Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι έλαβα και εγώ, το οποίο δεν χρησιμοποιώ ποτέ, έκανα λογαριασμό ένα φεγγάρι και από τότε δεν το χρησιμοποιώ.

screenshot

 

2082011745_microsoftprivacy.png.0f579de2aa22188f8e30d8e9cea25cb8.png

Επεξ/σία από maarinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οταν η οθονη του υπολογιστη κλεινει, ακουγεται συνεχεια ο ηχος οτι μπαινει και βγαινει καποια συσκευη, τι μπορει να συμβαινει; Μου το κανει πλεον που αγορασα καινουρια οθονη, παλαιοτερα δεν το εκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Οταν η οθονη του υπολογιστη κλεινει, ακουγεται συνεχεια ο ηχος οτι μπαινει και βγαινει καποια συσκευη, τι μπορει να συμβαινει; Μου το κανει πλεον που αγορασα καινουρια οθονη, παλαιοτερα δεν το εκανε.

Η οθόνη σου έχει usb θύρες ή card reader;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε μου οτι ζω εφιαλτη και δεν ειναι πραγματικοτητα !!
Ειπα να παιξω λιγο diablo σημερα , κανω δεξι κλικ στο battle net app shortcut για να το τρεξω με την nvidia (intel/nvidia , optimus φαση) και λειπει το "Run with graphics processor" !!
Δοκιμαζω σε αλλα shortcuts , αλλων παιχνιδιων/εφαρμογων , δεν υπαρχει πουθενα!!
Διαβαζω αυτο και ευχομαι να μου κανουν πλακα ! Επισης το τριτο τικ στην φωτο εδω , δεν υπαρχει στο δικο μου nvidia control panel. Τα αλλα τικς τα τικαρα/ξετικαρα , εκανα και reboots , τιποτα. Παπαλα.

Τα παντα ειναι ενημερωμενα πληρως , windows , nvidia drivers , nvidia geforce experience και τα σχετικα. Μεχρι και κατι nvidia services εκανα restart μηπως και ειχαν σχεση αλλα τιποτα.
Κραζω το λινουξ για την ελλειπη υποστηριξη του optimus και πλεον που κατι γινεται εκει περα , το κραζω που τα DEs δεν εχουν επιλογη "run with graphics processor" ωστε να μην χρειαζεσαι logout/login για την εναλλαγη των καρτων.
Και τωρα ερχονται τα windows και αφαιρουν την επιλογη αυτη ? Σοβαρα τωρα ? Δεν το καταλαβαινω το ανθρωπινο ειδος σε αυτον τον πλανητη..ειλικρινα πλεον...

ΥΓ : Οποιος εχει optimus ας τσεκαρει τι γινεται , μηπως ειναι μονο σε μενα και αδικα κραζω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Εχω τα ακουστικα συνδεδεμενα σε μια usb θυρα της οθονης.

Αυτή είναι η αιτία, φορτώνει και ξεφορτώνει τον usb controller της οθόνης (τον βλέπει σαν συσκευή USB), όταν αυτή ανοίγει/κλείνει.

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Πειτε μου οτι ζω εφιαλτη και δεν ειναι πραγματικοτητα !!
Ειπα να παιξω λιγο diablo σημερα , κανω δεξι κλικ στο battle net app shortcut για να το τρεξω με την nvidia (intel/nvidia , optimus φαση) και λειπει το "Run with graphics processor" !!
Δοκιμαζω σε αλλα shortcuts , αλλων παιχνιδιων/εφαρμογων , δεν υπαρχει πουθενα!!
Διαβαζω αυτο και ευχομαι να μου κανουν πλακα ! Επισης το τριτο τικ στην φωτο εδω , δεν υπαρχει στο δικο μου nvidia control panel. Τα αλλα τικς τα τικαρα/ξετικαρα , εκανα και reboots , τιποτα. Παπαλα.

Τα παντα ειναι ενημερωμενα πληρως , windows , nvidia drivers , nvidia geforce experience και τα σχετικα. Μεχρι και κατι nvidia services εκανα restart μηπως και ειχαν σχεση αλλα τιποτα.
Κραζω το λινουξ για την ελλειπη υποστηριξη του optimus και πλεον που κατι γινεται εκει περα , το κραζω που τα DEs δεν εχουν επιλογη "run with graphics processor" ωστε να μην χρειαζεσαι logout/login για την εναλλαγη των καρτων.
Και τωρα ερχονται τα windows και αφαιρουν την επιλογη αυτη ? Σοβαρα τωρα ? Δεν το καταλαβαινω το ανθρωπινο ειδος σε αυτον τον πλανητη..ειλικρινα πλεον...

ΥΓ : Οποιος εχει optimus ας τσεκαρει τι γινεται , μηπως ειναι μονο σε μενα και αδικα κραζω...

Από το link που εσύ ο ίδιος έβαλες:

 

  • To force Windows to use a GPU  for a particular app using the Windows display settings, follow the steps below:
    1. On your keyboard, press the Windows key + the letter "i" at the same time to bring up the Windows Settings
    2. Select System
    3. Select Display from the left column
    4. Choose Graphics setting link from the bottom of the page
    5. Click on the Browse button and then choose the executable for the application you wish to force the GPU
    6. Click on the Options button to bring up the GPU select window
    7. Choose the GPU you wish to override for the given application as shown in the screenshot below
    8. Click on the Save button  
    aid_5035_03.png
 
 

Is this answer helpful?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@RTW4ever Ναι το εχω δει αυτο , κατι το οποιο το εκανες και μεσα απο το nvidia control panel και δεν δουλευε παντα σωστα. (Δηλωνες εκτελεσιμο + καρτα και απλα ειτε δεν δεχοταν την επιλογη ή την δεχοταν και οταν ετρεχες το εκτελεσιμο χρησιμοποιουσε την αλλη καρτα γιατι ετσι γουσταρε...τωρα μεσα απο το μενου των windows δεν ξερω ποσο σωστα θα γινεται...)
Η ουσια ειναι οτι με το δεξι κλικ μενου εχεις ευελιξια. Ειναι πιο γρηγορο. Καποιες εφαρμογες θες να τις τρεξεις μια με την μια καρτα μια με την αλλη. Δεν ειναι ευελικτο παντα να "καρφωνεις" καρτες στις εφαρμογες.

Θελω να "δινω" την nvidia οποτε εγω θελω , οπου εγω θελω. Εκεινη την στιγμη. Απλα τωρα πρεπει να τρεξω ολα τα προγραμματα/παιχνιδια , να δω ποια καρτα εχει κανει assign στο καθενα και σε οποιο απο αυτα εχει δωσει "λαθος" καρτα να μπω στο μενου που παραθετεις και εσυ , να ψαχνω εκτελεσιμα και να δηλωσω την "σωστη" καρτα... Λιγο τραγικη κατασταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Αυτή είναι η αιτία, φορτώνει και ξεφορτώνει τον usb controller της οθόνης (τον βλέπει σαν συσκευή USB), όταν αυτή ανοίγει/κλείνει.

 

Θα δοκιμασω να τα βγαλω, να δω τι θα γινει. Βασικα αυτο με τους drivers το κανει οταν η οθονη μπαινει σε sleep mode περισσοτερο. Επισης οποτε η οθονη ανοιγει μου εμφανιζει και ενα optix msi driver σε εναν δισκο G. Και δεν μπορω να τον κανω Unmount.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Θα δοκιμασω να τα βγαλω, να δω τι θα γινει. Βασικα αυτο με τους drivers το κανει οταν η οθονη μπαινει σε sleep mode περισσοτερο. Επισης οποτε η οθονη ανοιγει μου εμφανιζει και ενα optix msi driver σε εναν δισκο G. Και δεν μπορω να τον κανω Unmount.

Το κανει και παλι, δεν φταιει η usb θυρα. Τι μπορει να ειναι; Μπορω με καποιο τροπο να δω ποια συσκευη/dirver συνδεεται/αποσυνδεεται μεσω καποιου log;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Veggie_Chia είπε

Το κανει και παλι, δεν φταιει η usb θυρα. Τι μπορει να ειναι; Μπορω με καποιο τροπο να δω ποια συσκευη/dirver συνδεεται/αποσυνδεεται μεσω καποιου log;

Επιμένω λίγο. Βγάλε από το pc το καλώδιο USB που οδηγεί στην οθόνη και ξαναδοκίμασε. Πρέπει δηλαδή το pc να μην έχει καθόλου σύνδεση usb με την οθόνη.

Για να δεις τις usb συσκευές σου, τρέξε το USB Deview

https://www.nirsoft.net/utils/usb_devices_view.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Επιμένω λίγο. Βγάλε από το pc το καλώδιο USB που οδηγεί στην οθόνη και ξαναδοκίμασε. Πρέπει δηλαδή το pc να μην έχει καθόλου σύνδεση usb με την οθόνη.

Για να δεις τις usb συσκευές σου, τρέξε το USB Deview

https://www.nirsoft.net/utils/usb_devices_view.html

Θα το κοιταξω αυριο. Εγω νομιζα εννοουσες να βγαλω τα περιφερειακα που εχω συνδεσει στις θυρες usb της οθονης.

Αλλα και παλι εαν ειναι να απενεργοποιησω μια λειτουργια της οθονης, ποιο το νοημα; Το θεμα ειναι, γιατι το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κανει και παλι, οποτε δεν ειναι η οθονη. Μηπως ειναι που κλεινουν οι σκληροι δισκοι μετα απο 20 λεπτα; Ετσι ειναι η ρυθμιση στο default. Το κανει Non-stop με το που κλεινει η οθονη του υπολογιστη..

Βασικα σε sleep το εχω να μην μπαινει ποτε. Η οθονη να κλεινει μετα απο 15 λεπτα και οι σκληροι δισκοι μετα απο 20 λεπτα. Ετσι ειναι η μαμα ρυθμισεις δλδ.

image.png.6147c04ba896d10a7619ac013608ebe7.png

 

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Το κανει και παλι, οποτε δεν ειναι η οθονη. Μηπως ειναι που κλεινουν οι σκληροι δισκοι μετα απο 20 λεπτα; Ετσι ειναι η ρυθμιση στο default. Το κανει Non-stop με το που κλεινει η οθονη του υπολογιστη..

Βασικα σε sleep το εχω να μην μπαινει ποτε. Η οθονη να κλεινει μετα απο 15 λεπτα και οι σκληροι δισκοι μετα απο 20 λεπτα. Ετσι ειναι η μαμα ρυθμισεις δλδ.

image.png.6147c04ba896d10a7619ac013608ebe7.png

Αποσύνδεσες τελείως το καλώδιο usb της οθόνης και το κάνει όταν σβήνει η οθόνη; Δεν βγαίνει νόημα, κάτι είναι συνδεδεμένο στην οθόνη ως data controller.

Βλέπω ένα sandisk extreme mass storage, τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...