Προς το περιεχόμενο

Προϋπηρεσία, πώς τη βρίσκεις αν δεν έχεις εργαστεί στο παρελθόν;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, KostasTasias είπε

Ισως λιγακι αργα στο θεμα αλλα να πω την αποψη μου. Ειμαι μικρος σε ηλικια, μονο 28 και δεν εχω σπουδασει HR η κατι . Στην εταιρεια που δουλευω μιας και εχω την τυχη να ειμαι αρχηγος ομαδας, περνανε απο τα χερια μου βιογραφικα και κανω και συνεντευξεις. Θελω να ξεκαθαρισω κατι πολυ απλο, τουλαχιστον στο πως το βλεπω εγω και τονιζω παλι χωρις σπουδες.Οταν ζητειται προυπηρεσια σε ενα χαμηλο ποστο ειναι κυριως φαινομενικο. Και τι εννοω με αυτο; Σπουδες μεταπτυχιακο και στρατος ειναι περιπου 7 χρονια. Το πως θα περασει ο καθενας αυτα τα 7 χρονια ομως διαφερει. Καποιος που απλα εχει σπουδασει για να σπουδασει επειδη ειτε τον αναγκασαν ειτε επειδη πιστευε οτι πρεπει να το κανει θα δει την αγγελια και θα την προσπερασει. Στο κατω κατω ολοι ξερουμε οτι ενα πτυχειο δεν σημαινει τιποτα σε παρα πολλες περιπτωσεις. Ενα ατομο που 'γουσταρει' κατι και το σπουδαζει θα κινητοποιηθει. Θα ψαξει να βρει εργασια ως βοηθος οσο καιρο σπουδαζει, ακομα και ανευ πληρωμης πολλες φορες για να παρει μια ιδεα. Το εχω δει απο εμενα, απο φιλους, γνωστος και αγνωστους. Δεν ειναι αναγκη να ειναι πολλες ωρες, απλα να το δει στην πραξη και αν πραγματικα του αρεσει αυτο που διαλεξε. Θελει να παρει μια πραγματικαη ιδεα, πως το λενε...

Αλλα ολοι μας ζουμε στην Ελλαδα, που το μοτο τα τελευταια 20χρονια+ ειναι το παιδι μου πρεπει να σπουδασει για να γινει καποιος.
Και καπως ετσι λοιπον αποθαρρινεις τους πτυχειουχος που δεν ξερουν για ποιο λογο σπουδασαν. Δεν ειναι καθολικο αυτο που ειπα, αλλα ισχυει σε ενα πολυ πολυ μεγαλο ποσοστο. Και ειναι αυτοι κυριως που πιστευουν επειδη σπουδασαν οτι πρεπει να γινουν κατευθειαν διευθυντες κ.ο.κ.

Εφωσον λοιπον εχουμε ξεφορτωθει αυτη τη μεριδα των ατομων, ανοιγουμε τα βιογραφικα και ξεκαθαριζουμε τις πραγματικες προυπηρεσιες απο τις ψευτικες. Ολοι εχουμε γραψει σαλτσες και εγω μεσα σε αυτους. Και πραγματικα φαινεται πολυ ευκολα, τουλαχιστον τωρα το βλεπω  καθαρα. Αλλα καπου εδω ξεφευγω απο το θεμα της συζητησης.

Κριση υπαρχει, ανεργια υπαρχει. Οχι σε αυτο το ποσοστο που μας πλασαρουν βεβαια. Τις περισσοτερες φορες δεν ανταμοιβομαστε αρκετα γι αυτο που προσφερουμε ειναι αληθεια. Αλλα υπαρχει διαφορα στο μενω αεργος και προσπαθω καθημερινα μεχρι καποιος να με ανταμοιψει γι αυτο που κανω.

Αυτα...

Κάτσε, δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε και όλα.

Αυτός που πάει αμμισθί να δουλεύει μάλλον δεν έχει και τόσο μεγάλο βιοποριστικό πρόβλημα ή δεν έχει θέμα να τον ζουν οι γονείς του. Προσωπικά, δεν ξέρω κανέναν που να δουλεύει από χόμπι ή επειδή απλά είναι μερακλής. Επίσης, σε δουλειές που απαιτούν ειδίκευση, ακόμα και στις entry δουλειές, δεν υπάρχει το "πάω να κάτσω τέσσερις ωρίτσες να δω τι παίζει". Αυτά, στο πλάι κανενός μάστορα ή σε καμία καφετέρια γίνονται.

Δεύτερον, ένα πτυχίο σημαίνει ότι το άτομο που το κατέχει είναι ειδικευμένο σε κάτι, ασχέτως αν του αρέσει το αντικείμενο, αν ήταν αποτέλεσμα πιέσεων από το περιβάλλον, αν ο Ερμής ήταν ανάδρομος όταν συμπλήρωνε το μηχανογραφικό και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Δεν ξέρω το αντικείμενο της εταιρείας σου και τι κόσμο στρατολογεί, αλλά, προφανώς, αν πρόκειται για call center, για παράδειγμα, δεν χρειάζεται ειδικευμένο προσωπικό. Άλλου είδους προσόντα είναι απαραίτητα. Επιπλέον, υποθετικά πάντα, ένας άνθρωπος που σπούδασε, προφανώς και δεν το έκανε με σκοπό μελλοντικά να προωθεί προϊόντα και υπηρεσίες δια τηλεφώνου. Και αν επιλέξει να στείλει βιογραφικό σε μια εταιρεία τέτοια, θα είναι καθαρά για βιοποριστικούς λόγους.

Θέλω να πω, ας μην απαξιώνουμε τα πάντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/10/2018 στις 9:52 ΜΜ, Βασίλης_29 είπε

Ελάχιστοι καταφέρνουν να τελειώσουν τις σπουδές τους σε 4-5 χρόνια, δηλαδή στο προβλεπόμενο πρόγραμμα. Συνήθως τους παίρνει +1.5 με +2 χρόνια ή και περισσότερο από το κανονικό πρόγραμμα, βάλε και ένα χρόνο για τον στρατό. Αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό χάνεις άλλον έναν χρόνο. 

Όσο για το θέμα του ξεκαβαλήματος που επισημαίνουν ορισμένοι. Ναι σαφώς και αυτό το θέμα παίζει καταλυτικό ρόλο στο αν θα βρει εργασία κάποιος νέος πτυχιούχος καθώς και πως θα καθορίσει την πορεία του στα πρώτα χρόνια αλλά και στο μέλλον.

Δυστυχώς όμως, τουλάχιστον έτσι όπως τα βλέπω εγώ, δεν αρκεί απλά να είσαι προσγειωμένος και να μην έχεις απαιτήσεις για να μαζέψεις εμπειρία. Σε αρκετές περιπτώσεις οι εργοδότες δεν θέλουν να πληρώνουν ένσημα για τον εργαζόμενο με αποτέλεσμα αυτός να μην μπορεί να αποδείξει την προϋπηρεσία του μελλοντικά, μην ακούσω για βεβαιώσεις εργοδότη και διάφορες τέτοιες βλακείες, άλλο πρόβλημα είναι οτι ορισμένοι εργοδότες σε βάζουν δοκιμαστικά και δεν θέλουν να πληρώνουν καν μισθό, αυτές οι συνθήκες είναι αποτρεπτικές για τον οποιονδήποτε και έχουν ξεπεράσει κατά πολύ και προς το χειρότερο το θέμα του "να είσαι προσγειωμένος και να ξεκαβαλήσεις το καλάμι". 

Τα πιο πολλα μεταπτυχιακα ειναι 2 ετη (3 εξαμηνα +4ο για διπλωματικη ) ή 1.5 χρονο. 

 

Επισης οι απαιτησεις τουλαχιστον στον τομεα μου (πληροφορικη) ειναι τελειως πλασματικές

Μπορεί να σου ζητανε 10 χρονια εμπειρια σε κατι που βγηκε πριν 3. οποτε με μια συνεση γενικα , αλλα το να ανοιχτεις και να στελνεις αβερτα σε σχετικες εταιριες ανεξαρτητως προυπηρεσιας ειναι δεδομενο. 

Εν τω μεταξυ η απαιτουμενη γνωση για τεχνολογιες ειναι σχεδον απο random-generator με σχετικες λεξεις. Τυπου θες εναν αξιοπρεπη αποφοιτο πληροφορικης που να ξερει C++ και στις απαιτησεις της αγγελιας φαινεται να θες τον επομενο steve jobs. 

Λες και ατομο με αυτες τις προδιαγραφες θα ερχοταν για τα λεφτα της θεσης....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lightsout είπε

Κάτσε, δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε και όλα.

Αυτός που πάει αμμισθί να δουλεύει μάλλον δεν έχει και τόσο μεγάλο βιοποριστικό πρόβλημα ή δεν έχει θέμα να τον ζουν οι γονείς του. Προσωπικά, δεν ξέρω κανέναν που να δουλεύει από χόμπι ή επειδή απλά είναι μερακλής. Επίσης, σε δουλειές που απαιτούν ειδίκευση, ακόμα και στις entry δουλειές, δεν υπάρχει το "πάω να κάτσω τέσσερις ωρίτσες να δω τι παίζει". Αυτά, στο πλάι κανενός μάστορα ή σε καμία καφετέρια γίνονται.

Δεύτερον, ένα πτυχίο σημαίνει ότι το άτομο που το κατέχει είναι ειδικευμένο σε κάτι, ασχέτως αν του αρέσει το αντικείμενο, αν ήταν αποτέλεσμα πιέσεων από το περιβάλλον, αν ο Ερμής ήταν ανάδρομος όταν συμπλήρωνε το μηχανογραφικό και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Δεν ξέρω το αντικείμενο της εταιρείας σου και τι κόσμο στρατολογεί, αλλά, προφανώς, αν πρόκειται για call center, για παράδειγμα, δεν χρειάζεται ειδικευμένο προσωπικό. Άλλου είδους προσόντα είναι απαραίτητα. Επιπλέον, υποθετικά πάντα, ένας άνθρωπος που σπούδασε, προφανώς και δεν το έκανε με σκοπό μελλοντικά να προωθεί προϊόντα και υπηρεσίες δια τηλεφώνου. Και αν επιλέξει να στείλει βιογραφικό σε μια εταιρεία τέτοια, θα είναι καθαρά για βιοποριστικούς λόγους.

Θέλω να πω, ας μην απαξιώνουμε τα πάντα. 

Συμφωνω οτι δεν πρεπει να απαξιωνουμε τα παντα βεβαια, αλλα σε γενικα γραμμες διαφωνω. Ενα πτυχιο προσωπικα δεν μου λεει κατι. Εργασιες αγοραζεις, θεματα βρισκεις με τα κομματα και να μην συνεχισω.. Ενα απλο παραδειγμα που μπορω να σου φερω καλη ωρα ειναι ΤΕΙ λογιστικης που το εχω και προσφατο απο γνωστο μου. Τα προγραμματα που χρησιμοποιουν δεν τα διδαχτηκανε καθολου στη σχολη, και οταν πηρε πτυχιο ολοι τα ζητουσαν σαν υποχρεωτικα. Τι εκανε; Μετα τη δουλεια του(δουλευε ως γραμματεας σε ενα φροντιστηριο, καμια σχεση) πηγαινε στο λογιστη της γειτονιας του για οσο ευκαιρουσε 1,2,3 ωρες την ημερα για να παρει μια ιδεα. Στο διμηνο πανω ξαναεστειλε βιογραφικο και τον πηρε η εταιρεια στην οποια δουλευει τωρα.
Αλλο παραδειγμα, η αδερφη μου σπουδασε λογοθεραπεια  σε ιδιωτικο κολλεγιο και χρειαζοταν 1600 ωρες πρακτικης, εννοειται αμμισθι. Καποιοι με μεγαλυτερη ανεση τις αγορασαν αυτες τις ωρες, αλλα οταν πας για συνεντευξη η διαφορα φαινεται..
Αυτο που θελω να πω χωρις να το επικροττω ειναι οτι οι εποχες ειναι δυσκολες. Χιλιες φορες καποιος να δουλεψει εστω και για λιγο αμμισθι για το δικο του καλο παρα να κλαιγεται οτι δεν βρισκει πουθενα δουλεια γιατι θελουν προυπηρεσια. Στο κατω κατω ειναι θεμα επιβιωσης και για να χτισεις το μελλον σου.
Σαφεστατα αυτο που λεω δεν ισχυει για ολους τους κλαδους και τα επαγγελματα, δεν ειμαι ισοπεδωτικος. Αλλα το σχολιο σου περι μαστορων και καφετερειων μου φαινεται υποτιμητικο. Τεχνες και ειδικοτητες υπαρχουν εκατονταδες, δεν χρειαζεται να της αναλυσουμε μια προς μια. Και κατι αλλο για να ειμαστε ρεαλιστες, βιοποριστικοι λογοι που ανεφερες νωριτερα και μεταπτυχιακο κατευθειαν μετα τη σχολη βαραει κοκκινο και γραφει ακυρο κατευθειαν. Εξαιρουντε οι υποτροοφιες που ειναι ελαχιστες περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, KostasTasias είπε

 Στο κατω κατω ολοι ξερουμε οτι ενα πτυχειο δεν σημαινει τιποτα σε παρα πολλες περιπτωσεις.

Πως ενα πτυχιο δεν σημαινει τιποτα; πλάκα τώρα κάνουμε😂

Ενα πτυχιο με σχετικά καλο βαθμό και που αποκτηθηκε οχι μετα απο 100 χρονια, σημαινει (τουλάχιστον) πως κάποιος προσπάθησε και έφερε μια αποστολή/στόχο εις πέρας. 

Στην Ελλάδα μπορει και να μην σημαινει τίποτα και να εξισώνεται ο πτυχιουχος με τον αποφοιτο λυκειου, παντού υπάρχουν εξαιρεσεις.

Επεξ/σία από Anuminas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα το πτυχίο.

Αν έχεις τελειωσει "διοικηση επιχειρησεων", οι επιλογές χωρις δημοσιες σχέσεις ειναι ελάχιστες. Αν έχεις τελειωσει τεχνολόγος τροφίμων, ειναι περισσότερες. Αν εισαι φιλόλογος, βάλτο στον τοιχο να το χαίρεσαι :P :P 

Για τον ts.

Η προυπηρεσία υπήρχε πάντα ως προσόν. Όλοι την ζητούσαν.

Φτιάξε σωστά το linkedin σου, φτιάξε ένα ωραίο βιογραφικό, ξεκίνα να εργάζεσαι ακόμα και σαν κηπουρός που λέει ο λόγος σε κάποιον δημο με τα 9μηνα προγράμματα ΕΣΠΑ και στέλνε βιογραφικά παντού. Θα σε καλέσουν κάποια στιγμη. Και να θυμάσαι πάντα πως ειναι ελάχιστοι αυτοι που δεν εκτιμάνε έναν νέο που ηδη εργάζεται σε σχέση με αυτον που κάθεται. Διοτι η εμπειρία μου ειναι οτι εργασίες για τους νέους 20-30 ετων υπάρχουν και ειδικά στο δημοσιο. Με συμβάσεις αλλά υπάρχουν και ειναι βαριές με μικρους μισθούς κτλ. Κάπως έτσι ομως φτιάχνεις ένα βιογραφικο και ο εργοδότης βλέπει οτι δε φοβάσαι τη δουλειά.

Άποψή μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Προσωπικά είχα δουλέψει δωρεάν στο marketing όταν ήμουνα φοιτητής για διοργάνωση εκδηλώσεων. Ήταν must για να  δεις πράγματα από μέσα. 

 Σήμερα όμως είναι περίπλοκη και αυστηρή η νομοθεσία και δεν ξέρω αν και πόσο αυτό είναι εφικτό.Εγω ως εργοδότης δεν θα έπαιρνα κάποιον.Αυτο σημαινει 10.000 πρόστιμο αν δεν έχει αλλαξει κάτι πρόσφατα.   

Τέλος, μπορεί κάποιος να έχει ένα πτυχίο, να μην έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο μέχρι να τελειώσει με το στρατό αλλά αυτό δε σημαίνει φυσικά ότι μετά δεν μπορεί να πάρει μπρος. 

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δυστυχώς δεν υπάρχει (πλην συγκεκριμμένων εξαιρέσεων) φιλοσοφία εκπαίδευσης και επένδυσης στον εργαζόμενο.

απο τα πανεπιστήμια (και εν μέρει καλώς) δεν βγαίνεις και δεν θα μπορούσες να βγαίνεις έτοιμος να αναλάβεις οτιδήποτε γουστάρει ο κάθε εργοδότης.
στα πανεπιστήμια παίρνεις γενικές + εξειδικευμένες γνωσεις σε συγκεκριμμένα αντικείμενα και κυρίως μαθαίνεις να σκέφτεσαι.

Για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα τα πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά σαφώς και μετράνε (και οποιος έχει δουλέψει το βλέπει καθημερινά) αλλά χωρίς προσωπικό χρόνο + εκπαίδευση (είτε πραγματική εκπαίδευση ή "μέσω προυπηρεσίας") δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις.

Οπότε, ετοιμάζεις σωστό βιογραφικό κτλπ, βρίσκεις το-α αντικείμενο-α που σε ενδιαφέρει, αφιερώνεις προσωπικό χρόνο να διαβάσεις/μαθεις/βελτιωθείς, ψάχνεις ευκαιρίες περαιτέρω εκπαίδευσης (σεμινάρια ...) και ψάχνεις για εργασία στο ευρύτερο αντικείμενο στέλνοντας βιογραφικά. Θα  ξεκινήσεις με λίγα χρήματα και σε "λίγο απο όλα - στο περίπου" αντικείμενο αλλά θα έχεις πλέον "καποια προυπηρεσία" και γνωριμίες/νεες ευκαιρείες.

σε κάθε περίπτωση, κάνε οτι περνάει απο το χέρι σου να βελτιώσεις τις πιθανότητες σου.

 

Επεξ/σία από Oid259
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά νομίζω οτι πρέπει να καταλήξουμε για τον TS....προτού τελειώσεις ...δεν ήξερες δεν ρώταγες...και στο φινάλε ...γιατί γύρισες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, KostasTasias είπε

Συμφωνω οτι δεν πρεπει να απαξιωνουμε τα παντα βεβαια, αλλα σε γενικα γραμμες διαφωνω. Ενα πτυχιο προσωπικα δεν μου λεει κατι. Εργασιες αγοραζεις, θεματα βρισκεις με τα κομματα και να μην συνεχισω.. Ενα απλο παραδειγμα που μπορω να σου φερω καλη ωρα ειναι ΤΕΙ λογιστικης που το εχω και προσφατο απο γνωστο μου. Τα προγραμματα που χρησιμοποιουν δεν τα διδαχτηκανε καθολου στη σχολη, και οταν πηρε πτυχιο ολοι τα ζητουσαν σαν υποχρεωτικα. Τι εκανε; Μετα τη δουλεια του(δουλευε ως γραμματεας σε ενα φροντιστηριο, καμια σχεση) πηγαινε στο λογιστη της γειτονιας του για οσο ευκαιρουσε 1,2,3 ωρες την ημερα για να παρει μια ιδεα. Στο διμηνο πανω ξαναεστειλε βιογραφικο και τον πηρε η εταιρεια στην οποια δουλευει τωρα.
Αλλο παραδειγμα, η αδερφη μου σπουδασε λογοθεραπεια  σε ιδιωτικο κολλεγιο και χρειαζοταν 1600 ωρες πρακτικης, εννοειται αμμισθι. Καποιοι με μεγαλυτερη ανεση τις αγορασαν αυτες τις ωρες, αλλα οταν πας για συνεντευξη η διαφορα φαινεται..
Αυτο που θελω να πω χωρις να το επικροττω ειναι οτι οι εποχες ειναι δυσκολες. Χιλιες φορες καποιος να δουλεψει εστω και για λιγο αμμισθι για το δικο του καλο παρα να κλαιγεται οτι δεν βρισκει πουθενα δουλεια γιατι θελουν προυπηρεσια. Στο κατω κατω ειναι θεμα επιβιωσης και για να χτισεις το μελλον σου.
Σαφεστατα αυτο που λεω δεν ισχυει για ολους τους κλαδους και τα επαγγελματα, δεν ειμαι ισοπεδωτικος. Αλλα το σχολιο σου περι μαστορων και καφετερειων μου φαινεται υποτιμητικο. Τεχνες και ειδικοτητες υπαρχουν εκατονταδες, δεν χρειαζεται να της αναλυσουμε μια προς μια. Και κατι αλλο για να ειμαστε ρεαλιστες, βιοποριστικοι λογοι που ανεφερες νωριτερα και μεταπτυχιακο κατευθειαν μετα τη σχολη βαραει κοκκινο και γραφει ακυρο κατευθειαν. Εξαιρουντε οι υποτροοφιες που ειναι ελαχιστες περιπτωσεις.

Δεν το ανέφερα με υποτιμητική διάθεση, ούτε προς τα επαγγέλματα, ούτε προς τους ανθρώπους που τα ασκούν. Δεν θα μπορούσα άλλωστε από τη στιγμή που έχω δουλέψει, περιστασιακά, στο πλάι ξυλουργού και σε μπαράκια, παράλληλα με τη σχολή μου.

Για τα υπόλοιπα θα επανέλθω σε επόμενο σχόλιο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2018 στις 8:56 ΜΜ, qwertyuiop2 είπε

'Οσοι λέτε σε μεταπτυχιακούς να ξεκαβαλήσουμε, μάλλον χρειάζεται να κοιτάξετε λίγο τη ζήλεια, το φθόνο και τον καημό σας που δεν πετύχατε ακαδημαϊκά, οπότε στραφήκατε στη μισθωτή σκλαβιά. Λίγη σοβαρότητα Ελληναριό, στο εξωτερικό οι μεταπτυχιακοί όντως θεωρούνται άξιοι για "φίπες".

ποια ζηλεια ρε συ θα μας τρελανεις? τα μεταπτυχιακα ειναι για να τα τσεπωνουνε τα πανεπιστημια αφου ειναι καθαρα θεωρητικου χαρακτηρα , τι να ζηλεψω? ενα ακομα χαρτι κορνιζαρισμενο στο τοιχο να καθεται και να κλαιω τα 4-5 χιλιαρικα που εδωσα για να το αποκτησω? που για καθε πτυχιακη και μεταπτυχιακο οι καθηγητες παιρνουν ενα καρο λεφτα ως αμοιβη? που απο τη 1η μεα που θα μπεις σε οποιοδηποτε τμημα θεωρουνε οι μεν καθηγητες οτι ειναι το καλυτερο τμημα και οτι ειναι guru και οτι το δικο τους τμημα εχει αποκατασταση ενω των αλλων οχι και απο την αλη πλευρα οι φοιτητες νομιζουν οτι θα βγουν κατευθειαν και θα βρουν δουλεια? σορρυ δε ζηλευω ουτε το μεταπτυχιακο ουτε τπτ

Στις 8/10/2018 στις 12:18 ΠΜ, Vasivouzoukos είπε

Και ανειδίκευτος να είσαι καλύτερα να κάνεις μια προσπάθεια στο εξωτερικό και ότι γίνει παρά να κάθεσαι εδώ και με τον ιδρώτα σου να ταΐζεις το κάθε λαμόγιο που φοροδιαφεύγει, τον κάθε ανεπρόκοπο αργόμισθο του δημοσίου, τον κάθε διεφθαρμένο πολιτικό, τον κάθε τσιγγάνο με τα ψεύτικα επιδόματα κτλπ.

γτ παρακινεις να παει στο εξωτερικο τοτε για να παιρνει απο τα εκει επιδοματα ? και στο εξωτερικο οταν πηγιανεις ο ελληνας οι αλλοι τον ταιζουνε.

Στις 8/10/2018 στις 2:41 ΠΜ, bluesattack είπε

Ποιο HR και τριχες .Αφου οι περισσοτερες ειναι μικρομεσαιες επιχειρησεις .Που δεν κοιτανε τι θα συμβει αν ανεβει η δουλεια αλλα πως θα ριξουν το κοστος η θα απολυσουν κανενα οταν πεσει η δουλεια...και βλεπουμε .Δηλαδη νοοτροπια μπαρμπαμητσου σουβλατζη .Θελουν και βιογραφικο 😄

ειδαμε και τις μεγαλες επιχειρησεις ππου απολουουν παγκοσμια για να παρουν μερισματα  κερδη οι μετοχοι, οταν θα εχεις δικια σου επιχειρηση εσυ να εισαι απλας να δινεις παχυλους μισθους και να πληρωνεις εναν υπαλληλο κανονικα ενω εσυ θα βγαζεις λιγοτερα απο εκεινον. εννοειτε οτι μια επιχειρηση ειτε ειναι ατομικη ειτε απασχολει ατομα πρεπει να μειωνει το κοστος και να αυξανει τα κερδη για να μπορει να κανεις επενδυσεις και να αναπτυσσεται. πιστευεις εσυ οτι καποια εταιρεια που παει καλα θελει να απολυσει κοσμο ? ξερεις τι κοστος εχει η επανεκπαιδευση προσωπικου και η αποδοτικοτητα του νεου προσωπικου να φτασει στα ιδια επιπεδα με αυτον που απελυσε?

21 ώρες πριν, kleo1 είπε

αχά. Βρέθηκε ο ένοχος.

Εσύ είσαι ρε αλήτη που παρακινείς τον κόσμο και καθόμαστε να ξεδιαλέγουμε σαβούρα;

Συγνώμη αλλά όταν ζητάμε λογιστή με συγκεκριμένες γνώσεις και μας έρχεται βιογραφικό από το κάθε ντουγάνι που δεν έχει τελειώσει καν σχολή λογιστικής.... Δηλαδή τι να λέμε.

Σε τι ελπίζετε μερικοί ήθελα να ήξερα

Ή όταν ζητάς άτομο στο τομέα της πληροφορικής και σκάει βιογραφικό με ... ECDL και εμπειρία καφετέριας

Σε κάτι κοντινό οκ στείλετε, αλλά απορώ γιατί στέλνετε σε τόσο άκυρα.

Δεν έχουμε να χάσουμε κάτι, μου είχαν πει κάποτε. Έχετε να χάσετε το χρόνο σας.

πρεπει να ειστε ο πρωτος που ξεδιαλυνετε σαβουρα γτ οι περισσοτεροι βαζουν μια αγγελια και μετα απο ποσους μηνες βλεπουν ισως καποια τυχαια βιογραφικα. και καποιοι βαζουν αγγελια ετσι απλως για να διαφημιζονται

3 ώρες πριν, Anuminas είπε

Πως ενα πτυχιο δεν σημαινει τιποτα; πλάκα τώρα κάνουμε😂

Ενα πτυχιο με σχετικά καλο βαθμό και που αποκτηθηκε οχι μετα απο 100 χρονια, σημαινει (τουλάχιστον) πως κάποιος προσπάθησε και έφερε μια αποστολή/στόχο εις πέρας. 

Στην Ελλάδα μπορει και να μην σημαινει τίποτα και να εξισώνεται ο πτυχιουχος με τον αποφοιτο λυκειου, παντού υπάρχουν εξαιρεσεις.

φιλε ενα πτυχιο δε σημαινει τπτ στην ελλαδα, ολοι θα σου ρωτησουν τι ξερεις να κανεις, οσο πιο πολλα πτυχια τοσο πιο ασχετος ειναι και εχει μονο θεωρητικη εκπαιδευση. το πτυχιο που εχω μου χρειαστηκε μονο οταν ανοιξα τη δικια μου επιχειρηση για να μπορω να βαλω τους αναλογους κωδικους δραστηριοτητας στην εφορια. ο καλος βαθμος και το συντομο διαστημα σημαινει ενα ατομο που κοπιασε, ε τοτε σιγουρα θα βρει ευκολα και γρηγορα δουλεια.

Στις 7/10/2018 στις 8:16 ΜΜ, Social Nick είπε

Λοιπόν παιδιά αφού επέστρεψα από το Εράσμους, και πέρασε και το καλοκαίρι, ξεκίνησα να ψάχνω για δουλειά. Κυρίως μέσω ίντερνετ από τα διάφορα σάιτ που υπάρχουν. Αυτό που πρόσεξα είναι ότι όλοι ζητούν να έχεις προϋπηρεσία, μάλιστα η πλειοψηφία των αγγελιών το έχουν ως απαραίτητη προϋπόθεση. Αν δεν έχει κάποιος προϋπηρεσία, όπως εγώ, σημαίνει ότι ποτέ δε βρει κάποια εργασία; Μα, γενικότερα, πώς θα έχει κανείς εμπειρία σε κάτι αν δεν του έχει δωθεί μια ευκαρία τουλάχιστον; Πραγματικά έχω φτάσει σε αδιέξοδο, θέλω πολύ να δουλέψω αλλά αν όλοι θέλουν προϋπηρεσία, τι μπορώ να κάνω;

τι πτυχιο εχεις? επισης σηκω απο την καρεκλα του γραφειου και βγες εξω , αυτο που ολοι ψαχνουνε τα παντα στο ιντερνετ και δε ξερουν τι υπαρχει διπλα τους με πεθαινει. κανε μια γυρα ρωτησε αριστερα και δεξια και θα βρεις συντομα κατι εστω και για λιγο, σημαντικο ειναι να βγαλεις κανα ευρω και να μπορεις να κανεις πραγματα με δικα σου λεφτα και οχι μπαμπα μαμα γιαγια, επισης αμα καποιος εχει να σου δωσει ΄λεφτα να ανοιξεις καποια επιχειρηση μην ανοιξεις μπουγατσα καφε πλυντηριο αυτοκινητων και σουβλατζιδικο φτανει μπουχτισαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Anuminas είπε

Πως ενα πτυχιο δεν σημαινει τιποτα; πλάκα τώρα κάνουμε😂

Ενα πτυχιο με σχετικά καλο βαθμό και που αποκτηθηκε οχι μετα απο 100 χρονια, σημαινει (τουλάχιστον) πως κάποιος προσπάθησε και έφερε μια αποστολή/στόχο εις πέρας. 

Στην Ελλάδα μπορει και να μην σημαινει τίποτα και να εξισώνεται ο πτυχιουχος με τον αποφοιτο λυκειου, παντού υπάρχουν εξαιρεσεις.

Ποιον αποφοιτο λυκειου; Αποφοιτο γυμνασιου, οταν (σχεδον) ολοι δινουν τον κατωτατο μισθο ο οποιος (υποτιθεται οτι) ειναι μισθος ανιδικευτου, αυτο σημαινει αποφοιτος γυμνασιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dancer είπε

ποια ζηλεια ρε συ θα μας τρελανεις? τα μεταπτυχιακα ειναι για να τα τσεπωνουνε τα πανεπιστημια αφου ειναι καθαρα θεωρητικου χαρακτηρα , τι να ζηλεψω? ενα ακομα χαρτι κορνιζαρισμενο στο τοιχο να καθεται και να κλαιω τα 4-5 χιλιαρικα που εδωσα για να το αποκτησω? που για καθε πτυχιακη και μεταπτυχιακο οι καθηγητες παιρνουν ενα καρο λεφτα ως αμοιβη? που απο τη 1η μεα που θα μπεις σε οποιοδηποτε τμημα θεωρουνε οι μεν καθηγητες οτι ειναι το καλυτερο τμημα και οτι ειναι guru και οτι το δικο τους τμημα εχει αποκατασταση ενω των αλλων οχι και απο την αλη πλευρα οι φοιτητες νομιζουν οτι θα βγουν κατευθειαν και θα βρουν δουλεια? σορρυ δε ζηλευω ουτε το μεταπτυχιακο ουτε τπτ

 

Σίγουρα το εξής δεν αποτελεί προϊόν λογοκλοπής από Μπάρμπα σε καφενείο χωριού μιξ "Ποντίων" με "Μακεδόνες", κάπου στο Κιλκίς;

Διώκεται πειθαρχικά, γι' αυτό το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, qwertyuiop2 είπε

Σίγουρα το εξής δεν αποτελεί προϊόν λογοκλοπής από Μπάρμπα σε καφενείο χωριού μιξ "Ποντίων" με "Μακεδόνες", κάπου στο Κιλκίς;

Διώκεται πειθαρχικά, γι' αυτό το λέω.

πιο διωκετε πειθαρχικα αγαπητε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

εαν ειναι ανεργος ο χρονος που χανει που σιγα τον χρονο κιολας 3-5 δευτερολεπτα ειναι λιγοτερο πολυτιμος

Επίσης τον ίδιο χρόνο θα του πάρει αν στείλει βιογραφικό στη ΝΑΣΑ ή στη Ρεαλ για θέση επιθετικού. Μπορεί να το κάνει, δε χάνει κάτι.

Αλλά, όσες πιθανότητες έχει να τον πάρουν στη ΝΑΣΑ τις ίδιες πιθανότητες έχει να τον προσλάβει-καλέσει για συνέντευξη μια εταιρία που ζητάει λογιστή (με συγκεκριμένες γνώσεις κιόλας -δε πρόκειται για μαγαζάκι-) και στέλνει βιογραφικό με ούτε καν σπουδές λογιστικής σε ένα ΙΕΚ, αλλά μόνο υπάλληλος σε καφέ-μπαρ-φούρνο.

Σε θέσεις που ζητάνε εμπειρία, συμφωνώ κι εγώ. Στείλτε κι ας μην έχετε εμπειρία.

Αλλά δεν έχει νόημα να στέλνετε όπου βρείτε σε φάση απελπισίας. Ρεαλιστικά, δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...