Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκιναω την ερώτηση μου λέγοντας ότι έχω καλέσει ηλεκτρολόγο. Ποιο είναι το θέμα έχω μια λάμπα η οποία υποτίθεται ανάβει και σβήνει από δύο διακόπτες αλε ρετουρ. Ωστόσο αυτό δεν γίνεται. Για να λειτουργήσει η λάμπα πρέπει ο ένας διακόπτης στην ουσία είναι πάντα στη θέση on. Διαφορετικά δεν μπορείς να την αναβοσβησεις από τον άλλο διακόπτη. Έψαξα τα πάντα ότι ήξερα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι οι επιστροφές (δύο καφέ καλωδια) και στους δύο διακόπτες έχουν πάντα ρεύμα. Σίγουρα κάτι είναι λάθος στη συνδεσμολογια αλλά όσο και να έψαξα δεν μπόρεσα να βρω που είναι το πρόβλημα. 

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Ξεκιναω την ερώτηση μου λέγοντας ότι έχω καλέσει ηλεκτρολόγο. Ποιο είναι το θέμα έχω μια λάμπα η οποία υποτίθεται ανάβει και σβήνει από δύο διακόπτες αλε ρετουρ. Ωστόσο αυτό δεν γίνεται. Για να λειτουργήσει η λάμπα πρέπει ο ένας διακόπτης στην ουσία είναι πάντα στη θέση on. Διαφορετικά δεν μπορείς να την αναβοσβησεις από τον άλλο διακόπτη. Έψαξα τα πάντα ότι ήξερα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι οι επιστροφές (δύο καφέ καλωδια) και στους δύο διακόπτες έχουν πάντα ρεύμα. Σίγουρα κάτι είναι λάθος στη συνδεσμολογια αλλά όσο και να έψαξα δεν μπόρεσα να βρω που είναι το πρόβλημα. 

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει; 

Ευχαριστώ 

Είναι σίγουρα αλέ ρετουρ οι διακόπτες;

Ηλεκτρολόγος τους έβαλε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Ξεκιναω την ερώτηση μου λέγοντας ότι έχω καλέσει ηλεκτρολόγο. Ποιο είναι το θέμα έχω μια λάμπα η οποία υποτίθεται ανάβει και σβήνει από δύο διακόπτες αλε ρετουρ. Ωστόσο αυτό δεν γίνεται. Για να λειτουργήσει η λάμπα πρέπει ο ένας διακόπτης στην ουσία είναι πάντα στη θέση on. Διαφορετικά δεν μπορείς να την αναβοσβησεις από τον άλλο διακόπτη. Έψαξα τα πάντα ότι ήξερα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι οι επιστροφές (δύο καφέ καλωδια) και στους δύο διακόπτες έχουν πάντα ρεύμα. Σίγουρα κάτι είναι λάθος στη συνδεσμολογια αλλά όσο και να έψαξα δεν μπόρεσα να βρω που είναι το πρόβλημα. 

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει; 

Ευχαριστώ 

H συνδεσμολογία ή λάθος επιλογή διακοπτικού υλικού...τα πιθανότερα αίτια

https://greekelectrician.blogspot.com/2010/12/blog-post.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, infini είπε

στις ντουλάπες θέλω να βάλω γωνίες για να στηρίζονται τα ράφια.

τα καταστήματα είναι ενδεικτικά

https://www.zarkaditools.gr/proion/eidi-epiplopoiias-kigkalerias/gonies-rafion/takakia-rafion-karfota/

https://www.zarkaditools.gr/proion/eidi-epiplopoiias-kigkalerias/gonies-rafion/plastikes-gonies/

https://www.home-shop.gr/στηρίγματα/2195-στηρίγματα-ραφιών-βιδωτά-322007.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώρα για τα δύσκολα.

έχω προβλημα με το παρακάτω παράθυρο. Είναι αποθηκάκι στο 2ο όροφο. Το μήκος του παράθυρου είναι 3 μέτρα. Στη μέση ανοιγει ενώ στις 2 άκρες είναι σταθερό. Δυστυχώς υπάρχει θέμα υγρομόνωσης. Όταν βρέχει (πολύ) μπαίνει νερό από το σημειο της φωτογραφίας (στην κάτω γωνία εσωτερικά). Ο τεχνικός που ήρθε να το δει λέει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι, εκτός απο το να το ξηλώσουμε και να βάλει άλλο (γενικά υπάρχει μεγάλη ιστορία για το συγκεκριμένο παράθυρο). Σημειώνω ότι δεν είναι εύκολο να δουλέψει κανείς στο σημείο γιατι δεν υπάρχει που να πατήσει.

η ερώτηση

μπορώ να κάνω κάτι, και ας μην είναι καλαίσθητο κλπ ώστε να το διορθώσω? Υπάρχει καμία ιδέα? Πέρυσι βάλαμε σιλικόνες κλπ αλλά δεν το βοήθησε. Υπάρχει καμία καλή ιδεα?

 

20220711_135456[28330].jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, userAnon είπε

ώρα για τα δύσκολα.

έχω προβλημα με το παρακάτω παράθυρο. Είναι αποθηκάκι στο 2ο όροφο. Το μήκος του παράθυρου είναι 3 μέτρα. Στη μέση ανοιγει ενώ στις 2 άκρες είναι σταθερό. Δυστυχώς υπάρχει θέμα υγρομόνωσης. Όταν βρέχει (πολύ) μπαίνει νερό από το σημειο της φωτογραφίας (στην κάτω γωνία εσωτερικά). Ο τεχνικός που ήρθε να το δει λέει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι, εκτός απο το να το ξηλώσουμε και να βάλει άλλο (γενικά υπάρχει μεγάλη ιστορία για το συγκεκριμένο παράθυρο). Σημειώνω ότι δεν είναι εύκολο να δουλέψει κανείς στο σημείο γιατι δεν υπάρχει που να πατήσει.

η ερώτηση

μπορώ να κάνω κάτι, και ας μην είναι καλαίσθητο κλπ ώστε να το διορθώσω? Υπάρχει καμία ιδέα? Πέρυσι βάλαμε σιλικόνες κλπ αλλά δεν το βοήθησε. Υπάρχει καμία καλή ιδεα?

 

20220711_135456[28330].jpg

Για ευκολα παρε στεγανωτικο σε σκονη καντο πηχτό σαν κονιαμα και δημιουργησε ρηση προς τα εξω με μυστρι (πρωτα περνα ασταρι για να κολλησει)...

τραγικη εγκατασταση-δε φταίνει το παραθυρο αλλα η ποδια που ειναι κοπτοραπτική και οπως να ναι βαλμενη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Για ευκολα παρε στεγανωτικο σε σκονη καντο πηχτό σαν κονιαμα και δημιουργησε ρηση προς τα εξω με μυστρι

εννοείς ρήση στην ποδιά? (μην νομίζεις ότι γνωρίζω και πολλά)

 

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

ραγικη εγκατασταση-δε φταίνει το παραθυρο αλλα η ποδια που ειναι κοπτοραπτική και οπως να ναι βαλμενη...

αυτό άστο γιατί είναι μεγάλη ιστορία.. πέρυσι καναμε θερμομόνωση σε όλο αυτό το κομάτι και ήταν που ήταν το αποτέλειωσαν.. το καλό είναι ότι η θερμομόνωση βοήθησε πολύ.. 

** νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο παράθυρο. ιδανικά θα ήθελα να το "καλύψω" με κάποια μεβράνη πχ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

εννοείς ρήση στην ποδιά? (μην νομίζεις ότι γνωρίζω και πολλά)

 

αυτό άστο γιατί είναι μεγάλη ιστορία.. πέρυσι καναμε θερμομόνωση σε όλο αυτό το κομάτι και ήταν που ήταν το αποτέλειωσαν.. το καλό είναι ότι η θερμομόνωση βοήθησε πολύ.. 

** νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο παράθυρο. ιδανικά θα ήθελα να το "καλύψω" με κάποια μεβράνη πχ 

δε νομιζω οτι τραβαει το παραθυρο, απο κατω τραβαει

ναι ρηση εννοω στη ποδια

να κανεις ουσιαστικα κατι σαν σαμαρι με κλίση προς τα εξω, αλλα με μονωτικο οχι με τσιμεντο που θα σκασει/φυγει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, userAnon είπε

Όταν βρέχει (πολύ) μπαίνει νερό από το σημειο της φωτογραφίας (στην κάτω γωνία εσωτερικά).

Στη φωτογραφία βλέπουμε το "μέσα";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, userAnon είπε

ώρα για τα δύσκολα.

έχω προβλημα με το παρακάτω παράθυρο. Είναι αποθηκάκι στο 2ο όροφο. Το μήκος του παράθυρου είναι 3 μέτρα. Στη μέση ανοιγει ενώ στις 2 άκρες είναι σταθερό. Δυστυχώς υπάρχει θέμα υγρομόνωσης. Όταν βρέχει (πολύ) μπαίνει νερό από το σημειο της φωτογραφίας (στην κάτω γωνία εσωτερικά). Ο τεχνικός που ήρθε να το δει λέει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι, εκτός απο το να το ξηλώσουμε και να βάλει άλλο (γενικά υπάρχει μεγάλη ιστορία για το συγκεκριμένο παράθυρο). Σημειώνω ότι δεν είναι εύκολο να δουλέψει κανείς στο σημείο γιατι δεν υπάρχει που να πατήσει.

η ερώτηση

μπορώ να κάνω κάτι, και ας μην είναι καλαίσθητο κλπ ώστε να το διορθώσω? Υπάρχει καμία ιδέα? Πέρυσι βάλαμε σιλικόνες κλπ αλλά δεν το βοήθησε. Υπάρχει καμία καλή ιδεα?

 

20220711_135456[28330].jpg

Χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω, η λύση είναι να ξηλωθεί, να ξηλωθεί και η μαρμαροποδιά, και να τοποθετηθεί εκ νέου με νέα μαρμαροποδιά που θα είναι μονοκόμματη και με ελαφριά κλίση προς τα έξω, με όλα τα απαραίτητα στεγανωτικά και σφραγιστικά (ταινίες, μαστίχες, σικαφλέξια κλπ).
Τώρα η λύση που αναφέρθηκε, μπορεί να δοκιμαστεί και βλέπεις τι θα κάνεις! Λογικά τα νερά στα βάζει από κάτω από το κάσωμα, εκεί που πατάει στο μάρμαρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω, η λύση είναι να ξηλωθεί, να ξηλωθεί και η μαρμαροποδιά, και να τοποθετηθεί εκ νέου με νέα μαρμαροποδιά που θα είναι μονοκόμματη και με ελαφριά κλίση προς τα έξω, με όλα τα απαραίτητα στεγανωτικά και σφραγιστικά (ταινίες, μαστίχες, σικαφλέξια κλπ).
Τώρα η λύση που αναφέρθηκε, μπορεί να δοκιμαστεί και βλέπεις τι θα κάνεις! Λογικά τα νερά στα βάζει από κάτω από το κάσωμα, εκεί που πατάει στο μάρμαρο.

ναι το γνωρίζω ότι αυτή είναι η σωστή λύση, και μπορεί να γίνει κάποια στιγμή αλλά αυτό τον καιρό δεν είναι εύκολο.Το πρόβλημα είναι ότι εκτός του ότι η μαρμαροποδιά δεν έχει έχει κλίση προς τα έξω στο σημείο που δείχνω έχουν κάνει ρήση και όλα τα νερά έρχονται σε αυτό το μέρος. 

Θα κάνω δοκιμές και ελπίζω να το περιορίσω όσο γίνεται.

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, εχω μια ερωτηση για ενα σφαλμα ενος πλυντηριου πιατων μαρκας zanussi ZDT200 -built in. 
ειχα καιρο να το χρησιμοποιησω και μια μερα που το εβαλα σε λειτουργια εχει μεινει κολλημενο σε error mode:
image.jpeg.cef66901b6b3fa8e3a0e28ad9e5028e7.jpeg

το εβγαλα απο την πριζα αλλα ειναι κολλημενο, δεν μπορω πατωντας το Power button, να επιλεξω κατι αλλο.

συμφωνα με το manual, ισως δεν εχει παροχη νερου, αλλα ειναι συνδεδεμενο με το νεροχυτη, ο οποιος λειτουργει κανονικα. εχετε καποια ιδεα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...