Προς το περιεχόμενο

Έρχεται το πρώτο smartphone με 10GB RAM


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αστείο είναι που όλοι αυτήν τη RAM την τρώνε

α) οι ιστοσελίδες που έχουν γίνει τραγικές σε κατάχρηση multimedia και

β) τα φρου φρου στο UI με τα εικονιδια υψηλοτατης ευκρινειας, τις όμορφες διαφάνειες, τις 3D εναλλαγές και δε ξέρω και εγώ τι άλλο.

 

Όλα αυτά που κάνει ένα desktop λειτουργικό θα μπορουσε να βγει ενα mobile λειτουργικό με πολύ απλό περιβαλλον χρησης και να χρειάζεται 256mb ram όλα και όλα, και βεβαια την ιδια φιλοσοφια να επρεπε να ακολουθησουν και οι app developers (τα προγραμματα δηλαδή να δινουν εμφαση στα παντα εκτος απο τη συγχρονη εμφανιση που ειναι και αυτο που πιανει την περισσοτερη RAM). Αλλά ανεβαινει το hardware, το ξεζουμιζουν στις 'ομορφιες' και ειναι ενας φαυλος κυκλος που δεν πρόκειται να κλείσει και αυτό που καλείται να πληρώσει και αυτός που θέλει smartphone για να κάνει τη δουλειά του. (για παράδειγμα το πανέμορφο και τραγικά μινιμαλιστικό Haiku, είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα για το τι μπορεί να κάνει ένα συγχρονο OS με παλαιου τύπου γραφικά)

 

4GB είναι υπεραρκετα και για το πιο απαιτητικο mobile 'παιχνιδι' και με λιτό UI σε λειτουργικό και προγράμματα, δε θα γέμιζαν ποτέ.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν πρόκειται να χάσω τον χρόνο μου μαζί σου. Η κάτσε και διάβασε τι έχω γράψει (εγώ σέβομαι τον συνομιλητή μου και διαβάζω με προσοχή τι γράφει όταν πρόκειται να τον σχολιάσω η να αντιπαραθέσω το οτιδήποτε) η ρώτησε κάποιον φίλο σου να το διαβάσει να σε εξυπηρετήσει αυτός. 

Εγώ δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jp77s είπε

Δεν παίζω βαριά παιχνίδια και δεν ξέρω να σου απαντήσω. Αλλά επειδή αυτό το είπα με αφορμή σχόλιο αλλου χρήστη που είπε οτι το 5s με 1gb "παίζει", έχω να πω  οτι και στο 5s μόνο της πλάκας παιχνίδια παίζεις.

Για τον sd 800 που γράφεις, το μυαλό μου πάει στο lg g2. Δεν ξέρω αν φταίει ο sd ή κάποια βλακεία του κατασκευαστή. Π.χ. lg g3 έχει τον sd 801 και λογω υπερθέρμανσης εμφάνιζε και το θέμα με το bootloop. Η υπερθέρμανση οφείλονταν στο ότι η gpu είχε τοποθετηθεί πάνω στην cpu, οπότε η μία μετέφερε θερμότητα στην άλλη. Το xperia z3 με το ίδιο soc δεν είχε το ίδιο θέμα παρά την αδιαβροχοποιηση.

ναι το g2 ειναι και το ατιμο ειναι πολυ καλο κινητο κινητο. κριμα να μην ειναι αδιαβροχο, θα μου χε χρειαστει και στο τωρινο και στο προηγουμενο g2 που ειχα :P

το soc τα εχει ολα μεσα αρα το μονο που μπορουν οι κατασκευαστες να κανουν ειναι να βελτιωσουν τη παθητικη ψυξη.

θυμαμαι και γω οτι το g3 ειχε θεματα, αλλα νομιζω ηταν επειδη πηγαν σε τοσο μεγαλη αναλυση τοσο νωρις. το g2 παντως αν και εκαιγε ο τοπος οσο ζοριζοταν δε κολλωνε πουθενα

1 ώρα πριν, Pokemon640 είπε

Δούλεψε και πάρε 4χ. 652,2 τα 64GB.

και δεν τ αγοραζω σουβλακια καλυτερα? 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

και δεν τ αγοραζω σουβλακια καλυτερα? 🤣

αν ο γκόμενος δεν έχει iPhone, Quadro RTX, 64GB, BMW δεν του κάθομαι 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, loypis said:

οταν θα δω οτι θα μου χρειαστούν 10gb θα τα πληρωσω να τα χαρω..και οχι να τα προπληρωνω τσαμπα.. 

Έτσι πάει τώρα το κόλπο. Πώς το λέει η Samsung? "Περισσότερη δύναμη απ' όση χρειάζεσαι... μέχρι να την χρειαστείς!" 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι η τιμη.Αυτο νοιαζει τον πελατη.Γιατι αν κοστιζει 800 ευρω χαιρω πολυ.Τα κινητα εχουν ξεφυγει και ιδιως στην Ελλαδα που τα πουλανε σε τρελες τιμες.Στην Αγγλια παραδειγμα ολοι κανουν συνδεση και τα παιρνουν τζαμπα η δινουν ενα μικρο ποσο.Εδω σε γδυνουν κανονικα.Γι αυτο ο κοσμος εδω παει προς τα xaomi που για τα λεφτα τους ειναι τιμια.Τωρα αν αυτο κοστιζει εστω 300 ευρω ναι συμφερει.Αν ομως κοστιζει 800 οπως ειπα ε καλυτερα να παρω μια 4κ τηλεοραση που να ειναι τουμπανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vargas είπε

Αν την πάλευε άνετα με 3 το ios δεν θα βαζε4 φέτος . Έπεσε κ ένα κράξιμο με το x κ τα reload

Φίλε άμα ξέρεις από τεχνολογία από την 3 πήγε στην 4 γιατί έχει πρόσθεση πολύ περισσότερες λειτουργίες από το 7 plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

αν ο γκόμενος δεν έχει iPhone, Quadro RTX, 64GB, BMW δεν του κάθομαι 🙂

σουβλακια εχει ομως? :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

ΡΕ ΚΙΝΑ, ρε απίστευτη χώρα, με αρχαία ιστορία πραγματικά, με πολιτισμό που μοχθεί να τον πλησιάσει καν και το πιο "advanced" Δυτικό Κράτος, μπορείς να μας λύσεις μια απορία :

Προφανώς σα βιομηχανια, φτιάχνεις τα πάντα και γουστάρεις. Μαγκιά σου. 1.2 δις νοματαίους έχεις, δικαιολογεισαι. 

Αυτό το πράμα όμως, να παρουσιάζεις 500 νέα κινητά το χρόνο, με όλες τις μπράντες σου, τις οποίες, από ό,τι φαίνεται,

τις έχεις και τις "δημιουργείς", με την ίδια ευκολία που η Ελλάδα ανοίγει καφεμάγαζα, ντελιβεράδικα, κομμωτήρια και νυχάδικα,

τέλος πάντων, έχεις ΑΠΕΙΡΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ και τους κατέχεις σε τέτοιο πλεόνασμα που δεν ξέρεις τι να τους κάνεις.......

 

Γιατί ρε ΚΙΝΑ, δεν αγοράζεις την Ελλάδα? ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΝΑΙ. Πόσο ρε παιδί μου, 500 δις. Πάρτα. 
Να σου δουλέψουμε κι εδώ σαν τα σκλαβάκια σε sweatshops, με 40 ευρώ μικτά μηνιάτικο, και σε καμμια διετία να μπορούμε να αγοράζουμε τις καινουργιες ΝΑΥΑΡΧΙΔΕΣ-ΣΟΥ ??

Τσαμπα πράμα θα πάρεις. 

Ειλικρινά δηλαδή. Ρε Κίνα (ως Χώρα, και ως έννοια), καταργείς ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ, και τον ΜΑΟΙΣΜΟ, και τον ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ, και τον ΛΙΜΠΕΡΑΛΙΣΜΟ, και τον ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ, και όλους τους άλλους - ισμους, μαζί. Τι πράμα είναι αυτό ?!?!

Πείτε τώρα στην Ανθρωπότητα, χωρίς πλάκα. Εχετε επιμειχθεί με εξωγήινους, ε? Με όψη μυρμηγκιού. Και σας έχουν μεταδώσει την τεχνογνωσία του... 3000μΧ. Σωστά ? Πέστε μας ρε, πότε μας κατακτάτε όλους, να ξέρουμε τουλάχιστον να πάρουμε ένα ζευγάρι έξτρα κάλτσες μαζί μας. ΠΕΣΤΕ-την-Αλήθεια-ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε.

Τι γίνεται εκεί, τι ΜΑΣ ετοιμάζετε?? Σε όλο τον Πλανήτη λέμε. 

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Vasilisxd είπε

Ναι αλλά τα iPhone παίζουν τέλεια και με 2Gb Ram, άσε που όσο περισσότερη Ram , τόσο βαρύτερο το κινητό.

Το ios είναι  βασισμένο  σε πυρήνα Linux και δεν χρειάζεται  τόσο πολύ  ραμ. Το ίδιο  και οι υπολογιστές Mac. Δεν είμαι  και ειδικός  σε αυτά. Νομίζω  ότι  και το Android  σε αυτή την  λογική  κινείται αλλά  από όσα διαβάζω  και από την εξέλιξη  των εφαρμογών  απαιτούνται  πλέον πόροι. Η ραμ όντως χρειάζεται  σε επαγγελματίες  όχι  σε απλή χρήση. Γι desktop-pc αναφέρομαι. Ένα z800 με 2 επεξεργαστές  και 128 GB RAM κρατάει  στούντιο  ηχογράφησης  με φορτωμένη 100 και πλέον gb μνήμη με όλα τα όργανα. Όπως προανέφερε κάποιος τα παιγνίδια  νομίζω  πως  δεν εκμεταλεύονται παραπάνω  από  8 GB. Σε προγράμματα φώτο ρεαλιστικά  εκεί  η μνήμη  όντως όχι μόνο βοηθάει  αλλά  παίζει  καθοριστικό  ρόλο. 512 gb με 2 xeon  να ρεντάρει και να δημιουργεί βίντεο  σε χρόνο ικανοποιητικό. Απλά απευθύνονται  σε επαγγελματίες. Καλό βράδυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...