω από τον πρώτο αλε ρετουρ

θα τα πω όσο πιο απλά τα γνωρίζω Ξεκινά από την λάμπα Το ένα καλώδιο είναι ο ουδέτερος το άλλο η φάση Ακολουθεί την φάση η οποία καταλήγει στην έξοδο του δεύτερου αλε ρετουρ στην είσοδο του οποίου έρχονται δυο καλώδια τα οποία πάνε στην έξοδο του πρώτου αλε ρετουρ Μέχρι τώρα δεν ανοίξαμε κανένα κουτί γιατί είναι διακόπτες και ξεβιδώνονται Άρα ψάχνεις ένα κουτί που δίνει φάση στον πρώτο αλε ρετουρ Συνήθως είναι πάνω απο τον διακόπτη Με το πολυμετρο εγώ ψάχνω το καλώδιο χωρίς να είναι υπό τάση Σαν κύκλωμα ΚΛΕΙΝΩ ΡΕΛΕ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ( δηλ Έχω ένα καλώδιο μονόκλωνο 2-3 μέτρα  Ενώνω την μια άκρη αυτου που ψάχνω με το καλώδιο και έχω δυο ακουμπώ εναν  ακροδέκτη του πολυμετρου στο ένα και ψαχνω το αλλο  Η φωτο που έχει ο σύνδεσμος που  έβαλε  ο nickol-us παραπάνω είναι αυτά που γράφω Βέβαια εσύ αποφασίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, akis_supernatural είπε

Καλησπέρα σας!

μια βοήθεια οποίος γνωρίζει..

εχουμε έναν πάγκο από μαύρο γρανίτη. Και παρατηρήσαμε 3 ψιλορωγμες λεπτές σαν τρίχα από την άκρη προς το κέντρο. Το νύχι σκαλώνει 

υπαρχει κάποιο υλικό να το βαλω να γεμίσει αλλά και να είναι με μαύρο χρώμα να μην φαίνεται;

γενικα σπανε ευκολα.Δε μπορεις να κανεις πολλα ειδικα στην Ελλαδα. Στο εξωτερικο εχει ειδικους εδω μονο οτι κανουν στο εργοστασιο.

Καμια φωτο θα βοηθουσε. Μηπως εβαζες ζεστες κατσαρολες; 

ΓΙα αυτο ειμαι υπερ των κλασικων παγκων. Και να καει με 200-300€ παιρνεις τοπ ξανα ενω με γρανιτη κατι χιλιαδες

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα μαγαζί, πέρσι θα έκλεινα για προσωπικούς λόγους τελικά μετάνιωσα, αλλά αποδείχτηκε κακώς, οπότε θα κλείσω τέλος καλοκαιριού, έχω λοιπόν ένα κλιματιστικό Mitsubishi 24αρι inverter. Το οποίο το έβαλα όταν άνοιξα πριν 25 χρόνια για θέρμανση κυρίως και φυσικά για ελάχιστες ημέρες για δροσιά, με 300.000 δραχμες. Είναι ακόμη "σκύλος μαύρος" και με παρατημένη συντήρηση τα τελευταία χρόνια...

Πέρσι που θα έκλεινα ρώτησα έναν φίλο ψυκτικό για να το βγάλω να το βάλω στο σπίτι που έχουμε 2 χαζά 12αρια των Carefour... Μου λέει καλύτερα συμφώνησε με τον ιδιοκτήτη να το αφήσεις με συμψηφισμό ενοικίων, παρά να το βγάλεις, όσο καλό και να είναι, πες ότι βγάζοντας το κατά λάθος το κάνουμε κάποια ζημιά, δεν υπάρχουν ανταλλακτικά τώρα, είναι κρίμα...

Συμφωνείτε...;

Το ενοίκιο μου είναι 250€, ένα ενοίκιο είναι εντάξει ή λίγο είναι...;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, papresa είπε

Έχω ένα μαγαζί, πέρσι θα έκλεινα για προσωπικούς λόγους τελικά μετάνιωσα, αλλά αποδείχτηκε κακώς, οπότε θα κλείσω τέλος καλοκαιριού, έχω λοιπόν ένα κλιματιστικό Mitsubishi 24αρι inverter. Το οποίο το έβαλα όταν άνοιξα πριν 25 χρόνια για θέρμανση κυρίως και φυσικά για ελάχιστες ημέρες για δροσιά, με 300.000 δραχμες. Είναι ακόμη "σκύλος μαύρος" και με παρατημένη συντήρηση τα τελευταία χρόνια...

Πέρσι που θα έκλεινα ρώτησα έναν φίλο ψυκτικό για να το βγάλω να το βάλω στο σπίτι που έχουμε 2 χαζά 12αρια των Carefour... Μου λέει καλύτερα συμφώνησε με τον ιδιοκτήτη να το αφήσεις με συμψηφισμό ενοικίων, παρά να το βγάλεις, όσο καλό και να είναι, πες ότι βγάζοντας το κατά λάθος το κάνουμε κάποια ζημιά, δεν υπάρχουν ανταλλακτικά τώρα, είναι κρίμα...

Συμφωνείτε...;

Το ενοίκιο μου είναι 250€, ένα ενοίκιο είναι εντάξει ή λίγο είναι...;;;

Το' θέλει ' ο ιδιοκτήτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hp8 είπε

σωστό  ένα κουτί είναι και λογικά θα είναι πάνω από τον πρώτο αλε ρετουρ

θα τα πω όσο πιο απλά τα γνωρίζω Ξεκινά από την λάμπα Το ένα καλώδιο είναι ο ουδέτερος το άλλο η φάση Ακολουθεί την φάση η οποία καταλήγει στην έξοδο του δεύτερου αλε ρετουρ στην είσοδο του οποίου έρχονται δυο καλώδια τα οποία πάνε στην έξοδο του πρώτου αλε ρετουρ Μέχρι τώρα δεν ανοίξαμε κανένα κουτί γιατί είναι διακόπτες και ξεβιδώνονται Άρα ψάχνεις ένα κουτί που δίνει φάση στον πρώτο αλε ρετουρ Συνήθως είναι πάνω απο τον διακόπτη Με το πολυμετρο εγώ ψάχνω το καλώδιο χωρίς να είναι υπό τάση Σαν κύκλωμα ΚΛΕΙΝΩ ΡΕΛΕ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ( δηλ Έχω ένα καλώδιο μονόκλωνο 2-3 μέτρα  Ενώνω την μια άκρη αυτου που ψάχνω με το καλώδιο και έχω δυο ακουμπώ εναν  ακροδέκτη του πολυμετρου στο ένα και ψαχνω το αλλο  Η φωτο που έχει ο σύνδεσμος που  έβαλε  ο nickol-us παραπάνω είναι αυτά που γράφω Βέβαια εσύ αποφασίζεις

Όπως και να γίνει πρέπει να ανοίξει κουτί. Εγώ προς το παρόν θέλω να το αποφύγω αυτό. Διότι μετά θα θέλει στοκαρισμα και ξύσιμο και βάψιμο όλος ο τοίχος. Που δεν είμαι σε θέση αυτή τη στιγμή από θέμα χρόνου να τα κάνω αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papresa είπε

Έχω ένα μαγαζί, πέρσι θα έκλεινα για προσωπικούς λόγους τελικά μετάνιωσα, αλλά αποδείχτηκε κακώς, οπότε θα κλείσω τέλος καλοκαιριού, έχω λοιπόν ένα κλιματιστικό Mitsubishi 24αρι inverter. Το οποίο το έβαλα όταν άνοιξα πριν 25 χρόνια για θέρμανση κυρίως και φυσικά για ελάχιστες ημέρες για δροσιά, με 300.000 δραχμες. Είναι ακόμη "σκύλος μαύρος" και με παρατημένη συντήρηση τα τελευταία χρόνια...

Πέρσι που θα έκλεινα ρώτησα έναν φίλο ψυκτικό για να το βγάλω να το βάλω στο σπίτι που έχουμε 2 χαζά 12αρια των Carefour... Μου λέει καλύτερα συμφώνησε με τον ιδιοκτήτη να το αφήσεις με συμψηφισμό ενοικίων, παρά να το βγάλεις, όσο καλό και να είναι, πες ότι βγάζοντας το κατά λάθος το κάνουμε κάποια ζημιά, δεν υπάρχουν ανταλλακτικά τώρα, είναι κρίμα...

Συμφωνείτε...;

Το ενοίκιο μου είναι 250€, ένα ενοίκιο είναι εντάξει ή λίγο είναι...;;;

Ποιος εγγυάται στον ιδιοκτήτη ότι την επόμενη ημέρα που θα φύγεις δεν θα χαλάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...