Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tornado είπε

με μπερδεψατε,

μπαινει η δεν μπαινει? και αν ναι, πως?

το ζεστο - κρυο πακετο το τρωω γιατι το ζεστο ερχεται απο ηλιακο 6 οροφων και προφανως εχει διαφορες εναλλαγες στη διαδρομη.

Δε στο κάνει για αυτό. Φταίνε αυτές οι στήλες έχω το ίδιο πρόβλημα σε 3 που εζω σε 3 διαφορετικά σπίτια, τα 2 με ηλεκτρομπόιλερ το άλλο με ηλιακό+ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Ούτε εγώ έχω βρει αίτιο και λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, divo είπε

μηπως αυτο που θες ειναι αυτο?

https://www.ebay.com.au/itm/For-Solar-Heater-Thermostatic-Water-Valve-Durable-Temperature-Control-Mixing-/223443358893

και παλι ομως το ζεστο θα ελενχεις.

Κατσε να μπει και ο @stelios18120 να σου πει. αν δε κανω λαθος στα νερα του ειναι😁

βασικα αν κραταω το ζεστο σταθερο θα βρω ακρη, το κρυο δεν αλλαζει θα ειναι πχ 15 βαθμους, αν το μιξαρω με σταθερο 50

λεω να βγαζω  35 σταθερο, η αλλιως κλεινω το κρυο και δουλευω μονο το ζεστο και το βαζω στους 40 ας πουμε μονο του.

Νομιζω κατι τετοια τα βαζουν στα πλυντηρια που παιρνουν απο ηλιακο,

ο ηλιακος κατεβαζει 70 βαθμους αλλα εσυ δεν θες να μπαινουν 70 γιατι θα τα κανει ολα μπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό θέμα, αλλά δεν έβρισκα άλλο σχετικό... Τεσπα. 

Το πρόβλημα που έχω τις τελευταίες μέρες, είναι με το δεξί κομμάτι του νεροχύτη στην κουζίνα, που έχει βουλώσει. Τις τελευταίες εβδομάδες, ξεπλενα εκεί την υποδοχή του καφέ στη μηχανή espresso που έχω και έπεφταν τα απομεινάρια του καφέ μέσα, ώσπου τελικά βούλωσε (είμαι "βλακας", το ξέρω!) 😁😁

Επειδή δεν έχω ιδέα από υδραυλικά και το Tuboflo δεν κάνει τίποτα, τι μπορώ να κάνω για να γλιτώσω τα έξοδα του υδραυλικού; Το καλό είναι ότι έχει βουλώσει μόνο το δεξί μέρος. Μπορώ να βάλω μια λεκάνη από κάτω και να ξεβιδώσω το σωλήνα που βρίσκεται στα δεξιά? Αν όντως φταίει αυτός, πως τον ξεβουλωνω? 

Ευχαριστώ. 

IMG-20190325-182528.jpg

 

 

 

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου ειναι μονο το δεξι ξεβιδωσε τα ρακορ που εχω κυκλωσει βγαλε προσεκτικα την γωνια και καθαρισε το.Προσοχη στα δυο λαστιχα που θα βγαλεις να ξαναπατησουν σωστα.

Γενικα για ερασιτεχνικα ξεβουλωμτα να προτιμας ηπια αποφρακτικα σε υγρη μορφη,θα τα βρεις σε ολα τα σουπερ μαρκετ

imageproxy.php.jpg

Επεξ/σία από dalain
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2019 στις 5:15 ΜΜ, divo είπε

Δεν χρειαζεται να φας τιποτα. Εχεις πολυ μεγαλύτερο πάχος σε άλλα σημεία που θα στο κρατήσει. Από ότι βλεπω ειναι και εύκολο σημείο έχεις δυο λύσεις για γέμισμα κατ εμε. Η μια ειναι αυτη ειναι λίγο ακριβή αλλά ξενιαζεις με τις αναμίξεις και η άλλη άμμο τσιμέντο αναλογια 2/1,  νεράκι του θεουλη και αν θες γαλάκτωμα 1 λιτρο. Προσωπικα θα εβαζα και λιγο χαλικι μεσα ή καμια μπετοβεργα ψιλη μεσα για να δεσουν ολα μαζι.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το γαλακτωμα, το αραιώνεις 1:2 μεχρι 1:3 και το χρησιμοποιεις πρωτα για να περασεις με ενα πινελο το τσιμενο το παλιο για να εχεις καλυτερη πρόσφυση και  το υπολοιπο μεσα στη λασπη για ομογενοποιηση του κονιαματος.. 

Το επομενο σταδιο ειναι εύκολο😁. ενα ξυλο λειο οσο το δυνατο στο πλάι για καλουπι και ρίχνεις το μιγμα μεσα. Αν το κανεις λιγο αραιό θα αργισει πιο πολυ ωρα να στεγνωσει αλλα θα απλωσει πιο καλα και θα γίνει πιο λειο😉😉. Δεν θα χρειαζεσαι μετα ουτε καν στοκαρισμα.

πλακιτσα κανουμε?😁😁😁😁. πες μου οτι φοβηθηκες ότι θα χαλάσει το makita.....😂😂😂😂😂😂

Εγω με ενα πανακριβο τρυπάνι κρουστικο🐵 (πρεπει να το ειχα παρει....20-30€ απο carefoure 🤪) που του έβαλα αναδευτήρα έκανα όλη την ανακαίνιση στο σπίτι, μεταφορα δωματιου κουζινας, πριζες καναλια για καλωδια, τρυπες στα ντουβαρια για σωληνες... και σαν κερασακι του βαλα αναδευτηρα και για να φτιάξουμε και σοβα σε 30 τετραγωνικα δωματια. Τα φτυσαν τα καρβουνακια έλιωσαν αλλα άντεξε. σκυλι το σκλι😋 🐕

Επειδη εχω ενα αντιστοιχο προβλημα σητν εξωτερικη μερια του μπαλκονιου οπου ειναι πιο δυσκολο να βαλω κονιαμα, ποσο κακη ιδεα ειναι να βαλω καποια αδιαβροχη σιλικονη αντι για κονιαμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Επειδη εχω ενα αντιστοιχο προβλημα σητν εξωτερικη μερια του μπαλκονιου οπου ειναι πιο δυσκολο να βαλω κονιαμα, ποσο κακη ιδεα ειναι να βαλω καποια αδιαβροχη σιλικονη αντι για κονιαμα?

Η σιλικόνη είναι καλή να κλείσουμε μία τρύπα ή μία ρωγμή ,ιδιαίτερα σε  πλαστικό - λαμαρίνα , pvc κ.λ.π που δεν πιάνουν άλλα υλικά , όχι να καλύψουμε μεγαλύτερες επιφάνειες.

Αν έχεις καμία φωτογραφία του προβλήματος ανέβασε να πάρεις πιο καλή απάντηση.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, divo είπε

Υπάρχει βέβαια και αυτό για να μην ξεβιδώνεις τίποτα

https://www.google.com/search?q=ξεβουλωμα+νεροχύτη&safe=active&client=tablet-android-samsung&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwimzODNk5_hAhUGMewKHadPByUQ_AUoAXoECAwQAQ&biw=1024&bih=768&dpr=2#imgrc=VQdIl3qaJ7tBsM

Αν θυμάμαι καλά κάνα 3€ πρέπει να το χα πάρει από κινέζικο υπάρχουν Βέβαια και σε χρωματοπωλεία υδραυλικά κανά Praktiker Leroy.

Νομίζω οι υδραυλικοί το λένε ατσαλίνα (στέλιο;). Θέλει όμως λίγο εμπειρία φαντάζομαι και είναι για περιπτώσεις που δεν υπάρχει εύκολη πρόσβαση κυρίως. Νομίζω το ξεβίδωμα και καθάρισμα είναι απλό και σίγουρο γιατί θα καθαρίσεις σωστά το τεμάχιο του σωλήνα. Η αλήθεια είναι και εγώ όταν το έκανα πρώτη φορά το φοβόμουν λίγο αλλά αν είσαι προσεκτικός και προσέξεις τα λάστιχα δεν είναι κάτι δύσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ατσαλινα λέγετε,φθηνή και απλή χρήση. (μετά από μερικά ξεβουλωματα χαλάει και σκουριάζει αλλά εντάξει για τα 2-3€ που έχει αξίζει)

 

Είναι η μικρή ατσάλινα για αποφράξεις για εύκολο level (άντε κάνα σιφώνι και τέτοια) προσοχή αν είστε αρχάριοι μην κάνετε με δύναμη και αγαρμπα καθως μπορείτε να κάνετε μεγαλύτερη ζημιά από την απόφραξη που προσπαθείτε.

 

Παιδιά σορυ έχω δει που με tagαρετε αλλά δεν προλαβαίνω να απαντήσω σε όλους σας,συγνώμη, απαντάω σε όσους προλαβαίνω λόγω δουλειάς (αρκετοί μου στέλνετε και pm και εκεί κάνω μια εκκαθάριση και προσπαθώ να απαντήσω άμεσα και όσο πιο απλά μπορω)

(''Έχω καλή ομάδα'' από πίσω που απαντάει βλέπω,divo, παππού,και μερικά άλλα άτομα και σε αυτό το τοπικ που έχω φτιάξει και στο τοπικ των ηλιακών) 👍👍😁

Καλή βδομάδα ✌️✌️

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παντως με πλυστικο ξεβουλωσα σωληνα του 1960 χωρις θέμα και ειναι σαν καινουργια.

Για πλακάκια σε πια καταστήματα μπορώ να βρω ποιοτικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αλλάξω το καπάκι της λεκάνης αλλά οι βίδες έχουν σκουριάσει και τα πλαστικά με τα "αυτάκια" έχουν κολλήσει και δε γυρίζουν με τίποτα.Δοκίμασα μπόλικο wd40 αλλά δεν τα κατάφερα,χώρια που από τη μια πλευρά είναι κοντά ο τοίχος που κάνει γωνία.Προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, MitsosDaBest13 είπε

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό θέμα, αλλά δεν έβρισκα άλλο σχετικό... Τεσπα. 

Το πρόβλημα που έχω τις τελευταίες μέρες, είναι με το δεξί κομμάτι του νεροχύτη στην κουζίνα, που έχει βουλώσει. Τις τελευταίες εβδομάδες, ξεπλενα εκεί την υποδοχή του καφέ στη μηχανή espresso που έχω και έπεφταν τα απομεινάρια του καφέ μέσα, ώσπου τελικά βούλωσε (είμαι "βλακας", το ξέρω!) 😁😁

Επειδή δεν έχω ιδέα από υδραυλικά και το Tuboflo δεν κάνει τίποτα, τι μπορώ να κάνω για να γλιτώσω τα έξοδα του υδραυλικού; Το καλό είναι ότι έχει βουλώσει μόνο το δεξί μέρος. Μπορώ να βάλω μια λεκάνη από κάτω και να ξεβιδώσω το σωλήνα που βρίσκεται στα δεξιά? Αν όντως φταίει αυτός, πως τον ξεβουλωνω? 

Ευχαριστώ. 

IMG-20190325-182528.jpg

Δεν πιστεύω να βούλωσε από τον καφέ πάντως, ο καφές διαλύεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Θέλω να αλλάξω το καπάκι της λεκάνης αλλά οι βίδες έχουν σκουριάσει και τα πλαστικά με τα "αυτάκια" έχουν κολλήσει και δε γυρίζουν με τίποτα.Δοκίμασα μπόλικο wd40 αλλά δεν τα κατάφερα,χώρια που από τη μια πλευρά είναι κοντά ο τοίχος που κάνει γωνία.Προτάσεις;

Ότι δεν λύνεται κόβεται.Μέγας Αλέξανδρος που είναι και στην επικαιρότητα.:lol:

Απλά με ένα σκαρπέλο και ένα σφυράκι (αν δεν έχεις σκαρπέλο ίσιο κατσαβίδι) κόβεις - σπας τα πλαστικά αυτάκια από την κάτω μεριά.Έτσι κι αλλιώς δεν σου χρειάζονται.Με το καινούργιο καπάκι σου δίνουν και καινούργια αυτάκια καθώς και τις μακριές βίδες.☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Δεν πιστεύω να βούλωσε από τον καφέ πάντως, ο καφές διαλύεται.

Ο καφές και αν κάθεται....Ειδικα αν ειναι φίλτρου η κανα εσπρέσσο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...