Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

is it just me? ή το τελευταιο update των windows 10(το μεγαλο με τις ειδησεις στο desktop) δημιουργει προβλημα στην εκκινηση του λειτουργικου?μολις το εγκατεστησα σε καθε restart και μετα την οθονη που βαζεις τον κωδικο υπηρχε μεγαλη καθυστερηση σε σημειο που και ctrl alt del να παταγες αργουσε καποια δευτερολεπτα μεχρι να εμφανισει κατι.στην μπαρα εργασιας,πως λεγεται,αυτη με το ρολοι δεν φορτωνε τιποτα για πολλη ωρα εκτος απο το ρολοι και τη φωνη αν θυμαμαι καλα.αν πατουσες πανω της εμοιαζε παγωμενη και κρασαριζε ξανα και ξανα μεχρι να περασει κανα λεπτο και παραπανω ωστε να αρχισει να φορτωνει σιγα σιγα τα εικονιδια των προγραμματων που ξεκινανε με τα windows.μη φανταστειτε οτι εχω τιποτα τρελα,κατι riva tuner-afterburner-hwinfo64-nvidia settings-rainmeter,κατι τετοια.εχω χρονια που δεν ειχα τετοιου ειδους προβληματα και λεω κατι θα εκανα λαθος.τελικα με τα πολλα αποφασισα να το απεγκαταστησω και ολα φορτωνουν ξανα τρενο οπως πριν.τωρα κοιταξα και εχω 5 πραγματα ολα και ολα που ξεκινανε με τα windows.τα ιδια που εχω τουλαχιστον 2-3 χρονια να ξεκινανε.

ξερει κανεις κατι για αυτο?

θυμαμαι στο task manager που κοιτουσα το wmi provider host ηταν τοπ σε cpu για ωρα (10-20%?)αν και στην αρχη σχεδον τιποτα δεν εμοιαζε να χρησιμοποιει πορους

ειναι γνωστο προβλημα η απλα ετυχε σε εμενα?

η αληθεια ειναι οτι δοκιμασα να εκκινησω με ολα απενεργοποιημενα απο τα παραπανω που ειπα με το ιδιο αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2021 στις 6:38 ΜΜ, greekgreek είπε

Μετά από ενημέρωση των Windows 10 μου βγάζει στη γραμμή εργασιών την "Η τροφοδοσία μου" ,(όπως την ονομάζει) ,μπορώ να την καταργήσω ;

06.11.2021-08.38.20

Δεξί κλικ στο taskbar και κάνε τα βήματα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες.. Περασε και μενα κατι update χτες, και σημερα κρασαρει σχεδον συνεχεια ο explorer.exe παιζοντας πολυ με την υπομονη μου..

Τι μπορω να δοκιμασω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, comfuzio είπε

Δεξί κλικ στο taskbar και κάνε τα βήματα

Ευχαριστώ!

Το έκανα όπως το γράφεις , όμως μετά από λίγο εξαφανίζονται και η ώρα ,η ημερομηνία κ.τ.λ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Ευχαριστώ!

Το έκανα όπως το γράφεις , όμως μετά από λίγο εξαφανίζονται και η ώρα ,η ημερομηνία κ.τ.λ

Είναι γνωστό bug. Λογικά θα διορθωθεί με επόμενο update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekgreek είπε

Ευχαριστώ!

Το έκανα όπως το γράφεις , όμως μετά από λίγο εξαφανίζονται και η ώρα ,η ημερομηνία κ.τ.λ

https://iguru.gr/windows-10-kb5003637-prosochi-provlimata/?fbclid=IwAR26UGz94-WXBrri8tJwIseVi2SQIl3ktK2ddMyjxKqRJqdrr5jKKd1v-ME

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι άλλο μαργαριτάρι με το άχρηστο "news & interests". Μετά τη θολούρα και τα ανακατωμένα εικονίδια, η επιλογή "news & interests" εμφανίζεται μόνο όταν η μπάρα εργασιών είναι στο κάτω μέρος της οθόνης. Λογικα έχουν devs τελειόφοιτους γυμνασίου δεύτερης ευκαιρίας..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jim_p είπε

Το αχρηστο port του 2021 :P

Windows 11 already running on the Lumia 950XL
https://mspoweruser.com/windows-11-already-running-on-the-lumia-950xl/

ΑΧ που ειναι εκείνο το αθάνατο HTC HD2 που έτρεχε κυριολεκτικά τα πάντα! :D Τι modες του είχαν κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Semi offtopic, αλλα το ποσταρω εδω γιατι δεν ξερω τι ειναι το edge webview. Τι ειναι? :D :P
Επισης, καιρος να αρχισουν να παιρνουν και αλλες εφαρμογες (= της ms και αλλων εταιριων) σειρα για να τελειωνουμε με το electron.

Microsoft Teams 2.0 will use half the memory, dropping Electron for Edge Webview2
https://tomtalks.blog/2021/06/microsoft-teams-2-0-will-use-half-the-memory-dropping-electron-for-edge-webview2/ 

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Semi offtopic, αλλα το ποσταρω εδω γιατι δεν ξερω τι ειναι το edge webview. Τι ειναι? :D :P
Επισης, καιρος να αρχισουν να παιρνουν και αλλες εφαρμογες (= της ms και αλλων εταιριων) σειρα για να τελειωνουμε με το electron.

Microsoft Teams 2.0 will use half the memory, dropping Electron for Edge Webview2
https://tomtalks.blog/2021/06/microsoft-teams-2-0-will-use-half-the-memory-dropping-electron-for-edge-webview2/ 

Ενα control σαν frameless chromium είναι, όπως το iexplorer activex που εμπαινε παλιότερα στις εφαργογές για να εμφανίζουν web/html περιεχόμενο χωρίς να σηκώνουν browser (Δες εδώ). Δε νομίζω ότι δεσμεύει εντυπωσιακά λιγότερη μνήμη, σχεδόν την ίδια κατανάλωση έχει και μάλιστα με πολλά instances όπως ακριβώς ο edge. Εχω καιρό να τρέξω κάποιο sample, σίγουρα πριν το Νοεμβριο που ανοιξαν την υποστήριξη για .net5. Πιο γρήγορο από electron λογικά θα είναι αν υλοποιηθεί σωστά, προς το παρόν έχει αρκετές παιδικές ασθένειες (https://github.com/MicrosoftEdge/WebView2Feedback/issues)  .

Στα win11 τρέχουν 6-7 instances webview κάτω από το parent Windows Widgets, ακόμα κι αν εχεις εντελώς κλειστα τα widgets. Δηλαδή τυπικά σαν να τρέχεις edge στο παρασκήνιο. Νομιζω τα σηκώνει σε τυχαίες στιγμές η cortana (windows search).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...