Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, hp8 said:

δεν γράφεις περιοχή Εγώ από εκεί που θα αγόραζα αυτό που μου έκανε θα ρωτούσα αν έχει κάποιον που κάνει τοποθέτηση

 

1 hour ago, paylidis said:

Με 7 ευρω το μετρο περίπου παίρνεις Alfa wood που ειναι μια καλη λύση και ελληνικά (υπαρχουν και φθηνότερα βρισκεις απο 5-5.5 το τετρ. μετρο), υπολογίζεις εξτρα τα σοβαντεπι που κοστίζουν 2-2.5€ το τρέχον μέτρο καθως επισης και το υποστρωμα που βρισκεις και με 0,5€ το μετρο με λιγο ψαξιμο.

Τοποθετηση εχω δει απο 6€ το τετραγωνικό (παλιοτερα έπαιζε και με 4-4.5€/μ2 αλλα πλεον ξεφυγε)

Ευχαριστώ και τους 2. Απο Γλυφάδα. Άρα γύρω στα 350-400 για 2 υπνοδωμάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, g_f είπε

 

Ευχαριστώ και τους 2. Απο Γλυφάδα. Άρα γύρω στα 350-400 για 2 υπνοδωμάτια...

Γενικα παντως δεν ειναι κατι ιδιαίτερα δυσκολο να τα περασεις μονος σου... απλα θα βολευε να εχεις ενα δισκοπριονο παγκου αλλα και με μια σεγα κανεις τη δουλεια σου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lasithi12 είπε

εχουν μεινει μπογιες (3ων χρόνων) σε κουφώματα αλουμινιου.

πως τις αφαιρω;

Με σπάτουλα, και μετα τα υπολείμματα με διαλυτικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lasithi12 είπε

εσωτερικου τοιχου! φαντάζομαι πλαστικο!

Ξύστες με μια πλαστική ξύστρα, θα φύγουν. Μετά νεράκι του θεούλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2022 στις 10:30 ΜΜ, troi.g είπε

Εάν τα πλακάκια είναι παλιά που τα κολλαγαν με τσιμέντο,  δεν πας ποτέ στους αρμούς, γιατί είναι κούφια. Εάν είναι με κόλλα, τότε οκ. 

Σήμερα έβγαλα φωτο για να δείξω πως είναι τα παλιά πλακάκια στην πλειοψηφία τους , πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, και γιατί αποφεύγουμε να τρυπαμε στους αρμούς. 

20220706_225854.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, puelito είπε

Καλησπέρα στην ομάδα !

Έχω τα εξής προβλήματα με το ενεργειακό τζάκι του σπιτιού μου.

Όταν το αναβω λειτουργεί εκπληκτικά, πραγματικά σαν κλίβανος μιας και η καμινάδα είναι σχεδόν 3 ορόφους σε ύψος.

Παρόλα αυτά όταν σβήνει και κρυώνει η καμινάδα και το ίδιο το μαντέμι, ο αέρας αντιστρέφεται σε ροή και απο μέσα προς το πάνω γυρνάει στο απο πάνω προς τα μέσα.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να φέρνει όλη τη μυρωδιά της καμινάδας μέσα στο σπίτι. Είναι τόσο έντονη η μυρωδιά που δεν κάθεσαι κοντά.

Έχω αλλάξει το καπέλο γιατί νόμιζα ότι αυτό ήταν το πρόβλημα και εβαλα ένα περιστροφικό το οποίο όταν γυρνάει λειτουργεί και ελαφρώς σαν απορροφητήρας αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.

Το δεύτερο και επίσης πολύ σημαντικό πρόβλημα είναι ότι όταν βρέχει πολλές ώρες έχω εισροή υδάτων στο τζάκι μέσα. Η αλλαγή καπέλου δεν βοήθησε και δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω το σημείο εισόδου.

Θα ήθελα πάρα πολύ την βοήθεια/συμβουλή σας στο θέμα.

Σε όποιον τζακά έχω αναφερθεί δεν το αναλαμβάνει και οι λύσεις που δίνουν μου ακούγονται τρελές. Για παράδειγμα ένας είπε να ξηλωθεί όλο και να φτιαχτεί από την αρχή.  Πριν προχωρήσω σε κάτι τέτοιο θέλω να εξαντλήσω τις πιθανότητες να φτιαχτεί το πρόβλημα με άλλο τρόπο.

Ευχαριστώ !

Δεν νομίζω να μπαίνει από κάπου αλλού εκτός της καμινάδας νερό. Λογικά κάτι με το καπέλο θα είναι. Για να είσαι βέβαιος σε μεγάλη βροχή κάλυψε με καλή σακούλα το καπέλο να δεις. 
 

Πως σου φέρνει αέρα μέσα στο σπίτι? Δεν σφραγίζει το τζάκι επαρκώς? Εξάλλου έχει ((θα πρέπει αν δεν έχουν κάνει βλακεία στην εγκατάσταση) και είσοδο φρέσκου αέρα (=επικοινωνεί με το περιβάλλον) και θα έπρεπε οποιαδήποτε αντίθετη ροή να φεύγει κυρίως από εκεί. 

Επίσης τι όροφο είσαι και πόσα μέτρα πάει πάνω η καμινάδα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Δεν νομίζω να μπαίνει από κάπου αλλού εκτός της καμινάδας νερό. Λογικά κάτι με το καπέλο θα είναι. Για να είσαι βέβαιος σε μεγάλη βροχή κάλυψε με καλή σακούλα το καπέλο να δεις. 
 

Πως σου φέρνει αέρα μέσα στο σπίτι? Δεν σφραγίζει το τζάκι επαρκώς? Εξάλλου έχει ((θα πρέπει αν δεν έχουν κάνει βλακεία στην εγκατάσταση) και είσοδο φρέσκου αέρα (=επικοινωνεί με το περιβάλλον) και θα έπρεπε οποιαδήποτε αντίθετη ροή να φεύγει κυρίως από εκεί. 

Επίσης τι όροφο είσαι και πόσα μέτρα πάει πάνω η καμινάδα?

Βρίσκομαι στον ισόγειο και η καμινάδα στον 3ο όροφο.

Η κασετίνα του τζακιού έχει ένα μικρό κενό περιμετρικά όπου από εκεί εισέρχεται ο αέρας.

Το πιο ενοχλητικό είναι η αντίστροφη ροή αέρα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρύπησε το boiler του ηλιακού. Δεν με επείγει να το φτιάξω γιατί είναι στο χωριό αλλά μου είπαν ότι χωρίς νερό κινδυνεύει να σκάσει ο ηλιακός.

Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τρύπησε το boiler του ηλιακού. Δεν με επείγει να το φτιάξω γιατί είναι στο χωριό αλλά μου είπαν ότι χωρίς νερό κινδυνεύει να σκάσει ο ηλιακός.

Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα?

πρέπει να σκεπαστούν ο - οι συλλέκτες άμεσα για δικη τους προστασία Το αφαλιστικο θα ανοιξει 2 - 3 φορες θα φυγουν τα υγρα του κλειστού κυκλωματος Εννοειται οτι οταν το φτιαξεις θα πλυνεις με νερο τον υδροσκελετο του συλλέκτη να φυγουν  ολα τα καταλοιπα των χρονων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή βοήθεια παρακαλώ μπας και λύσω ένα θέμα που το έχω πολλά χρονια.

Το σπίτι, όπως τα έφτιαχναν το 70, είναι όλο μωσαϊκο και το υπνοδωμάτιο έχει ξυλινο πάτωμα. Πριν απο παααρα πολλά χρονια το πλανο ηταν να στρωθει ολο με πλακάκι αλλά τελικά μόνο ενα διαδρομάκι, η τουαλέτα και η κουζινα στρωθηκε. Αποτέλεσμα, όταν βγαινει καποιος απο το υπνοδωματιο (ξυλινο πάτωμα και μετά πλακάκι) ή απο το μεγάλο χωλ στο διαδρομάκι (μωσαικο και μετά πλακάκι) παίζει να φάει καμια κουτρουβάλα λόγω διαφοράς υψους του πατώματος.

signal-2022-07-07-115504_001.jpeg.97df9f7fc1efef5ffce57fabec4f93b4.jpeg

signal-2022-07-07-115504_002.jpeg.c34377af04117c16a95f2d57ad215653.jpeg

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να βάλω σε αυτά τα σημεία ούτως ώστε να σταματησουν να είναι επικίνδυνα? Κάποιο "ανηφοράκι" μικρό, κάποιο καναλάκι, κάτι?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fommof είπε

Μια μικρή βοήθεια παρακαλώ μπας και λύσω ένα θέμα που το έχω πολλά χρονια.

Το σπίτι, όπως τα έφτιαχναν το 70, είναι όλο μωσαϊκο και το υπνοδωμάτιο έχει ξυλινο πάτωμα. Πριν απο παααρα πολλά χρονια το πλανο ηταν να στρωθει ολο με πλακάκι αλλά τελικά μόνο ενα διαδρομάκι, η τουαλέτα και η κουζινα στρωθηκε. Αποτέλεσμα, όταν βγαινει καποιος απο το υπνοδωματιο (ξυλινο πάτωμα και μετά πλακάκι) ή απο το μεγάλο χωλ στο διαδρομάκι (μωσαικο και μετά πλακάκι) παίζει να φάει καμια κουτρουβάλα λόγω διαφοράς υψους του πατώματος.

signal-2022-07-07-115504_001.jpeg.97df9f7fc1efef5ffce57fabec4f93b4.jpeg

signal-2022-07-07-115504_002.jpeg.c34377af04117c16a95f2d57ad215653.jpeg

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να βάλω σε αυτά τα σημεία ούτως ώστε να σταματησουν να είναι επικίνδυνα? Κάποιο "ανηφοράκι" μικρό, κάποιο καναλάκι, κάτι?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

https://www.skroutz.gr/c/3355/diafora-dapedon/f/1263297/profil.html?from=catspan&o=προφιλ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...