Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, dalain είπε

Ο καφές και αν κάθεται....Ειδικα αν ειναι φίλτρου η κανα εσπρέσσο...

Τι να πω, είχα την εντύπωση ότι διαλύεται. Συχνά πυκνά ρίχνω στο νεροχύτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, papoys1 είπε

Η σιλικόνη είναι καλή να κλείσουμε μία τρύπα ή μία ρωγμή ,ιδιαίτερα σε  πλαστικό - λαμαρίνα , pvc κ.λ.π που δεν πιάνουν άλλα υλικά , όχι να καλύψουμε μεγαλύτερες επιφάνειες.

Αν έχεις καμία φωτογραφία του προβλήματος ανέβασε να πάρεις πιο καλή απάντηση.

https://onedrive.live.com/?cid=3c66a1bc7e7bc3bf&id=3C66A1BC7E7BC3BF!243984&sff=1&authkey=!AI1MLRGTIoY9sh4

Αυτη ηταν η φωτο της αρχικης περιπτωσης οπου εβαλα τσιμεντοκονιαμα. Τωρα η νεα επριπτωση ειναι παρομοια αλλα δε νομιζω να σκαψω σε αυτο το βαθος (δεν μπορω κιολας, ειναι απο την εξω μερια του μπαλκονιου) , θα ειναι πιο επιφανειακη και γενικοτερα αρκετα μικροτερη σε εκταση..

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, panos4tw είπε

https://onedrive.live.com/?cid=3c66a1bc7e7bc3bf&id=3C66A1BC7E7BC3BF!243984&sff=1&authkey=!AI1MLRGTIoY9sh4

Αυτη ηταν η φωτο της αρχικης περιπτωσης οπου εβαλα τσιμεντοκονιαμα. Τωρα η νεα επριπτωση ειναι παρομοια αλλα δε νομιζω να σκαψω σε αυτο το βαθος (δεν μπορω κιολας, ειναι απο την εξω μερια του μπαλκονιου) , θα ειναι πιο επιφανειακη και γενικοτερα αρκετα μικροτερη σε εκταση..

Ακρυλικό στόκο σπατουλαρίσματος δύο χέρια με σπάτουλα,τρίψιμο με ψιλό γυαλόχαρτο, καλό αστάρωμα με αστάρι νεφτιού αν είναι δυνατόν για καλύτερο αποτέλεσμα και βάψιμο με 100% ακρυλικό πλαστικό.

Από ότι βλέπω στη φωτο και το παλιό είναι σπατουλαρισμένο και βαμένο μα τον ίδιο τρόπο.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ακρυλικό στόκο σπατουλαρίσματος δύο χέρια με σπάτουλα,τρίψιμο με ψιλό γυαλόχαρτο, καλό αστάρωμα με αστάρι νεφτιού αν είναι δυνατόν για καλύτερο αποτέλεσμα και βάψιμο με 100% ακρυλικό πλαστικό.

Από ότι βλέπω στη φωτο και το παλιό είναι σπατουλαρισμένο και βαμένο μα τον ίδιο τρόπο.

Ευχαριστω για την απαντηση, μαλλον εχεις δικιο οτι και το αλλο ετσι εχει γινει. Μια απορια που εχω εδω και καιρο, ο ακρυλικος στοκος σπατουλαρισματος ειναι ο ιδιος με τον ακρυλικο στοκο που βγαινει  σε δοχειο σιλικονης; (π.χ. αυτος:https://toolpoint.gr/product/fisco-euroacril-akrylikos-stokos-leykos-280ml-450gr/ ()

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ό

15 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Ευχαριστω για την απαντηση, μαλλον εχεις δικιο οτι και το αλλο ετσι εχει γινει. Μια απορια που εχω εδω και καιρο, ο ακρυλικος στοκος σπατουλαρισματος ειναι ο ιδιος με τον ακρυλικο στοκο που βγαινει  σε δοχειο σιλικονης; (π.χ. αυτος:https://toolpoint.gr/product/fisco-euroacril-akrylikos-stokos-leykos-280ml-450gr/ ()

Οχι καμία σχέση.Ο πρώτος είναι σε σκόνη τον φτιάχνεις με νερό απλώνεται με σπάτουλα πολύ εύκολα και επίσης τρίβεται με γιαλόχαρτο πολύ εύκολα.

Μη βάλεις από τον άλλο ή τον έτοιμο σε δοχείο γιατί δεν τρίβετε με τίποτε με γιαλόχαρτο.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να ειμαι ειλικρινης, ακομα μπερδεμενος ειμαι. Ο στοκος που λινκ-αρα, σε ποια κατηγορια ανηκει; Τον χρησιμοποιουσαν οι τεχνικοι που εκαναν την εγκατασταση του aircondition για μικροδιορθωσεις. Τον πηρα κι εγω για να να βουλωσω τρυπες στους τοιχους απο ουπα π.χ. και ειναι εξαιρετικα ευχρηστος.

 

Αναφορά σε κείμενο

Οι στόκοι αν μπουν σε μεγαλύτερο πάχος από ότι πρέπει θα σου κανουν συρρικνώσεις. αν έχεις κενά  κοντά στον ποντο χρησιμοποιησε κόλλα για πλακακια σε σκονη  πρωτα και μετα στοκο λεπτο.

Μεγαλυτερο παχος =  πιο χοντρος;

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2019 στις 7:01 ΜΜ, MitsosDaBest13 είπε

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό θέμα, αλλά δεν έβρισκα άλλο σχετικό... Τεσπα. 

Το πρόβλημα που έχω τις τελευταίες μέρες, είναι με το δεξί κομμάτι του νεροχύτη στην κουζίνα, που έχει βουλώσει. Τις τελευταίες εβδομάδες, ξεπλενα εκεί την υποδοχή του καφέ στη μηχανή espresso που έχω και έπεφταν τα απομεινάρια του καφέ μέσα, ώσπου τελικά βούλωσε (είμαι "βλακας", το ξέρω!) 😁😁

Επειδή δεν έχω ιδέα από υδραυλικά και το Tuboflo δεν κάνει τίποτα, τι μπορώ να κάνω για να γλιτώσω τα έξοδα του υδραυλικού; Το καλό είναι ότι έχει βουλώσει μόνο το δεξί μέρος. Μπορώ να βάλω μια λεκάνη από κάτω και να ξεβιδώσω το σωλήνα που βρίσκεται στα δεξιά? Αν όντως φταίει αυτός, πως τον ξεβουλωνω? 

Ευχαριστώ. 

IMG-20190325-182528.jpg

Καλησπέρα.
Λίγο οι καφέδες που ξεπλένουμε, λίγο τα φαγητά, ο νεροχύτης της κουζίνας βουλώνει συχνά.
Πριν προσπαθήσεις με χημικά ή ατσαλίνα ή οτιδήποτε άλλο, μπορείς να δοκιμάσεις ένα απλό κόλπο.
Άνοιξε τη βρύση και βάλε την παλάμη σου στο νεροχύτη ώστε να φράζεις την έξοδο του νερού.
Μόλις γεμίσει 5-10εκ νερό (αν δεν είναι ήδη γεμάτος από το βούλωμα :) ), ανασήκωσε την παλάμη σου για να μπει νερό στην τρύπα και ξαναπίεσε με δύναμη ώστε να πιέσεις το νερό προς το σιφώνι.
Αν το κάνεις 5-6 φορές, συνήθως ξεβουλώνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O γκρι στόκος / σοβάς , πόσο ποιο δυσκολος ειναι στο βαψιμο σε σχέση με τον λευκό.

 

Μπορείς να βάψεις σχετικά ανοιχτόχρωμο χρώμα πάνω από γκρι στόκο ή σοβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2019 στις 9:06 ΜΜ, divo είπε

ο στοκος που λινκαρες (ακρυλικος στοκος ή ακρυλικη σιλικονη) ειναι για τετοια πραγματα. Για να κλεινει τιποτα τρυπες. Τον χρησιμοποιουν πιο πολυ σε ρωγμές και τρύπες γιατι εχει μεγαλυτερη ελαστικοτητα απο τον στοκο σε σκονη.

το μειονέκτημα που εχει ο στοκος σε φύσιγγα (ακρυλικος στοκος) ειναι πρώτα από όλα η τιμή σε σχέση με όλους τους αλλους σε σκονη, και κατα δευτερο η αντοχη στο χρονο. Οι στοκοι σε σκονες εχουν μέσα και τσιμέντο. Γι αυτο και δεν εχουν αντοχη στις συστολοδιαστολες. 

Στο μπαλκονι θελεις βαθος και πλατος. οι στοκοι σε σκονη ειναι για σπατουλαρισμα. Δουλευονται με σπατουλα και ειναι για να κανουν λεια την επιφανεια.. αυτο που λεω για το παχος, αφορα  παχος/χερι. Και τον λεπτο που ειναι σε ρευστη μορφη (τρια, ειναι ο πιο λεπτο απο ολους),  μπορεις να τον κανεις 1 ποντο αλλα θες πολλα χερια.

Για να μη μπλεξεις ομως με πολλα, θα σου ελεγα:

Αν εχεις παχος μεγαλυτερο  απο ενα τσιγαρο βαλε τσιμεντοκονιαμα. ισο με ενα τσιγαρο βαλε κολλα για πλακακια και μετα στοκο τον γκρι (ενα) για να γινει λεία η επιφανεια και περιπου με την ιδια ηφη μετα το βαψιμο με το υπολοιπο κομματι. Αν ειναι οσο ενα χαρτονι βαλε τον στοκο τον γκρι (ενα).

Μεγαλυτερο παχος =  πιο χοντρος; ΝΑΙ

Για αλλη μια φορα σε ευχαριστω, τωρα επιτελους καταλαβα τι ρολο εχει το καθε υλικο. Για αλλη μια φορα, εχω αλλη 1 ερωτηση...στην επιδιορθωση του τοιχου δεν μπορουσα να βαλω σανιδα γιατι ο τοιχος ηταν ελαφρως στρογγυλος, οποτε σπατουλαρισα το κονιαμα με αποτελεσμα εκει που συνανταται η πανω με την μπροστινη πλευρα και κανονικα γινεται γωνια, το αποτελεσμα να βγει αρκετα μετριο. Υπαρχει καποιο εργαλειο ωστε αν χρησιμοποιησω καποιον λεπτοτερο στοκο απο πανω, η γωνια να σχηματιστει πιο σωστα και εντονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, panos4tw είπε

Για αλλη μια φορα σε ευχαριστω, τωρα επιτελους καταλαβα τι ρολο εχει το καθε υλικο. Για αλλη μια φορα, εχω αλλη 1 ερωτηση...στην επιδιορθωση του τοιχου δεν μπορουσα να βαλω σανιδα γιατι ο τοιχος ηταν ελαφρως στρογγυλος, οποτε σπατουλαρισα το κονιαμα με αποτελεσμα εκει που συνανταται η πανω με την μπροστινη πλευρα και κανονικα γινεται γωνια, το αποτελεσμα να βγει αρκετα μετριο. Υπαρχει καποιο εργαλειο ωστε αν χρησιμοποιησω καποιον λεπτοτερο στοκο απο πανω, η γωνια να σχηματιστει πιο σωστα και εντονα;

 

11 ώρες πριν, divo είπε

για στοκο χρησιμοποιεις αυτο, στοκο σε σκονη. Οποιο και να βαλεις απο τη πρωτη σειρα το ιδιο ειναι. Θες ψιλο στοκο σπατουλαρισματος.

Για εργαλειο υπαρχει, δεν ξερω ομως αν θα μπορεσεις να το δουλεψεις. Μπορεις ομως να δοκιμασεις. 

Με εργαλείο είναι δύσκολο.Όπως είπε και ο divo στοκάρεις με τον ψιλό στόκο σε σκόνη σπατουλαρίσματος (παρετίνα να τη ζητήσεις που είναι η κοινή ονομασία ) και δεν σε νοιάζει αν δεν κάνει σωστά γωνία.

Μόλις στεγνώσει την επόμενη μέρα παίρνεις ένα γυαλόχαρτο σφουγγάρι και διαμορφώνεις τον στεγνό στόκο όπως θέλεις.Τρίβεται πολύ εύκολα με απαλές κινήσεις και διαμορφώνεις τις γωνίες τέλεια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

έχω στο σπίτι μερικούς διακόπτες και πρίζες που έχουν ξηλωθεί. Τους άλλαξα με καινούργιους. Παρατήρησα όμως οτι το πρόβλημα δέν ήταν οι διακόπτες αλλα ο ... τοίχος που είναι φαγωμένος γύρω γύρω. Το πλαστικό κουτί είναι λίγο πιο μέσα.

Τί να κάνω? Να βάλω τσιμέντο ή τίποτα άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, divo είπε

αν εννοεις τα κουτια απο τις πριζες, τα στερεωνουν με γυψο εσωτερικα. Αλλα και τσιμεντο να βαλεις θα κανεις δουλεια.

τα "δοντάκια" απο τις πρίζες βρίσκουν τον τοίχο ο οποίος είναι φαγωμένος. Αυτό εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, teachertza είπε

τα "δοντάκια" απο τις πρίζες βρίσκουν τον τοίχο ο οποίος είναι φαγωμένος. Αυτό εννοώ.

Στον τοίχο πρέπει να υπάρχει ένα τέτοιο κουτάκι που μπαίνει μέσα ο μηχανισμός της πρίζας πρώτα πιάνουν δεξιά αριστερά τα δοντάκια του τα σφίγγουμε δυνατά με κατσαβίδι και μαγκώνουν σε αυτά τα κυκλικά που βλέπεις στο κουτάκι ώστε να είναι σταθερά και να μην βγαίνει η πρίζα προς τα έξω.Μετά βάζουμε και το εξωτερικό καπάκι της πρίζας το οποίο πιάνει στο μηχανισμό με ένα βιδάκι που έχουν οι πρίζες στη μέση της τρύπας που μπαίνει το φις.

Αν στο δικό σου τοίχο δεν υπάρχει το στρογγυλό πλαστικό κουτάκι ή έχει καταστραφεί για να μην έχεις πρόβλημα πρέπει να τοποθετήσεις πρώτα καινούργια με λάσπη ή γύψο ώστε να έρθουν πρόσωπο με τον τοίχο να στοκάρεις γύρω - γύρω και αφού στεγνώσουν μετά να βάλεις τις πρίζες.Αν μπορείς βάζε και μία φωτογραφία για να φαίνεται το πρόβλημα αφού βγάλεις τη πρίζα.

Επειδή σαν σοβαρός ερασιτέχνης μαστροχαλαστής :P διαθέτω και ηλεκτροκόληση  με την οποία κολλάω συνήθως με γυμνά μάτια επειδή με την κλασική που κρατάμε με το ένα χέρι δεν βλέπω και δεν μπορώ θα ήθελα να ρωτήσω έχει πάρει κανείς αυτή τη φτηνιάρικη κινέζικη που κυκλοφορεί στην αγορά με διάφορες ονομασίες (σαν την καφετιέρα arieli) :D φυσικά ηλεκτρονική που κυκλοφορεί στην αγορά με 17 ευρώ;;;;;;;

Κάνει κάτι έστω και ελάχιστη μικρή προστασία να μην κολάμε με γυμνά μάτια;;;;;;

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το να κολλάς με γυμνά μάτια,αυτό είναι 1000% φορές καλύτερο να πάρεις.

 

Ρε συ με γυμνά μάτια ηλεκτροκόλληση; Το κολλυριο ο καλύτερος σου φίλος ε; 😂😂

(έχω κανονική ηλεκτροκόλληση και inverter φορητή που μπαίνει στον ώμο με ιμάντα και πάντα μα πάντα φοράω γάντια και μάσκα,έστω και 1-2 κολλήματα να κάνω,ταλαιπωρία αλλά τουλάχιστον έχω μάτια ακόμα 😂😂😋)  μου τα είχαν δώσει δωράκι με την αγορά τους ✌️

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...